Prawo.pl
Wojna na Ukrainie to kolejna po COVID-19 sytuacja, kiedy ewidentne jest, iż ustawy wymagają nowelizacji w tak trudnych sytuacjach. Konieczne jest bezwzględnie wprowadzenie umożliwienia zbierania środków przez firmy od pracowników środków finansowych i przekazywanie ich dalej organizacjom. Konieczne jest wprowadzenie zwolnień z VAT z równoczesnym umożliwieniem odliczenia podatku.
Patrycja Kubiesa
03.03.2022
CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina
Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie zasady zwolnienia z cła i VAT towarów przewożonych do Polski spoza UE w ramach pomocy humanitarnej dla obywateli z Ukrainy. Zwolnieniu podlegają towary importowane przez organizacje państwowe, społeczne lub uprawnione organizacje charytatywne lub dobroczynne.
Jolanta Ojczyk
02.03.2022
VAT Ukraina

Potrzebne zmiany podatkowe dla firm i osób wspierających Ukrainę

CIT PIT VAT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn Ukraina
Przedsiębiorcy i doradcy podatkowi apelują o zmianę przepisów podatkowych. Chodzi o wsparcie dla pomagających Ukraińcom i Ukrainie. Potrzebne są nie tylko zmiany w rozliczaniu kosztów i podatku od spadków i darowizn. Nowelizacji wymagają przepisy o VAT, a także wymogi dotyczące posiadania przez Ukraińców certyfikatu rezydencji.
Krzysztof Koślicki
02.03.2022
CIT PIT VAT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn Ukraina
Sam fakt udzielenia pożyczki w gotówce nie wpływa na kwalifikację odsetek od pożyczki jako kosztów podatkowych. Jeśli więc łączna kwota odsetek nie będzie przekraczać 15.000 zł, to limit płatności gotówkowych nie będzie miał zastosowania, nawet jeśli kwota pożyczki została wypłacona w gotówce. Limit płatności gotówkowych ma zastosowanie do pożyczki udzielonej spółce przez jej wspólnika, jeśli jest on przedsiębiorcą.
Krzysztof Kaźmierski
02.03.2022
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Na przejściach granicznych z Ukrainą została skrócona procedura w przypadku przywozu do Polski okazów zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Konieczne jest jednak wcześniejsze zawiadomienie o transporcie Służby Celno-Skarbowej, Straży Granicznej i inspekcji weterynaryjnej.
Krzysztof Koślicki
02.03.2022
Ordynacja Administracja publiczna Ukraina
Zostało niewiele czasu na odliczenie od dochodu wydatków na wyposażenie pojazdów w urządzenia do poboru opłat w systemie e-TOLL. Można to zrobić tylko w zeznaniach za ubiegły rok. Nawet podatnicy, którzy poniesione wydatki i opłaty zaliczyli do kosztów uzyskania przychodu, mają prawo skorzystać z ulgi i jeszcze raz odliczyć wydatki już w zeznaniu rocznym za 2021 rok.
Wiesława Moczydłowska
02.03.2022
Ordynacja Domowe finanse PIT

Zbiórki publiczne i wpłaty na pomoc Ukrainie można odliczyć i zmniejszyć PIT

Ordynacja Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn Ukraina
W związku z trwającą od kilku dni wojną na Ukrainie, Polacy zaangażowali się w pomoc uchodźcom i ofiarom. W internecie organizowanych jest m.in. wiele finansowych zbiórek. Pieniądze zbierają także organizacje pożytku publicznego. Wpłacający i otrzymujący w ich ramach wpłaty muszą jednak wziąć pod uwagę skutki podatkowe. A tych jest całkiem sporo.
Krzysztof Koślicki
01.03.2022
Ordynacja Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn Ukraina

Skarbówka pomaga w wysyłaniu pomocy humanitarnej na Ukrainę

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina
Ukraina nie należy do Unii Europejskiej. Organizując transport, trzeba więc pamiętać o formalnościach wynikających z prawa celnego. W każdej izbie administracji skarbowej wyznaczeni zostali koordynatorzy ds. pomocy humanitarnej. Będą oni koordynować działania organów celnych w zakresie objęcia towaru procedurą wywozu w oddziale celnym, jak i awizacji planowanego konwoju w oddziale celnym na przejściu granicznym.
Krzysztof Koślicki
01.03.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina
Na złożenie CIT-8 i sporządzenie sprawozdania finansowego za ubiegły rok, zgodnie z aktualnymi przepisami, pozostał miesiąc. Ministerstwo Finansów na początku lutego ogłosiło projekt rozporządzenia o przedłużeniu tego terminu, jednak od tamtej pory ślad po nim zaginął. Zainteresowani apelują, by rozporządzenie zostało jak najszybciej podpisane i opublikowane. Wydłużenie terminu na kilka dni przed jego upływem, to – ich zdaniem – żadna pomoc.
Krzysztof Koślicki
01.03.2022
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Zarząd BCC w poniedziałek wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego z propozycją, aby konkretna pomoc przedsiębiorców dla uchodźców była zwolniona od opodatkowania. Organizacja apeluje również o uproszczenia procedur związanych z przyznawaniem tytułów pobytowych dla obywateli Ukrainy.
Krzysztof Koślicki
28.02.2022
Ordynacja PIT Doradca podatkowy

