WSA: Prezes NSA powinien ujawnić listę poparcia kandydatów do nowej KRS

Prawnicy

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że prezes NSA nie miał prawa odmówić udostępnienia nazwisk sędziów z sądów administracyjnych, którzy poparli kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Sędziowie popierający kandydatury nie korzystają z prawa do prywatności - dodał WSA.

28.05.2019

TSUE: Niemiecka prokuratura nie może wydawać ENA, bo podlega ministrowi

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokuratury niemieckie nie zapewniają wystarczającej gwarancji niezależności od władzy wykonawczej, aby móc wydać europejski nakaz aresztowania - stwierdził w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Natomiast według trybunału prokurator generalny Litwy zapewnia taką gwarancję niezależności.

27.05.2019

WSA: Dorosła siostra odbierze polecony

Ordynacja Administracja publiczna

Doręczenie pisma jest prawidłowe, jeśli zamiast adresata listu jego odbiór pokwituje dorosły domownik przebywający w mieszkaniu. W orzecznictwie przyjmuje się, że gdy taka osoba potwierdzi, że odebrała korespondencję, to uznaje się, że przekazała ją też adresatowi - orzekł WSA w Szczecinie.

27.05.2019

WSA: Babcia zajmująca się wnukiem również ma prawo do „świadczenia na dobry start”

Pomoc społeczna Rynek

Sąd rodzinny oddał dzieci pod bieżącą opiekę ich babci. Organy odmówiły jej jednak „świadczenia na dobry start”, gdyż rozporządzenie nie przewidywało takiej sytuacji. To błąd. Uprawnienie babci należy wywodzić bezpośrednio z Konstytucji i Konwencji o Ochronie Praw Dziecka - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

27.05.2019

SN: Zmarłych się nie skazuje

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Gdy sąd wydaje wyrok skazujący wobec osoby zmarłej, to powstaje konieczność uchylenia tego orzeczenia i umorzenia postępowania karnego. To, czy sąd wie o tym, że oskarżony nie żyje w dacie wyrokowania, nie wpływa na ocenę, że tak wydany wyrok rażąco narusza prawo - orzekł Sąd Najwyższy.

26.05.2019

SN: Parafia zasiedziała budynek z gruntem w złej wierze

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Przeprowadzony remont generalny budynku za pieniądze skarbu państwa nie pozbawił parafii posiadania nieruchomości. Dlatego, że objęcie na pewien czas przez właściciela nie oznaczało objęcia w celu władania - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i stwierdził prawidłowość zasiedzenia ze szkodą dla Poznania.

25.05.2019

WSA: Radnego nie można zmuszać do udziału w komisji

Samorząd terytorialny

O ile z przepisów można wywieść obowiązek pracy radnego w komisjach, do których został powołany, o tyle żaden przepis nie pozwala na powołanie radnego do określonej komisji wbrew jego woli – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

25.05.2019

SA: Kto „czyści” cudze konto bankowe, ten jest bezpodstawnie wzbogacony

Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse

Skoro córka pozyskała z lokaty matki pieniądze, to musi je zwrócić. Powódka nie chciała bowiem przekazać córce swoich oszczędności w formie darowizny. Gdy dowiedziała się ona, że zgromadzone środki zostały wypłacone, była wzburzona. Wola obdarowania musi być zaś wyrażona jednoznacznie - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

25.05.2019

SN: Emerytura korzystniejsza według polskiego prawa nie znaczy wyższa

Ubezpieczenia społeczne

Wysokość emerytury ustalonej zgodnie z umową o zabezpieczeniu społecznym między Polską a USA jest korzystniejsza wtedy, gdy jest wyższa od wysokości emerytury ustalonej wyłącznie na podstawie okresów ubezpieczenia zgromadzonych zgodnie z przepisami polskimi - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Pracy Sądu Najwyższego.

24.05.2019

Polska zapłaci za brutalne traktowanie przez policję

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 23 maja 2019 r. uznał, że Polska naruszyła zakaz tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania ze względu na zastosowanie nadmiernego przymusu bezpośredniego w trakcie i po zatrzymaniu podejrzewanego. Zdaniem Trybunału zatrzymanie było brutalne, a podejrzenia wobec niego bezpodstawne. Skarżący dostanie 25 tys. euro tytułem słusznego zadośćuczynienia.

24.05.2019

WSA: Wnioski o udostępnienie informacji publicznej nie są po to, by dokuczać urzędom

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Skarżąca składała liczne wnioski o udzielenie jej informacji publicznej. Żądania nie wynikały jednak z troski o dobro publiczne, ale z dążenia do szykanowania pracowników urzędu pracy. Skarżąca utrudniała funkcjonowanie urzędu. To nadużycie prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

24.05.2019

SN: Zawieszenie wspólnika to brak głosu na zgromadzeniu

Prawo cywilne Spółki

Uchwały spółki podjęte bez formalnego zwołania zgromadzenia wspólników są ważne, mimo że kapitał zawieszonego w prawach wspólnika nie był reprezentowany - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Zdaniem SN jest to możliwe gdy chodzi o zabezpieczenie, a wspólnik jest zawieszony w swoich prawach.

24.05.2019

WSA: Bezpodstawne ujawnienie tajemnicy skarbowej jest karalne

Ordynacja

Wnioskodawca żądał udostępnienia mu danych zawartych w deklaracjach podatkowych innych osób. Miała z nich wynikać m.in. wartość nabytego przez nich spadku. To, że wnioskodawca posiada interes prywatny w uzyskaniu tych danych nie jest wystarczające do uwzględnienia jego żądania. Organ słusznie odmówił skarżącemu - orzekł WSA w Gliwicach.

23.05.2019

WSA: Odstąpienie od bezprawnej umowy nie uchroni apteki przed zamknięciem

Opieka zdrowotna Farmacja

Apteka sprzedawała leki innej aptece. Po kontroli złożyła oświadczenie o odstąpieniu od umowy sprzedaży. Nie było ono jednak prawnie skuteczne. Sprzedaż leków innej aptece obliguje bowiem organy administracyjne do cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

23.05.2019

Dziecko dziedziczyło długi po ojcu - SN uwzględnia skargę nadzwyczajną RPO

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Adoptowane dziecko nie dziedziczy po biologicznych rodzicach, jeśli w chwili tzw. otwarcia spadku - czyli śmierci spadkodawcy - orzeczenie o adopcji było już prawomocne. Przez błąd jednego sądu drugi orzekł, że dziecko dziedziczy także długi. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

23.05.2019

SA: Kościół odmówił powódce remontu grobu, więc mógł zostać pozwany

Administracja publiczna

Powódka nie była spokrewniona ani spowinowacona z dysponentem grobu. Został tam natomiast pochowany jej ojciec i jego partnerka, z którymi powódka miała bliskie relacje. Powódka mogła zatem żądać uznania jej praw do grobu w procesie przeciwko diecezji kościelnej zarządzającej cmentarzem - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

23.05.2019

SN: Zasiedzenie służebności w złej wierze, bo bez aktu notarialnego

Prawo cywilne

Wybudowanie urządzeń przesyłowych na gruncie osoby trzeciej za jej zgodą wyrażoną bez zachowania formy aktu notarialnego świadczy o złej wierze posiadacza służebności - tak brzmi uchwała trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. W efekcie zasiedzenie nieruchomości przez zakład energetyczny nastąpi dopiero za dwa lata.

23.05.2019