Dowód jako zastaw wciąż popularny, chociaż bezprawny

Prawo cywilne Rynek i konsument RODO

Zgodnie z prawem nikt nie może wymagać od obywatela pozostawienia dowodu osobistego, ale praktyka zatrzymywania dokumentu tożsamości lub jego kserowania ma nadal miejsce, np. w wypożyczalniach sprzętu narciarskiego. Prezes UODO radzi, by w zastaw nie zostawiać dowodów osobistych ani innych dokumentów potwierdzających tożsamość

09.01.2020

Wspólny majątek małżonków wchodzi do masy upadłości konsumenckiej

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sąd Najwyższy w swojej uchwale przeciął spory dotyczące traktowania majątku małżonków przy upadłości konsumenckiej. Uznał, że jeśli w chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej małżonka pozostawał on w ustroju wspólności majątkowej, cały majątek wspólny małżonków wchodzi w skład masy upadłości - pisze radca prawny Piotr Zimmerman

08.01.2020

Pozew bezzasadny? Nowa instytucja w procesie cywilnym budzi wątpliwości

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli sąd ustali, że powód dochodzi oczywiście bezzasadnego roszczenia, to może wydać wyrok oddalający powództwo nawet bez doręczenia odpisu pozwu stronie pozwanej. Zasady rozpoznawania apelacji od wyroku wydanego w tym trybie są też specyficzne. Trudno jednak wskazać, które z żądań są oczywiście bezzasadne, a które „po prostu” bezzasadne.

07.01.2020

Korzystne zmiany w postępowaniu upadłościowym jednoosobowych przedsiębiorców

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Upadłości jednoosobowych przedsiębiorców w aktualnym stanie prawnym nie cieszą się popularnością, co zapewne jeszcze bardziej pogłębi otwarcie dostępu dla takich podmiotów do upadłości konsumenckiej - twierdzi radca prawny Konrad Forysiak z Kancelarii Zimmerman i Wspólnicy.

07.01.2020

SN: Odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie za okres wynikający z umowy

Prawo cywilne Prawo pracy

Zasądzenie przez sąd drugiej instancji odszkodowania w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia powoda naruszało prawo. Zwłaszcza, że wypowiedzenie umowy o pracę okazało się merytorycznie nieuzasadnione. Należało wziąć pod uwagę również wolę stron umowy o pracę, które zgodnie wydłużyły okres wypowiedzenia do 3 miesięcy - orzekł Sąd Najwyższy.

03.01.2020

Przygotowana likwidacja poprawiona w znowelizowanej ustawie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Od 24 marca br. wejdzie w życie nowelizacja prawa upadłościowego, która wprowadzi m.in. procedurę przygotowanej likwidacji - piszą Bartosz Sierakowski i Norbert Frosztęga z Kancelarii Zimmerman i Wspólnicy. I podkreślają, że jest to odpowiedź ustawodawcy na dostrzeżone w czasie trzyletniej praktyki stosowania tej instytucji postulaty prawników i przedsiębiorców.

03.01.2020

W nowym roku nowe sposoby na walkę z zatorami płatniczymi

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Od 1 stycznia dłuższe niż dwumiesięczne terminy płatności można ustalać tylko pomiędzy przedsiębiorstwami o podobnej wielkości. W kontraktach pomiędzy dużymi a małymi firmami będzie obowiązywał sztywny 60-dniowy czas na zapłatę. Firma, która w ciągu trzech kolejnych wybranych miesięcy ma zaległości na poziomie 5 mln złotych naraża się na karę prezesa UOKiK.

03.01.2020

UOKiK: Prawie pół miliona interwencji rzeczników w 2018 roku

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Rynek i konsument

Ponad 475 tys. porad, 52 tys. interwencji u przedsiębiorców, pomoc procesowa w blisko 4 tys. spraw, to efekty pracy rzeczników konsumentów w 2018 r. - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według UOKiK, bardzo wzrosła liczba skarg na usługi turystyczne i związane ze zdrowiem i nadal są w poziomie ochrony w różnych częściach kraju.

02.01.2020

Radwan-Röhrenschef: Usprawniać sądy, nie zmieniać reguł procesu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Wyodrębnienie postępowań gospodarczych z procedury cywilnej nie przyniesie oczekiwanych efektów w postaci przyspieszenia i usprawnienia postępowań - uważa adwokat Marcin Radwan-Röhrenschef. Jego zdaniem należy dążyć do usprawniania organizacji i funkcjonowania sądu w procesie, a nie zmieniać reguły procesu.

02.01.2020

SA: Cała umowa frankowego kredytu hipotecznego jest nieważna

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Apelacyjny uznał, że umowa kredytu hipotecznego spłacana we frankach szwajcarskich była nieważna. Oddalił w zasadniczej części apelację banku i stwierdził, że naprawienie wadliwych klauzul nie byłoby zasadne, gdyż cała umowa była sprzeczna z istotą stosunku zobowiązaniowego, jako jednostronne narzucenie warunków.

