united kingdom
ukraine

Odkrywanie talentów mottem Europejskich Dni Pracodawców 2022

Rynek Prawo pracy

W dniach 16 - 20 maja 2022 r. odbędzie się Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych. Jest to okazja do organizacji – jak w poprzednich latach - Europejskich Dni Pracodawców. Wszystko po to, by wzmocnić współpracę między Publicznymi Służbami Zatrudnienia (PSZ) a pracodawcami. Współpraca odgrywa kluczową rolę zarówno dla rozwoju gospodarki, jak i realizacji efektywnych działań na rzecz rynku pracy.

06.05.2022

Praca zdalna – wszyscy pracują, a w kodeksie dziura

Prawo pracy

Gdy w połowie 2020 roku ówczesne Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało uregulowanie pracy zdalnej na stałe w Kodeksie pracy, chyba nikt nie spodziewał się, że prace nad nowymi przepisami będą szły tak opornie. Ich końca ciągle nie widać, choć na horyzoncie majaczy już koniec pandemii, który zapowiadają stopniowo likwidowane przez rząd obostrzenia.

06.05.2022

Dziś Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Prawo cywilne Pomoc społeczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Niepelnosprawność

5 maja to Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Według RPO, równości brakuje w dostępie do edukacji, pracy, opieki zdrowotnej, realnego wsparcia psychologicznego i finansowego, a także systemu opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, reprezentacji, edukacji antydyskryminacyjnej, promowania dostępności i dostępu do mieszkalnictwa.

05.05.2022

Ciężkie wypadki przy pracy to poważne konsekwencje dla pracodawców

Prawo pracy BHP

W 2021 r. zgłoszono ponad 68 tys. wypadków przy pracy, z czego prawie 600 osób dotknęły wypadki ciężkie lub śmiertelne – podał Główny Urząd Statystyczny. Zdarzenia tego typu negatywnie wpływają na wizerunek firmy, ale generują też dodatkowe koszty spowodowane m.in. koniecznością wstrzymania prac z powodu absencji pracownika, rekrutacji nowej osoby, wdrożeniem jej do pracy, ale i uszkodzeniem mienia, maszyn i urządzeń.

04.05.2022

Eurostat: W marcu bezrobocie w Polsce na poziomie 3 proc.

Rynek Prawo pracy

Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce państw europejskich z najniższym bezrobociem. Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce stopa bezrobocia w marcu br. wyniosła 3 proc. Zdaniem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, to bardzo dobry wynik, zwłaszcza że unijna średnia wyniosła 6,2 proc.

04.05.2022

Będzie elektroniczne zawieranie umów, ale nie w Kodeksie pracy

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Rząd powraca do pomysłu stworzenia systemu teleinformatycznego dla małych przedsiębiorców: mikroprzedsiębiorców, rolników i rodziców zatrudniających nianie. Ma on umożliwić elektroniczne zawieranie umów o pracę, umów zlecenia, umów o świadczenie usług na warunkach zlecenia i umów aktywizacyjnych, ich zmianę oraz wypowiadanie. Dane wprowadzone do systemu mają automatycznie trafiać do ZUS i urzędów skarbowych.

04.05.2022

SN: Deputat węglowy należy się za pełny okres pracy na kolei

Emerytury i renty Prawo pracy

Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę kasacyjną ZUS w sprawie wypłaty ekwiwalentu za deputat węglowy, który należy się emerytowanym kolejarzom. Skarga do Sądu Najwyższego jest niedopuszczalna bez względu na wartość przedmiotu sporu. Nie jest to świadczenie z ubezpieczenia społecznego, lecz jego źródłem jest stosunek pracy.

04.05.2022

RzecznikTSUE: Szczególny tryb wyboru przedstawicieli pracowników do rady nadzorczej nie do zniesienia

Prawo pracy Spółki Prawo europejskie

Przekształcenie niemieckiej spółki akcyjnej w spółkę europejską nie pozwala na zniesienie szczególnego głosowania przeprowadzanego w celu wyboru przedstawicieli związków zawodowych do rady nadzorczej. Głosowanie to jest bowiem charakterystyczną cechą niemieckiego systemu partycypacji pracowników i nie może być przedmiotem negocjacji w ramach przekształcenia.

02.05.2022

Święto Pracy w niedzielę, ale nie będzie dodatkowego dnia wolnego

Prawo pracy

Święto Pracy jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W 2022 roku wypada ono w niedzielę, w którą i tak zdecydowana większość z nas nie musi przychodzić do pracy. Nie oznacza to jednak, że nabędziemy z tego tytułu dodatkowy dzień wolny do wykorzystania do końca okresu rozliczeniowego. Gdyby to była sobota, pracodawca byłby zobowiązany do „oddania” dnia, czyli udzielenia wolnego.

