Prawo.pl
Przedstawiony przez MF projekt nowelizacji przepisów o podatkach dochodowych przewiduje także zmiany w rozliczaniu ryczałtu od przychodów. Lista zawodów, które będą mogły płacić taki podatek od stycznia 2021 roku może zostać wydłużona. Z uproszczonej formy będą mogli korzystać: adwokat, radca prawny i notariusz, ale też księgowi i biegli rewidenci.
Krzysztof Koślicki
22.09.2020
Prawnicy PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Nadwyżka w ciągu roku, deficyt na koniec - prawdziwy obraz finansów samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Spadek dochodów własnych i niższa w tym roku nadwyżka to oznaki pogorszenia finansów samorządów. Na oko dobre dane z resortu finansów z półrocza nijak się mają do wyniku finansowego na koniec roku, gdy zamiast nadwyżki jest deficyt. Obraz „fałszują” dochody z zadań zleconych, jak 500 plus, które wpływają do kas gmin i natychmiast z nich wypływają.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki
22.09.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Upływ terminu na zawiadomienie pełnomocnika podatnika następuje z chwilą odbioru pisma doręczonego w drodze elektronicznej. Moment wpłynięcia dokumentu na jego skrzynkę elektroniczną nie ma znaczenia. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale, rozpatrując kwestię skutecznego przedłużenia terminu zwrotu VAT.
Wiesława Moczydłowska
21.09.2020
Ordynacja Doradca podatkowy

NSA: Sentencja uchwały wiąże WSA, uzasadnienie niekoniecznie

Prawnicy Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Sentencje uchwał poszerzonego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego mają moc bezwzględnie wiążącą dla wojewódzkich sądów administracyjnych. Przełamanie ich może nastąpić tylko w wyjątkowym, określonym przepisami trybie – stwierdził 7 osobowy skład NSA, rozpatrując precedensowe zagadnienie prawne skierowane przez wrocławski WSA,
Wiesława Moczydłowska
21.09.2020
Prawnicy Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Pracodawca nie musi doliczać pracownikom dodatkowego przychodu od paliwa w służbowym samochodzie. Określony w przepisach kwotowy ryczałt zawiera w sobie wszystkie wydatki związane z prywatnym korzystaniem z firmowego auta. Minister Finansów wydał wreszcie długo oczekiwaną interpretację ogólną w tym zakresie.
Krzysztof Koślicki
21.09.2020
PIT Rachunkowość
Wydatki związane ze śmiercią i pogrzebem pracownika nie uprawniają przedsiębiorcy do odliczenia podatku VAT. Odliczenie przysługuje, gdy wydatek ma związek z działalnością opodatkowaną i wpływa na wysokość osiągniętego obrotu. Okazywanie szacunku i współczucia nie jest działaniem w celu zwiększenia sprzedaży – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
21.09.2020
VAT Spółki
Katarzyna Partyga została powołana na stanowisko dyrektora HR w kancelarii Mazars w Polsce. Doświadczenie zdobywała w branży audytorskiej, doradczej i ubezpieczeniowej. Swoją karierę zawodową rozpoczęła jako audytor w jednej z firm tzw. Wielkiej Czwórki. Ostatnio pełniła funkcję dyrektora ds. HR i Administracji oraz członka Executive Committee w brytyskiej firmie ubezpieczeniowej Prudential.
Krzysztof Koślicki
21.09.2020
Rachunkowość
Krajowa Administracja Skarbowa w jednej ze spółek akcyjnych wykryła nieprawidłowości w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych na kwotę ośmiu milionów złotych. Firma zawyżała koszty uzyskania przychodów, a obniżała kwotę przychodów. Kontrola dotyczyła tylko dwóch lat.
Krzysztof Koślicki
21.09.2020
CIT Rachunkowość
Do całości wynagrodzenia nauczyciela akademickiego mają zastosowanie 50-proc. koszty uzyskania przychodów, oprócz urlopu dla poratowania zdrowia. Honorarium twórców musi być natomiast wyodrębnione od innych składników wynagrodzenia – stwierdził MF w interpretacji ogólnej. Eksperci podkreślają wagę wyjaśnień zwłaszcza dla twórców, informatyków, nauczycieli akademickich.
Wiesława Moczydłowska
21.09.2020
PIT Szkolnictwo wyższe
Ministerstwo Finansów chce wprowadzić nowy byt prawny. Będą to tzw. spółki nieruchomościowe, które będą musiały spełnić szereg dodatkowych obowiązków, jeśli więcej niż połowę ich aktywów będą stanowiły nieruchomości. Projekt przepisów jest jednak błędny. Przyjęcie ich w takim kształcie spowoduje wewnętrzną sprzeczność ustaw o CIT i PIT.
Krzysztof Koślicki
21.09.2020
CIT PIT Spółki
Jedną z „nowości” będzie obowiązek sporządzenia i podania do publicznej wiadomości przez wybranych podatników sprawozdania z realizacji strategii podatkowej za rok podatkowy w którym będzie trzeba poinformować m.in. o realizowanych i planowanych restrukturyzacjach, jeżeli mają one wpływ na podatek płacony przez podatnika lub podmiot powiązany w rozumieniu przepisów o cenach transferowych.
Beata Rawa
18.09.2020
CIT PIT
Za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe uważa się kwoty poniesione na spłatę kredytu. Dotyczy to także odsetek od tego kredytu. Ważne jednak, by był on zaciągnięty przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Potwierdza to skarbówka i eksperci.
Wiesława Moczydłowska
18.09.2020
Domowe finanse PIT

