Monika Sewastianowicz

Monika Sewastianowicz

Kontakt: M.Sewastianowicz@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Dowody na zbrodnie wojenne ważne, ale trzeba wiedzieć, kiedy i jak je zbierać

Wymiar sprawiedliwości

Zbrodnie wojenne, ludobójstwo - tak najczęściej oceniana jest inwazja rosyjska w Ukrainie. Eksperci nie mają wątpliwości, że po wojnie powinien przyjść czas na rozliczenia, także te przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Wiele organizacji i instytucji chce więc pomóc w gromadzeniu informacji o zbrodniach. Prawnicy przestrzegają jednak, że może to przynieść wręcz odwrotny skutek i utrudnić postępowania.

24.03.2022

Opozycja nie chce zmian w Konstytucji - do unijnych sankcji wystarczą ustawy

Administracja publiczna

Koalicja Obywatelska nie uważa, by do nałożenia sankcji na oligarchów potrzebna była aż zmiana Konstytucji, czego chce rząd. Proponuje swój pakiet ustaw, z których jedna ma umożliwić konfiskatę majątków osób objętych sankcjami przez Unię Europejską. Zmian w konstytucji nie chcą też inne ugrupowania opozycyjne, a KO-PSL proponuje uchwałę zobowiązująca rząd do konfiskaty mienia osób wspierajacych rosyjską agresję.

23.03.2022

Słownik to za mało, by ukraiński uczeń napisał rozprawkę o "Panu Tadeuszu"

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji nie ustępuje w kwestii oceniania i egzaminowania uczniów z Ukrainy, którzy zapisali się do polskich szkół. Dopuszcza jedynie dostosowanie do nich arkuszy egzaminacyjnych, czyli np. przetłumaczenie poleceń. To problem dla dzieci, które poszły do klas ogólnodostępnych. W dalszej kolejności przełoży się na rekrutację do liceów i na studia.

23.03.2022

Minister wydał rekomendacje dotyczące studentów z Ukrainy

Szkolnictwo wyższe Ukraina

Resort nauki przygotował rekomendacje dla jednostek systemu szkolnictwa wyższego i nauki dotyczące działań na rzecz obywateli Ukrainy i Polski w związku z wojną w Ukrainie. Mają ułatwić kontynuowanie studiów oraz pracy naukowej w polskich uczelniach i ośrodkach naukowych, a także podjęcie pracy zgodnie z posiadanymi tytułami naukowymi i kwalifikacjami.

22.03.2022

RPO: Polacy, którzy studiowali na Ukrainie, muszą zapłacić za wyrównanie różnic programowych

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne Ukraina

Polacy, którzy studiowali medycynę w Ukrainie, informują o kosztach, które będą musieli ponieść, w związku wyrównywaniem różnic programowych. Specustawa nie rozwiązała tego problemu - alarmuje rzecznik praw obywatelskich. Jak pisze do ministra edukacji i nauki, opłaty w niektórych przypadkach mogą wynieść nawet 10 tys. euro.

22.03.2022
1    217  218  219  220  221  222  223  224  225    2223