SN: Bez uchwały ws. zażalenia na zabezpieczenie potrzeb rodziny

Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie podjęła uchwały w odpowiedzi na zagadnienie prawne sprowadzające się do pytania czy postanowienie o odrzuceniu zażalenia w sprawie postanowienia o zabezpieczeniu zaspokojenia potrzeb rodziny powinno zostać wydane w składzie jednego sędziego czy trzech sędziów. A także, czy wydaje je przewodniczący składu wybrany losowo przez system elektroniczny.

24.08.2021

WSA: Nieformalne oględziny nie mogły być podstawą uchylenia NIP

Ordynacja Doradca podatkowy

Podstawą decyzji o uchyleniu spółce nadanego numeru identyfikacji podatkowej była adnotacja urzędowa z nieformalnych oględzin. Miała ona świadczyć o posługiwaniu się fikcyjnymi danymi adresowymi siedziby oraz miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Wydane w tej sprawie rozstrzygnięcie zostało uchylone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

24.08.2021

WSA: Zwlekanie z wniesieniem odwołania nie blokuje przywrócenia terminu

Prawnicy Ordynacja PIT

Adwokat zachorował ostatniego dnia terminu do wniesienia odwołania. Wniósł więc o jego przywrócenie. Dyrektor izby administracji skarbowej jednak konsekwentnie mu odmawiał. Sądy administracyjne miały inną ocenę sytuacji. Uznały bowiem, że nie można czynić pełnomocnikowi zarzutu z tego, że powinien dokonać czynności wcześniej lub przekazać sprawę ostatniego dnia innemu pracownikowi kancelarii.

23.08.2021

WSA: Zasypanie gminy wnioskami o dostęp do informacji to nie nadużycie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Konstytucja gwarantuje prawo do informacji o sposobie wydatkowania majątku publicznego. Dlatego nawet masowe składanie wniosków do różnych podmiotów gminy nie jest nadużyciem tego prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

21.08.2021

Roszczenie banku przedawnia się szybciej niż roszczenie konsumenta

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Sąd uznał, że kwota faktycznie wypłaconego kredytu przez bank uległa przedawnieniu, ale równocześnie zasądził na rzecz kredytobiorców całość wpłaconych przez nich rat kapitałowo-odsetkowych. Bank jest zobowiązany, na podstawie tego wyroku, do zwrotu wpłaconych przez frankowicza rat, a sam nie może już dochodzić zwrotu kwoty faktycznie wypłaconego kredytu z uwagi na termin przedawnienia.

21.08.2021

Motywacje stron podstawą sądowego ustalania istnienia stosunku pracy

Prawo pracy HR

Powszechnym zjawiskiem jest zawieranie umów cywilnoprawnych: umów zlecenia, umów o dzieło, umów o współpracy zamiast umów o pracę. Asumptem do takich decyzji przedsiębiorców jest co do zasady niższa kosztowość takich umów. Z czasem może okazać się, iż potrzeby takich osób zmieniają się i decydują się one na wszczęcie postępowania o ustalenie istnienia stosunku pracy.

20.08.2021

WSA: Zbliżające się przedawnienie nie może być powodem wszczęcia postępowania karno-skarbowego

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Nie można instrumentalnie wszczynać postępowania karno-skarbowego, aby tylko zawiesić bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Organ powinien przedstawić stosowne dowody i chronologię czynności, które wskazują, że było to uzasadnione podejrzeniem popełnienia czynu zabronionego przez podatnika. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

19.08.2021

SN zdecyduje, czy wydać Rosji Świadka Jehowy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył kasację do Sądu Najwyższego na korzyść Świadka Jehowy, obywatela Ukrainy, który ma być przesłany do Federacji Rosyjskiej w celu przeprowadzenia postępowania karnego. Wnosi, aby Izba Karna uchyliła prawomocną zgodę na jego ekstradycję, gdyż w Rosji za działalność ekstremistyczną uznaje się np. pokojowe wyznawanie tej religii,

17.08.2021

Interpunkcja zdecydowała o wygranej w sporze o zamówienie publiczne

Najpierw Krajowa Izba Odwoławcza a potem sąd uznały, że jeśli zamawiający oczekując przedstawienia referencji nie wpisał w nawiasie określenia "na przykład" lub "takich jak", to nie dawał dowolności w interpretacji zamówienia przez składających oferty. A więc chcąc budować szkołę mieli wykazać się wybudowaniem innych szkół, a nie np. hal sportowych.

