Prawo.pl

Rząd szykuje istotne ograniczenie amortyzacji samochodów

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Rząd pracuje nad zmianami w przepisach o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Problem jednak w tym, że zmienią one także zasady amortyzowania samochodów. Od 2026 roku limity odpisów mają być znacząco ograniczone. Przeciwne zmianom jest… Ministerstwo Finansów, które uważa, że prawo podatkowe powinno być stabilne. Podkreśla też, że nowe przepisy będą niekorzystne dla podatników.
Krzysztof Koślicki
26.03.2021
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała w czwartek akcję kontroli przeprowadzonych w komisach samochodowych w 2020 roku. Dzięki nim do kasy państwa trafiło niemal 6,5 milionów złotych zaległych podatków. Przeprowadzono łącznie 2313 kontroli podatkowych i sześć kontroli celno-skarbowych. MF zapowiada kolejne takie kontrole.
Krzysztof Koślicki
25.03.2021
VAT Akcyza
Przewagą podatkową polskiej fundacji rodzinnej nad zagraniczną może być to, że osoby najbliższe będą zwolnione z podatku od spadków i darowizn, jeżeli przedmiotem świadczenia na ich rzecz będzie mienie wniesione do fundacji przez fundatora. Nie jest jednak jasne, czy ze zwolnienia korzystać będzie majątek nabyty przez fundację w trakcie jej trwania – pisze Aldona Leszczyńska-Mikulska z GWW.
Aldona Leszczyńska-Mikulska
25.03.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Kwestia opodatkowania u źródła usług ubezpieczeniowych stała się kością niezgody między podatnikami i organami skarbowymi. Urzędnicy twierdzą, że ubezpieczenia są podobne do gwarancji i poręczeń, i domagają się, by nabywcy polis zapłacili w Polsce dodatkowy podatek. Takie podejście podważają jednak sądy administracyjne. Potrzebna jest pilna reakcja ministra finansów.
Krzysztof Kaźmierski Krzysztof Koślicki
25.03.2021
CIT Rachunkowość
Już w czerwcu 2021 roku na państwowych odcinkach dróg płatnych ma zostać uruchomiony nowy system poboru opłat e-TOLL. Zastąpi on obecny viaTOLL. Nowy system służyć będzie do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych.
Krzysztof Koślicki
24.03.2021
Ordynacja Finanse
W związku z corocznym rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych małżonkowie mogą dokonać wyboru sposobu rozliczenia i rozliczyć się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. Należy jednak pamiętać o warunkach, jakie muszą zostać spełnione, aby dokonać wspólnego rozliczenia – pisze Anna Koperska z KPMG w Polsce.
Anna Koperska
24.03.2021
Domowe finanse PIT
W obrocie gospodarczym zdecydowanie najczęściej stosowanym dokumentem księgowym jest faktura. Dokumentuje ona dokonaną przez podatnika podatku VAT sprzedaż. Oczywiście nie wszystkie transakcje, które są dokonywane pomiędzy podmiotami, muszą być dokumentowane fakturą.
Krzysztof Kaźmierski
24.03.2021
VAT Rachunkowość

Podatnicy coraz bardziej samotni w zderzeniu z trudnym prawem

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Proces praktycznego stosowania prawa podatkowego doszedł już do takiego etapu, że proszeni o pomoc doradcy podatkowi rekomendują swoim klientom składanie wniosków o ministerialną interpretację. Coraz trudniej bowiem o udzielenie jednoznacznej porady. Problem jednak w tym, że otrzymanie interpretacji też nie gwarantuje właściwej ochrony. W rezultacie przedsiębiorcy pozostawieni są samymi sobie.
Krzysztof Koślicki
24.03.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Fundacje rodzinne nie skorzystają z preferencyjnego CIT

Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Rząd przedstawił w nocy z poniedziałku na wtorek oczekiwany od dawna projekt ustawy o fundacji rodzinnej. Wynika z niego, że fundacje nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej. Zapłacą CIT według zasad ogólnych. Korzyści podatkowe przewidziane są dla wąskiej grupy beneficjentów – najbliższej rodziny. Pozostali zapłacą 19-proc. podatek od spadków i darowizn.
Krzysztof Koślicki
23.03.2021
Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
E-faktura i Centralny Rejestr Faktur to kolejny etap wdrażania pionierskich e-usług administracji, ułatwiających rozliczenia między firmami i jak zapewnia Ministerstwo Finansów zapewniających im bezpieczeństwo rozliczeń. Jakie skutki będzie miało wprowadzenie rejestru oraz nowych e-faktur – pisze Iwona Biernat-Baran, doradca podatkowy.
Iwona Biernat-Baran
23.03.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Nikt nie wie, jak rozliczać dodatki covidowe dla lekarzy

