Prawo.pl
Kontakty z dzieckiem nie są jedynie prawem, ale też obowiązkiem rodzica. Ich celem jest tworzenie i pogłębianie więzi, także z nowym, przyrodnim rodzeństwem. Prawnicy podkreślają więc, że zmiana sytuacji życiowej choć może uzasadniać modyfikację zasad realizowania kontaktów, nie może być uzasadnieniem dla zaniedbywania dzieci z poprzedniego związku.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
06.07.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Diabeł tkwi w szczegółach czyli w projekcie nowej ustawy o prokuraturze. Zapowiedzi Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia w części wydają się powrotem do rozwiązań, które już w przeszłości były forsowane i przeciwko, którym prokuratorzy protestowali. Zamiast spłaszczenia struktury, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie jednolitego statusu prokuratora - mówi Jacek Skała, przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.
Patrycja Rojek-Socha
06.07.2023
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik finansowy złożył do Sądu Najwyższego cztery skargi nadzwyczajne. Dotyczą one spraw, w których zdaniem rzecznika doszło do rażącego naruszenia interesów klientów podmiotów rynku finansowego. Trzy skargi dotyczą klientów banków – kredytobiorców hipotecznych, natomiast jedna dotyczy dłużniczki Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego i pożyczki.
Regina Skibińska
06.07.2023
Banki Kredyty
Zgodnie z przepisami, które obowiązują od 1 lipca, wnioski dowodowe muszą być w pozwie wyraźnie wyodrębnione, zgłoszenie ich tylko w uzasadnieniu może spowodować, że nie wywołają żadnych skutków. Część prawników uważa, że uporządkuje to pisma procesowe. Jednak już na etapie projektu pojawiały się głosy, że nowy przepis będzie zachęcał do tego, by sędzia ich nie czytał.
Patrycja Rojek-Socha
06.07.2023
Wymiar sprawiedliwości
Sytuacja, w której strona czeka bezowocnie na rozstrzygnięcie prezesa sądu, nie da się pogodzić z regułami demokratycznego państwa prawa. Zachowanie prezesa sądu nie zasługuje na aprobatę. Ale skarżącemu nie przysługuje rekompensata za negatywne przeżycia psychiczne i krzywdy moralne związane z bezczynnością organu władzy publicznej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.07.2023
Wymiar sprawiedliwości
Mieszkającym w Polsce obywatelom Białorusi będzie łatwiej uzyskać polskie dokumenty podróży dla cudzoziemca. Zmiany w przepisach prawa wprowadziły dwa rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, które weszły w życie 1 lipca 2023 r. Obywatele białoruscy zostali m.in. zwolnieni z obowiązku uiszczenia opłaty za wydanie polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca.
Robert Horbaczewski
05.07.2023
Administracja publiczna
Przedstawiciele nauki i adwokaci oraz Fundacja Court Watch Polska mają duże zastrzeżenia do rządowego projektu nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, kpk i innych ustaw. Drastycznie ogranicza on zasadę kolegialności, co godzi w konstytucyjne gwarancje prawa do sądu w trakcie kontroli odwoławczej. A ponadto – utrudnia możliwości udziału publiczności i mediów w posiedzeniach zdalnych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.07.2023
Prawo cywilne

Mikołaj Kozak: Za lewe faktury kara taka jak za ludobójstwo

Wymiar sprawiedliwości VAT Doradca podatkowy
Kilka lat temu państwo wypowiedziało wojnę wystawiającym i przyjmującym „lewe” faktury. Lewe, czyli poświadczające nieprawdę co do okoliczności faktycznych, mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej lub jej zwrotu. Wysoka skala uszczupleń to zbrodnia VAT-owska, za którą grozi nawet 25 lat pozbawienia wolności - pisze Mikołaj Kozak, adwokat.
Mikołaj Kozak
05.07.2023
Wymiar sprawiedliwości VAT Doradca podatkowy
Termin na zgłoszenie roszczenia przez zamawiającego wynikający z subklauzuli 2.5 Warunków Kontraktu „FIDIC” nie jest terminem zawitym – stwierdził w prawomocnym już wyroku Sąd Apelacyjny w Warszawie. Naliczenie kary umownej mogło nastąpić dopiero po ustaniu okoliczności będących podstawą jej naliczenia i po usunięciu wady przez wykonawcę kontraktu.
Olga Kowalska
05.07.2023
Prawnicy
Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że przepis prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, który wiąże sądy administracyjne również w sprawach innych osób niż osoba, przeciwko której wydano prawomocny, skazujący wyrok w postępowaniu karnym, jest zgodny z Konstytucją. Do orzeczenia zostały złożone dwa zdania odrębne.
