WSA: Uchwała rady nie może naruszać kompetencji organu wykonawczego

Samorząd terytorialny

Rada gminy może wydawać uchwały kierunkowe, w których określa wytyczne, zalecenia lub wskazówki dla organu wykonawczego. Akty te nie mogą jednak wkraczać w zakres kompetencji, które z mocy ustawy należą do prezydenta miasta – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

14.01.2020

WSA: Zatarcie skazania uratowało stację kontroli pojazdów

Prawo karne Prawo gospodarcze

Postępowanie administracyjne zostało wszczęte w styczniu 2019 r. Tymczasem już we wrześniu 2018 r. doszło do zatarcia skazania. Oznacza to, że w dacie wszczęcia postępowania nie istniała już przesłanka do wydania decyzji o zakazie prowadzenia stacji kontroli pojazdów. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

13.01.2020

Nie było rynny w sklepie, spółdzielnia odpowiada za wypadek

Prawo cywilne BHP Budownictwo

Z powodu braku rynny spływająca z dachu woda utworzyła kałużę, która zamarzła na chodniku. Poślizgnęła się na niej przechodząca chodnikiem kobieta. Spółdzielnia odpowiada za wypadek, bo budynek nie był wyposażony w wymaganą prawem instalację – stwierdził Sąd Okręgowy w Nowym Sączu.

11.01.2020

Jest już uzasadnienie wyroku w sprawie Bisnode

RODO

Jawność rejestru nie daje prawa do dowolnego przetwarzania danych z niego, w tym nie wyłącza obowiązku informacyjnego. Co więcej powinien on zostać spełniony niezależnie od daty pozyskania danych. Niewspółmiernie duży wysiłek nie może być utożsamiany z wysokością kosztów. To wnioski z opublikowanego właśnie uzasadnienia wyroku

10.01.2020

SN: Podatnik uniewinniony, bo zaszło nieporozumienie z biurem rachunkowym

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Skoro sąd rejonowy uniewinnił oskarżonego podatnika, to sąd okręgowy nie powinien uchylać wyroku sądu pierwszej instancji i przekazywać sprawy do ponownego rozpoznania - orzekł Sąd Najwyższy w sprawie o niezłożenie deklaracji VAT-7 i świadomym unikaniu płacenia podatku.

10.01.2020

NSA: Można nakładać kary porządkowe po upływie terminu przedawnienia

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Spółki

Nie tylko brak złożenia wyjaśnień, ale także złożenie ich w sposób niewystarczający, może zostać ukarane karą porządkową. Podatnik, który uważa, że kara została nałożona po upływie terminu przedawnienia może ewentualnie jej nie uiszczać i w odrębnym postępowaniu bronić słuszności swoich poglądów. Potwierdza to niedawny wyrok NSA.

09.01.2020

WSA: Członek zespołu interdyscyplinarnego może być karany

Prawo karne Samorząd terytorialny

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nie nakłada na członków gminnych zespołów interdyscyplinarnych wymogu braku karalności za przestępstwo umyślne. Dlatego też przyjęcie przez radę gminy takich przepisów stanowi przekroczenie delegacji ustawowej i musi zostać ocenione jako istotne naruszenie prawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

08.01.2020

Liść marihuany nie może być w UE znakiem towarowym

Prawo gospodarcze

Liść marihuany nie może zostać zarejestrowany jako unijny znak towarowy, bo sugeruje, że produkty nim oznaczone mogą zawierać niedozwolone środki odurzające. Jest to sprzeczne z porządkiem publicznym, a ponadto Unia uzupełnia działania podejmowane przez państwa członkowskie w celu ograniczenia szkodliwego wpływu narkotyków. Tak uznał Sąd Unii Europejskiej.

07.01.2020

WSA: Gestor mediów nie może decydować o przeznaczeniu terenu

Samorząd terytorialny Budownictwo

Rada gminy nie może uchwalić, że o zakresie określonego w sposób alternatywny przeznaczenia terenu będzie decydował inny podmiot, np. gestor mediów. Nie może ona bowiem scedować swoich kompetencji w tym zakresie. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

07.01.2020

SN: Pedofil, który nie zrozumiał swego czynu, nie wyjdzie na wolność

Prawo karne

Skazany za czyny przeciwko wolności seksualnej, którego ofiarą była jego 6-letnia wnuczka nie może wcześniej warunkowo wyjść na wolność - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Zwłaszcza, że mężczyzna bezkrytycznie ocenia swój czyn, a proces resocjalizacji stoi w miejscu.

