Józef Kielar

Artykuły autora

Pakulski: Rząd nie ma planu ratowania szpitali przed zapaścią

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Brakuje mi gwarancji rządowych, że podmioty medyczne nie będą objęte ograniczeniami dotyczącymi dostarczania energii w każdej postaci. Uważam niestety, że może do tego dojść. Dlatego grozi nam całkowita destabilizacja finansowa placówek ochrony zdrowia na skutek zbiegających się negatywnych czynników ekonomicznych, w tym galopującej inflacji.

09.09.2022

Król-Całkowska: Do wykonywania niszowych specjalności medycznych niezbędny będzie certyfikat

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Każda osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty może wykonywać zabiegi z zakresu na przykład tzw. medycyny estetycznej, o ile posiada odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Jest jednak pytanie, gdzie lekarz powinien odbywać kursy lub szkolenia z tej dziedziny? Uzyskanie certyfikatu umiejętności zawodowej jest jednak niezbędne w tym przypadku.

01.09.2022

Kraszewski: Szpitalom potrzebna restrukturyzacja i wprowadzenie zadaniowego systemu pracy

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Paradoks polskiego systemu ochrony zdrowia polega na tym, że NFZ płaci za realizację świadczeń w terminie i odpowiedniej jakości, a za co innego szpital, w którym praca jest rozliczana godzinowo. Dlatego w naszej placówce lekarze i nie tylko oni pracują w systemie zadaniowym. Jest on najbardziej efektywny - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

23.08.2022

Łodzińska: Coraz mniej pielęgniarek wyjeżdża z Polski, ale podwyżki płac skłóciły środowisko...

Prawo pracy Zawody medyczne

Znaczne podwyższenie wynagrodzeń minimalnych pracowników medycznych zatrudnionych na etatach, to krok w dobrym kierunku. W efekcie mniej pielęgniarek i położnych wyjeżdża z kraju. Nowelizacja ustawy o podwyżkach wymaga jednak korekty, bo często dyrektorzy szpitali dyskryminują np. najlepiej wykształcone pielęgniarki - uważa Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

11.08.2022

Dr Gryglewicz: Na zwiększenie liczby lekarzy w Polsce trzeba długo poczekać

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Największym problemem polskiego systemu ochrony zdrowia są niedobory kadry medycznej, w szczególności lekarzy. Z tego powodu coraz częściej w wielu polskich miastach zamykane są oddziały szpitalne oraz likwidowane poradnie specjalistyczne. Na poprawę w tym zakresie musimy poczekać co najmniej kilka lat - uważa dr Jerzy Gryglewicz, ekspert z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

01.08.2022
1    5  6  7  8  9  10  11  12  13    24