TSUE: Odszkodowanie za opóźnienie lotu nie tylko w euro

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie

Pasażerowi przysługuje odszkodowanie za opóźnienie lotu. Jego wysokość została określona w euro. Nie oznacza to jednak, że wybór innej waluty jest z góry wykluczony. Pozbawienie pasażera możliwości żądania zapłaty odszkodowania w walucie krajowej byłoby bowiem niezgodne z zasadą równego traktowania - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

27.09.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Radca prawny ukarany za błędne wypełnienie weksla

Prawnicy

Minister sprawiedliwości miał rację wnosząc kasację od orzeczenia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, który ukarał radcę prawnego po wcześniejszym uniewinnieniu. Sąd w drugiej instancji wytykając delikt obwinionemu, sam popełnił rażący błąd. Sąd mógł wyłącznie uchylić orzeczenie i przekazać do ponownego rozpoznania - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

26.09.2020

SO: Pogotowie Lotnicze odpowie za zniszczenie dachu budynku

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zły stan techniczny dachu budynku był przyczyną jego zniszczenia. To jednak śmigłowiec pogotowania lotniczego podchodząc do lądowania doprowadził do tego zdarzenia. Ubezpieczyciel musi zatem wypłacić odszkodowanie właścicielowi budynku - orzekł Sąd Okręgowy w Elblągu.

26.09.2020

WSA: Biznes na kościelnej nieruchomości nie pozbawia zwolnienia z podatku

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Prawo gospodarcze

Kościelne nieruchomości, które są przeznaczone na cele mieszkalne, mogą być zwolnione z podatku. Bez znaczenia jest jednak ich faktyczne wykorzystanie. Dlatego też jednoczesne prowadzenie tam działalności gospodarczej nie przekreśla mieszkalnego przeznaczenia i nie stoi na przeszkodzie zwolnieniu z podatku od nieruchomości.

25.09.2020

SN: Inspektor pracy nie może występować do sądu o ustalenie treści stosunku pracy

Prawo pracy

Inspektorowi pracy na podstawie art. 63 (1) kpc nie przysługuje powództwo o ustalenie treści stosunku pracy lub sposobu ustania stosunku pracy - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Pracy. I dodał, że wskazuje na to wykładnia językowa oraz systemowa. Roli inspektora nie można rozszerzać wbrew przepisom - podkreślił sąd.

25.09.2020

SN: Zwolniony prezes stadniny w Janowie bez odszkodowania

Prawo pracy

Sąd Najwyższy w Izbie Pracy przesądził, że pozbawienie Marka Treli stanowiska prezesa zarządu w stadninie koni w Janowie Podlaskim było prawidłowe. Charakter umowy świadczył o tym, że była to umowa na czas wykonywania określonej pracy, już z kodeksu wyeliminowana, wobec tego nie należy mu się odszkodowanie.

24.09.2020

WSA: Koszty produkcji programu TVP "Inwazja" muszą być ujawnione

Prawo gospodarcze

Koszty produkcji homofobicznego programu "Inwazja" stanowią informację publiczną, a spółka jaką jest TVP nie wykazała, że to jest obiektywna wartość gospodarcza w kontekście konkurencji rynkowej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Dodał, że TVP powinna wykazać, że inne stacje konkurencyjne są też zainteresowane produkcją tego typu.

24.09.2020

SN: Kara dla notariusza, który porzucił dane osobowe klientów

Prawnicy

Obwiniony notariusz wynosząc poza kancelarię zbędne dokumenty, objęte tajemnicą notarialną, pozostawił je bez dozoru, czym naruszył tajemnicę i w ten sposób istotę swego zawodu - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i uznała za trafny wyrok sądu samorządowego. Kara 10 tys. zł została uznana za adekwatną do wagi czynu.

24.09.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Nie wolno straszyć mailami kolegi adwokata

Prawo karne Prawnicy

W prowadzonej korespondencji radca prawny powinien zachować umiar. Nie można sugerować w mailu, że brakiem honoru jest dalsze prowadzenie sprawy przez kolegę adwokata, a już zupełnie niedopuszczalna jest próba szantażu i groźby - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i podtrzymała orzeczenie o karze upomnienia.

