Wierzbowski Eversheds Sutherland uruchamia nową platformę

Rynek

Platformę LegalTech oferuje aplikacje wspierające pracę działów prawnych, finansowych i compliance. Opracowane przez kancelarie narzędzia mają na celu zautomatyzowanie, ułatwienie i przyśpieszenie pracy prawników in-house, szefów działów compliance oraz innych osób odpowiedzialnych za określone kwestie prawne w przedsiębiorstwach.

10.07.2019

Niemcy nie otwierają się na cudzoziemców, tylko uchylają drzwi

Rynek Prawo pracy HR

Bundestag przegłosował niedawno ustawę o imigracji wykwalifikowanej siły roboczej, która ma ułatwić zatrudnianie cudzoziemców. Eksperci wskazują, że Niemcy jedynie uchylają drzwi dla pracowników spoza UE i Polska nie powinna obawiać się exodusu Ukraińców. Jedynie 2,6 proc. zatrudnionych w Polsce ukraińskich pracowników spełnia główne kryteria stawiane przez rząd w Berlinie.

09.07.2019

Na zerowym PIT najwięcej zyskają najlepiej wykształceni

Rynek Prawo pracy Finanse

Sejm uchwalił ustawę, która zakłada, że dochody podatników do 26. roku życia do kwoty 85,5 tys. złotych będą zwolnione z PIT. Najbardziej skorzystają na tym rozwiązaniu osoby z dobrym wykształceniem, które już na początku swojej ścieżki zawodowej mogą liczyć na zarobki powyżej średniej płacy. Ale ta regulacja ma nie tylko plusy.

08.07.2019

Prezes ZUS: Usuwamy bariery dla osób z niepełnosprawnościami

Rynek Ubezpieczenia społeczne

Sale obsługi klientów są dostosowane do korzystania przez osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Mamy odpowiednio przystosowane podjazdy, windy, toalety. Każda osoba niesłysząca lub niedosłysząca może skorzystać z tłumaczenia słów urzędnika ZUS na Polski Język Migowy - podkreśliła w rozmowie z Prawo.pl prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

06.07.2019

Wielkość szarej strefy w 2018 roku szacuje się na ponad 280 miliardów złotych

Rynek Prawo pracy

Odsetek szarej strefy w relacji do PKB w ostatnich 3 latach zmniejszył się z poziomu 16,7 proc. PKB do 14,1 proc. – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyliczono, że wpływy sektora finansów publicznych z tytułu redukcji szarej strefy o 1 proc. rocznie przyniosłyby do 2023 r. od 63,9 do 127,8 miliardów złotych.

05.07.2019

RPO proponuje: nagroda Głównego Inspektora Pracy dla Jurija Kariagina

Rynek Prawo pracy HR

Rzecznik Praw Obywatelskich zaproponował, aby przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce Jurijowi Kariagin był odznaczony nagrodą Głównego Inspektora Pracy im. Heleny Krahelskiej. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia m.in. w dziedzinie nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy.

04.07.2019

MRPiPS: Stopa bezrobocia w czerwcu - 5,3 proc.

Rynek Prawo pracy

W porównaniu do maja stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu była o 0,1 pkt. proc. niższa. - Na przestrzeni ostatnich 28 lat wskaźnik bezrobocia nie osiągnął tak niskiego poziomu jak obecnie - podkreślił wiceminister MRPiPS Stanisław Szwed.

04.07.2019

Związki zawodowe będą walczyć między sobą o służby

Rynek Policja Prawo pracy

Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy zakładający pluralizm związkowy w służbach - m.in. w Policji i Służbie Więziennej. Zabiegała o to NSZZ "Solidarność", której zdaniem rozszerzy to prawo funkcjonariuszy do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. - Wprowadzenie ustawy w życie może doprowadzić do upolitycznienia związków w służbach - uważa NSZZ Policjantów. Z kolei według "S" monopol związkowy w służbach jest niesprawiedliwy, bo ogranicza prawo do swobodnego zrzeszania się w związkach.

04.07.2019

Minister, RPO i "Solidarność" reagują na zwolnienie pracownika IKEA

Rynek Prawo pracy

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zlecił prokuraturze zbadanie sprawy pracownika firmy IKEA, który miał zostać zwolniony z pracy z powodu swoich poglądów religijnych. Sprawę chce wyjaśnić także RPO, z kolei NSZZ "Solidarność" oraz Ordo Iuris zaoferowała zwolnionemu pomoc.

