WSA: Prezes TK ma podać informacje o zmianach składów orzekających

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny jest zobligowany udostępnić Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka sygnatury spraw, w których doszło do zmiany składu sędziowskiego rozpoznającego sprawę oraz wyznaczenia sędziego sprawozdawcy z pominięciem listy alfabetycznej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w odpowiedzi na skargę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

11.04.2022

SN: Obwiniony adwokat nie może bronić innych w sprawie furgonetki antyaborcyjnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Osoba obwiniona nie może być obrońcą pozostałych obwinionych w tej samej sprawie, nawet jeśli ma uprawnienia adwokata - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i uniemożliwił adwokatowi występowanie w tym charakterze. A został on obwiniony o zablokowanie furgonetki antyaborcyjnej, choć sąd uczestników tej demonstracji nie ukarał.

09.04.2022

SA: Upomnienie dla natarczywego i samowolnego komornika

Prawo karne Prawnicy

Działanie komornika sądowego stwierdzone przez Komisję Dyscyplinarną podważało zaufanie do sprawowanego przezeń urzędu jako funkcjonariusza publicznego i przyniosło mu ujmę, jako sprzeczne z dobrem wymiaru sprawiedliwości - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu i utrzymał w mocy karę upomnienia. Komornik bezpodstawnie przeszukał przypadkowy lokal i dopuścił do opóźnienia egzekucji o ponad 120 dni.

08.04.2022

SN: Uchwała trzech izb obowiązuje, TK jej nie uchylił

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ocena co do sprzeczności składu sądu z przepisami prawa, gdy zasiada w nim osoba powołana po 23 stycznia 2020 r. na urząd sędziego w sądzie powszechnym, wymaga każdorazowo prowadzenia ustaleń według kryteriów określonych w uzasadnieniu uchwały składu połączonych Izb Sądu Najwyższego - taki jest sens uchwały, którą podjął Sąd Najwyższy w Izbie Pracy I Ubezpieczeń Społecznych.

06.04.2022

Strasburg: Odebranie i zniszczenie rękopisu aresztowanego naruszyło wolność wyrażania opinii

Wymiar sprawiedliwości

Odebranie rękopisu książki, którą aresztowany pisał w trakcie pozbawienia wolności, a następnie jego zniszczenie bez wiedzy i zgody autora, stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii i rozpowszechniania informacji - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał przypomniał, że prawa i wolności człowieka nie kończą się za bramą zakładu karnego.

31.03.2022

TSUE: Sędziowie powołani w PRL i przez "starą" KRS mogą być niezawiśli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sam fakt, że sędzia został powołany w czasie, gdy jego państwo nie było jeszcze demokratyczne, nie podważa jego niezawisłości i bezstronności - stwierdził w ogłoszonym we wtorek orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości UE. Podobnie za bezpodstawne uznał wątpliwości co do niezawisłości sędziów powołanych z udziałem KRS w latach 2000 - 2018, co kwestionował polski Trybunał Konstytucyjny.

29.03.2022

Izba Dyscyplinarna: Częstowanie zielem konopi przyczyną zawieszenia prokuratora

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Obniżenie wynagrodzenia o 50 proc. prokuratorowi obwinionemu o podanie gościowi środka odurzającego w postaci ciastek zawierających ziele konopi jest zasadne - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Prokurator ten został ponadto zwieszony w czynnościach służbowych na pół roku, gdyż społeczna szkodliwość jego czynu uznana została za wysoką.

29.03.2022

NSA: Sędzia nie dowie się, czy był podsłuchiwany

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Brak jest regulacji prawnych, które uprawniałyby Prokuratora Generalnego do informowania ex post osoby, wobec której prowadzone były czynności operacyjno-rozpoznawcze - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny i dodał, że słusznie prokurator nie udostępnia danych o podsłuchach osobom inwigilowanym, bo są to informacje poufne. Choćby nawet był to sędzia.

29.03.2022

SN: Wysokość składek komorniczych w Rzeszowie słusznie zakwestionowana przez ministra

Prawnicy

W wyniku Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Izby Komorniczej w Rzeszowie 26 marca 2021 r. podjęto trzy uchwały, które zaskarżył do Sądu Najwyższego minister sprawiedliwości. Uznał, że uchwały te są niezgodne z ustawą o komornikach i wniósł o ich uchylenie. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego przyznała rację skarżącemu ministrowi i uchyliła je.

25.03.2022

SN: Niewielkie doświadczenie sędziego nie przesądza o odrzuceniu kandydatury

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa oparła się na literalnie jednym zdaniu, wyabstrahowanym z kontekstu, które mogło być zinterpretowane na niekorzyść sędziego, kandydata do nominacji, ignorując pozostałe elementy, w znacznie szerszym zakresie eksponujące pozytywne strony skarżącego. Dlatego Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN stwierdziła naruszenie przepisów postępowania nominacyjnego i uchyliła uchwałę.

