SN: Izba Dyscyplinarna nie uznaje wyroku TSUE, ale przerwała rozprawę

Izba Dyscyplinarna SN po wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 19 listopada 2019 r. stoi na stanowisku, że orzeczenie to nie zobowiązuje żadnej izby Sądu Najwyższego do oceny powołania nowej Izby Dyscyplinarnej. Jednak odroczyła postępowanie zażaleniowe na uchwałę uchylającą immunitet sędziemu SN w stanie spoczynku obwinionemu o zbrodnie przeciwko ludzkości.

27.11.2019

WSA: Planując budowę fermy nie można przemilczeć konfliktów społecznych

Środowisko

Raport o oddziaływaniu inwestycji gospodarczej na środowisko powinien zawierać analizę możliwych w związku z jej realizacją konfliktów społecznych. Autorzy przygotowanego dokumentu ich nie widzieli. Tymczasem już na etapie planowania zarysował się silny protest – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

27.11.2019

WSA: Szpital musi zapytać pacjentów czy może nagrywać ich podczas badania

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Szpital musi informować pacjentów o tym, że na salach operacyjnych i zabiegowych monitoruje wizyjnie udzielanie świadczeń zdrowotnych. Pacjenci na takie działania muszą wyrazić zgodę. W przeciwnym razie placówka musi wyłączyć kamery. Stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta w tej sprawie podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

26.11.2019

Procedura przeniesienia VAT na PIT nie jest możliwa przed weryfikacją zwrotu

PIT VAT

Niedopuszczalna jest praktyka, w której podatnik, nie mogąc się doczekać zwrotu podatku VAT, uruchamia procedurę jego przerachowania na zobowiązanie w innym podatku, podczas gdy organy skarbowe skutecznie przedłużyły termin jego zwrotu i badają jego zasadność. Wynika to z piątkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

25.11.2019

Sąd Najwyższy nie ukrócił pozwów na próbę

Prawo cywilne

Po niedawnej uchwale Sądu Najwyższego pozwy na próbę, by wygraną o małe roszczenie otworzyć sobie drogę do korzystnego wyroku o znacznie większe, nie znikną z sądów, ale nie będzie już automatyzmu w uznawaniu tych orzeczeń za wiążące. Gdy w sporze o wynagrodzenie z tej samej umowy pojawią się nowe okoliczności, sąd będzie musiał je badać i niekoniecznie rozstrzygać spór tak samo, jak w tym pierwszym procesie.

25.11.2019

WSA: Konsul honorowy pozbawiony tytułu doktora habilitowanego bezprawnie

Szkolnictwo wyższe

Unieważnienie uchwały Rady Wydziału Uniwersytetu Szczecińskiego o uznaniu zagranicznego stopnia naukowego było sprzeczne z prawem - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. - Brak właściwych dokumentów i wyjaśnienia ministerstwa nauki nie są wystarczającą podstawą unieważnienia decyzji - dodał sąd.

25.11.2019

SA: Zadośćuczynienie dla ojca ofiary wypadku za zerwanie więzi rodzinnej

Prawo cywilne BHP

Sprawca wypadku albo w jego zastępstwie ubezpieczyciel musi zadośćuczynić finansowo ojcu za śmierć syna. Przy ustalaniu należnej mu sumy trzeba uwzględnić szczególny charakter dobra osobistego jakim jest więź rodzina oraz prawo do życia w pełnej rodzinie - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

24.11.2019

WSA: Rada miasta nie może ograniczać praw studentów do ulg za przejazdy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Dla studenta

Skoro każdy student ma prawo do ulgowych przejazdów komunikacją miejską na podstawie ustawy, to Rada Miejska w Łomży nie mogła w sposób dowolny tego prawa ograniczać, wprowadzając ograniczenie wiekowe do 26 lat – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

23.11.2019

SN: Sędzia Czubieniak winna, ale nie ukarana

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odstąpiła od wymierzenia kary i uznała czyn sędzi Aliny Czubieniak za przypadek mniejszej wagi. Skład orzekający uznał, że obwiniona popełniła oczywisty błąd przy stosowaniu prawa; nie zastosowała właściwego przepisu. Ale nie oceniał czy słusznie uchyliła areszt dla niepełnosprawnego umysłowo podejrzanego.

