Tomczyński: "Starzy" sędziowie SN udają, że nie wiedzą jak głosować

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Członkowie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego stracą na autorytecie, jeśli będą twierdzić, że nie wiedzą jak głosować - ocenił Adam Tomczyński sędzia Izby Dyscyplinarnej, komentując spory proceduralne wokół zasad wyboru kandydatów na I prezesa SN. I dodał, że taka sytuacja wskazuje na konieczność dokonania zmian w tym sądzie.

12.05.2020

Małgorzata Manowska na czele wyścigu do stanowiska I prezesa SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Małgorzata Manowska, Tomasz Artymiuk, Tomasz Demendecki, Marta Romańska, Dariusz Zawistowski i Włodzimierz Wróbel - to sędziowie zgłoszeni przez uczestników Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego jako kandydaci na stanowisko pierwszego prezesa SN, którzy we wstępnym głosowaniu uzyskali najwięcej głosów. Obrady zostały przerwane do godz. 13.00 w środę.

12.05.2020

SN: Komisja skrutacyjna powołana, ale w wątpliwych okolicznościach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jest przełom w obradach Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego - prowadzący obrady sędzia Zaradkiewicz wyłonił członków komisji skrutacyjnej. Część sędziów kontestuje ten sposób powołania komisji, ale przewodniczący poprosił jej członków o przygotowanie kart do właściwego głosowania na kandydatów na I prezesa SN.

12.05.2020

Prof. Bojańczyk: Większość sędziów w SN nie chce, żeby Zgromadzenie Ogólne wybrało I prezesa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Większość członków Zgromadzenia Ogólnego SN pod pretekstem niepowołania Komisji Skrutacyjnej nie chce dopuścić do demokratycznej dyskusji na forum zgromadzenia nad potencjalnymi kandydatami na stanowisko I Prezesa SN - uważa Antoni Bojańczyk, sędzia SN w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

11.05.2020

SN: Nie ma wyników wyborów prezydenckich, to nie może być protestów

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Sąd Najwyższy pozostawi bez dalszego biegu protesty wniesione przez osobę do tego nieuprawnioną lub niespełniające warunków Kodeksu wyborczego - taki komunikat wydała dzisiaj Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W praktyce oznacza to, że protesty kierowane na podstawie uchwały Komisji z 10 maja br. nie będą rozpatrywane.

11.05.2020

Egzaminy prawnicze prawdopodobnie 23-26 czerwca

Wymiar sprawiedliwości

Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli egzaminy adwokackie i radcowskie odbędą się w dniach 23-26 czerwca - taką informację przekazało Prawo.pl Ministerstwo Sprawiedliwości. Koniec czerwca już wcześniej sugerował wiceminister Sebastian Kaleta, poprzedni - marcowy termin - odwołano z powodu koronawirusa.

11.05.2020

Spór na Zgromadzeniu Ogólnym SN - burzliwy wybór kandydatów na I prezesa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek 12 maja br. ponownie zbiera się Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego by wybrać kandydatów na I Prezesa. Zdaniem "starych" sędziów wybór będzie trwać do momentu "aż mniejszość nie wybierze prezesa w głosowaniu większościowym". Natomiast sędziowie wyłonieni przez nową KRS twierdzą, że przewodniczący słusznie nie poddaje pod głosowanie wniosków o wyłączenie sędziów dwóch nowych Izb.

11.05.2020

RPO pyta o postępowania w sprawie hejtu z MS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Działania sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba są bardzo sprawne wobec tych sędziów, którzy krytykują zmiany w wymiarze sprawiedliwości, a szybkość zawodzi, gdy chodzi o możliwość przewinień dyscyplinarnych sędziów z Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy są łączeni z „aferą hejterską” - napisał rzecznik praw obywatelskich do rzecznika dyscyplinarnego sędziów.

11.05.2020

Mediacja ratunkiem dla sądów i prawników? Adwokaci apelują o danie jej szansy

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Mediacja w czasie koronawirusa zdecydowanie nabiera nowego znaczenia. O jej zaletach mówią nie tylko mediatorzy, przekonują się do niej też prawnicy, nawet ci, którzy byli sceptyczni do takich form rozwiązywania sporów. Do współpracy i korzystania z niej zachęca też apel Sekcji Arbitrażu i Mediacji stołecznego samorządu adwokackiego, skierowany także do sędziów.

11.05.2020

Sokołowska: Natychmiastowa izolacja sprawcy zmienia podejście do ofiar przemocy

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

To na sprawcach, nie na osobach pokrzywdzonych przemocą w rodzinie będzie spoczywać ciężar ponoszenia konsekwencji swoich nagannych zachowań. Ta zmiana przepisów jest istotna, bo całkowicie odwraca dotychczasowe podejście. Dziś z domów uciekają ofiary, często z dziećmi - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Monika Sokołowska.

