TSUE: Od każdej opóźnionej płatności należą się rekompensaty za dochodzenie roszczeń

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Gdy dłużnik opóźnia się z zapłatą za dostawy, to wierzycielowi należy się, oprócz odsetek, także rekompensata za koszty dochodzenia należności. I to za każdy brak płatności w odniesieniu do konkretnej dostawy, a nie tylko raz od umowy obejmującej wiele dostaw. Tak zinterpretował unijne przepisy Trybunał Sprawiedliwości UE.

02.12.2022

Nowelizacja prawa autorskiego - kolejny projekt uwzględnia uwagi z konsultacji

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Po długich oczekiwaniach, pojawił się nowy, odmieniony, w stosunku do poprzednio proponowanego w czerwcu 2022 roku, projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw. Dobrze, że nowy tekst uwzględnia część uwag zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych - piszą adwokaci Marta Botiuk-Filip i Krzysztof Czyżewski.

02.12.2022

Quo vadis sądy własności intelektualnej?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Debata o kształcie sądownictwa dotyczącego własności intelektualnej jest o tyle istotna, że orzekający w tej dziedzinie sędziowie, zmagają się co dzień ze sporym wyzwaniem oraz odpowiedzialnością, gdyż wydawane przez nich orzeczenia, nie tylko regulują relację pomiędzy dwoma podmiotami - powodem i pozwanym - ale wywołują często skutek zarówno na polskim, jak również na unijnym rynku.

01.12.2022

SN: "Starzy" i "nowi" sędziowie Izby Cywilnej wzajemnie blokują orzekanie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego od 19 do 25 listopada 2022 r. zapadło osiem postanowień stwierdzających, że decyzje o wyłączeniu sędziów od rozpoznania sprawy są orzeczeniami nieistniejącymi. Spór dotyczy ustalania składów tzw. mieszanych - sędziów powołanych przez nową KRS z sędziami powołanymi przed 8 grudnia 2017 roku. Wzajemnemu blokowaniu sprzyja dodatkowo "prezydencki" test niezawisłości sędziego.

30.11.2022

Wkrótce proces o naruszenie dóbr osobistych w podręczniku do HiT

Prawo cywilne Szkoła i uczeń

Spośród 10 tysięcy sędziów w Polsce miałem szczęście, bo wylosowałem pana sędziego Żurka - mówił prof. Wojciech Roszkowski o procesie dotyczącym naruszenia dóbr osobistych w podręczniku do HiT. Podkreślił, że w kwestionowanym fragmencie nie pada określenie "in vitro" i jego słowa nie miały na celu urażenia osób urodzonych w wyniku tej metody.

29.11.2022

UOKiK stawia zarzuty za "nadzwyczajnie intensywne" metody windykacji

Prawo cywilne Rynek i konsument

Stosowanie przez firmę "nadzwyczajnie intensywnych" mechanizmów windykacji należności, w tym z nadzwyczajną intensywnością kontaktowanie się z dłużnikami, wywieranie na nich dużej presji, posuwanie się nawet do gróźb i obelg - za to prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów spółce Profi Credit Polska.

29.11.2022

SN: Dzierżawca nie stał się właścicielem, nie zasiedział nieruchomości, mimo że płacił podatki

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Skoro dzierżawca jak i użytkownik wieczysty nie mogą być właścicielami nieruchomości, to tym bardziej nie mogą zabiegać o nabycie jej przez zasiedzenie. Za posiadaniem zależnym przemawiają także negocjowanie ceny najmu z miastem przez posiadacza zależnego. Opłata podatku od nieruchomości nie przesądza o zmianie charakteru posiadania - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

29.11.2022

Testator świadomy swej woli, czy nie - notariusze powinni mieć instrukcje co sprawdzić

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Spadki budzą emocje, a to, jak będzie wyglądać testament, może kusić do tego, by narzucać swój interes spadkodawcy. W ocenie prawników dobrym rozwiązaniem byłoby więc stworzenie modelu działania dla notariuszy, by łatwiej oceniali, czy testator jest świadomy, co robi i jak rozporządza swoim majątkiem.

28.11.2022

Wspólnota może odebrać ogródek właścicielowi mieszkania na parterze, ale pod pewnymi warunkami

Prawo cywilne Nieruchomości

W ofertach deweloperów często pojawiają się usytuowane na parterze mieszkania z ogródkami. Z reguły jednak właściciel lokalu nie staje się również właścicielem części gruntu stanowiącej jego ogródek, a otrzymuje ten kawałek nieruchomości do tzw. wyłącznego korzystania. Zapis w tym zakresie znajduje się przeważnie w akcie notarialnym dotyczącym sprzedaży lokalu. Więcej na ten temat w Legal Alercie.

26.11.2022

Notariusz ma ocenić zdolność strony do czynności prawnych, ale przepisy mu nie pomagają

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Na notariuszach ciąży duża odpowiedzialność związana z wykonywaniem czynności w zakresie dbałości o interesy klientów. Nawet w przypadkach teoretycznie drobnych kwestii, jak choćby poświadczenie podpisu, powinien sprawdzić, czy klient jest świadomy treści i skutków prawnych wynikających z tego, co podpisuje. Problem jednak w tym, że obecne przepisy mu w tym nie pomagają.

