Unijne prawo zakazuje dyskryminacji wewnątrz grupy pracowników z niepełnosprawnością

Prawo pracy HR Prawo europejskie

Pracodawca podjął decyzję o przyznaniu dodatku do wynagrodzenia dla pracowników, którzy po określonej dacie przedłożą mu orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność. Rozwiązanie to mogło definitywnie uniemożliwić spełnienie tego warunku przez pracowników, którzy zrobili to już wcześniej. Sytuacja ta może stanowić przejaw niedozwolonej dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

27.01.2021

Izba Dyscyplinarna rozpoznaje sprawę immunitetu prof. Gersdorf

Prawo karne Prawnicy

Trzech sędziów Izby Dyscyplinarnej - Adam Roch jako sprawozdawca, Małgorzata Bednarek, przewodnicząca i Adam Wygoda orzekli, że nie przekażą sprawy uchylenia immunitetu prof. Małgorzaty Gersdorf (na zdjęciu), byłej pierwszej prezes Sądu Najwyższego do Izby Karnej. Wniosek taki złożyła osoba prywatna jako oskarżyciel subsydiarny w trakcie procesu, który odbywa się w sądzie rejonowym.

27.01.2021

SN: 100 tys. zł dla rodziny AK-owca to za dużo

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Tragedia rodzinna dzieci osób prześladowanych przez służbę bezpieczeństwa PRL oraz bezsporne fakty dotyczące śmierci i działalności na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego trzeba odróżnić od normatywnej możliwości zasądzenia oczekiwanego zadośćuczynienia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

26.01.2021

SN odrzuca skargi w sprawie wynagrodzeń za dyżury w szpitalu

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Ustalając wynagrodzenie lekarza lub pielęgniarki, którzy podpisali umowy na dodatkowe dyżury w macierzystym szpitalu, powinno się zsumować wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej z wynagrodzeniem ze stosunku pracy - taka jest linia orzecznicza Sądu Najwyższego Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Wszystkie te umowy są finansowane z pieniędzy publicznych.

26.01.2021

WSA: W pandemii nie można przekraczać terminu na wydanie interpretacji

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Koronawirus

Organ przekroczył termin na wydanie interpretacji indywidualnej. Tłumaczył się tym, że stan epidemii, jak i związane z nim ograniczenia w pracy urzędu nie ustały z chwilą uchylenia przepisów o zawieszeniu biegu terminów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał jednak, że organ mógł wydać interpretację.

25.01.2021

SN: Sędziowie mogą orzekać w sprawie kolegi z tego samego sądu

Prawnicy

Zagrożenie obiektywizmu sądu nie zachodzi każdorazowo wówczas, gdy strona – a w tym przypadku pomawiany sędzia - jest osobą znaną sądowi z kontaktów zawodowych - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Dodał, że nie trzeba też przekazywać sprawy innemu sądowi orzekającemu, choć wszyscy sędziowie danego sądu muszą się znać.

23.01.2021

TSUE: Konsument musi mieć łatwy dostęp do informacji o kosmetyku

Rynek i konsument Farmacja

Informacje dotyczące szczególnych środków ostrożności przy stosowaniu produktu kosmetycznego, jego funkcji i składników, nie mogą być zawarte w katalogu firmowym, do którego odsyła symbol. Powinny się one znaleźć na opakowaniu zewnętrznym lub pojemniku produktu. Natomiast użyty język musi być zrozumiały dla konsumentów, ponieważ wymaga tego ochrona ich zdrowia

23.01.2021

SN: "Stop LGBT" za późno złożył skargę na marszałka

Wymiar sprawiedliwości

W przepisach ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli brak jest regulacji, która uznawałaby datę oddania skargi w polskiej placówce pocztowej za równoznaczną z datą wniesienia jej do sądu. W tym wypadku obowiązuje termin 14-dniowy - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w kwestii skargi Komitetu 'Stop LGBT",

21.01.2021

SN: Biegły sądowy odpowiada za fałszywą ekspertyzę, jeśli kłamie świadomie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Biegły, by odpowiadać za szkodę wyrządzoną wydaniem ekspertyzy sądowej musi mieć świadomość, że przedstawia nieprawdę, czyli należy wykazać winę umyślną. Musi też przewidywać skutek swoich zeznań dla toczącego się procesu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w sprawie, w której powód przegrał, gdyż sąd oparł się na zeznaniach biegłej w sprawie błędów budowlanych.

21.01.2021

Strasburg: Korekta genitaliów osoby transpłciowej nie jest warunkiem korekty akt stanu cywilnego

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 19 stycznia uznał, iż odmowa prawnego uznania korekty płci bez przeprowadzenia odpowiedniego zabiegu chirurgicznego korekty genitaliów stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego osób transseksualnych. Sprawa dotyczyła Rumunii, ale polskie prawo też pod tym względem nie spełnia europejskich standardów.

