Nagim zdjęciem w byłego partnera - słodka zemsta może słono kosztować

Prawo karne Prawo cywilne

Kochanka wysyłająca intymne zdjęcia do żony partnera? Choć brzmi to jak scenariusz opery mydlanej, jest sytuacją dość częstą. Potrafimy posunąć się znaczenie dalej udostępniając takie rzeczy np. na portalach społecznościowych. Taka zemsta może skończyć się rozwodem z orzeczeniem winy, ale też mieć nieprzyjemne konsekwencje prawne dla mściciela.

20.01.2021

Mariusz Olężałek: Niebezpieczne zawieszenie biegu przedawnienia karalności czynu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wniesiony do Sejmu projekt przewiduje w czasie pandemii zawieszenie biegu przedawnienia karalności czynu i wykonania kary. Czy na pewno kolejny projekt poselski związany z COVID-19 jest prospołeczny oraz zgodny z zasadą demokratycznego państwa prawnego? - zastanawia się adwokat Mariusz Olężałek, dziekan Prawa i Administracji na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

20.01.2021

Posłowie chcą usprawniać procesy karne i... ograniczać prawo do obrony

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Po dużej ubiegłorocznej nowelizacji procedury cywilnej, czas na sprawy karne. Część zmian już wprowadzono tarczami antykryzysowymi, kolejnymi ma zająć się Sejm. Posłowie PiS chcą zwiększać ekonomikę postępowania e-odpisami aktu oskarżenia i zmobilizować sędziów do częstszego wyznaczania posiedzeń wstępnych. Prawnicy alarmują jednak, że przy okazji ograniczane jest prawo obywateli do obrony.

20.01.2021

SN: Oszustwo - udowodnione, oskarżanie innych osób - nieskuteczne

Prawo karne Rachunkowość Prawo gospodarcze

Skazany przyczynił się do niewypłacalności spółki, oszukał ją nielegalnie sprzedając paliwo bez opłacenia faktur VAT - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i nie zgodził się na wznowienie postępowania. Uznał, że nowe dowody w sprawie nie świadczą o niewinności sprawcy, a śledztwo wszczęte wobec prokuratora, który go oskarżał, nie jest wystarczającym powodem do uchylenia wyroków skazujących.

20.01.2021

Skarbówka nakłada kary, do których nie ma podstaw prawnych

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Stosowanie klauzuli o unikaniu opodatkowania czy nakładanie surowych kar za nierzetelne rozliczenia VAT to tylko niektóre najnowsze przykłady sytuacji, w których organy podatkowe stawiają się ponad prawem i karzą podatników bez żadnej podstawy prawnej. Obserwacje doradców podatkowych pokazują, że zdarza się to coraz częściej.

20.01.2021

Sejm na razie nie zajmie się projektem tzw. ustawy mandatowej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Na tym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w środę i czwartek projekt tzw. ustawy mandatowej, który przewiduje obowiązek zapłaty mandatu i dopiero wtedy prawo do odwołania do sądu, nie będzie rozpatrywany - poinformowała we wtorek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. - Trwają konsultacje na jej temat - wyjaśniła.

19.01.2021

Prezes Sądu Najwyższego zagrożony uchyleniem immunitetu

Prawo karne Ordynacja Wymiar sprawiedliwości

W czwartek, 21 stycznia Izba Dyscyplinarna Sadu Najwyższego rozpozna wniosek Instytutu Pamięci Narodowej Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, który zamierza postawić "zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej" sędziemu i prezesowi kierującemu Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Józefowi Iwulskiemu.

19.01.2021

Rząd ukradkiem podnosi kary za wykroczenia skarbowe

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Czeka nas drakońska podwyżka kar za wykroczenia skarbowe. Obecnie mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w maksymalnej wysokości 5,6 tys. złotych. Po zmianie - np. za niewysłanie deklaracji podatkowej, nawet „zerowej”, będzie trzeba zapłacić nawet 14 tys. złotych. Zmiany w kodeksie karnym skarbowym zostały ukryte w nowelizacji przepisów o akcyzie, która jest już w Sejmie.

18.01.2021

Prof. Jan Widacki: Wielu skazanych to osoby niewinne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Amerykańcy naukowcy zajmujący się analizami pomyłek sądowych wyliczyli, że około 5 proc. skazań dotyczy osób niewinnych. Podejrzewam, że w Polsce odsetek pomyłek sądowych jest dużo większy. Gdyby nawet uznać, że wynosi on „tylko” 5 procent, to i tak liczba niewinnie skazanych jest ogromna - podkreśla prof. dr hab. Jan Widacki.

16.01.2021

Kontrolerzy biletów chcą ochrony jak funkcjonariusze publiczni

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kontrolerzy biletów zabiegają o objęcie ich taką samą ochroną, jak funkcjonariuszy publicznych. Dziś z takiej ochrony korzysta kilkadziesiąt zawodów. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że nie ma powodów, aby dołączyć do nich także „kanarów”. Argumentuje, że obecne przepisy chronią ich wystarczająco, a w niektórych przypadkach prokurator może wszcząć postępowanie z urzędu.