PIT Rachunkowość Finansowanie zdrowia
Przepisy mówią o oświadczeniach, placówki żądają od pracowników medycznych faktur za pracę z chorymi na Covid. Problem dotyczy też momentu rozliczenia przychodu – nie wiadomo, czy chodzi o moment wystawienia faktury czy termin wykonanej pracy. Informacja skarbowa mówi zaś o fizycznej dacie otrzymania zapłaty za wykonaną pracę. Takie podejście nie ma jednak potwierdzenia w przepisach.
Krzysztof Koślicki
23.03.2021
PIT Rachunkowość Finansowanie zdrowia
Ustawa o PIT przewiduje dla podatników różne formy rozliczeń na preferencyjnych zasadach. Jednym z nich jest rozliczenie dla samotnych rodziców, którzy wychowują dziecko, przysługujące po spełnieniu określonych w ustawie warunków – pisze Anna Lewandowska z KPMG w Polsce.
Anna Lewandowska
22.03.2021
Domowe finanse PIT
Komitet Standardów Rachunkowych przedstawił projekt standardu dotyczącego kontynuowania działalności lub jej braku. Uwagi można zgłaszać do 4 maja. uwzględnia w szczególności zagadnienia dotyczące sporządzania sprawozdań finansowych w sytuacjach, gdy przyjęcie przez jednostkę założenia kontynuacji działalności nie jest zasadne.
Krzysztof Koślicki
22.03.2021
Rachunkowość Spółki
Generalna koncepcja podatku dochodowego od osób fizycznych dyskryminuje systemowo większość podatników, którzy osiągają przychody z pracy, rent i emerytury. Opodatkowuje się również koszty uzyskania tych przychodów, faworyzując tych podatników, dla których jest to rzeczywisty podatek dochodowy. Dzięki temu jest on jednak wyjątkowo efektywny fiskalnie – pisze prof. Witold Modzelewski.
Witold Modzelewski
22.03.2021
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów zapowiada przedłużenie do końca czerwca terminu na złożenie CIT-8 i rozliczenie podatku za 2020 rok. Resort jednak nie zamierza wydłużyć firmom czasu na sporządzenie sprawozdań finansowych. Termin minie więc z końcem marca. Problem jednak w tym, że nie da się tego zrobić bez wcześniejszego rozliczenia CIT-8. Księgowi i rewidenci apelują o skorelowanie tych terminów.
Krzysztof Koślicki
22.03.2021
CIT Rachunkowość
Podatnicy, którzy w rocznej deklaracji PIT rozliczają np. ulgę rehabilitacyjną, muszą liczyć się z tym, że skarbówka wezwie ich na kontrole i sprawdzi, czy faktycznie mieli oni prawo do odliczeń. Trzeba wtedy pokazać dokumenty potwierdzające niepełnosprawność. Podatnik, ubiegający się uzyskanie jakiejkolwiek ulgi musi być przygotowany na konieczność udokumentowania prawa do niej - tłumaczą doradcy.
Krzysztof Koślicki
20.03.2021
Domowe finanse PIT RODO
Wielu podatników wypełniło już swój obowiązek i rozliczyło się z urzędem skarbowym. Pamiętać jednak trzeba, aby zeznanie podatkowe wysłać do właściwego urzędu. Co do zasady powinien być to urząd skarbowy, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego wykonuje swoje zadania.
Krzysztof Kaźmierski
19.03.2021
Domowe finanse PIT

Unijne dyrektywy wdrażamy często z opóźnieniem, chyba że są korzystne dla rządu

Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse Ochrona konkurencji
Rozwiązania korzystne dla firm implementowane są z opóźnieniem. Pozostałe z kolei – często wchodzą u nas w życie przed wymaganym terminem i są bardziej restrykcyjne niż wymaga tego Unia. Najnowszym przykładem są przepisy o wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Ale takie problemy dotyczą też podatków.
Krzysztof Koślicki
19.03.2021
Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse Ochrona konkurencji

