Bank odda klientowi pieniądze wyprowadzone z konta przez hakerów

Finanse

Skoro transakcje nie były autoryzowane przez właściciela rachunku, bank musi oddać pieniądze i to wraz z odsetkami. Tak uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie. By było inaczej bank musi udowodnić, że do transakcji doszło z winy klienta lub jego rażącego niedbalstwa.

17.12.2018

WSA: Spółdzielnia zapłaci za odpady z innych nieruchomości

Środowisko Odpady Finanse samorządów

W interesie spółdzielni leży zabezpieczenie pojemników przed wrzucaniem do nich odpadów z innych nieruchomości. Jeżeli ignorowała ten fakt, to musi zapłacić za ich zagospodarowanie. Jednakże decyzja samorządowego kolegium odwoławczego w tej sprawie była dotknięta wadą, więc została przez wojewódzki sąd administracyjny uchylona.

17.12.2018

SN: Od napiwków oblicza się składki na obowiązkowe ubezpieczenia

PIT Ubezpieczenia społeczne

Gdyby nie dobrze zorganizowany zakład pracy, to zadowolony klient nie zostawiałby kelnerowi czy krupierowi w kasynie napiwku. Choć ta gratyfikacja nie jest wynagrodzeniem za pracę, to ma nierozerwalny związek ze świadczeniem pracy. Jest więc przychodem ze stosunku pracy - orzekł Sąd Najwyższy.

16.12.2018

WSA: Spółka radnego nie może utrzymywać dróg powiatowych

Samorząd terytorialny

Zarządzanie przez radnego działalnością spółki, która za wynagrodzeniem odpowiada za bieżącą konserwację dróg powiatowych, narusza przepisy antykorupcyjne. Wojewoda słusznie wygasił mandat radnego - potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

15.12.2018

NSA: Nagrody dla urzędników nie będą ujawnione z braku podpisu

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej musi spełniać wymogi określone w kodeksie postępowania administracyjnego. I nawet jeśli jest przesłany drogą mailową - musi mieć podpis - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę Stowarzyszenia Watchdog Polska w sprawie nagród.

14.12.2018

WSA: Straż Marszałkowska mogła nie wpuścić obywatela do Sejmu

Wymiar sprawiedliwości

Ustawa o Służbie Ochrony Państwa pozwalała Straży Marszałkowskiej na odmowę wydania obywatelowi przepustki na galerię sejmową - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Tym samym oddalił skargę obywatela, który nie został wpuszczony na obrady Sejmu.

13.12.2018

SN: Prezes nie uniknie odpowiedzialności za długi spółki, gdy komornik umorzył egzekucję

Spółki

Trudno wykazać, że egzekucja wobec spółki może być skuteczna, skoro komornik umorzył postępowanie. Tak decyzja to dowód na jej bezskuteczność. Opinia biegłego nie uchroni w takiej sytuacji zarządu od solidarnej odpowiedzialności za długi. Sąd nie musi jej dopuszczać, nawet, gdyby wykazała, że firma miała środki - wskazał Sąd Najwyższy.

13.12.2018

SN: Prokurator obwiniony o złożenie propozycji korupcyjnej

Prawo karne Prokuratura

Prokurator rejonowy z Lubartowa został obwiniony o złożenie propozycji korupcyjnej i ujawnienie tajemnicy postępowania karnego. Grozi mu nawet kara złożenia z urzędu. Sąd Najwyższy przesłuchał świadków w tej sprawie. Dalszy ciąg rozprawy - 19 stycznia 2019 r.

13.12.2018

WSA: O tym kiedy pies ma być w kagańcu, decyduje ustawa, a nie gmina

Samorząd terytorialny

Gmina ma prawo uchwalić regulamin, w którym określi obowiązki osób utrzymujących psy. O ich treści decyduje jednak ustawa. To oznacza, że gmina nie może tych obowiązków modyfikować, w szczególności zaostrzać warunków, pod którymi dopuszczalne będzie zwalnianie psów ze smyczy albo zakładanie kagańca.

12.12.2018

SA: Dowód z repertorium notariusza niepotrzebny dla weryfikacji ważności testamentu

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Ciężko chora spadkobierczyni sporządziła w hospicjum testament przed notariuszem. Dopiero po jego sporządzeniu odnotowano u niej zaburzenia kontaktu. Pozwany nie miał racji domagając się przeprowadzenia dowodu z repertorium notariusza na okoliczność, w jakich godzinach testament został sporządzony - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

12.12.2018

TK: prawo do sądu nie oznacza zwrotu wszystkich kosztów

Fakt, że strona wygrywająca sprawę nie uzyska zwrotu wszystkich poniesionych kosztów, nie ogranicza prawa do sądu - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Skarżący domagał się zwrotu wszystkich kosztów przejazdów, sądy jednak zdecydowały się oddalić zażalenie. Według TK zaskarżone przepisy regulujące tę materię nie naruszają ustawy zasadniczej i nie naruszają zasady równości.

11.12.2018

SN: Przewlekłość ukarana naganą, chociaż sędzia miał dwa referaty

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nadmierne obciążenie pracą sędziego - to nie jest jeszcze podstawa do uniewinnienia. Strony nie mogą czekać 1,5 roku na uzasadnienia, a wierzyciele pół roku na klauzulę wykonalności - stwierdził Sąd Najwyższy i utrzymał karę nagany w mocy.

11.12.2018

NSA: Brak pełnego odliczenia VAT dla auta z reklamą

VAT

Sam fakt oklejenia samochodu reklamą firmy nie świadczy o wyłącznym wykorzystywaniu go do celów działalności gospodarczej. Nawet w takiej sytuacji muszą być spełnione warunki ustawowe. Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

11.12.2018

Sąd: Prezes zarządu spółki nie mógł być jej pracownikiem

Prawo pracy

Nie można być podporządkowanym samemu sobie. Z tego względu, gdy prezes zarządu spółki miał 99% udziałów i był jedynym członkiem jej zarządu, to nie mógł jednocześnie zawrzeć ze spółką ważnej umowy o pracę. Taki pogląd jest ugruntowany w orzecznictwie - wskazał sąd okręgowy w Łomży.

11.12.2018

NSA: Apteka ogólnodostępna nie może się zajmować sprzedażą hurtową

Farmacja

Apteka sprzedała nieuprawnionemu podmiotowi znaczne ilości refundowanych testów diagnostycznych do kontroli poziomu cukru we krwi. Naruszyła więc przepisy Prawa farmaceutycznego. - Tylko hurtownie farmaceutyczne mogą dokonywać obrotu hurtowego produktami leczniczymi - wskazał Naczelny Sąd Administracyjny.

11.12.2018