Przepisy o uldze dla klasy średniej częściowo poprawione

Domowe finanse PIT Poprawmy prawo Polski Ład

Prowadzona przez redakcje Prawo.pl i LEX akcja „Poprawmy prawo” przynosi efekty. Ministerstwo Finansów poprawiło przepisy o uldze dla klasy średniej dla przedsiębiorców. Poprawka znalazła się w nowelizacji przepisów o akcyzie i jest już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany zaczną obowiązywać od Nowego Roku.

31.12.2021

Księgowi przygnieceni przepisami o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy

Małe i średnie firmy Finanse Poprawmy prawo

Jednoosobowe biura księgowe są traktowane w przepisach o AML, jak banki. Muszą więc dać sobie radę z ogromną biurokracją oraz wdrożyć system zgłaszania nadużyć, czyli donosić na samych siebie, co jest absurdem rodem z Barei - wskazuje Czytelniczka Prawo.pl, która wzięła udział w naszej akcji "Poprawmy prawo". Ona i inni eksperci uważają, że z części tych obowiązków można zrezygnować.

30.12.2021

Czas pracy w podróży służbowej do uregulowania

Prawo pracy Poprawmy prawo

Nie ma przepisów, które uregulowałyby czas pracy w podróży służbowej, i nie wiadomo, ile może ona trwać. Ustawodawca nie zdefiniował też i nie rozróżnił oddelegowania pracownika od podróży służbowej. Zaniechanie ustawodawcy stara się wypełnić orzecznictwo sądów, bardziej lub mniej szczęśliwie. Zdaniem prawników, konieczne jest jasne i precyzyjne uregulowanie tych kwestii w prawie pracy.

29.12.2021

Świniarnię można zarejestrować nawet przed Sejmem

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Poprawmy prawo

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, rejestrując hodowlę świń, nie ma narzędzi, aby zweryfikować, czy będzie ona odbywała się w obiekcie zgodnym z przepisami prawa budowlanego i zgodnie z wymogami ochrony środowiska. A to powoduje, że taką działalność można zarejestrować pod samym nosem sąsiadów z bloku, w jakimś warsztacie, a gdyby się uprzeć - nawet i w centrum Warszawy.

29.12.2021

Samowolę budowlaną taniej zburzyć niż zalegalizować

Administracja publiczna Budownictwo Poprawmy prawo

Opłata legalizacyjna za rozbudowę małego sklepu oraz dużej galerii handlowej wynosi tyle samo - czy to dobre i sprawiedliwe rozwiązanie? Zdaniem ekspertów kara powinna odstraszać, a nie rujnować, a tak się dzieje w wypadku małych przedsiębiorców. Bardziej opłaca się im zburzyć, co wybudowali, niż zalegalizować.

29.12.2021

Nieżyciowe przepisy o czasie pracy do zmiany

Prawo pracy Poprawmy prawo

Czas pracy i jego wymiar wymagają zmiany, bo z obecnymi regulacjami Polska tkwi w poprzedniej epoce, a Polacy nie mają co marzyć, by – tak jak inni Europejczycy – pracować mniej. Zmiany są konieczne z uwagi na brak w naszym prawie np. stosowanego w wielu krajach banku czasu pracy, ale uregulowania wymaga też krótkotrwałe zatrudnienie oraz zatrudnienie pracowników autonomicznych i mobilnych.

28.12.2021

Kodeks Etyki Lekarskiej do poprawy, bo zabrania krytykować kolegów

Zawody medyczne Poprawmy prawo

Już ponad 14 lat temu Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis Kodeksu Etyki Lekarskiej, który zabrania lekarzowi krytykować kolegę po fachu łamię prawo do wyrażania swoich poglądów. Mimo to do dziś nie został on zmieniony, o co od lat postulują prawnicy. Część lekarzy jest przeciwna zmianie, chociaż przyznają, że przepis ten może być wykorzystany przez broniących się przed krytyką antyszczepionkowców.