MF szykuje duże zmiany w raportowaniu JPK_V7

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Resort finansów ogłosił w środę projekt zmian w raportowaniu VAT. Nowelizacja ma celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do wyjaśnień prezentowanych przez MF w „pytaniach i odpowiedziach” do pliku JPK_VAT z deklaracją oraz w interpretacjach przedstawianych przez szefa Krajowej Informacji Skarbowej – pisze Krzysztof Czekaj z GWW.
Krzysztof Czekaj
18.03.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Polska walczy z przestępczością związaną z VAT od przystąpienia do Unii Europejskiej. Dotychczasowe działania w obszarze kontroli okazały się jednak nieskuteczne. W wielu przypadkach łapano ofiary, nie sprawców, a ściągalność VAT w zakresie wyłudzeń podatku jest w granicach 2 procent.
Krzysztof Koślicki
18.03.2021
VAT Rachunkowość
Wprowadzenie przez polskiego ustawodawcę dodatkowego wymogu, który prowadzi do wykazania VAT należnego i naliczonego w dwóch różnych okresach rozliczeniowych jest sprzeczne z prawem unijnym. Firmy mogą teraz korygować rozliczenia i wnioskować o zwrot odsetek. Taki wniosek wynika z ogłoszonego w czwartek wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Koślicki
18.03.2021
VAT Prawo europejskie
Anna Łabuzińska, Adam Rzepa i Anna Wojtuń zwyciężyli w III edycji konkursu TAX EVEREST, czyli akademickich mistrzostwach Polski w pisaniu prac magisterskich z zakresu prawa podatkowego. Jego organizatorami są MDDP, Ośrodek Studiów Fiskalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Katedra Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika,
Krzysztof Sobczak
18.03.2021
Prawnicy CIT VAT Szkolnictwo wyższe
Podatnicy mają coraz większe wątpliwości, jak rozliczać wydatki na remonty. Niektóre kwoty można odliczać od razu, inne jednak muszą powiększyć wartość początkową i być amortyzowane. Wszystko przez brak precyzyjnej granicy między remontem a ulepszeniem. Prowadzi to do licznych sporów ze skarbówką. Najnowsza interpretacja też nie wszystko wyjaśnia.
Krzysztof Koślicki
18.03.2021
CIT Rachunkowość
Usługi prawnicze świadczone na rzecz osób fizycznych muszą być dokumentowane paragonami fiskalnymi. Resort nie planuje żadnych zmian w tym zakresie. Kasy nie trzeba jednak kupować, jeśli usługi świadczone są na odległość, a płatności dokonywane są w formie przelewu bankowego.
Krzysztof Koślicki
17.03.2021
Prawnicy VAT

Długie postępowania w NSA - podatnicy na sprawiedliwość czekają latami

Prawnicy Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Naczelny Sąd Administracyjny od niemal czterech lat nie wydaje wyroku m.in. w sprawie rozliczeń VAT. Podatnicy wygrali wcześniej w WSA, ale orzeczenia ciągle są nieprawomocne, bo sprawa utknęła w NSA. W rezultacie firmy mają zablokowane pieniądze i nie mogą odzyskać zapłaconego podatku. A związane z tym wątpliwości dotyczą także wszystkich podmiotów rozliczających transakcje zagraniczne.
Krzysztof Koślicki
17.03.2021
Prawnicy Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Ulga termomodernizacyjna to regulacja wspierająca przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Dzięki niej, podatnicy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania niektóre wydatki, np. na ulepszenie budynku lub zastosowanie nowego źródła energii, i w rezultacie zapłacić niższy podatek dochodowy – tłumaczy Karolina Demska, ekspert KPMG w Polsce.
Karolina Demska
16.03.2021
Domowe finanse PIT
W ostatnim czasie powróciła dyskusja na temat kolejnych planowanych podwyżek akcyzy. Tym razem miało chodzić o podwyżkę stawek akcyzy na piwo, która w zamyśle miałaby być zrównana ze stawkami akcyzy dla mocniejszych wyrobów spirytusowych. Czy pomysł wprowadzenia wyższych stawek akcyzy na wyroby browarnicze ma sens – piszą eksperci kancelarii Ożóg Tomczykowski.
Bartłomiej Senderowski Jacek Matarewicz
16.03.2021
Akcyza Rachunkowość
Polski podatek od sprzedaży detalicznej i węgierski podatek obrotowy od reklam nie naruszają prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa. Trybunał na wtorkowym posiedzeniu oddalił odwołania Komisji i utrzymał w mocy wyroki sądu. Podstawą opodatkowania polskim podatkiem jest miesięczny przychód w wysokości przewyższającej 17 milionów złotych.
Krzysztof Koślicki
16.03.2021
Doradca podatkowy Prawo europejskie
Apel księgowych o zapewnienie większej stabilności prawa podatkowego nie zyskał zrozumienia Ministerstwa Finansów. Resort uważa, że wprowadzenie dłuższego vacatio legis nie jest właściwym rozwiązaniem. Nie widzi też możliwości wprowadzania zmian tylko raz w roku. W rezultacie księgowi i biura rachunkowe prowadzą walkę z czasem,
Krzysztof Koślicki
16.03.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

MF: Nie będzie podwyżki podatków

Ordynacja Rachunkowość Koronawirus a prawo
Ministerstwo Finansów nie planuje podwyższenia CIT, VAT ani PIT. Zapewnił o tym w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński. Resort przy okazji pochwalił się sukcesami w tropieniu oszustów podatkowych. Kontrole prowadzone przez skarbówkę są coraz skuteczniejsze.
Krzysztof Koślicki
15.03.2021
Ordynacja Rachunkowość Koronawirus a prawo