Doradcy podatkowi ze wsparciem dla Ukrainy

Rachunkowość Doradca podatkowy
Prezydium Krajowej Rady Doradców Podatkowych zadeklarowało pomoc obywatelom Ukrainy i wystosowało apel do członków swojej korporacji zawodowej - doradców podatkowych o udział w akcji. Pomoc KIDP będzie realizowana przy pomocy Ogólnopolskiej Fundacji Doradców Podatkowych.
Wiesława Moczydłowska
28.02.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy
Sąd umożliwił przedsiębiorcom, którzy ponieśli straty, przesunąć je na kolejne lata podatkowe i poprawić wynik finansowy. Takim okresem był szczególnie czas pandemii, w którym wiele firm zanotowało nieprzewidywaną stratę, a tym samym nie mogło przewidzieć optymalnych stawek amortyzacji – mówi Marcin Malinowski, adwokat.
Wiesława Moczydłowska
28.02.2022
CIT PIT Rachunkowość
Podatnicy, korzystający z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, do północy w poniedziałek 28 lutego muszą rozliczyć podatek za 2021 rok. Wykorzystają do tego formularz PIT-28. Zeznanie można złożyć elektronicznie i otrzymać szybszy zwrot nadpłaty podatku. Ryczałtowcy mogą także przekazać 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego.
Krzysztof Koślicki
28.02.2022
Ordynacja PIT
System Informacji Podatkowej i wyszukiwarkę interpretacji zastąpiła Eureka. Oprócz pism dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej są tam również interpretacje ogólne, informacje podatkowe, celne, a także wiążące informacje skarbowe. Jednak z nowego narzędzia trudno skorzystać. Wyszukiwarka działa tak, że znalezienie jakiejkolwiek informacji jest niezwykle żmudne i czasochłonne. Potwierdzają to doradcy podatkowi i eksperci.
Krzysztof Koślicki
28.02.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Polski Ład dał prawo do wspólnego opodatkowania dochodów małżonków, którzy przez cały rok podatkowy nie osiągnęli przychodów opodatkowanych ryczałtem. Jeśli więc któryś z małżonków wybrał ryczałt, a nie uzyska przychodów, będzie miał prawo za rok do wspólnego opodatkowania. Jednak zmiana ta nie dotyczy jeszcze zeznań składanych za rok 2021. Potwierdzają to organy skarbowe.
Wiesława Moczydłowska
26.02.2022
PIT Doradca podatkowy
Polacy zaczęli w piątek wypłacać pieniądze z banków. W związku z tym Narodowy Bank Polski wydał komunikat, że posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na gotówkę. Mogą pojawiać się jednak opóźnienia w dostawie pieniędzy do bankomatów.
Krzysztof Koślicki
25.02.2022
Domowe finanse Rachunkowość Finanse
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wydało w piątek oświadczenie w sprawie ataku Rosji na Ukrainę. Oferuje pomoc ukraińskim księgowym. Planuje także wystąpić do polskich władz o zwolnienie z podatku dochodowego przychodów ze świadczeń rzeczowych lub pieniężnych tych osób, które z powodu wojny na Ukrainie znalazły się na terytorium Polski.
Wiesława Moczydłowska
25.02.2022
Rachunkowość Ukraina
Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotycząca oceny wszczęcia postępowania karnego skarbowego wyłącznie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, ma zastosowanie także do decyzji wydanych przed jej podjęciem. Do takiego wniosku doszedł właśnie WSA w Łodzi. Fiskus szuka już jednak nowych dróg do manipulowania terminami przedawnienia.
Wiesława Moczydłowska
25.02.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Osoby pobierające zasiłki z ubezpieczenia społecznego nie mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej przewidzianej w przepisach Polskiego Ładu. Będzie to szczególnie niekorzystne dla kobiet korzystających z zasiłku macierzyńskiego – a Konstytucja wymaga od władz ochrony macierzyństwa. Ponadto nikt nie jest w stanie przewidzieć, ile dni w roku będzie zmuszony korzystać z zasiłku chorobowego.
Grażyna J. Leśniak
24.02.2022
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Od 1 stycznia 2022 r. banki, towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) lub inne podmioty mogą skorzystać z opodatkowania świadczonych przez siebie usług finansowych. Resort finansów uważa, że wybór tej opcji pozwoli im na odliczenie VAT od nabywanych towarów i usług. Przypomina o tym Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Koślicki
24.02.2022
VAT Doradca podatkowy Finanse
Terminy wypełnienia obowiązków z zakresu cen transferowych dla transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi w 2021 roku upłyną już 30 września. Nie należy się spodziewać przesunięcia tej daty, dlatego kwestią cen transferowych za 2021 rok należy zająć się jak najszybciej – zwłaszcza, że dla transakcji z ubiegłego roku obowiązują już tzw. przepisy rajowe, które w ostatnim czasie zostały znacząco zaostrzone.
Jakub Beym
24.02.2022
CIT PIT Rachunkowość