06.01.2020

WSA: Decyzja o warunkach zabudowy nie przesądza o budowie

Administracja publiczna Budownictwo

Uchwalony przez radę gminy miejscowy plan pozbawił inwestora możliwości zabudowy kilku działek, co do których uzyskał już decyzje o ustaleniu warunków zabudowy. Sąd uznał jednak, że ingerencja ta była uzasadniona i stanowiła wynik rozważenia interesów. Natomiast wydane decyzje są niezależne od zapisów studium i abstrahują od założeń gospodarki planistycznej gminy.

04.01.2020

Umowa państwa Dziubaków - unieważniona

Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnił w piątek umowę kredytu we frankach szwajcarskich państwa Dziubaków. Uznał, że bank rażąco naruszył interesy konsumentów, bo nie poinformował ich o faktycznym ryzyku - w długiej perspektywie kurs CHF jest bowiem nieprzewidywalny. Sąd orzekł także, że bank jednostronnie kształtował kurs franka. Oddalił jednak powództwo o zapłatę.

03.01.2020

SN: Odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie za okres wynikający z umowy

Prawo cywilne Prawo pracy

Zasądzenie przez sąd drugiej instancji odszkodowania w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia powoda naruszało prawo. Zwłaszcza, że wypowiedzenie umowy o pracę okazało się merytorycznie nieuzasadnione. Należało wziąć pod uwagę również wolę stron umowy o pracę, które zgodnie wydłużyły okres wypowiedzenia do 3 miesięcy - orzekł Sąd Najwyższy.

03.01.2020

NSA: Abonament postojowy w płatnej strefie tylko na równych zasadach

Samorząd terytorialny

Miasto dążąc do tego, by cel ustanowienia strefy płatnego parkowania był realizowany, może wprowadzać różnorakie kryteria przyznawania kierowcom abonamentów postojowych (mieszkańca). Muszą one być jednak zgodne z prawem, a w szczególności nie mogą naruszać konstytucyjnej zasady równości obywateli wobec prawa - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

02.01.2020

WSA: Wpłacający na partie mogą pozostać anonimowi

RODO Wybory

Odmowa ujawnienia danych osób fizycznych przez partię polityczną w odpowiedzi na wniosek dotyczący jej finansowania i majątku była uzasadniona. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, że prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność.

31.12.2019

SA: Cała umowa frankowego kredytu hipotecznego jest nieważna

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Apelacyjny uznał, że umowa kredytu hipotecznego spłacana we frankach szwajcarskich była nieważna. Oddalił w zasadniczej części apelację banku i stwierdził, że naprawienie wadliwych klauzul nie byłoby zasadne, gdyż cała umowa była sprzeczna z istotą stosunku zobowiązaniowego, jako jednostronne narzucenie warunków.

31.12.2019

Pijany pracownik zginął w wypadku samochodowym. Sąd - to nie był wypadek przy pracy

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Do uznania zdarzenia za wypadek przy pracy nie wystarczy, że doszło do niego w czasie powrotu do siedziby pracodawcy. Pracownik musi być jeszcze zdolnym do świadczenia pracy, a nietrzeźwość zdolność taką wyklucza - orzekł Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej. I dodał, że mąż powódki sam doprowadził się do stanu, w którym wykluczone byłoby świadczenie pracy.

30.12.2019

Pielęgniarka odmówiła dyżuru dla dobra pacjenta. Sąd - szpital musi przywrócić ją do pracy

Zawody medyczne

Pielęgniarka, która wymusza szantażem przestrzeganie procedury opieki nad pacjentami narusza prawo. Podobnie jednak czyni szpital, który rozwiązuje z nią stosunek pracy, i to mimo przysługującej jej ochrony związkowej. Dlatego też nie może wówczas zarzucać jej, iż żądając przywrócenia do pracy w istocie korzysta z prawa w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego

30.12.2019

WSA: Nie każdą samowolę budowlaną można legalizować

Administracja publiczna Budownictwo

Postępowanie zmierzające do likwidacji skutków samowoli budowlanej jest podzielone na kilka etapów. Konieczne jest ustalenie, że obiekt został wybudowany bez pozwolenia i można go zalegalizować. Dopiero wówczas można przejść do sprawdzenia zgodność inwestycji z przepisami i kwestii naprawy występujących naruszeń – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

29.12.2019

WSA: Reforma szkolnictwa nie zamknęła studentce powrotu na uczelnię

Szkolnictwo wyższe

Osoba skreślona z listy studentów może wznowić studia na warunkach określonych przez dziekana. Reforma szkolnictwa wyższego nie przeszkodziła temu, by dziekan skierował studentkę na powtarzanie ostatniego semestru z obowiązkiem uzupełnienia różnic programowych - taki jest sens wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

28.12.2019