24.03.2022

SN: Sędzia z wydziału karnego może rozpoznać sprawę kolegi z wydziału pracy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Fakt, że sprawa, w której prokurator odmówił wszczęcia śledztwa, dotyczy sędziego pracującego w tym samym sądzie, w którym rozptrywane ma być zażalenie, nie jest wystarczający dla stwierdzenia braku warunków do obiektywnego rozpoznania sprawy. Taka sytuacja nie powoduje bowiem uzasadnionych wątpliwości u postronnego obserwatora w zakresie obiektywizmu sądu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

23.03.2022

TSUE odrzuca pytanie o Izbę Dyscyplinarną, ale przypomina, że to nie jest sąd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości UE odmówił odpowiedzi na pytanie dotyczące prawidłowości powołania sędziego Izby Dyscyplinarnej, ale przypomniał że już wydał wcześniej orzeczenie stwierdzające, że obowiązujące w Polsce zasady wyznaczania sądu dyscyplinarnego właściwego do prowadzenia postępowań przeciwko sędziom nie spełniają wymogu sądu „ustanowionego na mocy ustawy".

22.03.2022

SN odpowie, czy korekta błędu referendarza to jest wpis do księgi wieczystej

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej rozstrzygnie, czy może badać dokumenty załączone do kolejnych pism procesowych w sprawie o wpis do księgi wieczystej dokonany przez referendarza sądowego w czasie rozpoznania apelacji, gdy ten referendarz skorygował oczywistą omyłkę. Problem powstał w czasie rozpoznawania postępowania układowego w sporze między przedsiębiorcami.

18.03.2022

Izba Dyscyplinarna: Adwokat sądzony przez 20 lat i ukarany mimo zatarcia skazania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czyn adwokata wyłudzającego list żelazny dla swego klienta nie może pozostać bez kary - orzekła Izba Dyscyplinarna i oddaliła kasację obwinionego. Wskazała, że nie doszło do przedawnienia, gdyż w przypadku takich przestępstw przedawnienie następuje dopiero po 20 latach. Obwiniony został zawieszony na cztery lata w czynnościach służbowych.

17.03.2022

SN: Wyrok nie istnieje, jeśli nie został ogłoszony

Prawnicy

Nieogłoszenie ustnie wyroku przez sędziego oznacza, że w ogóle on nie zapadł. Dokument opatrzony nazwą „wyrok”, nawet jeżeli zostanie włączony do akt sprawy, nie wywołuje skutków prawnych, w tym w szczególności nie uprawnia stron postępowania do wniesienia środka odwoławczego albo nadzwyczajnego środka zaskarżenia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

16.03.2022

Izba Dyscyplinarna: Adwokat zawieszona za nieobyczajne zachowanie w więzieniu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokat, która dopuściła się nieobyczajnego czynu w zakładzie karnym, musi ponieść konsekwencje. Została więc przez sądy korporacyjne zawieszona w czynnościach zawodowych na dwa lata, a Izba Dyscyplinarna uznała, że kara jest zgodna z prawem. - Więzienie to nie miejsce, w którym można dopuszczać się czynów o charakterze seksualnym - dodał sędzia sprawozdawca.

16.03.2022

SN: Najlepsza prezentacja i orzekanie w sądzie to za mało do nominacji sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przyjęcie przez Krajową Radę Sądownictwa za decydujące kryterium „orzekania w sądzie” w sytuacji, gdy pozostali kandydaci legitymują się innym doświadczeniem zawodowym, w ocenie Sądu Najwyższego ma charakter dyskryminujący. A ponadto - prezentacja na wideokonferencji nie może być decydującym kryterium - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

14.03.2022

SN: Fundusz Sprawiedliwości to nowy szyld do starej instytucji

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy uznał, że Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej to jest Fundusz Sprawiedliwości, tylko pod zmienioną nazwą. I stwierdził, że nie jest jego sprawą oceniać, czy środki z tego źródła są właściwie wydawane. Co innego oznacza wykonanie wyroku, a co innego orzekanie w sprawie wypłat z tego funduszu. Jednak nie zachodzi tu w żadnym razie nieważność całego postępowania.

10.03.2022

Izba Dyscyplinarna: Prokurator i policjant zlekceważyli doniesienie o pedofilii

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokurator rejonowa została karnie przeniesiona na inne miejsce służbowe, gdyż przez dwa lata nie podejmowała postępowania przygotowawczego w sprawie policjanta, który zaniedbał zgłoszenia o przypadku pedofilii. Zdaniem Izby Dyscyplinarnej, które zdecydowała o karze, brak reakcji w takiej sprawie nie jest czynem mniejszej wagi, gdyż narusza społeczne poczucie sprawiedliwości.

09.03.2022