O uldze decyduje cel mieszkaniowy, a nie kolejność zawarcia umów

Ordynacja PIT

Jeśli pieniądze ze sprzedaży lokalu przeznaczone zostały na zakup kolejnej nieruchomości realizującej własne cele mieszkaniowe, to przysługuje zwolnienie podatkowe, nawet gdy umowa zakupu nowego lokalu powstała wcześniej niż doszło do sprzedaży starego - wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

14.09.2019

Ustawa podpisana - zwolnienie podatkowe dla marynarzy nie tylko pod polską banderą

PIT Prawo pracy

Wolne od podatku będą dochody uzyskiwane z tytułu pracy nie tylko na statkach pod polską banderą, ale też na statkach podnoszących banderę innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Taką zmianę wprowadzi podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja ustawy.

13.09.2019

Premier: Ryczałt podatkowy do 9 mln obrotu

Ordynacja PIT

Zamierzamy podnieść do 2 mln euro limit obrotów uprawniających do podatku ryczałtowego - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Nie powiedział jednak, od kiedy to miałoby obowiązywać. Jak stwierdził, to raczej pomysł na przyszłość, a dochodzenie do tego poziomu ma następować etapami.

10.09.2019

Bezpłatna aplikacja pomoże sporządzać e-Sprawozdania Finansowe

CIT PIT VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów przygotowało bezpłatną aplikację e-Sprawozdania Finansowe. Przeznaczona jest dla podmiotów sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z załącznikami nr 1, 4, 5, 6 do ustawy o rachunkowości. To nowa wersja aplikacji, przygotowana jako aplikacja webowa, dostępna bezpośrednio z przeglądarki internetowej.

10.09.2019

NSA: Dowóz i zakwaterowanie zleceniobiorcy do opodatkowania

Ordynacja PIT

Wartość ponoszonych przez spółkę kosztów zakwaterowania zleceniobiorców oraz ich dowozu do miejsca pracy będzie stanowiła dla tych osób przychód. I to przychód podlegający opodatkowaniu ‒ orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji w całości, oddalając skargę kasacyjną.

10.09.2019

Ciężar dowodowy nie może być przerzucany na podatnika

CIT PIT VAT

Żaden przepis ustawy o VAT nie zobowiązuje podatnika do gromadzenia szczegółowej dokumentacji dotyczącej wykonania usługi niematerialnej. W sytuacji, gdy kontrolujący podejrzewają, że faktury, na podstawie których podatnik dokonał odliczenia VAT, nie są rzetelne, to brak przedstawienia dowodów, zdecydowanie osłabia jego sytuację – pisze Katarzyna Ciesielska, doradca podatkowy.

05.09.2019

Rozliczenie kosztów w zamian za donos do urzędu

CIT PIT VAT

Od stycznia przyszłego roku wpłata na rachunek bankowy, który nie będzie wskazany w rejestrze podatników VAT, nie będzie kosztem uzyskania przychodów. Konsekwencji nie będzie, jeśli dokonanie płatności zgłosi się do skarbówki w ciągu trzech dni. Podatnicy PIT i CIT mogą mieć jednak problem z ustaleniem, do którego urzędu trzeba będzie złożyć donos.

04.09.2019

MF potwierdza rekordowe wpływy z PIT

Finanse publiczne PIT

W 2018 roku wpływy z PIT były rekordowo wysokie. Wyniosły 110,8 mld złotych. To więcej o ponad 13 mld złotych niż w 2017 roku i blisko 33 mld zł w porównaniu do 2014 r. Zwyżkowa tendencja utrzymuje się również obecnie. Takie dane przedstawiło w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

03.09.2019

Zwolnienia podatkowe dla marynarzy nie tylko pod polską banderą

PIT

Zwolnienia od podatku będą mogli uzyskać marynarze pracujący nie tylko na statkach pod polską banderą - tak stanowi znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. To wykonanie obowiązku wynikającego z prawa UE, które zabrania dyskryminacji pracowników.

31.08.2019

Nie ma przysporzenia, nie ma PIT-11 dla najemcy

Prawo cywilne PIT Finanse

Jeżeli najemca mieszkania sfinansuje wymianę okien lub drzwi, a właściciel odda mu pieniądze lub zaliczy je na poczet czynszu, nie będzie to przysporzeniem majątkowym. Nie będzie to też przychód najemcy. Zdarzenie takie jest neutralne podatkowo - potwierdził właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

31.08.2019

Samorządy bez budżetów i inwestycji

Finanse publiczne Finanse samorządów PIT

Według przedstawicieli samorządów konieczna jest rekompensata zmian w podatkach, przez które zmniejszą się ich dochody. Rząd informuje o wzroście udziału gmin we wpływach z podatków, ale nie pokrywa ciągle rosnących wydatków samorządów. Gminy alarmują, że wiele z nich nie uchwali budżetów na przyszły rok i zrezygnuje z inwestycji.