WSA: Zawieszenie biegu terminów także przed obowiązywaniem przepisów

Ordynacja Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Przepisy zawieszające bieg terminów weszły w życie 31 marca 2020 r. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zastosować je do sytuacji, które zdarzyły się przed tą datą. Zgodnie z wolą ustawodawcy, miały one mieć zastosowanie także do stanu zagrożenia epidemicznego w związku z COVID-19, który został ogłoszony już 14 marca.
Dorian Lesner
18.09.2020
Ordynacja Administracja publiczna Koronawirus a prawo

Darowizny maseczek z ulgą podatkową tylko do końca września

CIT PIT Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Podatnik może odliczyć darowizny przekazane do dnia 30 września na przeciwdziałanie COVID-19 określonym podmiotom wykonującym działalność leczniczą i skorzystać z preferencji podatkowych. Przekazane darowizny np. maseczek powinny być wycenione w wartości rynkowej. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
18.09.2020
CIT PIT Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
To już przesądzone. Spółka komandytowa stanie się podatnikiem CIT już od 1 stycznia 2021 roku Stracą, zarówno komplementariusze, jak i komandytariusze takich spółek. Takie właśnie wnioski nasuwają się po lekturze projektu nowelizacji PIT i CIT ogłoszonego właśnie przez Ministerstwo Finansów. Warto zatem zastanowić się nad zmianą formy prawnej – pisze prof. Adam Mariański.
Adam Mariański
17.09.2020
CIT PIT
30 września 2020 roku zostanie wyłączona dotychczasowa bramka REST API, służąca do przesyłania jednolitych plików kontrolnych (JPK) autoryzowanych podpisem kwalifikowanym i zaufanym. Od października pliki, które będą połączone z deklaracjami VAT, będzie trzeba wysyłać poprzez nowy system.
Krzysztof Koślicki
17.09.2020
VAT Rachunkowość
Organy podatkowe mogą domagać się dodatkowych kwot związanych z unikaniem opodatkowania. Wysokość domiaru jest uzależniona od wartości stwierdzonej w postępowaniu korzyści podatkowej. Maksymalnie może wynieść nawet 120 proc. Prawo to ma zapobiec zaniżaniu podstawy opodatkowania.
Krzysztof Koślicki
17.09.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Najpewniej od początku roku wejdzie w życie duża reforma podatków dochodowych. W środę wieczorem Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt zmian. Wynika z niego m.in., że podatnikami CIT staną się spółki komandytowe, a firmy będą musiały sporządzać i podawać do publicznej wiadomości swoje polityki podatkowe. Ograniczona zostanie tzw. ulga abolicyjna.
Krzysztof Koślicki
17.09.2020
CIT PIT
Za dwa tygodnie firmy będą musiały zacząć inwentaryzowanie majątku. Dobrze do tego czasu wybrać biegłego rewidenta, by mógł on już uczestniczyć w tych działaniach. W tym roku praca biegłych jest szczególnie utrudniona przez panującą pandemię i np. ograniczony dostęp do dokumentów. Za brak zbadanego sprawozdania grożą jednak surowe kary.
Krzysztof Koślicki
17.09.2020
Rachunkowość Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów kończy pracę nad rozporządzeniem, które ma wprowadzić zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych wartości sfinansowanych przez pracodawców w okresie pandemii COVID-19 szczepionek przeciw grypie, otrzymywanych przez pracowników.
Grażyna J. Leśniak
16.09.2020
PIT Prawo pracy Koronawirus a prawo
Z powodu epidemii i konieczności odbudowy gospodarki obniżka stawek VAT o 1 pkt proc. od 2021 roku nie byłaby uzasadniona. Takie stanowisko ogłosiła kancelaria premiera. Nowelizacja, nad którą Sejm zaczął w środę pracę, zwiąże obniżkę VAT z "trwale dobrą kondycją budżetu". Według obecnych kryteriów niższe stawki można byłoby wprowadzić już od stycznia 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
16.09.2020
Finanse publiczne VAT

