WSA: Partyjna przynależność sekretarza to nie jego prywatna sprawa

Samorząd terytorialny

Dostępność do informacji o członkostwie partyjnym funkcjonariusza publicznego jest niezbędna do urzeczywistnienia kontroli przestrzegania wymogu apolityczności osób zajmujących stanowisko sekretarza gminy. WSA we Wrocławiu wskazał, że nie jest to informacja ze sfery życia prywatnego, lecz stanowi informację publiczną, która podlega udostępnieniu.

22.08.2019

NSA: Oświadczenie pacjenta decyduje o miejscu świadczeń zdrowotnych

Opieka zdrowotna

Z oświadczenia świadczeniobiorcy wynikało, że jego stałe miejsce zamieszkania nie uległo zmianie, choć tymczasowo zamieszkuje on na terenie innej gminy. Aby ustalić, gdzie znajduje się centrum życiowe strony należy przede wszystkim brać pod uwagę jej oświadczenia i podejmowane przez nią czynności - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

22.08.2019

WSA: Zalanie domu gnojówką to nie rażące naruszenie prawa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Budownictwo

Sądy administracyjne nie chcą unieważnić decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zbiornika na gnojowicę, która zalewa piwnice sąsiadującego domu. Sąd cywilny odesłał sprawę do sądu administracyjnego, który z kolei stwierdził, że nie doszło do rażącego naruszenia prawa. Właścicielka nie może domu sprzedać, a mieszkać się w nim nie sposób.

22.08.2019

NSA: Sam pozew nie wystarczy, by uprawdopodobnić nieściągalność długu

CIT PIT

Dla uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności nie wystarczy jej kwestionowanie przez dłużnika odpowiedzią na pozew złożoną w trakcie procesu sądowego wszczętego przez wierzyciela ‒ uznał NSA. Konieczne jest jeszcze, aby taki proces zakończył się prawomocnym orzeczeniem i aby sprawę skierowano do przymusowej egzekucji.

21.08.2019

WSA: Za niekomercyjne wydobycie kopaliny też trzeba zapłacić

Sprawa dotyczyła wydobycia kopaliny bez koncesji. Zaangażowane w ten proceder osoby broniły się, że nie uzyskiwały z tego finansowych korzyści. WSA w Gliwicach wskazał, że nawet takie wydobycie realizuje przesłankę wydania decyzji o ustaleniu opłaty podwyższonej, czyli w wysokości czterdziestokrotnej stawki opłaty eksploatacyjnej.

21.08.2019

SN: Sędzia oznaczony jedną literą, to nie powód do wznowienia postępowania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy oddalił wniosek w sprawie Grzegorza G., skazanego za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Adwokat skazanego wnosił o wznowienie postępowania. Powód? Imię sędziego oznaczono literą A., zaś kradzieże były, ale nie w grupie zorganizowanej.

21.08.2019

WSA: Lekarz nie musi wiedzieć, że samorząd chce go sprawdzić

Zawody medyczne

Lekarz dentysta zaskarżył uchwałę o powołaniu komisji, która miała sprawdzić jego przygotowanie do wykonywania zawodu. Rozpoznający sprawę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że okręgowa rada lekarska nie jest związana wymogiem konsultacji oraz zawiadomienia o zamiarze powołania tego gremium.

20.08.2019

SN: Asystent przywrócony do pracy, bo termin na habilitację "wyzerował się"

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Pracownikowi naukowemu nie minął termin na uzyskanie tytułu doktora habilitowanego, gdyż miał na to dziewięć lat. Wobec tego nie można rozwiązać z nim umowy o pracę, powołując się na zmianę ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy.

20.08.2019

WSA: Urlop podatnika nie uzasadnia przywrócenia terminu do zaskarżenia decyzji

Ordynacja

Podatnik i jego żona - ustanowiona pełnomocnikiem w postępowaniu podatkowym - wyjechali na długi urlop. Z tego powodu o wydaniu decyzji dowiedzieli się już po terminie do wniesienia odwołania. Pełnomocnik (choć niezawodowy) miał za zadanie dochować należytej staranności w prowadzeniu spraw mocodawcy, ale dopuścił się zaniedbań - orzekł WSA w Olsztynie.

19.08.2019

WSA: Treść zarzutów nie jest ważna, gdy ZUS działa opieszale

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Decyzja o utrzymaniu w mocy postanowienia o kontynuowaniu czynności kontrolnych została przez organ odwoławczy wydana po upływie siedmiodniowego terminu, który przewidują przepisy Prawa przedsiębiorców. Dlatego złożona do sądu skarga zasługiwała na uwzględnienie, niezależnie od treści zarzutów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

19.08.2019

TSUE: Pasażer bez odszkodowania za opóźnienie lotu przez paliwo na pasie startowym

Prawo cywilne Rynek i konsument

Przewoźnik nie musi wypłacać odszkodowania, jeżeli wykaże zaistnienie nadzwyczajnej okoliczności, której nie mógł uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków. Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że taką sytuacją jest obecność paliwa na pasie startowym, ale pod warunkiem, że nie pochodzi ono z samolotu przewoźnika obsługującego opóźniony lot.

