Human Rights Watch: W Polsce szykują niedemokratyczne wybory

Administracja publiczna Wybory

Apelujemy by wybory w Polsce były wolne, równe i bezpieczne - napisała w opublikowanym właśnie oświadczeniu Human Rights Watch, organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka. Organizacja krytykuje zmianę sposobu głosowania na korespondencyjny jako ryzykowny aspekt zaburzający uczciwość i transparentność tych wyborów.

01.05.2020

Po 6 maja rodzice mają wybór: przedszkole lub dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Od 6 maja samorządy mogą otwierać miejsca opieki nad najmłodszymi, czyli żłobki i przedszkola. Nie odbierze to jednak rodzicom prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Rodzic ma wybór i sam może zdecydować czy zostać z dzieckiem w domu i pobierać świadczenie, nawet jeśli przedszkole lub żłobek są otwarte, czy wysłać dziecko do placówki i wrócić do pracy.

01.05.2020

Będą dodatkowe pieniądze dla zwolnionych z pracy przez koronawirusa?

Domowe finanse

W ramach działań antykryzysowych weszły w życie przepisy, które wprowadzają nowe świadczenie – dodatek solidarnościowy. Mogą z niego skorzystać osoby, które po 15 marca 2020 r., w następstwie COVID-19, straciły pracę lub ich umowa wygasła. Dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł przysługuje od 1 czerwca, maksymalnie przez 3 miesiące.

01.05.2020

16 lat w Unii - zagrożenia wynikające z pandemii i niebezpieczne negowanie prawa UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Nieprzestrzeganie zasady pierwszeństwa prawa unijnego to negowanie polskiej konstytucji, a podważanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu prowadzi do marginalizacji Polski - twierdzą eksperci w 16. rocznicę wstąpienia do Wspólnoty. I podkreślają, że złudne są nadzieje polskiego rządu, że pandemia przesłoni problemy z praworządnością.

01.05.2020

"Nowa rzeczywistość" bez prawa do prywatności

RODO

Czy o prawie do poruszania się, zrobienia zakupów czy korzystania z usług przesądzi aplikacja? Kolejne ograniczenia prawa do prywatności, które wprowadza się, by chronić zdrowie obywateli przed COVID-19, mogą doprowadzić do tego, że po epidemii życie będzie przypominać odcinki serialu "Black Mirror", a zapisy Konstytucji nie będą miały większego znaczenia.

01.05.2020

Tarcza antykryzysowa 3 wprowadza pakiet rozwiązań antylichwiarskich

Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze Tarcza Antykryzysowa 3 (zawieszona)

Rozwiązania zakładające m.in. zakaz egzekucji z nieruchomości przy długu mniejszym niż 1/20 jej wartości oraz surowe kary za żądanie od dłużnika zapłaty kosztów innych niż odsetki w kwocie przekraczającej co najmniej dwukrotnie maksymalną wysokość tych kosztów określoną w ustawie - wprowadza uchwalona w czwartek przez Sejm tzw. tarcza antykryzysowa 3.

30.04.2020

Szef PKW: Wybory 10 maja pod dużym znakiem zapytania

Wybory

Przeprowadzenie wyborów może nie udać się w pełnym zakresie z uwagi na trudności techniczne i organizacyjne, w obliczu braku przepisów, z uwagi na brak porozumienia wśród sił politycznych, by w szczególnej sytuacji podjąć działania - ocenia Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

30.04.2020

Tarcza antylichwiarska nie zwalcza epidemii, za to godzi w swobodę umów

Prawo cywilne Rynek i konsument Tarcza Antykryzysowa 3 (zawieszona)

Ustawa o działaniach osłonowych w związku z SARS-CoV-2, którą 30 kwietnia br. uchwalił Sejm, zawiera pakiet przepisów antylichwiarskich. Zdaniem prawników są one nadmierną i nieuzasadnioną ingerencją w zasadę swobody umów i prawo własności. Co więcej - znalazły się w ustawie na czas epidemii, ale będą obowiązywać także po kryzysie.

30.04.2020

Rząd otwiera muzea i boiska, można chodzić na rehabilitację

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od poniedziałku 4 maja możliwe będzie otwieranie muzeów i innych placówek kultury, można będzie korzystać z obiektów sportowych, a pacjenci będą mogli korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Czynne będą też galerie handlowe. Ale we wszystkich tych miejscach będą obowiązywać ograniczenia - np. w muzeach, podobnie jak w sklepach - 1 osoba na 15 metrów powierzchni.

29.04.2020

Szef PKW: Z tą ustawą nie da się przeprowadzić wolnych wyborów

Wybory

Jest tyle zastrzeżeń wobec projektu o głosowaniu korespondencyjnym, że obawiam się, iż w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów - ocenił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Powiedział też, że będą trudności z przeprowadzeniem tradycyjnego głosowania, bo do komisji wyborczych zgłosiło się za mało osób.