16.08.2021

NSA: Zwrot nienależnego zasiłku dla bezrobotnych nie jest uzależniony od pouczenia

Emerytury i renty Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Bezrobotna nabyła prawo do renty, więc organ zażądał zwrotu wypłaconego zasiłku, ponieważ uznał, że świadczenie to zostało nienależnie pobrane. Kobieta broniła się wskazując, że nie miała świadomości, że pieniądze jej nie przysługują. Naczelny Sąd Administracyjny nie przyznał jej racji. Wskazał na wykładnię językową i systemową ustawy,

16.08.2021

NSA: Kursanci nie wyjeżdżali na miasto, bo za wolno jeździli

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego prezydent Łodzi słusznie zakazał przedsiębiorcy prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców. Były też podstawy do skreślenia skarżącego z rejestru działalności regulowanej przedsiębiorców szkolących kierowców. Naruszenia zaś dotyczyły zaniechania wyjazdów kursantów na miasto z powodu dużego natężenia ruchu i korków ulicznych.

14.08.2021

Prokurator Generalny chce zmiany reguł przedawnienia roszczeń

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zdaniem Prokuratora Generalnego wykładnia przepisów o nieprzedawnieniu roszczeń właściciela gruntu, na którym wzniesiono budowlę prowadzi do podejmowania orzeczeń prawotwórczych przez sąd. A zatem - sprzecznych z przepisami prawa, których wykładnia językowa nie budzi wątpliwości. Wątpliwości prokuratora ma wyjaśnić uchwała sędziów Izby Cywilnej sądu Najwyższego

13.08.2021

WSA: Wydawanie pieniędzy z programu opieki nad zwierzętami nie może być swobodne

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Program opieki nad bezdomnymi zwierzętami powinien określać wysokość środków na jego realizację i regulować sposób ich wydatkowania na poszczególne cele. Wskazanie jedynie łącznej kwoty przeznaczonej na program narusza prawo, ponieważ pozostawia organowi wykonawczemu swobodę w zakresie sposobu wydawania tych pieniędzy. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

12.08.2021

SN: Kolejna delegacja sędziego sprzeczna z ustawą

Prawnicy

Nie spełnia wymogów ustawowych akt delegowania sędziego do pełnienia służby sędziowskiej „na czas pełnienia funkcji prezesa” - stwierdził po raz drugi Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Podkreślił, że czasowa skuteczność delegowania sędziego nie da się pogodzić z prawem do sądu ustanowionego ustawą, skoro do odwołania z funkcji prezesa sądu może dojść w każdym czasie.

11.08.2021

Izba Pracy SN: Opłacanie składki uzależnione od przepływów finansowych?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych 26 sierpnia br. na posiedzeniu jawnym rozpozna pytanie prawne sądu drugiej instancji dotyczące opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Problematyczna jest relacja finansowa między pracodawcą a inną firmą, która zatrudnia pracowników tej pierwszej na umowach cywilno-prawnych.

10.08.2021

NSA: Szpital ma obowiązek przeciwdziałać zakażeniom u pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna

Szpitale mają obowiązek wykonywania badań przesiewowych pacjentów, aby ustalić, czy w środowisku szpitalnym występują dane patogeny, a następnie zrewidować dotychczasowy sposób działania, by nie dopuścić do zakażeń - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że konieczne było wdrożenie procedury pozwalającej na szybkie wykrycie źródła zakażenia i izolację chorego.

10.08.2021

Nie można obciążać lekarza kosztami badań diagnostycznych

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie

Sąd uznał za niezgodne z prawem klauzule w umowach z lekarzami, które przewidują pomniejszenie wynagrodzenia o wartość zlecanych pacjentom badań. Tym samym przychylił się do stanowiska Rzecznika Praw Pacjenta, który takie praktyki  uznał za niebezpieczne dla chorych.

09.08.2021

WSA: Informacja o awansach na przestrzeni lat - obwarowana wymogami

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Wnioskodawca zwrócił się do miejskiego ośrodka pomocy społecznej z wnioskiem o informacje o awansach z kilku ostatnich lat. Uznano, że jest to informacja przetworzona, więc należy wykazać, że jej uzyskanie jest szczególnie istotne dla interesu publicznego. Ogólnikowe twierdzenia strony nie są odpowiednim uzasadnieniem - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

09.08.2021

WSA: Obciążenie pacjenta kosztami leczenia niemożliwe po 5 latach

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydał decyzję, którą ustalił obowiązek poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej. Rozstrzygnięcie to zostało wyeliminowane z obrotu prawnego, a prowadzone w tej sprawie postępowanie administracyjne umorzono. Organ nie mógł bowiem wydać takiego rozstrzygnięcia z uwagi na upływ pięciu lat od pobytu pacjenta w szpitalu.

07.08.2021

SN: Niepotrzebny odpis wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem

Prawo cywilne Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie trzech sędziów podjął uchwałę związaną z ostatnią nowelizacją postępowania cywilnego z lipca 2019 roku. Według uchwały, odpis wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem nie podlega doręczeniu między pełnomocnikami. A zażalenie na postanowienie o odmowie uzasadnienia wyroku oraz jego doręczenia rozpoznaje sąd drugiej instancji.

07.08.2021