27.12.2021

Kolejny apel o punktowanie glos i prawniczych komentarzy

Prawnicy Szkolnictwo wyższe Poprawmy prawo

Glosy i komentarze powinny być punktowane, a co za tym idzie, brane pod uwagę przy ewaluacji działalności naukowej - ten argument wraca m.in. z uwagą, że takie publikacje ma na koncie m.in. sam minister nauki. O punktowanie glos i komentarzy upominał się już rzecznik praw obywatelskich i jak dowiaduje się Prawo.pl, do tematu wróci on po nowym roku.

23.12.2021

Spór o dostęp do drogi publicznej utrudni podział nieruchomości

Samorząd terytorialny Poprawmy prawo Nieruchomości

Ustawa o gospodarce nieruchomościami zakłada, że każda działka powinna mieć dostęp do drogi publicznej. Jednak w regulacji tej nie ma wyjaśnienia, co rozumiane jest pod pojęciem "dostęp do drogi publicznej". Przepisy ustawy nie normują wprost jaka jest minimalna szerokość tego dostępu. A to może rodzić poważne następstwa prawne, szczególnie na etapie podziału nieruchomości.

22.12.2021

Będą zmiany w Funduszu Medycznym, by działał lepiej

Finansowanie zdrowia Farmacja Poprawmy prawo

W styczniu 2022 roku ma zostać przedstawiony projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym. Dzięki temu z funduszu mają być finansowane badania genetyczne i program szczepień przeciwko wirusowi HPV. Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza też zmian w procedurze wyłaniania nowoczesnych technologii lekowych. Nie wiadomo jeszcze, czy projekt będzie prezydencki, czy rządowy.

22.12.2021

Zameldowanie pomocne przy weryfikacji obowiązku szkolnego, ale nie jest konieczne

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo

Uczeń nie spełnia obowiązku szkolnego, jeżeli w danym miesiącu nie był na połowie dni zajęć, a nieobecności nie zostały usprawiedliwione. Bywa jednak, że trudno to zweryfikować, bo coraz mniej osób przestrzega obowiązku meldunkowego. Zamiast jednak go rozszerzać, warto sięgnąć po inne rozwiązania. - Dobrze byłoby wprowadzić dla gmin jakąś zamienną bazę danych - mówi wójt jednej z nich.

21.12.2021

Dużo przepisów do poprawy - do końca grudnia czekamy na zgłoszenia

Domowe finanse Doradca podatkowy Administracja publiczna Poprawmy prawo

Jesteśmy na półmetku akcji prowadzonej przez redakcje Prawo.pl i LEX. Okazuje się, że podobnie, jak w ubiegłorocznej edycji, także teraz obowiązujące przepisy wymagają wielu zmian. Chodzi właściwie o każdą dziedzinę prawa – od podatków i prawa pracy przez prawo cywilne, gospodarcze, administracyjne, po kwestie dotyczące ochrony zdrowia.

21.12.2021

Zakaz covidowych eksmisji - niechciani lokatorzy żyją na koszt właścicieli mieszkań

Samorząd terytorialny Poprawmy prawo Nieruchomości

Covidowy zakaz eksmisji utrudnia życie właścicielom mieszkań. Miał obowiązywać kilka miesięcy, a minęło już półtora roku od jego wprowadzenia. - Państwo chroni jednych kosztem drugich, a przecież my też mamy problemy ekonomiczne przez  pandemię - mówią rozgoryczeni właściciele lokali. Jeden z nich w ramach akcji "Poprawmy prawo" zaproponował, by pozbyć się tego zakazu z przepisów.

20.12.2021

Ulgę w PIT dla klasy średniej trzeba pilnie poprawić

PIT Rachunkowość Poprawmy prawo Polski Ład

Przekroczenie, nawet o jedną złotówkę, określonego limitu przychodów uprawniających do wynikającej z Polskiego Ładu ulgi dla klasy średniej spowoduje całkowitą utratę prawa do odliczenia i konieczność dopłaty brakującego podatku. Uzasadnionym może być więc wniosek do pracodawcy, by nie odliczał on ulgi na etapie zaliczek na PIT w trakcie roku, i jej samodzielnie rozliczenie w rocznym PIT.