Inga Stawicka
04.07.2023
Prawo karne
Sprawa jest rzadka i nietypowa. Pokazuje, że immunitet nie jest przeszkodą w sprawie o pociągnięcie do odpowiedzialności sędziego. Sprawca nieumyślnego wypadku sam złożył wniosek o uchylenie mu immunitetu i pozwolenie na osądzenie przed sądem karnym. Postępowanie miało przebieg sprawny, wręcz wzorcowy – zaznaczył Sąd Najwyższy i nie zawiesił sędziego w czynnościach służbowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.07.2023
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Niepodanie numeru PESEL przez skarżącego w skardze do wojewódzkiego sądu administracyjnego, będącej pierwszym pismem w sprawie, stanowi brak formalny. Powinien być on uzupełniony w trybie art. 49 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, pod rygorem odrzucenia skargi. Taką uchwałę podjął Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiorga sędziów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.07.2023
Wymiar sprawiedliwości
Trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zwróciło się do holenderskiego ministra sprawiedliwości oraz niderlandzkiej Rady Sądownictwa o udostępnienie informacji dotyczącej sposobu powołania sędziego tamtejszego Sądu Okręgowego i spełnienia przez niego standardów niezawisłości. A także, jaki wpływ na te nominacje mają holenderscy politycy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.07.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie wiadomo, kiedy Sejm skończy pracę nad ustawą, która ma kompleksowo zwiększyć ochronę dzieci i młodzieży przed przemocą - prace zakończyła komisja. Zmiany pozytywnie oceniają nie tylko organizacje pozarządowe, adwokaci i radcy, na co dzień zajmujący się prawami dzieci, ale też sędziowie rodzinni. Chwalą m.in. uregulowania dotyczące wysłuchania małoletnich w postępowaniu cywilnym.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
03.07.2023
Wymiar sprawiedliwości
Od 1 lipca sądy rejonowe przejęły sprawy, w których wartość przedmiotu sporu sięga do 100 tys. złotych. Część sędziowie obawiała się tej zmiany już na etapie projektu podkreślając, że efektem mogą być większe referaty i dłuższe oczekiwanie na sądowe rozstrzygnięcie. Sędziowie gospodarczy podkreślali jednak, że zmiana, szczególnie biorąc pod uwagę obecną inflację jest konieczna.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
03.07.2023
Wymiar sprawiedliwości
Banki nie zamierzają składać broni po niedawnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który orzekł, że nie należy się im wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Zapowiadają, że domagać się będą w sądach roszczenia z tytułu waloryzacji wypłaconego kapitału. Prawnicy, w tym część sędziów, podkreślają jednak, że to niedopuszczalne, bo niedawne orzeczenie TSUE dotyczy także waloryzacji. Wskazują, że takie działania mają odstraszyć frankowiczów od składania pozwów.
Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska
03.07.2023
Wymiar sprawiedliwości
​Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków. Taką uchwałę w składzie siedmiu sędziów podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.07.2023
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Rowerzysta odpowiada na zasadzie winy - niezależnie od tego, czy spowodował wypadek lub kolizję z pieszym, innym rowerzystą czy też pojazdem mechanicznym. Daje mu to korzystną pozycję w razie zderzenia z samochodem, gdy kierowca auta odpowiada na zasadzie ryzyka. Cyklista musi jednak pamiętać, że po drodze może się poruszać tylko wyjątkowo.
Regina Skibińska
02.07.2023
Drogi Ubezpieczenia
Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej uchylił immunitet prokuratorowi delegowanemu do Prokuratury Krajowej, który uchybił godności urzędu i zachodzi duże prawdopodobieństwo, że popełnił także przestępstwo. Skłanianie funkcjonariuszy do odstąpienia od badania alkomatem jest działaniem na szkodę interesu publicznego – uznał oskarżyciel i Sąd Najwyższy zgodził się z tym twierdzeniem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.07.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Pasjonaci poszukiwania zabytków nie mogą realizować swojej pasji przez niewydolność organów konserwatorskich - uważają posłowie i chcą zmienić przepisy. Wątpliwości mają eksperci zajmujący się ochroną zabytków, wskazują, że propozycja jest pełna luk, a zmiana sprawi, że służby nie będą miały narzędzi, by powstrzymać tych mniej uczciwych poszukiwaczy, którzy nie kwapią się do zgłoszenia poszukiwań i poinformowania o znalezionych przedmiotach, w tym broni.
