Trybunał Stanu: Sprawa Wąsacza do umorzenia, bo się przedawniła

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Prawo obywatela do sądu i rozpatrzenie sprawy w rozsądnym terminie było decydujące w uznaniu, że delikt konstytucyjny przedawnia się po 10 latach od złożenia wniosku o ukaranie polityka - orzekł Trybunał Stanu, 15 maja br. rozpatrując sprawę byłego ministra skarbu Emila Wąsacza.

15.05.2019

Były milicjant wygrał z "dezubekizacją" - dostanie pełną rentę

Emerytury i renty Policja

Emerytowany funkcjonariusz, któremu obniżono świadczenie z związku z uchwaleniem tzw. ustawy „dezubekizacyjnej” z 2016 r. ma otrzymywać rentę w wysokości sprzed obniżenia. Sąd Okręgowy w Lublinie uwzględnił w środę jego odwołanie. Stwierdził, że w tym przypadku ustawa nie powinna mieć zastosowania.

15.05.2019

SN: Sędzia krytykował posła Suskiego, a nie Kaczyńskiego?

Prawo karne Prawnicy

Dopiero 16 maja br. w czwartek, Sąd Najwyższy ogłosi wyrok w sprawie sędziego, który twittując naruszył godność sprawowanego urzędu. Zdaniem ministra sprawiedliwości wdał się w grę polityczną, zdaniem obrońców - słowo "Fuehrer" odnosiło się do kreowania wizerunku polityka.

14.05.2019

SA: Sutanna i koloratka nie przesądzą o odpowiedzialności całego kościoła

Prawo karne

Nie ma znaczenia, że ksiądz dopuścił się molestowania seksualnego poza posługą kapłańską. Obowiązki kapłana nie są ograniczone miejscem i czasem – dlatego musi on przeprosić pokrzywdzonego jako osoba duchowna – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie. Nie oznacza to jednak, że archidiecezja odpowiada za czyny księdza, skoro o nich nie wiedziała.

14.05.2019

Sąd: Wnioski o podwyżkę nie dają podstaw do zwolnienia pracownika

Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy

Opiekunkę medyczną należy przywrócić do pracy. Pracodawca nie miał zastrzeżeń do jakości świadczonej przez nią pracy. Umowa o pracę została jednak wypowiedziana, gdyż pozwany uznał, że utracił zaufanie do powódki. Wypowiedzenie było jednak nieskuteczne - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.

13.05.2019

Zegarek Mega czy Omega - renomowany znak chroniony także w internecie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przy towarowym znaku renomowanym obowiązuje niższy stopień podobieństwa - orzekł Sąd Najwyższy. - Omega to jest znak renomowany, a podobieństwo do innych znaków należy rozpatrywać nie tylko w warstwie znaczeniowej, ale także - wizualnej i fonetycznej. W tym używanej w domenie internetowej - uznał SN.

13.05.2019

WSA: Stan zdrowia lekarza bada komisja, a nie biegły psychiatra

Zawody medyczne

Sprawa dotyczyła ograniczenia prawa do wykonywania zawodu. Lekarz chciał, aby jego stan zdrowia został ustalony przez biegłego psychiatrę. WSA w Warszawie uznał, że tylko powołana w tym celu komisja jest uprawniona do wypowiadania się o stanie zdrowia lekarza, a wydane przez nią orzeczenie jest wiążące dla władz samorządu.

11.05.2019

WSA: Skarbnik gminy nie skontroluje organów sołectwa

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Rada gminy przyjęła uchwałę, w której nadała skarbnikowi gminy kompetencje do kontrolowania i nadzorowania działalności organów sołectwa w sprawach finansowych. WSA w Gorzowie Wielkopolskim wyeliminował te przepisy z obrotu prawnego, ponieważ skarbnik nie jest organem gminy i tym samym nie przysługują mu kompetencje kontrolne nad jednostkami pomocniczymi.

10.05.2019

SN: Prokurator wydalona z zawodu, ławnik składa zdanie odrębne

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Ławnik Sądu Najwyższego Łukasz Berezowski nie zgodził się z wymierzeniem najsurowszej kary prokurator z Wrześni, która prowadziła samochód mając ponad dwa promile alkoholu we krwi. Powodem złożenia przez niego zdania odrębnego była nienaganna dotychczasowa postawa prokurator, nadmierne obciążenie pracą i niezakończone postepowanie przed sądem karnym.

10.05.2019

SN: Nadużycie prawa przez profesora AGH, który katastrofę potraktował jak blef

Prawo cywilne Szkolnictwo wyższe

Dochodzenie roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych jest nadużyciem prawa przez naukowca, który potraktował katastrofę smoleńską w kategoriach gry - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy. - Uczelnia popełniła błędy proceduralne przy zawieszeniu profesora w czynnościach, ale są to uchybienia niewspółmierne w stosunku do wagi jego wypowiedzi - stwierdził SN.

09.05.2019

SN: Skarga nadzwyczajna uwzględniona - milion złotych odsetek to błąd sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uznała, że do 31 grudnia 2015 roku nie było dopuszczalne zastosowanie odsetek wyższych niż odsetki maksymalne. A sąd, który przyjął odsetki umowne w wysokości dwóch procent dziennie popełnił błąd - dodał SN w orzeczeniu z 8 maja br.

09.05.2019

TK: Obwody łowieckie mogą być dzierżawione z pominięciem uprawnień rolników

Środowisko

Nie ma uzasadnienia dla udziału właściciela nieruchomości w procesie wydzierżawienia obwodu łowieckiego - uznał Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem sędziów musi też występować związek przyczynowy między zaistniałą szkodą a odmową budowy urządzenia czy zastosowania zabiegu zapobiegającego szkodom łowieckim.

08.05.2019

Ukarany przez pomyłkę kierowca jednak dostanie odszkodowanie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Starosta odebrał kierowcy prawo jazdy bo sąd skazał go za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Była to pomyłka, więc sąd przyznał kierowcy odszkodowanie, co zaskarżyła Prokuratoria Generalna. Jednak sąd apelacyjny oddalił tę apelację uznając, że tę pomyłkę organy ścigania powinny od razu wykryć i naprawić jej skutki. 

08.05.2019

WSA: Organ podatkowy zweryfikuje rachunek od biegłego

Podatki i opłaty lokalne

To, że biegły przedstawi rachunek za sporządzenie opinii, nie oznacza, że organ nie ma obowiązku zbadać wysokości żądanego przez niego wynagrodzenia. Należy ocenić, jaki nakład pracy poniósł biegły. Inaczej wydane postanowienie narusza przepisy prawa – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

08.05.2019

Strasburg: Uczucia religijne pod ochroną, ale wolność słowa też

Prawo karne

Wolność wyznania i sumienia jest jednym z praw podstawowych i jako taka jest chroniona w art. 9 Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Nie można jej jednak utożsamiać z ochroną uczuć religijnych osoby wierzącej przed subiektywnie i arbitralnie pojmowaną obrazą - wynika z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

08.05.2019

NSA: Policjant nie może być zwolniony ze służby, gdy alkomat popsuty

Policja

W demokratycznym państwie prawa wady postępowania wyjaśniającego nie mogą być przeniesione na obwinionego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie ukarania policjanta wydaleniem ze służby. Uznał, że jeśli wątpliwości co do trzeźwości funkcjonariusza drogówki nie da się wyjaśnić, nie można stosować kary najsurowszej.

08.05.2019