Skarbówka kończy epidemię i wznawia kontrole

Ordynacja CIT PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Rośnie liczba kontroli podatkowych – wynika z danych, które Ministerstwo Finansów przekazało serwisowi Prawo.pl. Większa aktywność kontrolerów ma związek m.in. ze zmniejszeniem restrykcji pandemicznych. Szczególnym zainteresowaniem urzędników cieszą się rozliczenia podatku od towarów i usług. Doradcy podatkowi spodziewają się, że w najbliższym czasie kontroli będzie jeszcze więcej.
Krzysztof Koślicki
24.02.2022
Ordynacja CIT PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Przewrócone paczkomaty mieli okazję widzieć ostatnio mieszkańcy wielu miast. Całe szczęście nikomu nic się nie stało, ale w niektórych przypadkach doszło do szkód materialnych. Czy silne wiatry wymuszą zmianę prawa dotyczącą paczkomatów oraz innych ulicznych automatów? Zdaniem większości prawników są one konieczne, ale z ewentualnym zaostrzaniem wymagań lepiej nie przesadzać.
Renata Krupa-Dąbrowska Krzysztof Koślicki
24.02.2022
Podatki i opłaty lokalne Budownictwo
Jest zgoda Komisji Europejskiej na przedłużenie o kolejne trzy lata obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności - poinformował w środę resort finansów. Wskazał również, że od 1 marca 2022 r. nie zmieniają się krajowe przepisy dotyczące obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności. Firmy dalej więc musiały dzielić płatności na dotychczasowych zasadach.
Krzysztof Koślicki
23.02.2022
VAT Rachunkowość
Naczelny Sąd Administracyjny w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy wypowiedział się w sprawie sposobu rozpoznawania kosztów w przypadku zbycia przedmiotu wkładu niepieniężnego, co daje temu orzeczeniu walor precedensowego. Co prawda, sprawa dotyczyła kwestii interpretacji indywidualnej, jednakże może mieć ona swoje przełożenie na praktykę organów podatkowych.
Krzysztof Koślicki
23.02.2022
CIT Doradca podatkowy Spółki Finanse
Ministerstwo Finansów przypomina, że możliwość tworzenia grup VAT to istotne uproszczenie rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi. Wskazuje, że jej założenie to jeden zbiorczy JPK_VAT zamiast oddzielnych JPK_VAT składanych przez poszczególne spółki, brak VAT i brak faktur wewnątrz grupy czy elastyczne zarządzanie podatkiem naliczonym.
Krzysztof Koślicki
22.02.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Ulga IP Box pozwala na opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną, 5-proc. stawką podatku. Jej celem była poprawa atrakcyjności prowadzenia działań badawczo-rozwojowych. Podatnicy często natrafiali jednak na mur w postaci niekorzystnej praktyki organów podatkowych – piszą Jagoda Trela i Sebastian Stefańczyk z ID Advisory.
Jagoda Trela Sebastian Stefańczyk
22.02.2022
Ordynacja CIT PIT
Oferta ubezpieczycieli dla księgowych prowadzących biura rachunkowe rozpoczyna się od 50 tys. zł i może wynosić nawet kilka milionów złotych. Obowiązkowa polisa OC nie obejmuje jednak wszystkich czynności i nie daje kompleksowej ochrony - trzeba dokupować ubezpieczenia dobrowolne. Księgowi mają jednak wątpliwości, na ile obecne ubezpieczenia chronią właścicieli biur rachunkowych.
Wiesława Moczydłowska
22.02.2022
Rachunkowość Polski Ład
Estoński CIT miał w założeniu obniżyć stawkę efektywnego opodatkowania dochodu. Problemem – jak się właśnie okazało – jest jednak stosowanie przepisów przez administrację skarbową. Prowadzi ono do dyskryminacji podmiotów wypłacających zaliczki na poczet dywidendy. Ich opodatkowanie, w porównaniu do wspólników wypłacających dywidendy, jest kilkukrotnie wyższe.
Krzysztof Koślicki
22.02.2022
CIT PIT Doradca podatkowy Finanse
Od 22 lutego 2022 r. systemem SENT zostanie objęty przewóz dwóch nowych grup towarów. Chodzi o rozpuszczalniki i rozcieńczalniki o kodzie CN 3814 oraz odpady. Zdaniem resortu finansów, rozszerzenie systemu monitorowania pozwoli na uszczelnienie rynku i skuteczną walkę z szarą strefą. Wpłynie też na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej.
Krzysztof Koślicki
21.02.2022
VAT Doradca podatkowy