Rafał Adamus

Artykuły autora

Prof. Adamus: Blaski i cienie fundacji rodzinnej

Domowe finanse Fundacja Rodzinna

Pojawiły się pierwsze fundacje rodzinne. Ustawa o fundacji rodzinnej została uchwalona ponad podziałami politycznymi. To konstrukcja, jakiej wyraźnie brakowało w polskim systemie prawnym. Jest jeszcze jednak druga strona medalu. Niestety pojawiają się obawy dotyczące m.in. stabilności konstrukcji prawnej tej instytucji - pisze prof.dr hab. Rafał Adamus, radca prawny z Uniwersytetu Opolskiego.

05.08.2023

Prof. Adamus: Wynajem miejsca parkingowego nie może być umową drapieżną

Transport Nieruchomości

Czy zaparkowanie samochodu na cudzym terenie prywatnym, np. wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, powadzi do zawarcia w sposób dorozumiany umowy najmu miejsca postojowego? Jeżeli tak, to czy dochodzi do zawarcia umowy za cenę (czynsz) określoną przez właściciela nieruchomości lub przez działającego na jego rzecz pełnomocnika - zastanawia się prof. dr hab. Rafał Adamus, radca prawny z Uniwersytetu Opolskiego.

29.07.2023

Prof. Adamus: Komisja "rosyjska" to skrajny przykład wadliwego prawa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Dla pozbawienia obywatela podstawowych praw człowieka Komisja Państwowa ds. badania wpływów rosyjskich nie musi wykazać jego winy. Zastosowanie środka quasi-karnego może nastąpić także w związku z zachowaniem niezawinionym. To niestety niejedyne skrajne rozwiązanie w tej ustawie - pisze prof. Rafał Adamus z Uniwersytetu Opolskiego.

05.06.2023

Prof. Adamus: W razie upadłości leasing automatycznie nie wygasa

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Upadłość leasingobiorcy nie oznacza automatycznego wygaśnięcia umowy leasingu z mocy prawa. Nieważna bezwzględnie byłaby klauzula umowna przewidująca rozwiązanie umowy leasingu na wypadek upadłości. Ustawodawca osobno reguluje wpływ upadłości na umowę leasingu. Pisze o tym prof. Rafał Adamus, radca prawny, wykładowca  z Uniwersytetu Opolskiego.

12.05.2023

Prof. Adamus: Administrator hipoteki w ramach egzekucji z nieruchomości musi ją sprzedać

Nieruchomości

Jeżeli administrator hipoteki przejmie nieruchomość na własność, to nie może przekazać jej wierzycielom, ale powinien ją sprzedać. Oznacza to, że jeżeli transakcja nabycia albo przejęcia nieruchomości w ramach egzekucji nastąpiła po cenach według wartości likwidacyjnej, to administrator hipoteki, aby działać w sposób odpowiadający kryteriom staranności, powinien dokonać zbycia tej nieruchomości za cenę rynkową.

04.05.2023
  1  2  3  4  5  6  7  8  9