united kingdom
ukraine

SN: Orzeczenie jest ważne, nawet gdy nie wyłączyli się sędziowie rozpoznający sprawę rodziny swego kolegi

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Rozpoznanie sprawy przez sąd, w którym pełni służbę sędzia, podlegający wyłączeniu z mocy ustawy, który nie zasiada w składzie tego sądu, nie skutkuje nieważnością postępowania - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Mimo że nowy przepis procedury w takich sytuacjach nakazuje wystąpić do sądu nad nim przełożonego o wyznaczenie innego sądu do rozpoznania sprawy.

17.10.2022

Sądy nie ułatwiają kuratorom dostępu do PESEL osób poszukiwanych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kuratorzy często próbują uzyskać dane osobowe rodziny poszukiwanego - np. dzieci dłużnika. Chodzi o rzetelne wykonanie przyjętej funkcji powierzonej przez sąd. Jednak sądy administracyjne i organy niechętnie udostępniają dane PESEL kuratorom, żądając wykazania przez nich interesu prawnego.

14.10.2022

Prokurator Generalny w obronie naczelnego portalu fronda.pl, który pomówił aktywistę

Prawnicy

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uwzględniła wniosek pełnomocnika pokrzywdzonego o zbadanie niezawisłości dwóch sędziów wyznaczonych do tego składu, mimo że złożono go po terminie. Skargę rozpoznawano na wniosek Prokuratora Generalnego, który uznał, że wyrok Sądu Okręgowego skazującego redaktora portalu fronda.pl. był błędny. Skazany pomówił aktywistę z grupy Obywateli RP, co - zdaniem prokuratora - jest czynem o znikomej szkodliwości społecznej.

13.10.2022

SO: Sędzia Gąciarek ma być przywrócony do pracy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy dla Warszawy-Pragi orzekł, że sędzia Piotr Gąciarek ma być przywrócony do pracy przez prezes Sądu Okręgowego w Warszawie. Tak orzekł 10 października sąd w postanowieniu, które jest prawomocne, nie przysługuje już od niego odwołanie. Sędzia Gąciarek uważa, że nie potrzebuje już żadnej procedury oczyszczającej przed nową "prezydencką Izbą Odpowiedzialności Zawodowej".

11.10.2022

SN: Podpis pod sentencją i pod uzasadnieniem, inaczej orzeczenie jest nieważne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Postanowienie wydane na posiedzeniu niejawnym jest orzeczeniem nieistniejącym w sytuacji, gdy podpis został złożony wyłącznie pod całym dokumentem obejmującym sentencję i zasadnicze powody rozstrzygnięcia - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Zagadnienie przedstawiła sędzia z sądu okręgowego rozpoznająca zażalenie na postanowienie, które było niezwykle zwięzłe.

08.10.2022

Strasburg: Bezprawne zawieszenie sędziego Juszczyszyna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawieszenie w czynnościach służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego za wydanie orzeczenia sądowego naruszyło jego prawa - orzekł w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. I dodał, że ta izba nie była legalnym i prawidłowo ustanowionym sądem.

06.10.2022

SN wytknął wady skargi nadzwyczajnej Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Prawo cywilne Ubezpieczenia społeczne

Sąd Najwyższy nie dostrzegł podstaw do uwzględnienia zarzucanych naruszeń, które miał popełnić ZUS, tym bardziej że skarżący nie uzasadnił rażącego charakteru naruszenia konkretnych przepisów, ale odnosił go do ogólnych następstw zaskarżonego wyroku. Wobec braku przesłanek szczegółowych, Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oddaliła skargę nadzwyczajną.

30.09.2022

SO: Unieważnienie postępowania, bo pełnomocnik zrezygnował, a bank się nie stawił

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W rozpoznawanej przez sąd sprawie dotyczącej sporu o kredyt brakowało informacji, czy powód wiedział o terminie rozprawy, ani nawet czy zna treść wyroku. Sąd drugiej instancji zajął się tym z urzędu, gdyż powód nie brał udziału w rozprawie. A w aktach sprawy brak było dowodu doręczenia zawiadomień nawet do niedziałającego już pełnomocnika.

29.09.2022

SN: Państwowa komisja może oskarżać pedofili na równi z pokrzywdzonym

Prawo karne

Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, może występować w postępowaniu karnym na prawach oskarżyciela posiłkowego, to jej pozycję procesową określają przepisy odnoszące się do oskarżyciela posiłkowego, a więc strony - takie stanowisko przedstawił Sąd Najwyższy.

27.09.2022

Sąd: Prof. Romanowski nie pomówił sędziego Radzika

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy dla Łodzi - Śródmieścia uznał, że nie doszło do pomówienia zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych sędziego Przemysława Radzika przez znanego adwokata i profesora Wydziału Prawa i Administracji UW Michała Romanowskiego, który jest m.in. pełnomocnikiem sędziego Pawła Juszczyszyna w jego zabiegach o cofnięcie skutków decyzji Izby Dyscyplinarnej SN o zawieszeniu go w czynnościach służbowych.

