NSA: Pełnomocnictwo szczególne odrębne do kontroli podatkowej i postępowania podatkowego

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Do wywołania skutku procesowego konieczne jest złożenie pełnomocnictwa szczególnego do akt sprawy w konkretnym postępowaniu prowadzonym przed organem podatkowym. Pełnomocnictwo szczególne złożone w toku kontroli podatkowej nie wywoła skutków procesowych w toku wszczętego postępowania podatkowego - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale.

26.04.2022

Izba Dyscyplinarna: Radca skruszony, sprawa osądzona, dalej skarżyć nie wolno

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zakwestionowanie przez obwinionego radcę prawnego stanu faktycznego, po tym jak zgodził się na ukaranie za swe zaniedbania, było niedopuszczalne. Spowodowało uprawomocnienie się orzeczenia wydanego w pierwszej instancji. W sprawie doszło więc do wydania przez sąd odwoławczy orzeczenia, pomimo tego że postępowanie karne co do tego samego czynu tej samej osoby zostało już prawomocnie zakończone.

26.04.2022

SN: Tylko rok na nałożenie kary dla stacji telewizyjnych

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Kary pieniężnej za brak w programach telewizyjnych audycji europejskich wytworzonych przez producentów niezależnych nie można nałożyć, jeżeli od naruszenia przez nadawcę tego obowiązku do daty nadania do nadawcy decyzji o nałożeniu kary upłynął rok - taka jest konkluzja wyroku Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Termin liczy się od wydania decyzji, a nie doręczenia.

25.04.2022

Izba Karna SN odpowie, czy Izba Dyscyplinarna skutecznie uchyla immunitety prokuratorom

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czy prokurator, która zaniedbała swoje obowiązki nie ścigając szefa spółki Amber Gold, został skutecznie uchylony immunitet? - na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. W konsekwencji, czy oskarżona może stanąć przed sądem karnym. A także, gdyby nastąpił błąd proceduralny, czy może domagać się odszkodowania za pozbawienie jej prawa do niezawisłego sądu dyscyplinarnego?

23.04.2022

SN: Doręczenie postanowienia nie zawsze oznacza, że można je zaskarżyć

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia i doręczenie postanowienia z uzasadnieniem w postępowaniu egzekucyjnym nie stanowi przesłanki dopuszczalności zażalenia na postanowienie komornika lub sądu, wydane przez sąd na posiedzeniu niejawnym (art. 766(1) par. 1 k.p.c.) - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

22.04.2022

SA: Umowa o kredyt frankowy może być nieważna, więc wiąże się z roszczeniem o zwrot środków

Rynek i konsument Kredyty frankowe

Jeżeli sąd uzna, że umowa kredytu indeksowanego we frankach jest nieważna, to winien ocenić roszczenie o zwrot spłaconych środków pieniężnych. W świetle tego, że przysługiwałoby powodowi niezależnie od tego, czy i w jakim zakresie jest dłużnikiem pozwanego banku z tytułu zwrotu nienależnie otrzymanej kwoty kredytu - stwierdził Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

21.04.2022

Strasburg: Cofnięcie koncesji telewizyjnej nie naruszyło Konwencji

Administracja publiczna Ochrona konkurencji

Odebranie koncesji na działalność stacji telewizyjnej ze względu na brak obiektywizmu przy emisji programów informacyjnych nie naruszyło wolności wyrażania opinii - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Według ETPC, takie decyzje muszą każdorazowo podlegać ocenie z punktu widzenia zachowania równowagi pomiędzy interesami prywatnymi a publicznymi obecnymi w danej sprawie.

20.04.2022

Izba Dyscyplinarna nie orzekła w sprawie sędziego Rutkiewicza - jej skład do oceny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odroczyła posiedzenie w sprawie zażalenia sędziego Rutkiewicza do czasu rozpoznania przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN wniosku o wyłączenie od orzekania jej sędziów z powodu braku ich bezstronności i niezawisłości. Obrońcy wnieśli też wniosek o przekazanie składowi 7 sędziów pytania o udział ławników w rozpoznawaniu zażalenia.

20.04.2022

SN: Niezdolność do pełnienia urzędu sędziego - KRS pomija opinie biegłych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa nie uwzględniła wniosku o przeniesienie skarżącego sędziego w stan spoczynku. Uchwałę w tej sprawie uchyliła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, gdyż Rada nie podała motywów, którymi się kierowała, a więc złamała prawo. Zamówiła opinie biegłych - psychiatry i psychologa - lecz z nich nie skorzystała.

20.04.2022

SN: Interwencja uboczna - to sposób dla spółki, która chce chronić interes gminy

Samorząd terytorialny Spółki

W sprawie o rozwiązanie spółki z o.o. zawiązanej przez kilka gmin dla realizowania celu polegającego na zaspokajaniu potrzeb ich mieszkańców w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, nie istnieje między spółką a tymi gminami współuczestnictwo bierne konieczne. Ochronę interesu gminy jako wspólnika zabezpiecza możliwość zgłoszenia interwencji ubocznej.

