Prawo.pl
Polski sędzia, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Hofmański został w czwartek 11 marca br. wybrany Pierwszym Prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Pracuje w tym sądzie od 2014 roku, a wcześniej był sędzią Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
11.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Z początkiem marca 2021 roku do zespołu kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński specjalizującej się w zagadnieniach regulacyjnych, prawie konkurencji, odpowiedzialności za produkt i danych osobowych, dołączyli radca prawny i rzecznik patentowy Piotr Zawadzki oraz aplikant adwokacki Ewa Bugajska.
Patrycja Rojek-Socha
11.03.2021
Rynek
Prof. Piotr Kruszyński pokieruje pracami powołanego przez prezydenta zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie opracowania legislacyjnego dotyczącego wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. To skutek zabiegów Pawła Kukiza o włączenie się prezydenta w prace nad tym projektem.
Krzysztof Sobczak
11.03.2021
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w czwartek, że Polska złożyła tego dnia skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącą niezgodności z traktatami europejskimi rozporządzenia w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
11.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

SN: Zażalenie na klauzulę wykonalności do tego samego sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji co do nadania klauzuli wykonalności, wniesione po wejściu w życie ubiegłorocznej noweli kodeksu postępowania cywilnego, ma rozpoznawać sąd, który je wydał, w składzie trzech sędziów - wskazuje Sąd Najwyższy. To kolejna uchwała przyjęta w ostatnim czasie w związku z pytaniami dotyczącymi zażaleń dewolutywnych i zażaleń poziomych.
Patrycja Rojek-Socha
11.03.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Strona nie opłaciła brakującej części opłaty od skargi w terminie. We wniosku o jego przywrócenie zwrócono uwagę, iż czynności nie zostały podjęte w terminie z powodu utrudnień związanych z pandemią COVID-19. Z urzędu wiadomo, że od czasu nastania epidemii dochodzi do różnych zakłóceń w podejmowaniu czynności życia codziennego
Aleksandra Partyk
11.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Rządowe inicjatywy ustawodawcze dotyczące postępowań sądowych, w tym postępowania cywilnego budzą kontrowersje. Podzielając krytyczną ocenę nowelizacji zauważyć jednak należy, że sama idea proponowanych zmian nie zasługuje na taką krytykę, co sposób ich wprowadzania, świadczący o braku długofalowej, jednolitej i przemyślanej koncepcji - pisze sędzia Zbigniew Miczek
Zbigniew Miczek
11.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Glosa artykułowi nierówna - komisja rozstrzygnie, czy słusznie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe
Glosy, komentarze i systemy prawa powinny być traktowane tak samo, jak artykuły naukowe i monografie - zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu skierowanym do resortu nauki. Ten sprawy nie rozstrzyga, ale nie mówi nie, tylko prosi o opinię Komisję Ewaluacji Nauki. Tymczasem przewodniczący tej komisji ma wątpliwości do naukowości glos i komentarzy.
Monika Sewastianowicz
11.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe
Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił już 228 skarg na 25,5 tys. , które wpłynęły w sprawie obniżonych emerytur byłych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa PRL. Ponad 9,4 tys. spraw zostało już rozpatrzonych. Stołeczny sąd oddalił jedno odwołanie od decyzji. Jednocześnie 11 tys. 804 spraw jest zawieszonych w związku z postępowaniem, które wszczęto przed Trybunałem Konstytucyjnym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty
Na skutek nowelizacji prawa karnego z 2015 r. orzeczenie kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania jest uzależnione od tego, czy sprawca nie był wcześniej skazany na karę pozbawienia wolności. Nie można orzec takiej kary, nawet gdy część z czynów zarzucanych oskarżonemu miała miejsce przed wejściem w życie tej regulacji – orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
10.03.2021
Wymiar sprawiedliwości
Wszczęcie przeciwko sędziemu postępowania z ustawy lustracyjnej musi być poprzedzone postępowaniem przed właściwym sądem dyscyplinarnym, który zezwoli na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności. Dopiero uzyskanie przez prokuratora Biura Lustracyjnego prawomocnej takiej uchwały za złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego umożliwi wszczęcie postępowania
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.03.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Z najnowszych danych wynika, że liczba wolnych etatów sędziowskich na koniec 2020 roku sięgnęła 1048. To aż o 200 więcej, niż rok wcześniej. Sądowa rzeczywistość wygląda fatalnie - nawet po 500 spraw w referatach, praca siedem dni w tygodniu i "odkopywanie" się z zaległości przez lata. Sami sędziowie przyznają, że w nawale spraw popełniają znacznie więcej błędów.
Patrycja Rojek-Socha
10.03.2021
Wymiar sprawiedliwości

Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie? Międzynarodowa współpraca sądów zagrożona

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prawo europejskie
Unia Europejska kładzie mocny nacisk na zacieśnianie współpracy także w zakresie wymiaru sprawiedliwości. Polska ma z tym coraz większy problem - bo z jednej strony część krajów nie chce respektować choćby jej ENA, z drugiej - sama dolewa oliwy do ognia, nie uznając "obcych" postanowień w sprawach rodzinnych. W ocenie prawników skutki mogą być poważne
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
10.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prawo europejskie
19 marca to nowy termin na zgłaszanie kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. Wyznaczyła go podczas wtorkowego posiedzenia Prezydium Sejmu marszałek Elżbieta Witek. Poprzednia procedura powoływania nowego RPO zakończyła się fiaskiem, gdy Senat odrzucił wybranego przez Sejm Piotra Wawrzyka. Urząd ten nadal sprawuje Adam Bodnar, którego kadencja zakończyła się 9 września.
Krzysztof Sobczak
09.03.2021
Wymiar sprawiedliwości
Izolacja uczestnika postępowania, niebezpiecznego przestępcy z zaburzeniami psychicznymi w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym jako zabezpieczenie na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego, przed wydaniem wyroku karnego jest niedopuszczalne - taki jest sens najnowszej uchwały siedmiorga sędziów Sądu Najwyższego Izby Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.03.2021
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Pracownik sądu pomylił się i do strony przeciwnej wysłał odpis apelacji wraz z oryginałem pełnomocnictwa. Sprawa zakończyła się odrzuceniem apelacji z powodu braków formalnych. Prokurator Generalny zarzuca temu orzeczeniu naruszenie konstytucyjnej zasady zaufania obywateli do państwa oraz bezpieczeństwa prawnego i wnosi skargę nadzwyczajną.
Patrycja Rojek-Socha
09.03.2021
Wymiar sprawiedliwości
Od każdej osoby wykonującej zawód związany z ochroną prawną, wymaga się ponadstandardowego sposobu postępowania, tak w życiu zawodowym jak i prywatnym. Dlatego nie można akceptować zachowania, które narusza takie wymagania, choćby miało one miejsce jedynie w przestrzeni prywatnej, to znaczy niezwiązanej bezpośrednio ze świadczeniem pomocy prawnej
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.03.2021
Prawnicy
Pandemia przełączyła świat na cyberrzeczywistość. Technologia już wcześniej mocno wkraczała w nasze życie, teraz stała się codziennością. Czerpią z tego garściami także służby, które z danych gromadzonych "w chmurach" mogą uzyskać tyle samo, co z... kontroli operacyjnych. Problem dostrzega TSUE, mówiąc wprost: po takie dane można sięgać, ale nie z błahego powodu i wyłącznie pod nadzorem.
Patrycja Rojek-Socha
09.03.2021
Prawo karne Prokuratura Policja
Po uprawomocnieniu się wyroku, Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasacje na korzyść ukaranych. Podniósł, że nie było podstaw do wydania wyroku nakazowego w sprawie, skoro wina i okoliczności czynów budziły istotne wątpliwości. Zdaniem RPO sąd powinien był zdecydować o skierowaniu sprawy na rozprawę, by móc wyjaśnić kluczowe kwestie.
Aleksandra Partyk
09.03.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Od 30 listopada ubiegłego roku ma zastosowanie nowe narzędzie dla służb - możliwość natychmiastowej izolacji sprawców przemocy. W tym czasie wykorzystywano je w niemal 800 przypadkach - poinformował w poniedziałek 8 marca minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Patrycja Rojek-Socha
08.03.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Niemal każda adwokatka, która idzie na urlop macierzyński albo na wychowawczy, po powrocie musi w zasadzie startować od zera w zawodzie, do nowa zabiegać o klientów - mówi adwokat Joanna Parafianowicz, kandydatka na funkcję prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Uważa, że potrzebne są zmiany - choć niekoniecznie otwarcie drogi do pracy na etacie.
Monika Sewastianowicz
08.03.2021
Prawnicy Prawo pracy
Do wydziału pracy Sądu Rejonowego w Warszawie wpłynął w poniedziałek wniosek dotyczący nakazania dopuszczenia sędziego Igora Tuleyi do orzekania. Złożone w poniedziałek pismo to wniosek o zabezpieczenie pozwu, który prawnicy reprezentujący sędziego zamierzają skierować w ciągu dwóch tygodni.
Krzysztof Sobczak
08.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Karolina Gierdal Adwokatką Roku 2020