26.11.2022

Zakupy w Black Friday z fikcyjnymi rabatami? W tym roku jeszcze bez unijnej ochrony

Prawo cywilne Rynek i konsument

Buty za połowę ceny, sukienka prawie za darmo. Super oferta może okazać się zwykłą ściemą. Przed sztuczkami sprzedawców chroni unijna dyrektywa Omnibus, ale jeszcze nie w Polsce. Ustawa implementująca unijne przepisy jest jeszcze przedmiotem prac w parlamencie. Dopiero więc przyszłoroczny Black Friday będzie objęty ochroną unijnych przepisów.

25.11.2022

Dr Zemke-Górecka: Nie działa pozasądowy system w sprawach błędów medycznych

Prawo karne Prawo cywilne Zawody medyczne

Mediacje i inne pozasądowe sposoby rozwiązywania sporów mogłyby być skutecznie wykorzystywane w przypadku błędów medycznych. Takie doświadczenia płyną z innych krajów. Polski system jest jednak fikcją, o czym świadczy choćby to, że mediatorami przy izbach lekarskich są lekarze, którzy nie muszą mieć uprawnień mediatora. Plusem jest to, że zwiększa się świadomość tych braków i szuka się rozwiązań.

25.11.2022

Ruszył proces w sprawie ataków na prezesa Iustitii

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się w czwartek proces cywilny związany z doniesieniami o organizowanej w resorcie sprawiedliwości akcji dyskredytowania i hejtowania prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Krystiana Markiewicza. Pozwanym w tej sprawie jest m.in. Minister Sprawiedliwości. Nikt z pozwanych nie stawił się w sądzie.

24.11.2022

SN: Możliwa preferencyjna opłata od pozwu w sporach o czynności bankowe

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Preferencyjną stawkę opłaty sądowej stosuje się do dochodzonych przez konsumentów roszczeń wynikających z czynności bankowych, takich jak przyjmowanie wkładów pieniężnych, udzielanie kredytów czy emitowanie bankowych papierów wartościowych. Jednak nie stosuje się jej do takich czynności jak świadczenie usług konsultacyjno-doradczych w sprawach finansowych.

24.11.2022

SA: Warunkowe zatrzymanie kwot przez bank przy nieważnej umowie kredytu

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Wystarczy, że jedna z tych klauzul umownych jest uznana za abuzywną, aby cały mechanizm denominacji został uznany za niedozwoloną klauzulę - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie i potwierdził nieważność całej umowy kredytu denominowanego we frankach szwajcarskich. Przy czym bank może skorzystać z prawa zatrzymania w celu uniknięcia zagrożeń związanych z niewypłacalnością konsumenta - podkreślił sąd.

23.11.2022

Zmiana kontraktu FIDIC nie tylko możliwa, ale coraz częściej konieczna

Prawo cywilne Budownictwo

Proces inwestycyjny aktualnie przypomina bardziej rollercoaster niż żmudną i konsekwentną realizację przedmiotu umowy. Nie powinno więc dziwić, że kontrakt zawarty kilka lat temu obecnie może być niedochodowy. To zaś generuje ryzyko odstąpienia od umowy i opuszczenia placu budowy przez wykonawcę, któremu zwyczajnie nie będzie opłacało się dokończyć inwestycji.

23.11.2022

Szalejąca inflacja napędzi falę pozwów frankowych w sądach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sprawy frankowe stanowią istotną część sporów toczących się obecnie przed polskimi sądami. Ale będzie ich jeszcze więcej, zwłaszcza w przypadku spadku wartości złotego. Od złożenia pozwu do uzyskania prawomocnego wyroku mija przeważnie od kilku miesięcy do kilku lat. Wpływ na to mają banki, które podejmują działania torpedujące przebieg procesu - pisze radca prawny Adrian Goska.

22.11.2022

TVP przeprosi za homofobiczny film "Inwazja"

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Telewizja Polska zapłaci 10 tysięcy zł na cele społeczne i przeprosi w głównym wydaniu "Wiadomości" - sąd wydał wyrok w sprawie reportażu "Inwazja", którego treść uderzała w społeczność LGBT. Materiał dotyczył działalności aktywistów i organizacji parad równości. Pozew do sądu wniosła Kampania Przeciwko Homofobii.

21.11.2022

SN rozstrzygnie, czy spłata kredytu powoduje obniżkę kosztów

Prawo cywilne

Do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego wpłynęło zagadnienie prawne sądu okręgowego, który chce podjęcia uchwały, będącej odpowiedzią na pytanie, czy prowizja za udzielenie kredytu mieszkaniowego jest kosztem dotyczącym całego okresu obowiązywania umowy, który w przypadku spłaty kredytu przed terminem określonym w umowie ulega obniżeniu o przyszłe odsetki i inne koszty.

21.11.2022

Cztery kolejne banki z zarzutami w sprawie nieautoryzowanych transakcji

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Bank Pocztowy, ING Bank Śląski, Nest Bank i Santander Consumer Bank - to kolejne banki, którym Prezes UOKiK postawił zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów zgłaszających nieautoryzowane transakcje. Kwestionowane praktyki to odmowa zwrotu w ustawowym terminie pieniędzy, które zniknęły z kont konsumentów bez ich zgody, a także wprowadzanie w błąd w odpowiedziach na reklamacje.

21.11.2022