COVID-19 weryfikuje sytuację na rynku prawnym i tnie przychody kancelarii

Wymiar sprawiedliwości

Kryzys związany z epidemią pokazuje to, o czym mówiło się od dłuższego czasu. Lepiej radzą sobie kancelarie wieloosobowe, nastawione na różne obszary działalności i inwestujące w nowe technologie. W najtrudniejszej sytuacji są ci prawnicy, którzy skupiali się głównie na sprawach sądowych. Publikujemy pełny raport z badań na ten temat.

28.04.2020

Prof. Gersdorf żegna się z Sądem Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie udało się zatrzymać destrukcji państwa prawa, ale udało się dopomóc wielu ludziom w zrozumieniu, jak wielkie znaczenie dla obrony ich praw ma Konstytucja i sędziowie - stwierdza prof. Małgorzata Gersdorf w liście do pracowników, opublikowanym w związku ze zbliżającym się końcem jej kadencji (30 kwietnia) na stanowisku I prezesa Sądu Najwyższego.

28.04.2020

Troje sędziów SN przeszło w stan spoczynku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od poniedziałku 27 kwietnia br. trójka sędziów Sądu Najwyższego - Beata Gudowska orzekająca w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz Jacek Gudowski (fot.) i Wojciech Katner orzekający w Izbie Cywilnej - przeszła w stan spoczynku.

28.04.2020

Strasburg: Notyfikacja wyroków i decyzji ETPC zawieszona do odwołania

Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka podjął szczególne środki ostrożności w związku z pandemią wirusa Covid-19. 6-miesięczny termin na wnoszenie skarg indywidualnych został wydłużony, począwszy od 16 kwietnia, o kolejne dwa miesiące, czyli łącznie - do 16 czerwca 2020 r. Trybunał zdecydował również o opóźnieniu publikacji wszystkich swych rozstrzygnięć, poza pilnymi, na czas nieokreślony

28.04.2020

Prof. Sowiński: COVID-19 przeminie, kancelarie prawne muszą myśleć o przyszłości

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sytuacja prawników nie jest łatwa. Nie można jednak się poddawać. W czasie zmniejszonego napływu zleceń należy pomagać klientom, działać aktywnie w obszarze marketingu, wykorzystać czas na naukę nowych kompetencji oraz reorganizację, która już wkrótce przyniesie poprawę efektywności - mówi profesor Ryszard Sowiński z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

28.04.2020

Trela: Epidemia uderza w kancelarie - szansą zmiany w działaniu i "odmrożenie" sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sytuacja adwokatów w czasie epidemii COVID-19 jest niezaprzeczalnie trudna. Na ich sytuację finansową wpływa m.in. mniejsza liczba klientów i praktycznie zamknięcie sądów. Szansą jest oczywiście ich "otwarcie", ale też zmiany w działaniu samych kancelarii, choćby poprzez oferowanie usług w zakresie prawa pracy czy odszkodowań - mówi adwokat Jacek Trela,

27.04.2020

Bez e-Sądownictwa – nie jesteśmy w stanie funkcjonować

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Być może zmiany w tzw. tarczy antykryzysowej 3 zmierzać będą do „odmrożenia” sądownictwa. W tym kontekście ze zdumieniem odnotowuję podnoszone od co najmniej 10 lat uwagi o niedostosowaniu i nieprzygotowaniu do elektronicznej komunikacji czy to pełnomocników, czy też sędziów, a także pracowników kancelarii i sądów - pisze dr hab prof. Uniwersytetu Opolskiego Dariusz Szostek.

27.04.2020

"Iustitia": Wszechwładna prokuratura żąda wyjaśnień od I prezes SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Protestujemy przeciwko żądaniu przez Prokuraturę Krajową wyjaśnień od Pierwszego Prezesa SN, dlaczego wstrzymała kierowanie spraw do Izby Dyscyplinarnej - stwierdza w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". I dodaje, że poprzez takie działania kierownictwo prokuratury uzurpuje sobie prawo do władzy absolutnej.

27.04.2020

Radcy uruchomiają bazę dla firm i osób poszkodowanych COVID-19

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie uruchomiła bazę porad prawnych dla osób i firm, które z powodu pandemii znalazły się w trudnej sytuacji. Na specjalnej stronie internetowej zamieszczane są eksperckie, darmowe porady dotyczące rozwiązań z tarczy antykryzysowej.

27.04.2020

COVID-19 uderza w rynek prawniczy, kancelarie walczą o przetrwanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Kancelarie prognozują, że ich przychody spadną w najbliższych dwóch miesiącach średnio o 37 proc., jednak co piąty badany wskazuje na spadek aż o 80 proc. W gorszej sytuacji są adwokaci, szczególnie ci od spraw sądowych, w nieco lepszej radcowie prawni. Nie ma jednak wątpliwości, że zaczyna się walka o klienta, w której narzędziami będą nowe technologie i umiejętność reagowania na potrzeby rynku.