17.12.2021

Gmina od mieszkańców dowiaduje się, że w budynku jest uciążliwy warsztat

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Gminy chcą wiedzieć, jaka działalność gospodarcza jest prowadzona w danym budynku lub nieruchomości i czy jest ona zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Dziś rozmija się to z przepisami o swobodzie działalności gospodarczej. Gminy tracą więc m.in. na podatku od nieruchomości i często mają problemy z ustaleniem jego wymiaru.

16.12.2021

Ustalanie limitów to nadal fikcja - nie ma jak liczyć zaszczepionych

Rynek i konsument Poprawmy prawo Koronawirus szczepienia

W hotelu, w restauracji, w teatrze czy na basenie ustalenie limitu gości było i będzie nadal fikcją. Przepisy, które weszły w życie 15 grudnia, niewiele zmieniły. A politycy, jak chowali głowę w piasek, tak dalej to robią. Mogą zrehabilitować się wprowadzając zasady ustalania limitów do ustawy w sprawie weryfikacji zaszczepionych w zakładach pracy. Prace nad tym projektem miały rozpocząć się w środę, ale nic z tego nie wyszło.

16.12.2021

PRL w rozporządzeniu o pieczęciach wciąż istnieje

Administracja publiczna Poprawmy prawo

W koronie zamkniętej, podwójnej, z krzyżem czy bez. W związku z projektem ustawy o symbolach państwowych trwają spory jak ma wyglądać wizerunek orła białego w koronie. Tymczasem rozporządzenie w sprawie tablic i pieczęci urzędowych z 1955 wciąż normuje, że na budynku siedziby jednostki organizacyjnej uprawnionej do używania wizerunku orła białego umieszcza się tablicę z godłem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

15.12.2021

Banki mogą blokować bieżące konta firm, zamiast rachunków VAT

Ordynacja VAT Finanse Poprawmy prawo

Przedsiębiorca, który zalega ze spłatą VAT, nie może przesłać urzędowi skarbowemu pieniędzy z konta służącego do płatności VAT. Prawo zaś pozwala bankom na dowolność, czy egzekucja zostanie przeprowadzona z rachunku podstawowego, czy z rachunku VAT. Najczęściej więc blokowane są bieżące konta firm, co powoduje paraliż ich funkcjonowania. Konieczna jest pilna zmiana prawa i doprecyzowanie przepisów.

14.12.2021

Zaszczepieni od 15 grudnia nie są wliczani do limitów w sklepach

Koronawirus Poprawmy prawo Koronawirus szczepienia

Rząd zapewne chciał wyłączyć z limitów w sklepach osoby zaszczepione i nawet informował o tym na swoich oficjalnych stronach. Z obowiązującego do 15 grudnia rozporządzenia o ograniczeniach w związku z epidemią jednak takie wyłączenie nie wynikało. Zgodnie z nim zaszczepieni nie wliczali się do limitów w kinach, siłowniach, kościołach, kasynach, ale w placówkach handlowych i na poczcie owszem. Zmianę w dobrym kierunku wprowadzono dopiero po naszej publikacji.

14.12.2021

Służba BHP ma podlegać bezpośrednio pracodawcy, a nie kadrowej

Prawo pracy BHP Poprawmy prawo

Wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy z tego, że służba bezpieczeństwa i higieny pracy ma bezpośrednio podlegać pracodawcy i przypisują pracowników służby bhp w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa np. pod dyrektora HR. Dla pracodawcy może to mieć negatywne konsekwencje. Ignorowanie poleceń PIP w tym zakresie może się skończyć nawet sankcją administracyjną sięgającą 30 tys. zł.

10.12.2021