WSA: Koszty wyjazdów zagranicznych pracowników uczelni powinny zostać ujawnione

Szkolnictwo wyższe

Wnioskodawca żądał przedstawienia mu informacji publicznej odnoszącej się do kosztów wyjazdów zagranicznych kilku pracowników uczelni. Organ bezzasadnie uznał, że tego rodzaju dane miały charakter przetworzony. Takie dane to informacje proste. Gospodarowanie środkami publicznymi powinno zaś być jawne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

20.11.2020

SN: Oszustwo na ciążę bliźniaczą może być wynikiem choroby dwubiegunowej

Prawo karne

Biegli nie zwrócili uwagi na to, że oskarżona przejawiała w czasie trwania obserwacji medycznej zachowania charakterystyczne dla choroby afektywnej dwubiegunowej, takie jak wielomówność. Wnioski z ich badań nie były spójne - zauważył Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i uchylił orzeczenie w sprawie kobiety, która dopuściła się oszustwa: Wyciągnęła pieniądze od starszych ludzi na zagrożoną ciążę.

19.11.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Sędzia Tuleya pozbawiony immunitetu

Prawo karne

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya będzie sądzony przez sąd karny za korzystanie z prawa do ujawnienia przebiegu posiedzenia. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uznała w środę, że istnieją poważne podejrzenia, że popełnił przestępstwo ujawnienia informacji z postępowania przygotowawczego jako funkcjonariusz publiczny.

18.11.2020

TSUE: Zasada równości nie przeszkadza ustanowieniu urlopu tylko dla ochrony matek

Ubezpieczenia społeczne

W krajowym układzie zbiorowym pracy można zastrzec dodatkowy urlop macierzyński jedynie dla matek. Należy jednak wykazać, że ten dodatkowy urlop ma na celu ochronę pracownic zarówno w odniesieniu do skutków ciąży, jak i w odniesieniu do macierzyństwa – orzekł w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

18.11.2020

WSA: Exit tax nie może dotyczyć osób fizycznych

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Niedawne orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy potwierdza jednoznacznie, że podatek od wyjścia (exit tax) nie powinien być pobierany od osób fizycznych. Rząd wbrew regulacjom unijnym nałożył go jednak także na osoby prywatne. W rezultacie muszą oni podatek, jeśli zdecydują się przenieść majątek do innego kraju.

18.11.2020

SO: Faktycznie dyscyplinarka, ale w świadectwie pracy może być co innego

Prawo pracy

Uwzględnienie prośby pracownika o zmianę trybu rozwiązania umowy w sposób dorozumiany cofa wcześniejsze oświadczenie pracodawcy. Pracownik wyraża natomiast w ten sposób swoją zgodę na taki skutek - orzekł Sąd Okręgowy w Krośnie. Choćby wprost nie została ona wyrażona.

18.11.2020

SN: Prokurator wykładał na uczelni bez pozwolenia, ale nie poniósł kary

Prawnicy Prokuratura Szkolnictwo wyższe

Prokurator w stanie spoczynku nie uzyskał zgody swojego przełożonego na wykłady. Uznano to za naruszenie godności zawodu. Jednak był to czyn mniejszej wagi, zwłaszcza, że sąd pomylił przepisy. Niedopuszczalne jest bowiem, aby w opisie czynów wskazać, że swoim zachowaniem obwiniony naruszył przepisy nieobowiązującej wówczas ustawy z 2016 roku Prawo o prokuraturze

18.11.2020

SN: Za odgłosy z boiska trzeba zapłacić zadośćuczynienie

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Gmina odpowiada za otwartą furtkę na terenie boiska po godzinach jego oficjalnego udostępniania. Odgłosy dobiegające z boiska naruszyły poczucie bezpieczeństwa, mir domowy, prawo do wypoczynku i prywatności, czyli dobro osobiste nietykalności mieszkania, które wprost wymienia art. 23 kodeksu cywilnego - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

18.11.2020

Strasburg: Nowe postępowanie nie naruszyło zasady rozstrzygnięcia sprawy w rozsądnym terminie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał za niedopuszczalną skargę na przewlekłość postępowania wniesioną przez byłego esesmana i strażnika obozu w Oświęcimiu, przeciwko któremu jedno postępowanie wszczęto w 1978 r., a kolejne w 2014 r. Zdaniem Trybunału zakaz przewlekłości należy rozumieć ściśle, jako termin pomiędzy wszczęciem a prawomocnym zakończeniem konkretnego postępowania w danej sprawie.

