Rafał Adamus

Artykuły autora

Prof. Adamus: Kodeks spółek zmieniony, ale wiele może zostać po staremu…

Spółki Prawo gospodarcze

Nowela kodeksu spółek handlowych m.in. o prawie holdingowym i nowych relacjach pomiędzy zarządem a radą nadzorczą, która wejdzie w życie w październiku, wzbudza wiele emocji. Rzeczowej krytyki, ale na forach społecznościowych dochodzi nawet do „hejtu”. Niestety polityka pomieszała się z prawem handlowym. Tymczasem ustawodawca pozostawia spółkom kapitałowym wybór: albo stosować „nowe” albo pozostać przy „starym”.

19.04.2022

Prof. Adamus: Wojna w Ukrainie wpływa na gospodarkę - czy potrzebujemy przepisów o niewypłacalności?

Prawo gospodarcze Ukraina

Atak Rosji na Ukrainę już jest źródłem kolejnego kryzysu gospodarczego, który może się jeszcze pogłębiać. Nie można wykluczyć pojawienia się ryzyka strukturalnej niewypłacalności. Jest więc pytanie, co zrobić z niewydolnością Krajowego Rejestru  Zadłużonych. System ten wydaje się być dopiero teraz tworzony. Warto też rozważyć wprowadzenie przepisów szczególnych o niewypłacalności.

22.03.2022

Szybka ścieżka postępowania o zatwierdzenie układu nie zwolni z odpowiedzialności

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Przy obecnym brzmieniu przepisów istnieje ryzyko, że podjęcie decyzji o wejściu na ścieżkę postępowania o zatwierdzenie układu nie zwolni od odpowiedzialności za niezłożenie wniosku o upadłość w terminie. Zwolnienie to uzależnione jest od zawarcia i zatwierdzenia układu przed upływem terminu do złożenia wniosku o upadłość - twierdzą przedstawiciele Forum Prawa Insolwencyjnego.

21.02.2022

Prof. Adamus: Obowiązujący od 1 grudnia mechanizm restrukturyzacji zatnie się

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Finanse

Restrukturyzacja – ujmując rzecz obrazowo – to skomplikowana wieloelementowa maszyna. Właśnie wymienione zostały jej podzespoły, które po 1 grudnia tego roku mogą spowodować jej zacięcie, a jednoczesne poważne zagrożenie dla obsługujących ją ludzi. Skąd taka diagnoza - pisze Rafał Adamus, profesor Uniwersytetu Opolskiego.

02.12.2021

Prof. Adamus: Sztuczna inteligencja może przejąć szybką restrukturyzację

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Finanse

Przy okazji prac nowelizacyjnych nad prawem restrukturyzacyjnym powinno stworzyć się pilotażową procedurę internetowego sądu restrukturyzacyjnego. Działałby 24 godziny na dobę i na początku mógłby zatwierdzać układ zawarty poza sądem. Zbędny byłby „ludzki” nadzorca wykonania układu. Monitorowaniem wykonania układu, jego uchylaniem, mógłby się też zająć taki sąd.

25.10.2021
  1  2  3  4  5  6  7  8