19.04.2022

NSA: Nie wystarczy zrezygnować z bycia w zarządzie, by uniknąć długów spółki

Spółki Prawo gospodarcze

Były członek zarządu bronił się przed odpowiedzialnością za długi spółki wskazując, że nie pełnił swojej funkcji w okresie, w którym upływał termin płatności zaległości podatkowej. Fiskus twierdził jednak, że złożona przez niego rezygnacja nie była skuteczna. NSA wskazał, że miarodajną chwilą dla oceny rezygnacji jest złożenie oświadczenia woli w taki sposób, by spółka mogła się z nim zapoznać.

19.04.2022

SN: Rodzeństwo przyrodnie nie może być uczestnikiem postępowania w sprawie o kontakty

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Małoletni będący rodzeństwem przyrodnim nie są uczestnikami postępowania w sprawie o ustalenie kontaktów między nimi - orzekła w uchwale trzech sędziów Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Mimo to konieczna jest za każdym razem ocena przez sąd, czy rodzice mogą reprezentować dziecko, czy też z uwagi na możliwość kolizji ich interesów taka reprezentacja jest wyłączona.

17.04.2022

SN: Porwanie dziecka z Włoch do Polski było bezprawne, musi więc wrócić do ojca

Prawo cywilne

Zaskarżone orzeczenie zostało wykonane, a dziecko powróciło do Włoch i przebywa obecnie pod opieką ojca. Nie można zatem stwierdzić, że zasada demokratycznego państwa prawnego wymagała, a nawet dopuszczała wniesienie skargi nadzwyczajnej i uchylenie zaskarżonego postanowienia - stwierdziła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i odrzuciła skargę Prokuratora Generalnego.

16.04.2022

NSA: Przedsiębiorstwo energetyczne musi ujawnić, kogo sponsoruje

Spółki Finanse

Przedsiębiorstwo energetyczne nie chciało ujawnić komu udziela wsparcia finansowego. Sądy administracyjne były jednak zgodne, że spółka wykonuje zadania publiczne. Tym samym informacje o tym komu, na jakich zasadach i w jakiej wysokości są przyznawane środki na umowy sponsoringowe, darowizny i partnerstwa stanowią informację o sposobie gospodarowania majątkiem publicznym.

16.04.2022

SA: Polacy nie mogą być dyskryminowani w sądach z powodu złej obsady

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dostęp do sądu obywateli polskich nie może być w niższym standardzie niż mieszkańców innych państw członkowskich Unii Europejskiej, czy stron Konwencji Praw Człowieka. Przepisy prawa unijnego i Konwencji w każdym kraju winny mieć taką samą treść i wykładnię - stwierdził Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Dlatego wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie w sprawie składek do ZUS musi być uchylony.

15.04.2022

Sąd potwierdził - pracodawca nie może przetwarzać danych o zdrowiu pracownika bez jego zgody

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus szczepienia

Warszawski sąd uchylił karę porządkową upomnienia nałożoną na pracowników instytucji państwowej, którzy - wbrew zarządzeniu pracodawcy - nie okazali przed rozpoczęciem pracy certyfikatu covidowego, ani nie poddali się testowi antygenowemu. Bo, jak orzekł, polecenie pracodawcy było sprzeczne z przepisami prawa, a takich poleceń pracownicy nie muszą wykonywać.

14.04.2022

SN: Sąd nie bada przedawnienia wydając ponownie zaginiony tytuł wykonawczy

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W postępowaniu o ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego sąd nie bada, czy roszczenie objęte tytułem wykonawczym przedawniło się - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego. Istnienie przesłanek nadania klauzuli wykonalności było już przez sąd badane i zostało pozytywnie przesądzone przez wydanie wierzycielowi tytułu wykonawczego, który zaginął.

13.04.2022

SN wyjaśni, czy sąd może poprawić błąd w nazwie pozwanej spółki

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Spółki

Sąd Okręgowy w Poznaniu ma wątpliwości, czy można sprostować pomyłkę w nazwie pozwanej spółki, gdy w wyroku sądu pierwszej instancji widnieje pozwana, której dane dotyczące NIP, władz zarządu, a także siedziby nie zgadzają się z danymi spółki, która wniosła apelację. Problem dotyczył sprostowania świadectwa pracy osoby tam zatrudnionej.

13.04.2022

SN odpowie, czy nakaz eksmisji dotyczy wszystkich domowników

Prawo cywilne Administracja publiczna

Zagadnienie współuczestnictwa jednolitego w sprawie o eksmisję nie było jeszcze przedmiotem orzeczeń Sądu Najwyższego. Sąd Okręgowy w Krakowie spytał więc Izbę Cywilną, czy w sprawie o opróżnienie lokalu mieszkalnego po stronie osób wywodzących swoje uprawnienie do zajmowania lokalu od najemcy, tzw. "domowników", występuje współuczestnictwo jednolite.

12.04.2022

SN: W odstępie 50 lat dwa rozbieżne orzeczenia spadkowe w tej samej sprawie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W 1948 roku sąd grodzki stwierdził, że spadek po zmarłej nabył jej syn, a w 1999 r. sąd rejonowy w tym samym mieście za spadkobierców uznał dwóch synów zmarłej. RPO wniósł skargę nadzwyczajną o uchylenie tego późniejszego postanowienia spadkowego, a Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględnił skargę.

12.04.2022