27.04.2020

Terminy sądowe i procesowe mają znowu biec - już od 15 maja

Wymiar sprawiedliwości

Projekt noweli tarczy antykryzysowej, który ma trafić pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów uchyla dotychczasowe przepisy o zawieszeniu terminów sądowych i procesowych. Tak jak już wcześniej opisywało Prawo.pl, ma być rozszerzony katalog spraw pilnych, także o te dotyczące upadłości, możliwa ma być także komunikacja z sądami przez ePUAP oraz e-rozprawy.

26.04.2020

Tarcza kołem ratunkowym dla kontaktów rodziców z dziećmi

Wymiar sprawiedliwości

Choć zasadnicza część ostatniej noweli tarczy antykryzysowej dotyczy wsparcia finansowego dla przedsiębiorców to znalazły się w niej zmiany prawne, które regulują rozpoznawanie wniosków o udzielenie lub zmianę zabezpieczenia w sprawach rozpoznawanych według Kpc. Nowe prawo obejmie zatem zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem - pisze adwokat Joanna Szewczyk- Stępień.

26.04.2020

Epidemia zwiększa alienację rodzicielską, tarcza antykryzysowa może pomóc

Wymiar sprawiedliwości

25 kwietnia to Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej. Jak podkreślają prawnicy, w dobie koronawirusa ma to szczególne znaczenie bo liczba przypadków ograniczania kontaktów z dzieckiem - z powodu strachu lub konfliktu - znacznie wrosła. Szansą mogą być wnioski o ich zabezpieczenie - daje ją ostatnia nowela tarczy antykryzysowej.

25.04.2020

Mediacja tarczą antykryzysową dla Temidy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do sądów powszechnych w I półroczu 2019 roku wpłynęło 8,5 mln nowych spraw, to o przeszło 830 tysięcy więcej w porównaniu z tożsamym okresem 2018 r. Nie ma przy tym podstaw, aby twierdzić, że napływ ten w kolejnych latach będzie mniejszy. Stan epidemii uwidocznił jak ważne jest sprawne i szybkie funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości - pisze adwokat i mediator Karolina Wrąbel.

25.04.2020

Prokurator pyta I prezes SN o podstawy prawne odebrania spraw Izbie Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Szef Prokuratury Krajowej Bohdan Święczkowski skierował do pierwszej prezes Sądu Najwyższego pismo z pytaniem o podstawę prawną wydania przez nią zarządzenia nakazującego Izbie Dyscyplinarnej przekazanie do izb Karnej i Pracy SN wszystkich prowadzonych spraw. Prof. Małgorzata Gersdorf jest tym wystąpieniem zaskoczona i stwierdza, że prokuratura nie ma prawa stawiać Sądowi Najwyższemu takich pytań.

24.04.2020

Wiceminister: Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy Polska będzie wykonywać wyroki TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny jest sądem ostatniego słowa w Polsce nawet wobec orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedział w piątek wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Tymczasem dzień wcześniej komisarz UE stwierdził, że Polska musi wykonać postanowienie w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. I zagroził sankcjami.

24.04.2020

Prawo do sądu zostanie przywrócone?

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Proponowane przez resort sprawiedliwości rozwiązania to absolutne minimum i konieczność wynikająca z potrzeby przywrócenia obywatelom prawa do sądu. Prawa tego nie można ograniczać nawet w stanie wojennym, a tym bardziej w obecnym czasie - piszą adwokaci Grzegorz Prigan i Karol Pachnik.

24.04.2020

TK: Obniżenie o połowę wynagrodzenia pełnomocnika z urzędu - niekonstytucyjne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, 23 kwietnia br., że stawki wynagrodzeń dla pełnomocników z urzędu zawarte w rozporządzeniu z 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie w postępowaniach cywilnych są złamaniem konstytucyjnej zasady równości i ochrony własności. Orzekał jednomyślnie trzyosobowy skład sędziowski.

24.04.2020

Prof. Zagrodnik: Polski proces karny trudny dla oskarżonych

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W polskim modelu procesu karnego dochodzi do konfrontacji oskarżonego z aparatem państwa, jego organami, z ich szerokim zapleczem personalnym, aparatem techniczno-organizacyjnym i zasobami finansowymi. Osoba nieprzygotowana do tego jest bez szans, a obrońca jest prawdziwą ostoją nie tylko interesów oskarżonego, ale również szerzej rozumianych praw i wolności - mówi prof. Jarosław Zagrodnik.

24.04.2020

Radcy chcą zniesienia ograniczeń w pracy sądów

Wymiar sprawiedliwości

Przyjmowane przez państwo regulacje szczególne w zakresie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w okresie pandemii powinny być czasowe, niezbędne i proporcjonalne. Wprowadzone instytucje zawieszenia biegu terminów procesowych i administracyjnych spełniły swoją rolę i brak jest podstaw do dalszego ich utrzymywania - wskazuje warszawska OIRP.

23.04.2020