Rusza kolejna edycja konkursu Tax Everest

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe
Można już zgłaszać się do udziału w konkursie Tax Everest na najlepszą pracę magisterską z zakresu prawa podatkowego. Akademickie Mistrzostwa Polski w pisaniu prac magisterskich z zakresu prawa podatkowego organizuje kancelaria MDDP, Ośrodek Studiów Fiskalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Katedra Prawa Finansów Publicznych UMK.
Krzysztof Koślicki
16.09.2020
Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe
Resort finansów przypomina, że od lipca prowadzony jest pilotaż programu współdziałania. Współpraca w praktyce ma polegać na pełnej przejrzystości rozliczeń, bieżącym kontakcie ze skarbówką i mniejszej liczbie kontroli. Do programu cały czas można się zgłaszać. Chęć współpracy z fiskusem wyraziło na razie kilkanaście podmiotów.
Krzysztof Koślicki
16.09.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

NSA: Sprzedaż obiadów w szkolnej stołówce bez VAT

Samorząd terytorialny VAT Zarządzanie oświatą
Gmina nie jest podatnikiem VAT w związku ze świadczonymi usługami sprzedaży obiadów w szkolnej stołówce. W takiej sytuacji działa jako organ władzy publicznej, który realizuje swoje zadania własne. Nie można jej więc uznać za usługodawcę i zarzucić, że narusza zasady konkurencji. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził takie stanowisko
Dorian Lesner
16.09.2020
Samorząd terytorialny VAT Zarządzanie oświatą
Każda osoba, będąca członkiem zarządu spółki, powinna posiadać wiedzę o stanie finansów spółki. Co istotne, rezygnacja czy odwołanie z funkcji nie uwolni jej od odpowiedzialności za zobowiązania firmy. Zarządy odpowiadają solidarnie ze spółką za zobowiązania określone decyzją wymiarową, na którą często nie miały już wpływu – pisze Dorota Borkowska-Chojnacka z Grant Thornton.
Dorota Borkowska-Chojnacka
16.09.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Spółki
Skraca się czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi. Ponad 80 proc. spraw rozpatrzono w terminie do 6 miesięcy. W NSA okres oczekiwania nieco się wydłużył. Jednym z powodów było przejście sędziów w stan spoczynku i brak obsadzenia wolnych etatów na stanowisku sędziego – poinformował Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
15.09.2020
Wymiar sprawiedliwości CIT VAT
Zarówno wójt gminy, jak i Samorządowe Kolegium Odwoławcze, uznały wniosek o umorzenie zaległości podatkowych za niezasadny. Ustalenia organów były jednak ogólnikowe i dowolne. Zaniechano bowiem zbadania wysokości wydatków ponoszonych w rodzinie podatnika. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.
Aleksandra Partyk
15.09.2020
Ordynacja Podatki i opłaty lokalne
Zabiegi Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o podwyższenie limitu kwotowego dla prezentów niskiej wartości nie zyskały uznania ministra finansów i pozostaną w dotychczasowej wysokości. W odpowiedzi rzecznikowi minister stwierdza, że nie są one takie niskie, w innych krajach są na podobnym lub niższym poziomie, a do tego postulowana podwyżka kosztowałaby budżet 290 mln zł.
Krzysztof Sobczak
14.09.2020
VAT Prawo gospodarcze
Przepisy o wystawianiu paragonów do transakcji niższych niż 450 złotych - spowodowały więcej szkody niż pożytku. Organy podatkowe wydają sprzeczne interpretacje, a sprzedawcy i ich klienci nie wiedzą, co robić. Problemy rodzą się zwłaszcza, gdy firma ma kilka kas fiskalnych. Dodatkowym utrudnieniem jest też brak możliwości zachowania ciągłości numeracji.
Krzysztof Koślicki
14.09.2020
VAT Rachunkowość
Podatnik nie odnosi wymiernej i definitywnej korzyści materialnej w związku z opłacaniem przez bank opłat za zajmowany przez niego bezpodstawnie lokal. Nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie ma też obowiązku rozliczenia w zeznaniu rocznym przychodu wykazanego przez bank w informacji PIT-11.
Wiesława Moczydłowska
12.09.2020
Domowe finanse PIT