Monika Sewastianowicz
01.07.2023
Prawo karne

Początek lipca tradycyjnie pełen zmian w prawie

Pacjent Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Finanse Kredyty Podatek od spadków i darowizn
Zmiany w opodatkowaniu najmu, zasadach korzystania z ulgi rehabilitacyjnej, podwyższenie minimalnego wynagrodzenia, 2-proc. kredyt na mieszkanie – to tylko niektóre lipcowe nowości dla osób fizycznych. Nowe regulacje dotkną jednak także przedsiębiorców. Pojawi się m.in. nowy rodzaj postępowań konsumenckich. Zmian jednak jest znacznie więcej – i nie chodzi wcale o skutki odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
Krzysztof Koślicki Katarzyna Nocuń Patrycja Rojek-Socha Monika Pogroszewska Inga Stawicka Renata Krupa-Dąbrowska Grażyna J. Leśniak
30.06.2023
Pacjent Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Finanse Kredyty Podatek od spadków i darowizn
Kilka dni temu Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, wystosował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wskazał, że pomoc prawna dla osób najbardziej potrzebujących jest deprecjonowana przez władzę wykonawczą. Powołał się przy tym na stawki za zastępstwo prawne wykonywane przez Prokuratorię Generalną RP - jak napisał kilkukrotnie wyższe niż urzędówki. Dementuje to Prokuratoria Generalna RP.
Patrycja Rojek-Socha
30.06.2023
Wymiar sprawiedliwości
Minister zdrowia podpisał zawiadomienie do prokuratury, w którym wskazał na 10 lekarzy, którzy zdaniem prawników dopuścili się przynajmniej pięciu przestępstw. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział też w piątek ograniczenia w liczbie wystawianych recept - w ciągu 10 godzin pracy lekarz będzie mógł maksymalnie wystawić ok. 300 recept dla około 80 pacjentów.
Katarzyna Nocuń
30.06.2023
Zawody medyczne
Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego to m.in. powrót procedury zamówień publicznych. Wracają obowiązki podatników, liczne wyzwania czekają przedsiębiorców i pracowników, istotne zmiany będą też dotyczyły pacjentów. Ale zbyt krótkie okresy przejściowe powodują ryzyko, że wywiązanie się z niektórych obowiązków może być niezwykle trudne. Problemów nie zabraknie - przedstawiamy najważniejsze zmiany od 1 lipca.
Robert Horbaczewski Grażyna J. Leśniak Renata Krupa-Dąbrowska Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz Inga Stawicka Katarzyna Nocuń
30.06.2023
Koronawirus a prawo
Prezes i wiceprezesi Sądu Apelacyjnego w Warszawie odmawiają od pół roku pełnego wykonania orzeczenia Trybunału w Strasburgu wydanego w sprawach sędziów Ewy Leszczyńskiej – Furtak, Ewy Gregajtys i Marzanny Piekarskiej – Drążek. Blokują orzekanie w ich wydziałach macierzystych z pominięciem ustawy i orzeczeń sądowych, tylko na podstawie zarządzenia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.06.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zerowy PIT dla seniorów przysługuje osobom pozostającym na rynku pracy, które mimo nabycia uprawnień, nie otrzymują świadczeń w szczególności w postaci emerytury i renty rodzinnej. Jednak nie każde świadczenie otrzymywane przez osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, uprawnia do skorzystania z ulgi dla pracujących seniorów.
Malwina Pasternak-Janik
29.06.2023
PIT
Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, w kolejnym piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego podkreśla, że pomoc prawna dla osób najbardziej potrzebujących jest deprecjonowana przez władzę wykonawczą. W jego ocenie takim przykładem, w dodatku nieuzasadnionym, jest to, że stawki za zastępstwo prawne wykonywane przez Prokuratorię Generalną RP w pierwszej instancji są kilkukrotnie wyższe niż "urzędówki", w takiej samej kategorii spraw.
Patrycja Rojek-Socha
29.06.2023
Prawnicy
Od lipca przedsiębiorcy będą musieli przestrzegać półrocznego terminu na złożenie wniosku o udzielenie zabezpieczenia roszczeń o naruszenie praw własności intelektualnej. Jego przegapienie może być dotkliwe: nowe przepisy przewidują, że sąd będzie oddalał takie wnioski. Prawnicy podkreślają, że sądy stosowały taką praktykę już wcześniej, ale narzucenie restrykcyjnego terminu może przysporzyć kłopotów zwłaszcza dużym przedsiębiorcom.
Inga Stawicka
29.06.2023
Zmiany w k.p.c.
Umożliwienie nakładania obowiązku świadczeń osobistych oraz rzeczowych w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny na poszczególne grupy zawodowe - to główny cel rozporządzenia, nad którym pracuje obecnie Rada Ministrów. Ma ono w dużej mierze powielić obowiązujące wcześniej rozwiązania.
Inga Stawicka
29.06.2023
Wojsko
Kancelaria Gide została partnerem programu United Business for Ukraine (Zjednoczony Biznes dla Ukrainy), realizowanego pod egidą United Nations Global Compact Network Poland. W ramach inicjatywy prawnicy kancelarii będą udzielać bezpłatnego wsparcia prawnego podmiotom zaangażowanym w pomoc humanitarną ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Patrycja Rojek-Socha
28.06.2023
Prawnicy Rynek