30.04.2022

Prawo pracy wymaga zmian, bo problemów będzie coraz więcej

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Dość powszechne jest przekonanie, że Kodeks pracy nie pasuje do obecnej rzeczywistości i wymaga zmian. Jest tylko pytanie, czy zmieniać należy przepisy „po kawałku”, czy opracować zupełnie nowy projekt, a może nawet dwa. Tu już zgodności nie ma. A poprawiać jest co. Nawet język, którym posługują się przepisy. Uzasadnione byłoby też powołanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy na stałe, by czuwała nad spójnością regulacji.

30.04.2022

Majówka raczej bez opóźnień - rząd odwołuje ograniczenia lotów

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Dzięki porozumieniu zawartemu z kontrolerami ruchu lotniczego 1 maja br. nie wejdzie w życie rozporządzenie, które miało ograniczać dostępność służb żeglugi powietrznej oraz obniżać deklarowaną pojemność lotnisk w Modlinie i na lotnisku Chopina w Warszawie. W związku z tym mniej samolotów miało startować i lądować z tych portów. Porozumienie obowiązuje do 10 lipca.

29.04.2022

Już 100 tys. osób z Ukrainy pracuje na mocy specustawy

Rynek Prawo pracy Ukraina

Uciekający przed wojną obywatele Ukrainy znajdują zatrudnienie w Polsce. Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że pracę ma już ponad 100 tys. osób. Dzięki rządowej specustawie mają swobodny dostęp do polskiego rynku pracy. W praktyce oznacza to, że do podjęcia pracy nie potrzebują już żadnych zezwoleń ani oświadczeń.

29.04.2022

Szpital MSWiA ma być instytutem - związkowcy pytają, dlaczego bez konsultacji

Prawo pracy Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce przekształcić swój Centralny Szpital Kliniczny w Państwowy Instytut Medyczny. Projekt ustawy trafił do konsultacji publicznych, ale tylko do 10 instytucji. Związkowcy reprezentujący resortową służbę zdrowia obawiają się, że projekt ustawy będący podstawą przekształcenia może doprowadzić do restrukturyzacji zatrudnienia i zmiany schematu organizacyjnego.

29.04.2022

W zatrudnianiu personelu pomocniczego bez zmian, choć pacjenta obsłuży starsza salowa

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Nie wiadomo, jak Ministerstwo Zdrowia zamierza uregulować problemy związane z zatrudnieniem personelu niemedycznego, ani czy zamierza podjąć jakiekolwiek działania w zakresie outsourcingu w służbie zdrowia. Wiceminister Piotr Bromber choć miał o tym dyskutować z posłami, zadeklarował jedynie, że sanitariusz i salowa z 3-letnim doświadczeniem będą mogli być zatrudnieni na stanowisku starszy sanitariusz i starsza salowa.

29.04.2022

Porozumienie z kontrolerami ruchu lotniczego podpisane

Prawo pracy Transport

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała w czwartek porozumienie z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Porozumienie ma obowiązywać do 10 lipca br. Minister infrastruktury zapewnił, że transport lotniczy w Polsce w najbliższych tygodniach będzie się odbywał bez zaburzeń. Ale przedstawiciel kontrolerów zastrzegł, że to tylko rozejm, nie koniec wojny.

28.04.2022

Przedsiębiorcy wyręczają państwo w pomaganiu Ukraińcom w zdobyciu pracy

Rynek Prawo pracy Ukraina

Na rynku pojawił się nowy trend: przedsiębiorcy nie tylko chcą zatrudniać Ukraińców, ale także szkolą ich w prowadzeniu legalnej działalności, ułatwiają znalezienie pracy, wyposażają w narzędzia potrzebne do wykonywania zawodu, a nawet poszukują dla nich zleceń. Zdaniem ekspertów, to są działania, które do tej pory nie były praktykowane w Polsce. Konieczne jest jednak systemowe wsparcie państwa.

28.04.2022

Dziś Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Prawo pracy BHP

28 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, proklamowany przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) w 2003 roku. W tym roku obchody są poświęcone kulturze bezpieczeństwa pracy, a w szczególności temu, jak w jej kształtowaniu uczestniczą pracownicy – przypomina Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

28.04.2022

Grupy kapitałowe wciąż czekają na przepisy o sygnalistach

Prawo pracy RODO Compliance Prawo europejskie

Pracodawcy zabiegają o wprowadzenie do projektu ustawy o sygnalistach rozwiązań dotyczących grup kapitałowych, uwzględniających ich specyfikę organizacyjną. Uważają, że tworzenie odrębnych kanałów komunikacji dla sygnalistów w każdej firmie wchodzącej w skład grupy, to biurokracja i mnożenie procedur. Zdaniem prawników, mimo zablokowania tej możliwości w projekcie, wciąż można zastosować wybrany kanał zgłoszeniowy w każdej spółce grupy.

28.04.2022