NSA: Zapis monitoringu z autobusu czy tramwaju można udostępnić

Administracja publiczna Prawo pracy HR RODO

Nie jest informacją publiczną pismo do władz miasta lub sądu o rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem zatrudnionym na etacie. Jest nią jednak zapis monitoringu w środku komunikacji publicznej, który był podstawą rozwiązania stosunku pracy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Zdaniem NSA korespondencja dotycząca spraw personalnych w instytucji publicznej jest sprawą prywatną.

11.06.2019

SN: Sędzia nie będzie przeniesiony do innej apelacji za "kopiuj - wklej"

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego oddaliła kasację ministra sprawiedliwości w sprawie sędziego, który kopiował wyroki, popełniając błędy. SN uznał, że surowsza kara - przeniesienia do innej apelacji jest bezcelowa, gdyż obwiniony już wyciągnął wnioski ze swego postępowania.

10.06.2019

NSA: Wymogi nie mogą zniechęcać potencjalnych wykonawców

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Zamawiający nie ma prawa w jakikolwiek sposób uprzywilejowywać bądź zniechęcać potencjalnych wykonawców zamówienia publicznego. NSA podkreślił, że wymóg wykazania niezbędnych uprawnień i kwalifikacji musi wynikać z planowanego zadania i mieć odniesienie w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Podobnie jest z wprowadzeniem warunku dodatniego wyniku finansowego.

10.06.2019

SN: Nagana dla adwokata, który nie chciał wykonać wyroku

Prawo karne Prawnicy

Adwokat zlekceważył świadomie obowiązek prawny przeproszenia i zapłaty zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanej, co jest naruszeniem zasad etyki. Zatem kara nagany nie wydaje się zbyt rażąca - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Spór dotyczył relacji prywatnych z byłą żoną.

09.06.2019

SA: Choć dziecko nie było w niedostatku, rodzic odpowiada za narażenie go na taki stan

Prawo rodzinne

Matka dziewczynki nie pracowała i nie mogła we własnym zakresie utrzymać dziecka, którego nie alimentował jego ojciec. Gdyby nie pomoc społeczna, to dziecko nie miałoby zapewnionych podstawowych potrzeb. Jego ojciec ponosi więc odpowiedzialność karną - orzekł SA we Wrocławiu. Wyrok komentuje adwokat Marcin Podsiadło z Zamościa.

08.06.2019

NSA: Zdrowy rozsądek to podstawa naliczenia kosztów

PIT

Wydatki z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu spełniają kryteria wskazane w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Powinny więc zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu skarżącej, stosownie do jej udziału w spółce komandytowej ‒ orzekł NSA i oddalił skargę kasacyjną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

07.06.2019

SA: Fikcyjne przeniesienie pracowników nie zwalnia z płacenia składek

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Spółka dążyła do redukcji kosztów, więc zawarła umowy o przejęcie jej pracowników przez inne podmioty. Mimo tych porozumień w dalszym ciągu praca była świadczona na rzecz pierwotnego pracodawcy. Spółka nie uniknęła więc opłacania obowiązkowych składek za swoich pracowników - orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach.

07.06.2019

SN: Adwokat wydalony z zawodu. Zatarcie skazania nie miało znaczenia

Prawo karne

Obwiniony adwokat zapracował swoim postępowaniem na karę usunięcia z samorządu adwokackiego - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Mimo zatarcia skazania, sąd dyscyplinarny mógł odnieść się do historii jego przewinień, gdyż ocenia postawę etyczną, a nie przestępstwo - dodał.

07.06.2019

WSA: Każdy z małżonków powinien otrzymać własną decyzję podatkową

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Prezydent miasta nie może dowolnie wybierać, do którego z małżonków skieruje decyzję o zobowiązaniu podatkowym w podatku od nieruchomości. Praktyka doręczania tego rodzaju decyzji tylko do niektórych ze współwłaścicieli jest sprzeczna z przepisami. Potwierdził to WSA w Poznaniu.

06.06.2019

SN: Prawo odkupu nie spowodowało bezpodstawnego wzbogacenia

Prawo cywilne

Jeśli zawarto umowę sprzedaży ziemi rolnej z zastrzeżeniem prawa odkupu prze Agencję Nieruchomości Rolnej SP i kontrakt zrealizowano, to nie można mówić, że nie doszło do osiągnięcia celu świadczenia - stwierdził Sąd Najwyższy i uchylił wyrok sądu drugiej instancji.