26.09.2022

Sąd Okręgowy: Juszczyszyn ma wrócić do orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawieszony sędzia Paweł Juszczyszyn ma być dopuszczony do wykonywania wszystkich praw i obowiązków służbowych - nakazał Sądowi Rejonowemu w Olsztynie Sąd Okręgowy w Bydgoszczy. Wyrok jest prawomocny, a apelacje bydgoskiej prokuratury oraz olsztyńskiego sądu zostały oddalone. Prezes olsztyńskiego sądu zapowiada kasację od SN, wraz z wnioskiem o wyłączeniem wszystkich sędziów uczestniczących w wydaniu "uchwały trzech izb.

22.09.2022

SN: Zawieszenie sędziego jest represyjne, orzekanie nie stanowi przestępstwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Odpowiedzialności Zawodowej w składzie tymczasowym nie wyraziła zgody na zawieszenie sędzi Małgorzaty D.-W. z Zielonej Góry, która zastosowała dwa tygodnie aresztu wobec osoby uchylającej się od wymiaru sprawiedliwości. Dlatego że minęło już trzy lata od popełnionego czynu i 2,5 roku od złożenia przez rzecznika wniosku o zawieszenie do Izby Dyscyplinarnej, która na ten wniosek nie zareagowała. A nowy przepis ustawy o SN stanowi, że błąd w orzekaniu nie narusza prawa.

21.09.2022

Izba Odpowiedzialności Zawodowej: Minister niesłusznie wkroczył w sferę orzeczniczą

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN stwierdziła niezasadność zarządzenia ministra sprawiedliwości z 24 stycznia 2022 roku o natychmiastowej przerwie w czynnościach służbowych Marzanny Piekarskiej-Drążek, sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie. I postanowiła umorzyć postępowanie sądowe, a kosztami obciążyć skarb państwa. Nie padły jednak słowa o bezprawności działań ministra, czego domagali się obrońcy.

20.09.2022

SN: Nie wiadomo, czy prokuratorzy, którym Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitet, mogą stanąć przed sądem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym, które doprowadziły do likwidacji Izby Dyscyplinarnej, nie rozstrzygają, czy uchylone immunitety prokuratorskie pozwalają na ukaranie tych osób. Nie zawierają rozwiązania, które „automatycznie” czyniłoby bezskutecznymi decyzje Izby Dyscyplinarnej. Co więcej, nie jest możliwy tryb wznowienia postępowania, gdyż dotyczy tylko sędziów.

20.09.2022

SN: Sąd rozstrzygający spór o właściwość miejscową nie może umorzyć sprawy ani jej uchylić

Wymiar sprawiedliwości

Kodeks postępowania karnego pozwala sądowi wyższego rzędu na zmianę właściwości miejscowej wyłącznie w sytuacji, gdy większość osób, które należy wezwać na rozprawę, zamieszkuje blisko tego sądu, a z dala od sądu właściwego. Jednak spór z sądem wyznaczającym tę właściwość nie jest możliwy. Tak jak i niedopuszczalne jest merytoryczne rozpoznanie sprawy przez sąd decydujący o właściwości - orzekł Sąd Najwyższy.

16.09.2022

Zwrot w linii orzeczniczej SN - za wydanie orzeczenia sędzia nie może być zawieszony ani karany

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Decyzja o zawieszeniu sędziego Rutkiewicza była karygodna - orzekła 15 września br. Izba Odpowiedzialności Zawodowej jako sąd II instancji i uchyliła uchwałę zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej i zarządzenie prezesa sądu rejonowego w sprawie natychmiastowego zawieszenia w czynnościach sędziego. SN porównał sytuację obwinionego do czasów PRL, kiedy za wydanie niewygodnego dla władzy orzeczenia sędzia Kozielewicz nie był zawieszony.

15.09.2022

SN: Wstrzymanie karalności wszystkich czynów z powodu pandemii Covid-19

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Bałagan we wprowadzeniu przepisów antycovidowych spowodował niejasności co do terminów przedawnienia karalności czynów zabronionych. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, według której następuje wstrzymanie karalności wszystkich czynów, niezależnie od daty, kiedy zostały popełnione - przed czy po wejściu w życie ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19, innych chorób zakaźnych.

15.09.2022

Nowa izba SN nie oceniła, czy minister mógł zawiesić sędziego za odwołanie się do wyroku ETPC

Prawnicy

Sąd Najwyższy w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej nie wypowiedział się, kto działał bezprawnie - sędzia Adam Synakiewicz wydając orzeczenie, czy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zawieszając sędziego w czynnościach w trybie natychmiastowym. Sąd umorzył postępowanie, gdyż sąd dyscyplinarny przekroczył terminu miesiąca na rozstrzygnięcie o zasadności odsunięcia sędziego od czynności służbowych.

14.09.2022

SN: Wadliwa delegacja sędziego powoduje nieważność postępowania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wady delegacji sędziego do innego sądu z użyciem formuły "na czas pełnienia funkcji" powoduje nieważność postępowania. Bo to jest bezwzględna przyczyna odwoławcza. Izba Karna w składzie siedmiu sędziów rozstrzygnęła jednoznacznie ten problem, choć nie podjęła uchwały. Powodem było ustalenie, że rozbieżności w orzecznictwie nie zaszły, bo postanowienia wydawane przez neosędziów nie są brane pod uwagę.

14.09.2022