28.04.2020

Biuro OBWE krytycznie o projektowanych w Polsce wyborach

Administracja publiczna Wybory

Wprowadzanie tak istotnych zmian na tak krótko przed datą wyborów i w czasie, gdy przygotowania do wyborów już trwały, nie jest zgodne z zasadami stabilności ustawodawstwa wyborczego oraz pewności prawa - stwierdza w swojej opinii Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka ODIHR, czyli agendy OBWE monitorującej wolne wybory w państwach należących do tej organizacji.

27.04.2020

Polacy raczej nieufni wobec działań państwa w czasie epidemii

Polacy nie do końca ufają państwu, jeżeli chodzi o informacje dotyczące epidemii koronawirusa. Przodują też jeżeli chodzi o przeświadczenie, że państwo nie do końca dba o swoich obywateli - pokazują ogólnoświatowe badania dotyczące koronawirusa prowadzone m.in. przez ekspertów z Harvard Business School, Cambridge University, IESE Business School, Oxford University i University of Warwick.

27.04.2020

UOKiK: GetBack wprowadzał w błąd nabywców obligacji 

Prawo cywilne Rynek i konsument

„Bezpieczna inwestycja”, „stabilna sytuacja finansowa firmy”, „ekskluzywna oferta” – takimi zapewnieniami przedstawiciele spółki GetBack wprowadzali konsumentów w błąd - stwierdził prezes UOKiK Tomasz Chróstny i uznał, że spółka dopuszczała się nieuczciwych praktyk rynkowych przy oferowaniu i sprzedaży obligacji korporacyjnych.

27.04.2020

Sklepy dzisiaj są otwarte, ale z zachowaniem ostrożności

Prawo karne Rynek

Dzisiaj tj. 26 kwietnia sklepy są otwarte, jednak w następna niedzielę 3 maja, będzie obowiązywał zakaz handlu. Przy czym w czasie zakupów trzeba nadal zachować odpowiednie odstępy w kolejce do kasy i należy dezynfekować ręce. Dzisiaj też między godziną 10 a 12 kupują tylko osoby po ukończeniu 65 roku życia.

26.04.2020

Morawiecki: Sport wróci na stadiony stopniowo

Zarządzanie Koronawirus

Od 4 maja udostępnimy boiska na świeżym powietrzu dla maksymalnie sześciu osób - zapowiedział premier w sobotę. Dopuszczalna będzie też gra w tenisa ziemnego na otwartych kortach. W ten sposób zmniejszymy zagrożenie rozprzestrzenianiem się coronawirusa. Piłkarska ekstraklasa wróci 29 maja, natomiast ekstraliga żużlowa od 12 czerwca. Jest to powrót do nowej normalności - dodał Morawiecki.

25.04.2020

Osoba na kwarantannie nie na każde skinienie

Administracja publiczna Koronawirus

Pomachaj przez okno, zrób selfie w ciągu 10 minut, odbierz telefon o 22.00 - osoby przebywające na kwarantannie dostają różne zadania, które mają pomóc zweryfikować, czy faktycznie przebywają w domu. Tymczasem wydawałoby się, że kwarantanna to nie więzienie ani całodobowy dyżur - trzeba przebywać w domu, ale czas można zorganizować sobie samodzielnie.

25.04.2020

List polecony można już odebrać bez wychodzenia z domu

Koronawirus

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że ruszyła nowa e-usługa, która umożliwia odbieranie listów poleconych bez czekania na listonosza i bez wizyty na poczcie. Aby skorzystać z eSkrzynki, potrzebny jest profil zaufany. Usługa dotyczy tylko listów poleconych. Tą drogą nie dotrą więc do nas pisma z sądow, prokuratur czy od komorników sądowych.

24.04.2020

KE chce by Rada Unii zajęła się wyborami w Polsce

Wybory Prawo europejskie

Wybory w Polsce muszą być równe, wolne i zgodne z wartościami Unii Europejskiej - stwierdził w czwartek Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Jak podkreślił, wybory w obecnej sytuacji mogą nie sprostać szeregowi norm międzynarodowych. I poinformował, że KE chce, by kwestią wyborów w Polsce zajęła się Rada UE w ramach procedury z art. 7.

23.04.2020

Minister sprawiedliwości chce uderzyć w lichwiarzy

Prawo cywilne Rynek i konsument

Przepisy dają nadal nadmierną swobodę oszustom do żerowania na ludzkiej ufności - stwierdził w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. I poinformował, że jego resort opracował zmiany w prawie ograniczające zyski lichwiarzy. Jedną z propozycji ma być zakaz egzekucji z nieruchomości przy długu mniejszym niż 1/20 jej szacunkowej wartości.

22.04.2020

RPO: Zmiany w prawie pocztowym potrzebne i niebezpieczne

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Wprowadzone w tzw. tarczy antykryzysowej 2.0 z 16 kwietnia br. regulacje dotyczące obrotu pocztowego mogą ograniczać konstytucyjnie chronione prawa i wolności, jak ochrona tajemnicy komunikowania się oraz ochrona konsumentów - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I zwraca się do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o analizę prawną konsekwencji wprowadzonych właśnie rozwiązań.

22.04.2020