Józef Kielar

Artykuły autora

Bukiel: Za błąd w sztuce medycznej nie można karać jak za pospolite przestępstwo

Prawo karne Zawody medyczne

Wprowadzenie zasady no-fault (bez orzekania o winie) wzmocni konstytucyjne prawo obywateli do ochrony zdrowia, bo lekarze śmielej będą raportować o swoich błędach. Pozwoli to na ich analizę i uchronienie się od nich w przyszłości. W efekcie błędów będzie mniej, a zatem zdrowie i życie obywateli będzie lepiej chronione - uważa Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

23.06.2022

Szczepaniak: Centralna regulacja wzrostu płac w ochronie zdrowia bardzo kontrowersyjna

Prawo pracy Finansowanie zdrowia

Ustalanie wynagrodzeń przez dyrektora placówki medycznej jest jednym z podstawowych narzędzi zarządzania. Nie da się odgórnie regulować płac ze względu na inną specyfikę każdej placówki ochrony zdrowia i lokalny rynek pracy - uważa Stanisław Szczepaniak, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

14.06.2022

Pakulski: Walka z pandemią była nieefektywna i zbyt kosztowna

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Podstawowy błąd, jaki popełniono w walce z pandemią, to brak odpowiedniej koordynacji na poziomie regionalnym. Jej zwalczaniem nie da się bowiem zarządzać z jednego miejsca w kraju. Co prawda część decyzji podejmowali wojewodowie, ale nie były one konsultowane, a niektóre, dotyczące przekształceń szpitali, były zbyt pochopne i kosztowne - uważa Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

05.05.2022

Dr Jędrzejczak: Niedofinansowanie ochrony zdrowia powoduje, że płace rosną od strajku do strajku

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Im wyższy poziom kwalifikacji personelu medycznego, tym wyższy udział kosztów wynagrodzeń w produkcie końcowym, czyli usłudze medycznej. Procent wydatków przeznaczanych na płace w ochronie zdrowia zależy od wielkości finansowania całego systemu. Jeżeli jest ono wysokie, tym procent dotyczący wynagrodzeń może być niższy. W Polsce jednak o podwyżkach decyduje zazwyczaj strajk.

29.04.2022

Gryglewicz: NFZ musi uwzględnić skutki inflacji przy zmianach planu finansowego

Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia powinien skokowo zwiększyć wycenę procedur medycznych, szczególnie w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, gdyż coraz więcej poradni kończy swoją działalność z powodu niskiego finansowania – sugeruje dr Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

14.04.2022
1    5  6  7  8  9  10  11  12  13    22