Prof. Borecki: Kościelne instytucje odpowiadają za czyny pedofilskie księży

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W przełomowym wyroku z 31 marca 2020 r. Sąd Najwyższy podtrzymał wypracowaną od lat interpretację art. 430 Kodeksu cywilnego, zakładającą odpowiedzialność osób prawnych za szkodę wyrządzoną przez podwładnego. I wyraźnie odniósł tą odpowiedzialność do kościelnych osób prawnych - pisze prof. Paweł Borecki z Uniwersytetu Warszawskiego.

27.10.2020

Dr Gumularz: IPN musi się liczyć z prawem do ochrony prywatności

Prawo cywilne Prawnicy RODO

Obywatel nie zgadzający się z zawartością archiwów Instytutu Pamięci Narodowej nie ma prawa do bycia zapomnianym w rozumieniu RODO, ale do sprostowania - tak. Możemy chronić dobra osobiste w ramach ogólnego prawa do prywatności i dóbr osobistych wynikających z kodeksu cywilnego, gdzie mamy roszczenia o zaprzestanie naruszeń - uważa dr Mirosław Gumularz,

24.09.2020

Tułodziecki: Nowelizacja ustawy RTV to klęska polskiego przemysłu filmowego i muzyki

Prawo cywilne Nowe technologie

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji to wrzutka ministerstwa kultury zrobiona bocznymi drzwiami. Nie mamy do czynienia z przepisami korzystnymi dla polskich przemysłów kreatywnych, w tym dla muzyki i jej twórców. Wręcz przeciwnie przyczyni się ona do jeszcze trudniejszej sytuacji - uważa radca prawny Oskar Tułodziecki,

18.09.2020

Adwokat Karczmarzyk: Im kraj zamożniejszy, tym bardziej dba o prawa zwierząt

Prawo cywilne

W kodeksie cywilnym zwierzę nie jest podmiotem praw, lecz przedmiotem, np. w umowie sprzedaży zwierzę jest przedmiotem, co oznacza, że swoich przyrodzonych praw nie posiada. Konstytucja nie zabrania szerokiego uregulowania praw zwierząt. Nie jesteśmy sami w stanie stworzyć życia, dlatego jest ono tak cenne i należy je chronić wszelkimi środkami - uważa adwokat Marek Aureliusz Karczmarzyk, wicedziekan ORA w Gdańsku, ekspert Wyższej Szkoły Bankowej.

13.09.2020

Rabaty handlowe dobre, ale nie te wymuszane

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Stosowanie rabatów jest powszechną praktyką w obrocie gospodarczym i często korzystną dla obu stron umowy, umożliwiającą osiągnięcie korzyści ekonomiczno-społecznych. Gdy jednak udziela ich przedsiębiorca dominujący, może to być uznane za przejaw nadużywania jego pozycji rynkowej. Tak właśnie uważa UOKiK, które wziął po lupę niektóre sieci handlowe

10.09.2020

Poszkodowany ma prawo do odszkodowania z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nim nieodpłatnie przez osoby bliskie

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sąd Najwyższy trafnie uznał, że osoba, która doznała rozstroju zdrowia, może żądać odszkodowania z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nią przez osobę bliską, nawet, jeżeli miała ona charakter nieodpłatny. Wysokość świadczenia jest zazwyczaj wyliczana przy uwzględnieniu stawki godzinowej za usługi opiekuńcze we właściwym MOPS - twierdzi dr Kamil Szpyt.

23.08.2020

Prof. Kalinowski: Pozew sposobem na zwrot prowizji od banku po spłacie kredytu

Rynek i konsument Finanse

Banki odmawiają klientom, którzy zaciągnęli kredyty zwrotu części kosztów, w tym prowizji i opłat przygotowawczych proporcjonalnie do okresu wcześniejszej spłaty. Chociaż TSUE w wyroku z 2018 r. i ustawa o kredycie konsumenckim gwarantują zwrot należności. Ale klienci, którzy powinni otrzymać zwroty opłat są przed sądem na wygranej pozycji - zapewnia prof. WSB. dr hab. Marcin Kalinowski

17.08.2020

Polskie prawo wciąż ma problem z przestępstwami wobec zwierząt

Prawo karne Prokuratura Policja

Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jakie prawa mają zwierzęta. Wciąż jednak dochodzi do brutalnych przestępstw. Jakie są problemy w tym obszarze i jak można poprawić sytuację zwierząt w Polsce pisze dr Michał Rudy, prawnik z Uniwersytetu SWPS. Zastrzega jednak, że bardziej potrzebne są działania prewencyjne i edukacyjne niż kolejne zaostrzanie kar.

11.08.2020

Podział majątku to bonus dla ludzi, którzy chcą się ugodowo rozwieść

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sąd rozwodowy może rozstrzygnąć o podziale majątku pod jednym warunkiem: gdy dwie strony wnoszą o podział majątku i przedstawiają zgodny scenariusz w tej kwestii. W sytuacjach konfliktowych, sąd nie będzie w ogóle zajmował się majątkiem - mówi adwokat Joanna Hetman-Krajewska, autorka książki "Rozwód czy separacja".

08.08.2020

Kościelne "rozwody" - niełatwo udowodnić, że małżeństwa nie było

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Procesy przed sądami kościelnymi są jedyną drogą do ponownego zawarcia małżeństwa przed ołtarzem. Przed sądem kościelnym najwyższym prawem jest zbawienie dusz, a nie orzeczenie o winie męża lub żony, co nie oznacza, że proces ten jest łatwiejszy. Decyduje orzecznictwo Trybunału Roty Rzymskiej - twierdzi Michał Poczmański, specjalista prawa kanonicznego, adwokat kościelny.