03.07.2019

Inspektorzy pracy będą składać pozwy o dyskryminację płacową

Rynek Prawo pracy

Grupa pracowników Państwowej Inspekcji Pracy zamierza złożyć pozwy o dyskryminację w związku z zatrudnianiem w tej instytucji nowych inspektorów po krótkim przeszkoleniu i z wysokimi pensjami. Główny Inspektor Pracy odpiera zarzuty wyjaśniając, że skrócone aplikacje na inspektorów są wynikiem m.in. braków kadrowych PIP.

02.07.2019

Rząd chce wyłączyć dodatek stażowy z minimalnego wynagrodzenia

Administracja publiczna Rynek Prawo pracy

Projekt o wyłączeniu dodatku stażowego z minimalnej pensji jest już po Komitecie Stałym. - Mamy nadzieję, że stanie on na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów i zostanie uchwalony jeszcze za tej kadencji Sejmu - powiedział wiceminister MRPiPS Stanisław Szwed. Projekt ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom m.in. pracowników socjalnych.

01.07.2019

"500 plus" - są pierwsze wypłaty

Prawo rodzinne Rynek

Gmina Kowary wypłaciła pierwsze pieniądze w ramach programu "Rodzina 500 plus" w nowej odsłonie - poinformowała szefowa resortu rodziny i pracy Bożena Borys-Szopa. W całym kraju złożono już ponad 100 tys. wniosków.

01.07.2019

PPK wkraczają do dużych firm

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne PPK

Od 1 lipca firmy zatrudniające powyżej 250 osób mają obowiązek wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Duża część z nich uniknie jednak tworzenia tego rodzaju systemu oszczędzania. Do rejestrów KNF wpisano już ponad 2 tys. firm, które chcą uczestniczyć w Pracowniczych Planach Emerytalnych, tym samym nie muszą one zakładać PPK.

01.07.2019

Składki ZUS mocno w górę - rząd tłumaczy, że to wynika z systemu

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W 2020 r. przedsiębiorcy zapłacą składki ZUS wyższe o prawie 10 procent - wynika to z założeń do budżetu. Eksperci wskazują, że wysokie składki mogą zniechęcać do zakładania nowych firm, mogą także ograniczyć inwestycje osób już prowadzących działalność. Rząd jednak rozkłada ręce tłumacząc, że mechanizm ustalania wysokości składek nie zmienił się od dwóch dekad.

29.06.2019

Dwoje nowych wspólników w Rö

Rynek

Adwokat Marina Skarbek-Kozietulska i adwokat Marek Ostrowski dołączają do grona wspólników w kancelarii prawnej Rö. Nowi wspólnicy zaangażują się w dalsze rozwijanie praktyki w obszarze sporów korporacyjnych oraz postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych.

28.06.2019

PPK: Ustawa wymaga numeru dowodu pracownika - MF mówi, że nie trzeba

Rynek Ubezpieczenia społeczne PPK

Pracodawcy przy prowadzeniu PPK nie będą zobowiązani do przekazywania do instytucji finansowej numeru dowodu osobistego pracownika - poinformował Prawo.pl wiceprezes PFR Bartosz Marczuk. Opinię w tej sprawie wydało już Ministerstwo Finansów. Podobne stanowisko znajdzie się niedługo w publikacjach PFR. Eksperci wskazują jednak, że co innego wynika z ustawy.

28.06.2019

Nowi członkowie w RDS

Rynek Prawo pracy

Prezydent Andrzej Duda powołał nowych członków Rady Dialogu Społecznego. Nominacje do RDS otrzymali: minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek oraz minister finansów Marian Banaś.

27.06.2019

UODO: Nowelizacja kodeksu pracy nie pozwala pracodawcom na badania alkomatem

Rynek Prawo pracy BHP

Pracodawcy nie mogą samodzielnie prowadzić kontroli stanu trzeźwości pracowników. Przesądza o tym brzmienie art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - wskazuje UODO. I dodaje, że wykluczone jest również wyrywkowe czy prewencyjne badania pracowników alkomatem.

27.06.2019

BCC: Prawo pracy do pilnej zmiany

Rynek Prawo pracy HR

Należy pilnie i kompleksowo zreformować polskie prawo pracy. Istniejący Kodeks pracy nie jest na miarę wyzwań nadchodzącej, trzeciej dekady dwudziestego pierwszego wieku, ponieważ nie uwzględnia dynamicznych zmian stosunków zatrudnienia - uważa Business Centre Club.

26.06.2019

W ramach regulacji – nowy blog Wierzbowski Eversheds Sutherland

Rynek

Blog wRamachRegulacji.pl poświęcony jest prawnym aspektom wytwarzania, sprzedaży, promocji i utylizacji produktów konsumenckich. Stoją za nim prawnicy z zespołu Commercial kierowanego przez Martę Gadomską-Gołąb i dr Aleksandrę Kunkiel-Kryńską.

25.06.2019