Krzysztof Holke

Artykuły autora

„Bezemisyjne” połączenie spółek sióstr nadal budzi kontrowersje

Spółki Prawo gospodarcze

By uprościć procesy reorganizacyjne w grupach kapitałowych, ustawodawca wprowadził we wrześniu 2023 roku tzw. połączenie „bezemisyjne” oraz podział przez wyodrębnienie. Spółki oczekują, że zmiana struktury biznesu nie zwiększy obciążeń podatkowych, zwłaszcza gdy nie ma zysku ekonomicznego. Tymczasem skutki podatkowe połączenia „bezemisyjnego” rodzą poważne wątpliwości, czego rezultatem są sprzeczne ze sobą wyroki sądów – piszą Mariusz Kułagowski i Krzysztof Holke z KPMG w Polsce.

21.08.2024

Uzyskanie opinii w sprawie opodatkowania wyrównawczego nie będzie proste

Ordynacja CIT

Uzyskanie opinii w sprawie opodatkowania wyrównawczego będzie znacznie bardziej wymagającym procesem, niż uzyskanie interpretacji indywidualnej. W celu uproszczenia procedury uzyskiwania opinii i zwiększenia ich dostępności, warto rozważyć m.in. obniżenie opłaty od wniosku, skrócenie terminu na jego rozpatrzenie czy wprowadzenie możliwości powoływania się na utrwaloną praktykę interpretacyjną - piszą Krzysztof Holke i Kamil Smarzewski z KPMG w Polsce.

23.07.2024

Opinie zastąpią interpretacje w sprawach opodatkowania wyrównawczego

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym wprowadza dwa nowe mechanizmy ochronne: opinię i opinię zabezpieczającą. Wątpliwości budzi fakt, że wniosek o opinię w sprawie opodatkowania wyrównawczego będzie mógł dotyczyć wyłącznie zdarzeń przyszłych. Tymczasem transakcje mają często charakter ciągły, a stosunki zobowiązaniowe trwają wiele lat po zawarciu umów - piszą Krzysztof Holke i Kamil Smarzewski z KPMG w Polsce.

24.06.2024