UE zgadza się na opóźnienie brexitu

To na razie nieoficjalne informacje. Bruksela stawia przy tym warunek: Brytyjski parlament musi przyjąć porozumienie, które odrzucał już dwa razy. Dodatkowo Unia Europejska zgodzi się na przesunięcie brexitu, ale tylko do 22 maja.

21.03.2019

Afrykańczycy i Ukraińcy najbardziej w Polsce dyskryminowani

Prawo karne

Najczęstszym powodem dyskryminacji w Polsce jest pochodzenie etniczne i narodowość - wynika z badania Rzecznika Praw Obywatelskich i Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Zjawisko to widzi prawie połowa Polaków, ale jednocześnie prawie tyle samo osób nie ma świadomości, że zachowanie takie jest zakazane przez prawo.

21.03.2019

Wlk. Brytania chce opóźnienia brexitu do 30 czerwca

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Brytyjska premier Theresa May poinformowała w środę, że zwróciła się do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska o wydłużenie procesu wyjścia z UE do 30 czerwca. Zastrzegła jednak, że w Wlk. Brytanii nie będzie zaplanowanych na 25 maja wyborów do Parlamentu Europejskiego.

20.03.2019

NIK: podróżujący niepełnosprawni wciąż mają pod górkę

Aby wejść do toalety dla niepełnosprawnych, trzeba skoczyć po schodach po klucz do obsługi - na takie absurdy, jak pokazuje raport Najwyższej Izby Kontroli, można natknąć się na nowoczesnych dworcach kolejowych. Wyniki kontroli pokazują, że po modernizacji sytuacja bardzo się poprawiła, ale barier wciąż jest wiele. Zwłaszcza dla niewidomych.

20.03.2019

Brexit skomplikuje też dochodzenie praw konsumentów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Wciąż nie wiadomo, kiedy i na jakich zasadach Wielka Brytania opuści Unię Europejską, ale jest pewne, po brexicie Wielka Brytania stanie się dla obywateli Unii Europejskiej „państwem trzecim”. Zmieni się więc m.in. ochrona prawna osób podróżujących do Zjednoczonego Królestwa i kupujących w brytyjskich e-sklepach.

18.03.2019

Nazwiska ofiarodawców w kościele nie są tajemnicą

Wymienianie w ogłoszeniach ustnych od ołtarza czy umieszczanie na stronie internetowej nazwisk parafian i sum, jakie przekazali na kościół jest zgodne z Dekretem Konferencji Episkopatu i RODO. W tej sytuacji obywatel nie może poskarżyć się Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych ani odwołać do sądu w razie naruszeń.

15.03.2019

Wlk. Brytania: Parlament otwiera drogę do opóźnienia brexitu

Administracja publiczna

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w czwartek uchwałę otwierającą drogę do opóźnienia brexitu co najmniej do 30 czerwca br. w razie przyjęcia umowy wyjścia z UE lub nawet dłuższego, jeśli parlament nie poprze żadnego porozumienia ze Wspólnotą. Nie jest to dokument wiążący prawnie, ale jest instrukcją polityczną parlamentu dla rządu.

14.03.2019

Polska wśród krajów łamiących prawa człowieka

Wymiar sprawiedliwości

Chiny, Iran, Sudan Południowy, Korea Północna, Nikaragua i Wenezuela to kraje, w których przestrzeganie praw człowieka jest największym problemem - wynika z dorocznego raportu amerykańskiego Departamentu Stanu. Ale są w nim wymieniane także zagrożenia w tej dziedzinie w Polsce.

14.03.2019

Wlk. Brytania: Izba Gmin przeciwko bezumownemu brexitowi

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w środę wieczorem uchwałę wyrażającą polityczny sprzeciw wobec bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Opinia parlamentu ma jedynie charakter polityczny i nie jest wiążąca prawnie.

13.03.2019

UOKiK bada zmowę cenową na rynku ciepła

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe wobec firm: Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Polska, PGNiG i jego spółka zależna PGNiG Termika, którego przedmiotem jest podejrzenie o zawarcie przez nie zmowy cenowej na rynku energii cieplnej.

11.03.2019

Jutro rząd zajmie się ustawą o VAT i ułatwieniami w obrocie ziemią rolną

VAT Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Rada Ministrów omówi jutro, tj. 12 marca br. projekty czterech ustaw, które mają zapewnić opiekę stomatologiczną uczniom, poprawić ściągalność VAT i złagodzić wymogi nabywania ziemi rolnej. A także - uściślić reguły wytwarzania broni i amunicji.

11.03.2019

Minister cyfryzacji rozmawia z Facebookiem o blokowaniu treści

Nowe technologie

Blokowanie stron i treści w mediach społecznościowych było w piątek tematem spotkania ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego z zarządem Facebooka. Rozmawiano też o ochronie internautów przed dezinformacją i mową nienawiści.

09.03.2019

Długi spółdzielni nadal mogą obciążać właścicieli mieszkań

Prawo cywilne Budownictwo

Członkowie spółdzielni mieszkaniowych, jak i osoby z prawem do lokali, muszą mieć ochronę prawną przed przerzucaniem na nich odpowiedzialności za długi spółdzielni – uważa rzecznik praw obywatelskich. Ale stwierdza, że w świetle orzecznictwa jest niebezpieczeństwo obciążania hipotecznego nie tylko całej nieruchomości spółdzielni

08.03.2019

Wybory do PE: jeszcze miesiąc na rejestrację komitetów

Wydarzenia

Do 6 kwietnia jest czas na zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a termin rejestracji list kandydatów na deputowanych wyznaczony jest na 16 kwietnia, natomiast głosowanie nastąpi 26 maja br. Polsce przypadło w Parlamencie jedno miejsce więcej niż w poprzednich wyborach.

07.03.2019

Trzynastka dla emerytów i rencistów - jest projekt

Domowe finanse Emerytury i renty

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że trzynaste emerytury i renty zostaną wypłacone już w maju. Prace nad ustawą wprowadzającą to dodatkowe świadczenie muszą toczyć się więc szybko. W czwartek projekt trafił do konsultacji.

07.03.2019

Rząd ma plan na wypadek twardego brexitu

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Rada Ministrów zatwierdziła we wtorek program przygotowań Polski do wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy wyjścia. Obejmuje on m.in. problemy związane pracą Polaków i Brytyjczyków w obu krajach, ale także zasady działania brytyjskich firm w Polsce.

05.03.2019

Jest plan realizacji nowego programu socjalnego rządu

Pomoc społeczna

"Piątka PiS" to program przełomowy dla wszystkich Polaków, dzięki niemu będziemy tworzyć Polskę naszych marzeń - stwierdził we wtorek premier Mateusz Morawiecki prezentując "mapę drogową" jego realizacji. Jak zadeklarował, źródła finansowania tego planu to m.in.: redukcja "szarej strefy", uszczelnienie podatku VAT, uszczelnienie podatku CIT oraz uszczelnienie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

05.03.2019

W PE kolejny krok ku zniesieniu zmian czasu

Administracja publiczna

Komisja transportu Parlamentu Europejskiego zagłosowała w poniedziałek za zniesieniem zmiany czasu w Unii Europejskiej od 2021 roku, a państwa członkowskie miałyby zadecydować, który czas - letni czy zimowy - wprowadzą na swoim terytorium.

04.03.2019