Uchwały anty-LGBT nie do zaskarżenia przed sądem administracyjnym

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sądy administracyjne odrzucają skargi rzecznika praw obywatelskich na uchwały anty-LGBT, uznając, że nie podlegają one zaskarżeniu. Według sądów nie są to akty z zakresu administracji publicznej. Choć skarg na takie uchwały jest więcej, najprawdopodobniej skutek będzie taki sam - uważa prof. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

10.07.2020

Problem frankowiczów zostawiono sądom, choć można go było rozwiązać systemowo

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Mam wrażenie, że obecnie pomocy potrzebują raczej banki, bo frankowicze nauczyli się radzić sobie w sądach. Spraw jest coraz więcej i coraz częściej wygrywają. Zaproponowanie kompromisowego rozwiązania przyniesie więc korzyść przede wszystkim bankom - mówi dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska z European Legal Studies Institute, Uniwersytet Osnabrück,

10.07.2020

Przy okazji pandemii areszty z ograniczonym prawem do obrony

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Oprócz przepisów prowadzących do zaostrzenia sankcji karnych, podpisem pod Tarczą 4.0. prezydent sprezentował obywatelom nowelizację art. 250 Kodeksu postępowania karnego. Przepis ten dotyczy stosowania najsurowszego środka zapobiegawczego – tymczasowego aresztowania. Wprowadzone zmiany doprowadziły do znacznego ograniczenia prawa do obrony przed sądem.

09.07.2020

Dr Taborowski: Państwo UE musi zapewnić system powoływania niezależnych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Traktat UE nie wymaga od państw członkowskich ustalenia jednolitego dla wszystkich modelu sądowej kontroli procesu nominacji sędziów.Państwa jednak muszą zapewnić warunki, aby wykluczyć wszelkie uzasadnione wątpliwości co do niezależności powoływanych sędziów - takie stanowisko zaprezentował przez Trybunałem Sprawiedliwości UE zastępca RPO dr hab. Maciej Taborowski.

09.07.2020

Kara umowna za brak zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy dopuszczalna

Zamówienia publiczne

Obrona wykonawców polegająca na próbie wykazywania, iż taka kara umowna jest nieważna, w zdecydowanej większości wypadków będzie skazana na niepowodzenie. To za sprawą najnowszej uchwały Sądu Najwyższego. Spowoduje to zapewne mniejszą chęć zamawiających do zawierania ugód - pisze Michał Siembab, adwokat i partner w kancelarii GKR Legal.

09.07.2020

Mazur: Po orzeczeniach SN warto rozważyć zmiany w ustawie o KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sytuacje w których członek Krajowej Rady Sądownictwa brał udział w rozpatrywanym przez nią konkursie zdarzały się już wcześniej. Problemu tego nie rozwiążemy jednak zmianą regulaminu, najbardziej praktyczna i realna, choć długotrwała, byłaby zmiana ustawowa - mówi Prawo.pl sędzia Leszek Mazur, przewodniczący KRS.

08.07.2020

Ochrona sygnalistów ważna także w czasie pandemii

Prawo pracy Małe i średnie firmy

W polskim prawie nie ma definicji sygnalisty, ale pewien stopień ochrony osób zgłaszających nieprawidłowości zapewniają przepisy m.in. prawa pracy. Wiele zmienić w tym zakresie może dyrektywa unijna, ale wiele też zależy od sposobu jej wdrożenia do porządku krajowego. Już dziś wiadomo, że będzie to nie lada wyzwanie dla polskim firm - pisze dr Beata Baran.

07.07.2020

Szypulska: Molestowanie seksualne na uczelniach nadal tematem tabu

Prawo karne Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Aż 40 proc. ankietowanych studentek i studentów przyznaje, że doświadczyło molestowania. Co gorsze, często ze strony wykładowców i w przestrzeni publicznej - mówi w rozmowie z Prawo.pl Agata Szypulska, prawniczka w Zespole do spraw Równego Traktowania Biura RPO. I dodaje, że nadal brakuje jasnych i przejrzystych procedur, które mogły by temu przeciwdziałać.

06.07.2020

Cieplak: Po tarczach czas na kolejne ułatwienia dla małych firm

Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona) Tarcza finansowa

Tarcze: antykryzysowa i finansowa zadziałały, choć są przedsiębiorcy, którzy skarżą się, że nie otrzymali pomocy, albo że czekają na nią zbyt długo. Z tarczy PFR nie mogą korzystać te firmy, które w tym roku zatrudniały pracowników na umowę o pracę, ale w zeszłym nie. Dlatego potrzebne są kolejne działania, np. obniżka VAT na drażliwe usługi czy zmniejszenie składki na ZUS - mówi Jacek Cieplak,