31.12.2019

Okrakiem na barykadzie? Rynek pośrednictwa nieruchomości trzeba zreformować

Prawo cywilne Budownictwo

Na jednej z rozpraw sądowych usłyszałem od pośrednika w obrocie nieruchomościami, że standardem na warszawskim rynku jest zawieranie przez nich umów pośrednictwa zarówno ze sprzedającym, jak i kupującym. Z tym ostatnim następuje to w okolicznościach, które nakazują postawić pytanie, czy nie jest tu niezbędna ingerencja ustawodawcy.

29.12.2019

SA w Warszawie rozstrzygnie o unieważnieniu umowy kredytu frankowego

Prawo cywilne Kredyty frankowe

W poniedziałek, 30 grudnia br. Sąd Apelacyjny w Warszawie wyda wyrok w sprawie kredytu zaciągniętego w złotych, który spłacano we frankach szwajcarskich. Sąd okręgowy unieważnił umowę, powołując się na rozstrzygnięcie, które październiku wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Dziubak przeciwko Polsce.

28.12.2019

WSA: Ochrona prawa własności to za mało, aby być stroną w procesie budowlanym

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Legitymacja procesowa strony w postępowaniu o pozwolenie na budowę nie została powiązana z jakimikolwiek ograniczeniami, jakie mogą powstać w zagospodarowaniu terenu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wskazał, że ich źródłem nie mogą być wyłącznie przepisy z zakresu prawa cywilnego o ochronie prawa własności.

27.12.2019

Firmy czekają na specjalizację sądów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Przywrócenie odrębnej procedury gospodarczej raczej nie przyspieszy i nie usprawni postępowań. Biznes więcej spodziewałby się po specjalizacji sądów i sędziów w sprawach gospodarczych - mówi radca prawny Waldemar Koper, prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw.

27.12.2019

W SN coraz więcej skarg nadzwyczajnych - tylko 9 rozpoznano

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W kwietniu minie drugi rok obowiązywania przepisów o skardze nadzwyczajnej i coraz więcej wpływa ich do Sądu Najwyższego. Jak dotąd wniesionych zostało 79 skarg, głównie przez Prokuratora Generalnego. Największym problemem są braki formalne - ponad połowa, właśnie z tego powodu zwrócona została do uzupełniania - ustaliło Prawo.pl.

24.12.2019

SN: Nieogłoszenie upadłości przez spółkę i szkoda wierzyciela

Prawo cywilne

Wierzyciel musi udowodnić, że poniósł szkodę w wyniku zaniechania zgłoszenia upadłości, bo zmniejszył się majątek masy upadłości i wskutek tego w podziale funduszy masy nie otrzyma nic, albo otrzyma mniej, niż by na niego przypadało, gdyby wniosek zgłoszono - orzekł Sąd Najwyższy, oddalając skargę kasacyjną wierzyciela.

23.12.2019

Wyłączenie sędziego „po nowemu” budzi wątpliwości

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Od 7 listopada 2019 r. obowiązuje znowelizowany przepis odnoszący się do wyłączenia sędziego w trybie wnioskowym. Z przepisu wynika m.in., że gdy sędzia przedstawia swoje poglądy na sprawę, to nie zachodzi podstawa do jego wyłączenia. Również nakłanianie stron do zawarcia ugody nie może uzasadniać wyłączenia sędziego.

23.12.2019

Nadregulacja i brak koncepcji - główne grzechy polskiej legislacji

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy

Brak konsultacji, tajne projekty, wrzutki poselskie, bardzo szybkie prace legislacyjne, a do tego nadregulacja i niestabilność prawa, a przede wszystkim brak koncepcji przy tworzeniu aktu prawnego - to największe grzechy systemu stanowienia prawa w Polsce. Ich wykaz i analizę opublikowała właśnie w swoim raporcie organizacja Pracodawcy RP.

22.12.2019

Prawo do reklamacji w ferworze przedświątecznych zakupów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Prezent, który nie trafił w gusta obdarowanego, podobnie zresztą jak każdy przedmiot czy usługę zakupioną „dla siebie”, możemy zwrócić jedynie wtedy, gdy polityka danego sklepu przewiduje taką możliwość. Inaczej jest tylko w przypadku produktów wadliwych - pisze Agnieszka Kowalczyk-Zagaj, radca prawny w kancelarii Modzelewska&Paśnik.

22.12.2019

Uchwała SN: Skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego jest możliwa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

W sprawie o nadanie klauzuli wykonalności dopuszczalne jest wniesienie skargi na przewlekłość postępowania cywilnego - orzekła w uchwale siedmiu sędziów Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Bez nadania klauzuli wykonalności strona nie może uzyskać gwarancji wykonania wyroku - dodał sąd w uzasadnieniu.

20.12.2019