10.05.2020

SN: Kandydatów na I prezesa wciąż nie wybrano, Zgromadzenie odroczone do wtorku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trwające od piątku Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego nie zdołało wyłonić kandydatów na nowego I prezesa tego sądu. Nie udało się wybrać członków komisji skrutacyjnej, która miałaby przeprowadzić wybory, nie doszło też do zgłaszania kandydatów. Obrady zostały przerwane do wtorku.

09.05.2020

Alkoholizm - prawa rodzicielskie można zawiesić, z kontaktami gorzej

Wymiar sprawiedliwości

Zawieszenie władzy rodzicielskiej następuje wtedy, gdy wynikające z niej prawa i obowiązki rodziców nie przestają istnieć, ale przez pewien czas nie mogą być wykonywane. Przesłanką jest przemijająca przeszkoda w jej wykonywaniu - np. nałóg czy wyjazd. Decyzje podejmuje sąd, oceniając dobro dziecka i całokształt sprawy. Nie jest to jednak jednoznaczne z pozbawieniem lub ograniczeniem kontaktów.

09.05.2020

Prawnicy pomagają medykom - pytania m.in. o zadośćuczynienia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W całym kraju trwa akcja, w ramach której adwokaci wspierają poradami prawnymi pracowników służby zdrowia. Wraz z upływem kolejnych tygodni epidemii zmienia się jednak charakter pytań. Obecnie są to coraz częściej kwestie związane z możliwością uzyskania ewentualnego zadośćuczynienia np. za przeniesienie do innej jednostki, czy zachorowanie.

09.05.2020

SN: Zgłoszenie przestępstwa ma znaczenie dla wymiaru kary zabójcy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy oddalił kasację Prokuratora Generalnego, który żądał kary dożywotniego więzienia, jako kary najbardziej adekwatnej i wychowawczej dla małoletniego, który zabił 19-letnią dziewczynę. SN orzekł, że 25 lat więzienia będzie karą odpowiednią, mimo, że sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem.

09.05.2020

Po koronawirusie czeka nas plaga rozwodów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wspólna izolacja stała się dla wielu małżeństw testem nie do przejścia. Zdecydowanie wrasta liczba tych, które chcą się rozstać, i to jak najszybciej. Tradycyjna droga będzie jednak długa - terminy w sądach wyznaczane są najwcześniej na zimę. Prawnicy wskazują, że przymusowe zamknięcie w domach, w związku z COVID-19, może też utrudniać ocenę winy. Rozwiązaniem może okazać się mediacja.

09.05.2020

Żurek pyta o status Zaradkiewicza, a rzecznik dyscyplinarny zajmuje się Żurkiem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czwartek sędzia Waldemar Żurek wniósł do Sądu Najwyższego pozew, w którym domaga się stwierdzenia, że Kamil Zaradkiewicz - wyznaczony do pełnienia obowiązków I prezesa SN - nie jest sędzią, a jego powołanie było nieskuteczne. A już w piątek rzecznik dyscyplinarny sędziów podjął czynności wyjaśniające w tej sprawie.

08.05.2020

Rząd: Postanowienie TSUE wykonane - Izba Dyscyplinarna nie będzie orzekać w sprawach sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na podstawie zarządzeń pierwszego prezesa Sądu Najwyższego oraz prezesa kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej, przepisy dotyczące tej Izby nie będą stosowane w sprawach dyscyplinarnych sędziów do czasu wydania ostatecznego wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości UE - deklaruje rząd. Tymczasem rzecznik tej izby poinformował o sprawie sędziego zaplanowanej na 25 maja.

08.05.2020

TSUE: Wyroki Trybunału wiążą sądy krajowe

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrok wydany w trybie prejudycjalnym wiąże sąd krajowy przy rozstrzyganiu sporu - oświadczył w piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To reakcja na decyzję niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował ważność jednego z wyroków TSUE, ale ma ona także odniesienie do sporu polskich władz w sprawie wykonywania orzeczeń Trybunału.

08.05.2020

SN ma czas do połowy czerwca na ogłoszenie nieważności wyborów

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Sąd Najwyższy ma 30 dni na stwierdzenie ważności lub nieważności wyboru Prezydenta RP albo na umorzenie postępowania. Drugiej tury wyborów nie będzie, więc licząc czas na sporządzenie sprawozdania i rozpatrzenie protestów wyborczych przez Państwową Komisję Wyborczą, Sąd Najwyższy ogłosi uchwałę najpóźniej do połowy czerwca,

08.05.2020