20.01.2021

Izba Dyscyplinarna SN: Sędzia Zaradkiewicz powinien orzekać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nakazał dopuszczenie Kamila Zaradkiewicza do wykonywania funkcji orzeczniczych sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej. - Uniemożliwienie sędziemu orzekania nie może nastąpić poprzez arbitralne, pozbawione podstaw prawnych, a zatem nieuprawnione, działanie Prezesa Izby Cywilnej - orzekła Izba Dyscyplinarna.

20.01.2021

Czyny prokuratorów i sędziów stanu wojennego - bez przedawnienia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ostatnio coraz częściej uchyla immunitety prokuratorom i sędziom stanu wojennego. Są to osoby w stanie spoczynku pobierające pełne uposażenie wynikające z tego statusu. Izba dochodzi do wniosku, że czyny sprzed ponad 30 lat nie przedawniają się, gdyż należy je uznać za zbrodnie przeciwko ludzkości.

20.01.2021

SN: Oszustwo - udowodnione, oskarżanie innych osób - nieskuteczne

Prawo karne Rachunkowość Prawo gospodarcze

Skazany przyczynił się do niewypłacalności spółki, oszukał ją nielegalnie sprzedając paliwo bez opłacenia faktur VAT - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i nie zgodził się na wznowienie postępowania. Uznał, że nowe dowody w sprawie nie świadczą o niewinności sprawcy, a śledztwo wszczęte wobec prokuratora, który go oskarżał, nie jest wystarczającym powodem do uchylenia wyroków skazujących.

20.01.2021

SN: Dwukrotne wydanie postanowienia o nabyciu spadku to obraza Konstytucji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wydanie drugiego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po tej samej osobie, które odmiennie rozstrzyga kwestię dziedziczenia po zmarłej, powoduje, że zainteresowani nie uzyskali wiążącego stanowiska sądu i obecnie znajdują się w stanie niepewności prawnej, ponieważ nie mogą legitymować się jednoznacznym potwierdzeniem nabycia uprawnień spadkowych - orzekł Sąd Najwyższy.

19.01.2021

NSA: Broszura porównująca ceny leków w aptekach narusza zakaz reklamy

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Spółka zaprzeczała, że stoi za rozpowszechnianiem broszur. Tymczasem materiały te jednoznacznie wskazywały na możliwość nabycia w prowadzonych przez nią aptekach produktów leczniczych w atrakcyjnych cenach i dyskredytowały placówki prowadzone przez innych przedsiębiorców. Działanie to zostało uznane za zabronioną reklamę. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

19.01.2021

Komisja ds. reprywatyzacji warszawskich kamienic nie zawsze ma rację

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Większość decyzji komisji reprywatyzacyjnej do spraw nieruchomości warszawskich sąd administracyjny uznaje za wydane z rażącym naruszeniem prawa. Ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję tej komisji w sprawie kamienicy przy ul. Emilii Plater 14. Sprawą zajmie się jeszcze Naczelny Sąd Administracyjny.

18.01.2021

NSA: Dyrektora szpitala nie można odwołać za jego plecami

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Zarządzanie Kodeks postępowania administracyjnego

Do postępowania poprzedzającego wydanie uchwały o odwołaniu dyrektora szpitala nie znajdują zastosowania przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Nie zmienia to jednak faktu, że zarząd powiatu powinien zapewnić dyrektorowi możliwość wypowiedzenia się na każdym etapie. Jeśli władze samorządowe tego zaniechały, to trzeba stwierdzić nieważność uchwały.

18.01.2021

SN: Zdejmowanie drona z drzewa to nie obowiązek pracownika

Prawo pracy BHP

Wypadkiem przy pracy nie jest złamanie kręgosłupa na skutek zdejmowania z drzewa drona na prywatnej posesji pracodawcy i wykonywania poleceń jego małżonka. Pracownik jest bowiem zatrudniony w sklepie, a posesja znajduje się w innej miejscowości - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, przekazując sprawę do ponownego rozpoznania.

16.01.2021

Po śmierci funkcjonariuszy ich sprawy o emeryturę toczą się nadal

Emerytury i renty

Państwo spiera się z funkcjonariuszami z okresu PRL nawet po ich śmieci. Dyrekcje biur emerytalnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Sprawiedliwości (Służba Więzienna) składają apelacje od orzeczeń sądowych w sprawie obniżonych świadczeń emerytalnych i prowadzą procesy, mimo, że funkcjonariusze już nie żyją.

15.01.2021

SO: Filharmonia zapłaci, bo melomanka upadła na niedoświetlonych schodach

Prawo cywilne BHP Budownictwo

Pracownik filharmonii powinien odmówić wstępu niepunktualnej uczestniczce spektaklu lub zapewnić jej bezpieczne dotarcie do miejsca na widowni. Placówka odpowiada, więc za to, że kobieta potknęła się na nienależycie oświetlonych schodach i doznała poważnych uszkodzeń ciała – stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie.

15.01.2021