united kingdom
ukraine

Marek Rotkiewicz

Artykuły autora

Czy szef może „wyłączyć” korzystanie z urlopów w wakacje?

Prawo pracy

Wprowadzenie wewnętrznych regulacji ograniczających lub nawet wyłączających możliwość korzystania z urlopów w pewnych okresach roku jest możliwe i dotyczyć może również tych okresów, które zwykle są bardziej atrakcyjne „urlopowo”. Nie można przy tym wyłączyć z góry prawa do korzystania w tych okresach z urlopu na żądanie, jak również ograniczyć możliwości realizowania urlopów bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy ojcowskim.

14.06.2024

Kiedy wolne dla członków komisji wyborczych

Prawo pracy Wybory

Członkowie komisji wyborczych pracujący przy obsłudze nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego, mają prawo do dni wolnych od pracy. Występują tutaj dwa rodzaje dni wolnych – płatne i niepłatne. Konstrukcja przepisów wskazuje na to, że mogą to być nawet trzy dni, a za czas nieobecności pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

06.06.2024

Zatrudnienie sezonowe - umowy na czas określony, zlecenia i praktyki absolwenckie

Prawo pracy Rynek pracy

Okres letni to wzmożony ruch w części branż i połączone z tym okresowe, znaczne zwiększenie zapotrzebowania na pracę. Czasowe, krótkookresowe zatrudnienie może być realizowane zarówno w oparciu o terminową umowę o pracę, jak i umowę o świadczenie usług. W tym drugim przypadku należy jednak dokonać szczegółowej analizy, czy ze względu na specyfikę pracy nie będzie ona miała cech stosunku pracy. Można również rozważyć wykorzystanie umowy o praktyki absolwenckie.

21.05.2024

Urlop proporcjonalny przy zmianie pracodawcy

Prawo pracy

W przypadku nakładających się na siebie okresów zatrudnienia, każdy z pracodawców odrębnie ustala wymiar urlopu. Co istotne, w takich sytuacjach nie zastosujemy zasady, zgodnie z którą łączny wymiar urlopu nie może przekroczyć wymiaru rocznego należnego pracownikowi (20 lub 26 dni), gdyż po prostu tej zasady nie da się w takich przypadkach zastosować.

17.05.2024

Zmiana godzin pracy jednego pracownika

Prawo pracy

Jeżeli pracownik złoży wniosek o ustalenie dla niego indywidualnego rozkładu czasu pracy, to w oparciu o ten dokument możliwe będzie objęcie go takim rozkładem bez zmiany regulaminu. Konieczne jest jednak odniesienie się do kwestii godzin granicznych, wyznaczających pracę uznawaną za pracę w niedzielę i święta. Jeżeli pracodawca nie zmienił godzin wskazanych w przepisach kodeksu pracy, to ustalenie takiego rozkładu oznaczałoby, że w każdy poniedziałek kalendarzowy pracownik faktycznie wykonywałby pracę przez godzinę w niedzielę.

23.04.2024
1    4  5  6  7  8  9  10  11  12    28