16.01.2021

Minister sprawiedliwości chce uregulować wolność słowa w internecie

Prawo karne Prawo AI

Powołanie Rady Wolności Słowa, w której zasiądzie pięciu członków powoływanych na sześcioletnią kadencję większością 3/5 głosów przez Sejm - to jedno z założeń projektu w sprawie ochrony wolności słowa w internecie, który przedstawiło w piątek kierownictwo resortu sprawiedliwości. Wcześniej prace nad takim projektem zapowiedział przedstawiciel kancelarii premiera.

15.01.2021

Akta spraw pod specjalną ochroną - dziennikarz raczej do nich nie zajrzy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prawo i Sprawiedliwość przy okazji walki z terroryzmem chce unormować i ograniczyć dostęp do akt zakończonych postępowań przygotowawczych. Propozycje - w ocenie prawników - praktycznie odbierają taką możliwość dziennikarzom, ale będą też utrudnieniem dla obrońców i oskarżonych. Projektodawcy tłumaczą, że obecnie dostęp do akt jest zbyt łatwy

15.01.2021

Przepis o obrazie uczuć religijnych niejasny i nadużywany

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli dojdzie do skazania aktywistek oskarżonych o obrazę uczuć religijnych za plakat "tęczowej Maryi" będą one miały solidne podstawy do walki o swoje prawa w Strasburgu. Skazanie w takiej sprawie naruszałoby przepisy Kodeksu karnego, ale również postanowienia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - uważa Łukasz Bucki,

14.01.2021

Jeszcze więcej władzy dla prokuratora - warunkiem listu żelaznego brak jego sprzeciwu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokurator jak nadsędzia? Ten kierunek widoczny jest od kilku lat i być może wkrótce jego uprawnienia jeszcze wzrosną. Posłowie PiS wnieśli projekt zmian w kodeksie karnym i kodeksie postępowania karnego, który ma "doregulować" kwestię m.in. listu żelaznego, co oznaczałoby uzależnienie jego wydania w postępowaniu przygotowawczym od braku sprzeciwu... prokuratora.

14.01.2021

Strasburg: Dziennikarz może krytykować dziennikarza

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że zadośćuczynienie za uchybienie dobremu imieniu dziennikarza, który został skrytykowany przez innego dziennikarza w postach na blogu internetowym, stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii. Zdaniem Trybunału ochrona prawa do dobrego imienia musi zostać zrównoważona z ochroną wolności wyrażania opinii.

13.01.2021

SN: Wezwanie na błędny adres oskarżonego - proces do powtórzenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wysłanie zawiadomienia o rozprawie innej niż oskarżony osobie nie spełnia podstawowego warunku przeprowadzenia procesu pod nieobecność oskarżonego, jakim jest prawidłowe poinformowanie go o jej terminie i miejscu - orzekł Sąd Najwyższy. Dodał, że zmiana przepisów postępowania karnego, która nastąpiła w 2015 r., nie uprawniała sądu do prowadzenia rozprawy pod nieobecność oskarżonego.

13.01.2021

SN: Zatajenie danych w oświadczeniu majątkowym nie skończy się umorzeniem postępowania

Prawo karne Administracja publiczna

Złożenie fałszywego oświadczenia majątkowego grozi karą pozbawienia wolności do ośmiu lat. Tę karę zaostrzono w 2015 roku i wymóg zastosowania w całości ustawy łagodniejszej dla sprawcy odnosi się do poszczególnych czynów, a nie do całości wyroku obejmującego różne czyny - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego i uznała, że umorzenie postępowania było niedopuszczalne.

13.01.2021

Senat: Upoważnienia dla Służby Więziennej w czasie pandemii

Prawo karne Koronawirus

Ograniczony dostęp osób pozbawionych wolności do opieki zdrowotnej w czasie pandemii zawiera nowelizacja ustawy o służbie więziennej, którą rozpatrzył 12 stycznia Senat. W czasie pandemii badaniom kontrolnym będą poddawane osoby przed zwolnieniem z zakładu karnego, tylko wtedy, gdy ich stan zdrowia tego wymaga lub kiedy zgłaszają dolegliwości.

12.01.2021

Kara za łamanie obostrzeń lepiej oprocentowana niż lokata

Prawo karne Koronawirus

Jeżeli sąd administracyjny uchyli lub stwierdzi nieważność decyzji o nałożeniu przez Sanepid kary administracyjnej za łamanie obostrzeń epidemicznych, organ musi zwrócić pobraną należność. I to wraz z odsetkami, które – zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę obecne oprocentowanie lokat w bankach – są bardzo wysokie.

12.01.2021

Kary za łamanie obostrzeń na bakier z prawem - sądy uchylają decyzje

Prawo karne Policja Koronawirus

Sądy administracyjne uchylają drakońskie kary za łamanie obostrzeń związanych z epidemią. Zgodnie z przewidywaniami prawników uznają, że tak daleko idące ograniczanie praw rozporządzeniem naruszało Konstytucję. Problemem okazuje się też procedura - sankcje nakładane arbitralnie i bez dania stronie możliwości zabrania stanowiska.

12.01.2021