23.09.2020

WSA: Sprzedaż przedsiębiorstwa bez sankcyjnej stawki PCC

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Podatnik nie naraża się na zastosowanie najwyższej, sankcyjnej stawki podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku braku wyodrębnienia wartości rzeczy lub praw majątkowych w treści umowy cywilnoprawnej. Takie wyodrębnienie wystarczy w bilansie. Potwierdził to WSA we Wrocławiu.

23.09.2020

SO: Cofnięcie uznania powództwa możliwe, ale nie zawsze skuteczne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Cofnięcie oświadczenia o uznaniu powództwa, aż do zakończenia postępowania odwoławczego jest dopuszczalne. Nie wystarczy jednak tylko przejawić zmianę stanowiska. Okoliczności, które do tego doprowadziły należy bowiem przynajmniej uprawdopodobnić orzekł Sąd Okręgowy w Słupsku.

23.09.2020

Izba Dyscyplinarna SN uniewinnia prokurator - czyn nie naruszał zasad etyki

Prawnicy Prokuratura

Nie jest deliktem zachowanie prokuratora, które mieści się w ramach kontroli instancyjnej - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i podtrzymała orzeczenie sądu pierwszej instancji. Wadliwe rozpoznanie pisma procesowego podlega swobodnej ocenie dowodów, a prokurator jest niezależny w swoich decyzjach

23.09.2020

Izba Dyscyplinarna uniewinnia radcę prawnego, bo była ofiarą dwóch interpretacji

Prawnicy

Na radcy prawnym odbiło się wprowadzenie do obrotu prawnego skargi nadzwyczajnej. Od kwietnia 2018 r., gdy zaczęła obowiązywać, ukształtowały się dwie linie orzecznicze w Sądzie Najwyższym. W spór interpretacyjny dostała się radca prawny i zapłaciła za to karą upomnienia. Izba Dyscyplinarna SN jednak dostrzegła niespójność i uniewinniła pełnomocniczkę

22.09.2020

NSA: Liczy się data odbioru maila przez pełnomocnika, a nie wysłanie go przez urząd

Ordynacja Doradca podatkowy

Upływ terminu na zawiadomienie pełnomocnika podatnika następuje z chwilą odbioru pisma doręczonego w drodze elektronicznej. Moment wpłynięcia dokumentu na jego skrzynkę elektroniczną nie ma znaczenia. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale, rozpatrując kwestię skutecznego przedłużenia terminu zwrotu VAT.

21.09.2020

NSA: Sentencja uchwały wiąże WSA, uzasadnienie niekoniecznie

Prawnicy Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Sentencje uchwał poszerzonego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego mają moc bezwzględnie wiążącą dla wojewódzkich sądów administracyjnych. Przełamanie ich może nastąpić tylko w wyjątkowym, określonym przepisami trybie – stwierdził 7 osobowy skład NSA, rozpatrując precedensowe zagadnienie prawne skierowane przez wrocławski WSA,

21.09.2020

NSA: Wydatki związane z pogrzebem pracownika bez odliczenia VAT

VAT Spółki

Wydatki związane ze śmiercią i pogrzebem pracownika nie uprawniają przedsiębiorcy do odliczenia podatku VAT. Odliczenie przysługuje, gdy wydatek ma związek z działalnością opodatkowaną i wpływa na wysokość osiągniętego obrotu. Okazywanie szacunku i współczucia nie jest działaniem w celu zwiększenia sprzedaży – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

21.09.2020

SN pyta TSUE o status agentów handlowych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Izba Cywilna Sądu Najwyższego zapytała Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czy ma zastosowanie dyrektywa w sprawie koordynacji ustawodawstw do sprawy przedstawiciela handlowego działającego na własny rachunek. Problemem jest bezwzględne prawo do prowizji od umowy agencyjnej z osobą trzecią i czy może zostać wyłączone w umowie.

21.09.2020