21.11.2019

SN: Brak zapłaty to nie powód do nałożenia kary umownej

Prawo cywilne

Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie kary umownej na wypadek odstąpienia od umowy z powodu niewykonania zobowiązania o charakterze pieniężnym - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna w składzie siedmiu sędziów. Podstawą rozpatrzenia zagadnienia prawnego był spór o roboty budowlane.

21.11.2019

TK: Samorząd województwa nie musi pokrywać strat szpitali

Opieka zdrowotna

Trybunał Konstytucyjny przyznał w ogłoszonym w środę wyroku, że przepisy ustawy o działalności leczniczej naruszają Konstytucję, przerzucając obowiązek państwa na samorząd regionalny. Udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej to zadanie zlecone samorządom i powinno być pokryte środkami z budżetu centralnego - stwierdził TK.

20.11.2019

Sprzedaż nieruchomości na dużą skalę z podatkiem, mimo upływu pięciu lat

PIT

Nie ma znaczenia fakt, że podatnik budował na prywatnych gruntach, jeśli sprzedaż nieruchomości była na dużą skalę i wypełniała cechy działalności gospodarczej. Skala aktywności podatnika i działania zorganizowane w ciągu wielu lat, decydują o tym, że była to działalność gospodarcza. Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

20.11.2019

SN: Brak danych o dodatkowych kosztach gier na komórkach - zgodny z prawem

Prawo cywilne

W sytuacji, gdy przedsiębiorca uprzedza konsumenta o kosztach poszczególnych opcji dodatkowych, a także na bieżąco informuje go o przekroczeniu rozsądnie określonych limitów dobowych i miesięcznych, brak jest podstaw do uznania, że ma on również obowiązek informować o koszcie każdego SMS-a, wysyłanego w trakcie gry - orzekł Sąd Najwyższy.

20.11.2019

Izba Dyscyplinarna SN orzeka bez zakłóceń sprawy sędziów

Prawo karne

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego pracowała bez przeszkód w dniu, gdy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że są wątpliwości czy jest bezstronnym i prawidłowo powołanym sądem. Prezes Izby Dyscyplinarnej zapewnił, że Izba ta będzie w dalszym ciągu wykonywać zadania, powierzone jej przez konstytucyjne organy RP

19.11.2019

TSUE: Sąd Najwyższy ma ocenić, czy Izba Dyscyplinarna jest niezależna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku - stwierdził we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE zakwestionował też tryb wyboru sędziów - członków Krajowej Rady Sądownictwa.

19.11.2019

NSA: Zaliczki podlegają VAT u dewelopera kontynuującego budowę

VAT Budownictwo

Zaliczki na poczet zakupu mieszkania powinny być opodatkowane po stronie tego dewelopera, który faktycznie dokona jego sprzedaży. Obowiązek podatkowy, również w zaliczkach, wiąże się ściśle z określoną czynnością, nawet gdy będzie ona wykonana w przyszłości. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

19.11.2019

SA: Pracownica może dostać znaczną podwyżkę przed zajściem w ciążę

Ubezpieczenia społeczne

Kilka miesięcy po tym jak zatrudniona w rodzinnej firmie kobieta otrzymała wysoką podwyżkę, zaszła w ciążę. W tym czasie doszło do zwiększenia jej obowiązków służbowych. Podwyżka nie wynikała z chęci korzystania przez wnioskodawczynię z wysokich świadczeń socjalnych - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

19.11.2019

NSA: Budowanie w Bieszczadach rodzi dodatkowe utrudnienia

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Negatywny dla inwestora wyrok i konieczność sporządzenia oceny oddziaływania na środowisko przez skarżącego nie oznacza, że nie będzie on mógł wybudować domu letniskowego na kupionej działce w obrębie Natura 2000 - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

19.11.2019

Status podatnika VAT na wagę złota

VAT Małe i średnie firmy

O tym jak istotne znaczenie dla przedsiębiorców ma obecnie status podatnika VAT świadczy bezsprzecznie wprowadzenie tzw. „białej listy” podatników. Aby znaleźć się na liście, przedsiębiorca musi czasem przejść karkołomne wyzwanie związane z wydawałoby się formalnym etapem, jakim jest rejestracja do celów VAT – pisze Angelika Dahms.

18.11.2019