06.07.2020

Obserwatorzy wyborów: Tajność głosowania nie zawsze zachowana

RODO Wybory Koronawirus

Od lat zauważamy, że są problemy z tajnością - Polacy nie przykładają wagi do tego, że powinni oddawać głos w sposób tajny. Członkowie komisji wyborczej też często nie interesują się tym. Ludzie stawiają znak X, kładąc kartę na urnach, parapetach, nie przejmując się, że ktoś może zobaczyć, jak głosują – mówi Weronika Czaplewska

04.07.2020

Prof. Łętowska: Potrzebny dialog polskich sądów z TSUE w sprawach frankowych

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie Kredyty frankowe

Dialog między TSUE i sądami polskimi kuleje - nie tylko zresztą w zakresie kredytów frankowych. Sądy powinny wykładać prawo w możliwie najszerszym zakresie, w świetle brzmienia i celu danej dyrektywy, wykorzystując cały system prawa, aby osiągnąć rezultat przez nią przewidziany. Tak uważa prof. Ewa Łętowska

03.07.2020

Profesor Gruza: Dobra ustawa o biegłych pilnie potrzebna

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jesteśmy w drugiej dekadzie XXI wieku, a przepisy dotyczące biegłych powstawały kilkadziesiąt lat temu i nie uwzględniają obecnej rzeczywistości. Zmiany są potrzebne i to w zakresie kryteriów wpisu biegłego na listę jak i jego odpowiedzialności za nierzetelną, sporządzoną bez odpowiedniej wiedzy merytorycznej opinię - mówi biegła sądowa Ewa Gruza,

03.07.2020

Marek Wójcik: Konieczne zmiany w finansowaniu oświaty

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Uczciwe partnerstwo polega na tym, że mamy określone zadania i otrzymujemy pieniądze na ich realizację, niezależnie od tego, jakie dochody mają poszczególne samorządy - mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. I podkreśla, że finansowanie edukacji wymaga zmian - powinny one objąć również system wynagrodzeń nauczycieli.

02.07.2020

Czas na zmiany w Prawie o adwokaturze

Prawnicy

Proponowane zmiany nie będą rewolucyjne, ale są potrzebne. Usprawnią pracę samorządu adwokackiego i dadzą mu narzędzia choćby w zakresie ochrony godności zawodu adwokata - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Henryk Stabla, skarbnik Naczelnej Rady Adwokackiej. Jak dodaje, finalna wersja projektu ustawy powinna być gotowa jeszcze latem tego roku.

30.06.2020

Rozliczenia niezapłaconych faktur według nowych zasad

CIT PIT Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Tarcza antykryzysowa 4 wprowadziła zmiany m.in. w korzystaniu z ulgi na złe długi. Rozwiązania przewidziane dla dłużników cały czas są problematyczne. Niejasności dotyczą np. pojęcia poniesienia negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 – pisze Marek Urbaniak, konsultant w zespole ds. podatków pośrednich w KPMG w Polsce.

29.06.2020

Zmiany w kodeksie karnym przyczynią się do ukrywania błędów medycznych

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wprowadzanie przez rząd opresyjnego systemu karania lekarzy za błędy medyczne sprawi, że system ich raportowania w szpitalach będzie funkcjonował jeszcze gorzej. Zastraszony medyk nie zgłosi pomyłki ordynatorowi, z obawy przed karą więzienia - mówi dr Jacek Miarka, prezes Naczelnego Sądu Lekarskiego.

29.06.2020

Rada Legislacyjna: Zdalne orzekanie sądu penitencjarnego można wprowadzić na stałe

Prawo karne

Przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności oraz orzeczenia o wykonywaniu tej kary - są to rozwiązania ściśle związane z realizacją celów ustawy COVID-19 - ocenia Rada Legislacyjna przy premierze. Wprowadzenie szczególnej regulacji dotyczącej czasu pracy Służby Więziennej nie dotyczy bezpośrednio realizacji celów ustawy, ale może być wykorzystane do racjonalnego dysponowania etatami - dodają eksperci.

27.06.2020

W poszukiwaniu modelu fundacji rodzinnej

Prawo gospodarcze

Wiele firm rodzinnych mierzy się z wyzwaniem, jakim jest zmiana pokoleniowa. Aktualnie brak jest kompleksowych rozwiązań prawnych, które umożliwiłyby przeprowadzenie procesu sukcesji w prosty i skuteczny sposób. Dlatego ważne jest, aby planowane przez Ministerstwo Rozwoju rozwiązania zafunkcjonowały w praktyce i były wsparciem dla polskich rodzinnego biznesu

27.06.2020

Kościelne "rozwody" - niełatwo udowodnić, że małżeństwa nie było

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Procesy przed sądami kościelnymi są jedyną drogą do ponownego zawarcia małżeństwa przed ołtarzem. Przed sądem kościelnym najwyższym prawem jest zbawienie dusz, a nie orzeczenie o winie męża lub żony, co nie oznacza, że proces ten jest łatwiejszy. Decyduje orzecznictwo Trybunału Roty Rzymskiej - twierdzi Michał Poczmański, specjalista prawa kanonicznego, adwokat kościelny.

27.06.2020