16.11.2020

SN: Czas pracy aktora jest uzależniony od repertuaru teatru

Prawo pracy

Czas pracy aktora był powiązany z repertuarem teatru w danym miesiącu i w całym sezonie artystycznym. Nie można więc uznać, że pozostawał on w gotowości do pracy także w czasie, w którym nie był obsadzony sztukach. Tym samym nie można wliczać do jego czasu pracy każdej chwili, w której pozostawał w stałej gotowości do świadczenia pracy - orzekł Sąd Najwyższy.

16.11.2020

Strasburg: Dopuszczenie dowodów uzyskanych w drodze tortur narusza prawo do rzetelnego procesu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Dopuszczenie w procesie karnym dowodów, które zostały pozyskane z naruszeniem zakazu tortur i nieludzkiego traktowania, sprowadzało się do naruszenia prawa do rzetelnego procesu - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka, rozpatrując skargę polskiego obywatela, który był członkiem gangu zajmującego się przemytem kokainy do Polski na dużą skalę.

14.11.2020

SN: Wrodzona wada serca upoważnia do przyznania renty

Ubezpieczenia społeczne

Nie trzeba dokumentować trzech lat okresów składkowych i nieskładkowych osoby niezdolnej do pracy, gdy niezdolność ta powstała przed ukończeniem 20 lat - orzekł Sąd Najwyższy. Sam fakt złożenia wniosku o przyznanie prawa do renty w 2016 r. czyli przed ukończeniem 24 lat nie powoduje odmowy prawa do renty. Zwłaszcza, że wykryta choroba to wada wrodzona serca.

14.11.2020

WSA: Ogłoszenie o dogodnych godzinach otwarcia apteki nie narusza zakazu reklamy

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Farmacja

Ogłoszenie w lokalnej prasie o nazwie, lokalizacji i godzinach pracy apteki nie narusza zakazu reklamy, pomimo że działanie to może zwiększyć sprzedaż produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podkreślił, że godziny otwarcia są ustalane przez radę powiatu. Tym samym nie można uznać, że mogą one świadczyć o naruszeniu ustawowego zakazu.

14.11.2020

NSA: Świadczenie na dziecko pobiera ojciec we Francji, bo ma tam firmę

Prawo rodzinne Ubezpieczenia społeczne

Bezrobotna matka noworodka mieszkająca w Polsce nie uzyskała świadczenia rodzicielskiego w Polsce, gdyż ojciec był zarejestrowany we Francji jako przedsiębiorca. Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny, nie ma tu znaczenia fakt, że nie miał zleceń i nic nie zarobił, a do tego pieniędzy nie odebrał.

13.11.2020

SN: Skazano niewinnego brata, a sprawca na wolności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Pomyłka w imieniu sprawcy oraz niewłaściwe doręczenie wezwania na rozprawę były przyczyną uchylenia wyroku sądu rejonowego. Bo wyrok skazujący zastosowano nie wobec sprawcy, lecz jego brata. W związku z tym w ogóle nie zrealizowano obowiązku powiadomienia oskarżonego o terminie rozprawy, a co więcej naruszono prawo oskarżonego do obrony - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

11.11.2020

SO: Stanu epidemii nikt nie odwołał - nawet małym grupom nie wolno demonstrować

Administracja publiczna

Możliwość pokojowych zgromadzeń do 50 osób obowiązywał tylko do 31 marca 2020 r., kiedy został uchylony i w ten sposób wyeliminowany z obowiązującego porządku prawnego - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Obecnie stan epidemii jest przesłanką "niejako automatycznego wydania zakazu zgromadzenia" - dodał sąd.

10.11.2020

Terminy kasacyjne są przywracane, ale nie wypłaca się odszkodowań za przewlekłość w okresie epidemii

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Okres epidemii i zagrożenia epidemicznego COVID-19 nie może stanowić podstawy do stwierdzenia przewlekłości postępowania sądowego. Nawet jeśli czas od złożenia pozwu do rozpoznania sprawy wynosi ponad rok. Odszkodowania z tego tytułu nie należą się, gdyż odlicza się czas od 2 marca do 24 maja, gdy terminy ustawowe nie biegły.

10.11.2020

SN oceni, czy zabezpieczenie cywilne może pozbawiać wolności

Prawo cywilne Prawnicy

We wtorek 10 listopada Izba Cywilna Sądu Najwyższego podejmie uchwałę w składzie siedmiu sędziów sprawie zabezpieczenia wobec najniebezpieczniejszych sprawców przestępstw. Celem takiego zabezpieczenia w postaci izolacji w ośrodku w Gostyninie jest ochrona ofiar przed kolejnymi przestępstwami ze strony tych osób. Ale skutkiem - długotrwałe przetrzymywanie bez podstawy prawnej i wyroku.

09.11.2020