06.06.2019

SN: Rajdowiec z sopockiego molo może być leczony poza szpitalem

Prawo karne Opieka zdrowotna

Zatrzymanie sprawcy wypadku w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym nie może być namiastką kary - orzekł Sąd Najwyższy. Jeśli stwierdzono niepoczytalność w chwili popełnienia czynu, to należy oskarżonego leczyć, a po zastosowaniu terapii ocenić, czy zachodzi ryzyko popełnienia przez niego kolejnego przestępstwa - dodał sąd

05.06.2019

SN: Sędzia nie poniesie kary za nieprzesłuchanie dzieci

Prawo karne Prawnicy

Doszło do rażącego naruszenia procedury karnej w sprawie o naruszenie moralności - stwierdził Sąd Najwyższy. - Niewezwanie świadków i psychologa wydłużyło proces o jeden miesiąc, co wpłynęło negatywnie na wizerunek wymiaru sprawiedliwości - orzekł sąd, ale odstąpił od wymierzenia kary z powodu niskiej szkodliwości czynu.

05.06.2019

SA: Za uszkodzenie mózgu 9 lat odsiadki to nie dużo

Opieka zdrowotna

Oskarżony bardzo dotkliwie pobił pokrzywdzonego. Brutalnie zaatakował bezbronnego człowieka. Należy wymierzyć mu surową karę, nawet jeśli oskarżony bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa pomagał w przenoszeniu pokrzywdzonego do karetki - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Wyrok dla Prawo.pl komentuje adwokat Tomasz Kiereś z Cieszyna.

05.06.2019

SN: Nadpłata składek nie wynika ze stanu konta, tylko z ustawy

Ubezpieczenia społeczne

ZUS nie miał racji twierdząc, że stan konta decyduje o obowiązku opłacenia składek - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i uchylił dwa wyroki w sprawie pracowników zatrudnionych w Niemczech. Organ miał obowiązek ustalić, czy składki były należycie płacone, a tego nie uczynił - dodał SN.

05.06.2019

NSA: Zakaz ustanowiony przez ustawodawcę należy respektować

CIT

Strata z tytułu zbycia przedawnionych wierzytelności, nawet w przypadku ich uprzedniego zarachowania jako przychód należny, nie może być uważana przez firmę za koszt uzyskania przychodów. Potwierdził to w niedawnym orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny.

04.06.2019

WSA: Zasada domniemania niewinności wobec policjanta nie działa

Jeśli prokuratura postawiła policjantowi zarzuty karne i skierowała sprawę do sądu, to zasada domniemania niewinności nie ma w tym przypadku znaczenia. Interes społeczny pozwala stosować karę dyscyplinarną w postaci zwolnienia funkcjonariusza ze służby - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

03.06.2019

SN uratował kancelarie odszkodowawcze. Skarga nadzwyczajna oddalona

Prawo cywilne Prawnicy Prawo gospodarcze

Nie doszło do wyzysku - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W polskim systemie dopuszcza się umowę regulującą wynagrodzenia pełnomocnika przez jej podniesienie do kwoty zasądzonej przez sąd na rzecz powoda - stwierdził sąd i oddalił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego.

03.06.2019

NSA: Nie będzie rozbiórek zabytków do czasu wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Budownictwo Prawo gospodarcze

Pytanie Naczelnego Sądu Administracyjnego do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie rozbiórek zabytków wpisanych do gminnej ewidencji wstrzymuje wydawanie wyroków. Wątpliwości sądu i Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczą braku ochrony właścicieli obiektów, które nie spełniają konstytucyjnych i konwencyjnych standardów. Ministerstwo kultury zapowiedziało zmianę przepisów.

03.06.2019

NSA: Odstępstwo od wskaźnika wielkości zabudowy nie łamie prawa

Administracja publiczna Budownictwo

Przepisy nie regulują wskaźnika wielkości powierzchni zabudowy, gdy na jednym terenie znajdują się domy jednorodzinne i wielorodzinne - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. - W tej kwestii obowiązuje luz decyzyjny organów i pewne odstępstwa od wskaźników ustalonych w rozporządzeniu są dopuszczalne - dodał.

03.06.2019