30.08.2019

Mniejszy podatek od całej umowy nauczyciela akademickiego

PIT Szkolnictwo wyższe

Wyższe, 50 proc. koszty uzyskania przychodu, można zastosować od całości przychodów ze stosunku pracy nauczyciela akademickiego, w tym za okres urlopu wypoczynkowego lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy - wyjaśnia resort finansów.

29.08.2019

Problematyczne rozliczanie usług niematerialnych

CIT PIT VAT

Najnowszy wyrok sądu administracyjnego potwierdza, że podatnik nie ma obowiązku dokumentowania usług niematerialnych, jeśli chce odliczyć od nich VAT. Przepisy tego nie wymagają. Domaganie się przez organy podatkowe dowodów wykonania świadczeń jest nieuprawnione. Problem jednak w tym, że na gruncie podatków dochodowych dominuje zupełnie inne podejście.

29.08.2019

Skradzione pieniądze nie mogą być kosztem uzyskania przychodów

CIT PIT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że strata majątku firmy może być kosztem podatkowym. Odliczyć nie można natomiast skradzionych pieniędzy, jeśli nie dochowało się należytej staranności. Brak zaniedbań trudno jednak udowodnić. Eksperci nie zgadzają się ze stanowiskiem fiskusa. Ich zdaniem, to nadinterpretacja prawa.

26.08.2019

Zwolnienie w PIT także dla młodych obcokrajowców

PIT Prawo pracy

Nowa ulga dla młodych do ukończenia 26. roku życia ma zastosowanie do rezydentów i nierezydentów ‒ potwierdziło nam Ministerstwo Finansów. Oznacza to, że zwolnienie z PIT będzie przysługiwało także obcokrajowcom. Zdaniem niektórych ekspertów, nowe przepisy mogą pozbawić zatrudnienia wielu polskich pracowników.

26.08.2019

Niepełnosprawny odliczy wydatki na remont łazienki

Domowe finanse PIT

Wyremontowanie łazienki daje prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej bez żadnego limitu. Wydatki na ten cel nie muszą mieć indywidualnego charakteru. Powinny być jednak podyktowane potrzebami osoby niepełnosprawnej. Potwierdza to niedawne stanowisko skarbówki. Ulgę odlicza się w rocznym PIT.

24.08.2019

NSA: Sam pozew nie wystarczy, by uprawdopodobnić nieściągalność długu

CIT PIT

Dla uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności nie wystarczy jej kwestionowanie przez dłużnika odpowiedzią na pozew złożoną w trakcie procesu sądowego wszczętego przez wierzyciela ‒ uznał NSA. Konieczne jest jeszcze, aby taki proces zakończył się prawomocnym orzeczeniem i aby sprawę skierowano do przymusowej egzekucji.

21.08.2019

Ulga na badania i rozwój ciągle mało popularna

CIT PIT

Tylko 12 proc. badanych firm skorzystało w 2018 roku z ulgi B+R. I to pomimo tego, że od ubiegłego roku można odpisać 100 proc. kosztów kwalifikowanych, niezależnie od wielkości firmy i nawet 150 proc. wydatków - w przypadku centrów badawczo-rozwojowych. Takie wnioski wynikają z badania Kantar przeprowadzonego dla Ayming Polska.

21.08.2019

Piekarz: Podmioty powiązane muszą pilnować cen rynkowych

CIT PIT

Podmioty powiązane mają teraz mniej obowiązków, chociaż same przepisy są bardziej restrykcyjne. Wymagają większej uwagi przy sporządzaniu dokumentacji. Musi ona zawierać analizę cen transferowych - materiał, który uzasadnia poziom przyjętych cen – tłumaczy Radosław Piekarz, doradca podatkowy, autor książek dotyczących cen transferowych i podmiotów powiązanych.

19.08.2019

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop to nie wynagrodzenie za pracę

PIT

Do wynagrodzenia wypłacanego członkowi zarządu w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających miesiąc wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji, nie należy zaliczać ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Nie jest on świadczeniem wypłacanym w zamian za wykonaną pracę. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

17.08.2019