27.06.2020

Prof. Barcz: „Gnicie demokracji” w państwie członkowskim oznacza izolację

Prawo europejskie

Polska musi powrócić do roli istotnego partnera w unijnym procesie decyzyjnym. Potrzebujemy u siebie zasadniczych zmian - począwszy od konieczności powrotu do statusu państwa praworządnego, aż do gruntownej zmiany nastawienia wobec konsekwencji zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych i do problemu uchodźców - uważa prof. Jan Barcz z Akademii L. Koźmińskiego, autor książki "Od lizbońskiej do postlizbońskiej Unii Europejskiej".

26.06.2020

Nowa „ustawa antyprzemocowa” ma lepiej chronić ofiary

Prawo karne Prawo rodzinne

Przemoc w rodzinie stanowi jeden z większych problemów współczesnych państw praktycznie na całym świecie. Dlatego też walka ze zjawiskiem przemocy domowej powinna być jednym z priorytetowych zadań dla organów państwa - pisze adwokat Agata Koschel-Sturzbecher. I dodaje, że po zmianie prawa powinno to być łatwiejsze.

20.06.2020

Wesela w czasie epidemii czasem z dodatkowymi opłatami

Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Koronawirus

W związku z kolejnymi etapami znoszenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, od 6 czerwca powróciła możliwość organizacji wesel. To informacja na którą czekały zarówno przyszłe pary nowożeńców, jak i przedsiębiorcy świadczący usługi w branży weselnej - piszą Jowita Jankowska i radca prawny Ewa Błaszczyk z kancelarii Filipiak Babicz Legal.

14.06.2020

Prof. Borski: Prawa wyborczego nie można stanowić w pośpiechu  

RODO Wybory

Specustawa dotycząca szczególnych zasad organizacji najbliższych wyborów prezydenckich weszła w życie w dniu ogłoszenia. To niedopuszczalne rozwiązanie. Brak vacatio legis (okresu „spoczywania ustawy”) godzi w konstytucyjną zasadę demokratycznego państwa prawnego - wskazuje dr hab. Maciej Borski.

11.06.2020

Informacje wykorzystywane dla prywatnych interesów - polemika

Szkoła i uczeń Administracja publiczna

Sporo organów władzy publicznej usiłuje nasze dobro wspólne wykorzystywać do prywatnych interesów - tak członkini Stowarzyszenia Watchdog Polska Alina Czyżewska odpowiada sędziemu Naczelnego Sądu Administracyjnego Przemysławowi Szustakiewiczowi na twierdzenie, iż „sporo osób usiłuje prawo do informacji publicznej wykorzystywać w celu załatwienia prywatnych interesów".

03.06.2020

Kryzys konstytucyjny dopadnie każdego z nas

Administracja publiczna

Wielu ludziom wydaje się, że nie dotyka on zwykłych obywateli. Że to niezrozumiałe spory polityków i części prawników, ale nie ma to większego wpływu na ich życie. Bzdura! To tylko pozory. Tak jest wyłącznie do czasu. Kiedy przyjdzie im rozstrzygnąć jakąś sprawę w sądzie czy na policji miny z pewnością im zrzedną - pisze adwokat Karolina Pilawska.

02.06.2020

Prof. Bosek: Skala ingerencji w stosunki osobiste i gospodarcze jest ogromna

Prawo karne Prawo cywilne Koronawirus

Przy zagrożeniu życia człowieka, jak w czasie epidemii, natychmiastowa wykonalność jest uzasadniona - komentuje ustawę antykryzysową prof. dr hab. Leszek Bosek, sędzia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Przyznaje jednak, że ustawodawstwo doraźne godzi w niespotykanym dotychczas zakresie w stosunki osobiste i gospodarcze, a nawet ustrojowe

28.04.2020

Tarcza nie zawsze korzystna dla turystów i organizatorów turystyki

Prawo cywilne Rynek i konsument Koronawirus

Wybuch pandemii koronawirusa spowodował, że branża organizatorów turystyki praktycznie przestała istnieć. Czy rozwiązania wprowadzone dla niej przez nowelizacje uchwalone w ramach tzw. tarczy antykryzysowej poprawią tę sytuację? - zastanawia się adwokat Paweł Wójcik z kancelarii RWW.legal Rusin Wójcik.

27.04.2020

Korespondencyjne głosowanie sprzyja korupcji wyborczej

Administracja publiczna Wybory

Głosowanie korespondencyjne, gdzie listonosz przynosi domownikom kartę do głosowania, a ci wypełniają ją, składając zarazem oświadczenie, iż głos został oddany samodzielnie, sprzyja niewątpliwie nadużyciom - pisze adwokat dr Aleksandra Rychlewska-Hotel. I podkreśla, że nadużycia takie będą w tych warunkach trudne do wykrycia.

26.04.2020

Prof. Wróbel: Zakaz zgromadzeń paraliżuje kampanię wyborczą

Prawnicy Administracja publiczna Koronawirus

Niewątpliwie istnieje konstytucyjna przesłanka do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej - stwierdza prof. Andrzej Wróbel. I dodaje, że obowiązujący obecnie zakaz zgromadzeń wprost ogranicza wolność słowa i prawo do wyrażania poglądów, a na poziomie politycznym praktycznie uniemożliwia prowadzenie skutecznej kampanii wyborczej.

17.04.2020