19.08.2019

WSA: Gdy wójt wadliwie ustala koszty rozgraniczenia, należy uchylić postanowienie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Koszty postępowania, których poniesienie nie jest ustawowym obowiązkiem organu, obciążają strony – właścicieli rozgraniczanych nieruchomości. Organ, wydając decyzję w tym przedmiocie, musi dokładnie wyjaśnić sposób dokonanego rozliczenia. W sprawie wadliwie orzeczono o kosztach, w sytuacji gdy mieszkańcy wnosili o ich pokrycie z funduszu sołectwa – orzekł WSA w Łodzi.

19.08.2019

WSA: Czterolatek nie mógł pełnić służby w podziemnych formacjach

Emerytury i renty

Wnioskodawca wskazywał, że zaczął pełnić funkcję kuriera AK, gdy miał zaledwie 4 lata i domagał się z tego tytułu przyznania uprawnień kombatanckich. WSA w Rzeszowie uznał jednak, że nie mógł on być członkiem tej organizacji, ponieważ jego wiek wykluczał możliwość złożenia przysięgi, podporządkowania służbowego oraz wyznaczenia stanowiska.

18.08.2019

WSA: Wykształcenie samorządowca to nie tajemnica

Samorząd terytorialny

Informacja o wykształceniu zastępcy prezydenta miasta jest publiczna. Dlatego rozpoznając wniosek o jej udostępnienie, organ nie może się zasłonić ochroną prywatnej sfery życia samorządowca i udzielić ogólnikowej odpowiedzi na konkretne pytania. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

17.08.2019

WSA: O szczepieniu dziecka decyduje lekarz, a nie rodzic

Opieka zdrowotna

Realizacja szczepień obowiązkowych i kwalifikacja do ich podania u dziecka leży w gestii lekarza, który decyduje o tym po wykonaniu szczegółowego badania. Nie jest to decyzja rodzica, który ze względu na swoje przekonania sprzeciwia się wykonaniu szczepień w okresach uzasadnionych medycznie i epidemiologicznie. Tak orzekł WSA w Warszawie.

17.08.2019

WSA: Rozdzielność majątkowa nie dotyczy odpowiedzialności za koszty sądowe

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Jeśli skarżąca chce uzyskać zwolnienie z kosztów sądowych, to musi przedkładać także dokumentację odnoszącą się do stanu majątkowego jej męża. Nawet gdy mają oni rozdzielność majątkową. Taki jest sens postanowienia referendarza sądowego WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

17.08.2019

WSA: Środki z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe nie pójdą na edukację

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Samorząd może zmienić przeznaczenie rezerwy celowej, która została utworzona z jego woli. Nie ma już natomiast takiej swobody przy rezerwach, których obowiązek powołania przewidują ustawy. Dlatego też WSA w Poznaniu stwierdził, że na działalność edukacyjną nie można przeznaczyć środków z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe.

16.08.2019

TSUE: Prawo musi chronić obrońcę dyskryminowanej osoby

Prawo pracy RODO

Krajowy prawodawca nie może ustanawiać warunków formalnych, które muszą być spełnione, aby pracownik występujący w obronie dyskryminowanego był chroniony. Trybunał Sprawiedliwości UE podkreślił, że mogłoby to poważnie ograniczyć wykrywanie i eliminowanie przypadków odmiennego traktowania ze względu na płeć.

16.08.2019

NSA: Reklama leku na żylaki wprowadza w błąd

Pacjent Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Sformułowanie, że produkt leczniczy "Zwalcza obie przyczyny żylaków" oznacza obietnicę, że żylaki znikną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Tymczasem sporny lek tylko łagodzi objawy i zapobiega, więc reklama powinna być wycofana z obrotu, bo wprowadza w błąd odbiorców - dodał sąd.

16.08.2019

WSA: Organ podatkowy nie musi podawać w zawiadomieniach danych świadków

Ordynacja

Ordynacja podatkowa zobowiązuje organy do zapewnienia podatnikowi czynnego udziału w postępowaniu. W związku z tym skarbówka powinna zawiadamiać strony o terminach przesłuchiwania świadków. Nie oznacza to jednak, że pismo do strony musi szczegółowo wskazywać tezy dowodowe oraz osoby, które mają zostać przesłuchane - orzekł WSA w Łodzi.

16.08.2019