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Adwokatkę Karolinę Gierdal nagrodzono m.in. za jej wsparcie dla osób zatrzymany po protestach przeciwko zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec Małgorzaty Szutowicz (Margot), a także po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ograniczającego legalną aborcję. Drugie i trzecie wyróżnienie otrzymały adwokatki Monika Diehl i Kinga Dagmara Siadlak, prezes Stowarzyszenia Adwokackiego Defensor Iuris.
Patrycja Rojek-Socha
08.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

OBWE: Projektowana ustawa mandatowa naruszy prawa człowieka

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Ustawa, która wprowadzałaby natychmiastową egzekucję mandatów karnych, a odwołanie się stałoby się trudniejsze i nie wstrzymywałoby kary, naruszałaby prawo do rzetelnego procesu przed niezawisłym i bezstronnym sądem, które gwarantują Europejska Konwencja Praw Człowieka i Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich I Politycznych - stwierdza Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.
Krzysztof Sobczak
08.03.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Przedłużająca się pandemia zmobilizowała sądy do korzystania z nowych technologii. Coraz więcej z nich przeprowadza rozprawy online, ale nie wszystkie. Dysproporcje są duże - liderzy mają na koncie tysiące e-rozpraw, są też sądy z niemal zerowym bilansem. To efekt zarówno problemów technicznych, jak i różnego podejścia do tej kwestii - wynika z raportu opracowanego w ramach projektu Nowe Technologie – Nowa Sprawiedliwość.
Patrycja Rojek-Socha
08.03.2021
Wymiar sprawiedliwości
Chodzi o prawomocne nakazy zapłaty orzeczone w okresie 2015-2017 przez Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej. Sprawy te toczyły się z powództwa spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie, przeciwko mieszkańcom Śląska i dotyczyły zapłaty w postępowaniach nakazowych z weksli. W ocenie Prokuratora Generalnego może chodzić o oszustwa, w tej sprawie odrębnie toczy się śledztwo.
Patrycja Rojek-Socha
08.03.2021
Wymiar sprawiedliwości
Od kilku lat widać większe zaangażowanie prawniczek w samorządach, ale też w życiu społecznym. Wyostrzyła to trwająca pandemia i ważne z punktu widzenia obywateli wydarzenia - choćby wyrok TK ograniczający legalną aborcję. Kobiety podejmują istotne inicjatywy, zabierają głos i angażują się w precedensowe sprawy, ale na co dzień nadal zmagają się z dysproporcjami w zarobkach
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
08.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Towarzystwo ubezpieczeniowe bezzasadnie podważało wiarygodność opinii wydanej przez biegłego sądowego neurologa. Opinia była rzetelnym dowodem, na którego podstawie można było ustalić stopień uszczerbku na zdrowiu powoda, który doznał udaru mózgu - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. Sąd nie uznał ekspertyzy wydanej w procedurze wewnętrznej w pozwanej spółce.
Aleksandra Partyk
08.03.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Rzecznik dyscyplinarny sędziów podjął czynności wyjaśniające w związku z wywiadem udzielonym przez krakowskiego sędziego Waldemara Żurka. Według rzecznika sędzia mógł uchybić godności urzędu m.in. poprzez kwestionowanie legalności powołania pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Sędzia ma już dyscyplinarkę za wywiad udzielony w 2019 roku Prawo.pl.
Krzysztof Sobczak
07.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Do Senatu trafiła już ustawa autorstwa prezydenta nowelizująca przepisy o Sądzie Najwyższym. Budzi spore kontrowersje, m.in. ze względu na zmiany zasad wskazywania kandydatów na prezesów SN. Negatywnie zaopiniowała ją też Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która nie ma wątpliwości, że to kolejny krok do ograniczania niezależności sądownictwa, a nawet utrudniania implementacji orzeczeń TSUE.
Patrycja Rojek-Socha
06.03.2021
Wymiar sprawiedliwości