1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy. W tym roku, data ta wypada w niedzielę, czyli w dzień ustawowo wolny od pracy. Pojawia się więc pytanie, czy pracownicy otrzymają dodatkowy dzień wolny. Niestety nie mamy dobrych wiadomości.

Czytaj więcej: Za święto przypadające w sobotę należy się dzień wolny - komentarz praktyczny >

Nie każde święto obniża wymiar czasu pracy

Art. 130 par. 2 Kodeksu pracy stanowi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. - W rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, świętem są tylko dni wolne od pracy wymienione w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy – jest ich aktualnie 13. Jeśli któreś ze świąt wymienionych w ustawie przypada w innym dniu niż niedziela, obniży wymiar czasu pracy – tłumaczy adwokat Karolina Kołakowska z Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci sp. p.  

 

 

Zgodnie z przepisami ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, dniami wolnymi od pracy są niedziele oraz:

  • 1 stycznia - Nowy Rok,
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
  • pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy,
  • 1 maja - Święto Państwowe,
  • 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
  • pierwszy dzień Zielonych Świątek,
  • dzień Bożego Ciała,
  • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
  • 25 i 26 grudnia, czyli pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia.

Oznacza to, że nie każde święto będzie miało wpływ na naszą pracę. - Święta branżowe czy święta, które nie mają ustawowego charakteru dnia wolnego od pracy, na przykład obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, nie prowadzą do zmian w wymiarze czasu pracy – wskazuje mecenas Karolina Kołakowska.

Sprawdź też: Czy pracodawca może wyznaczyć dzień wolny z tytułu święta przypadającego w wolną sobotę w czasie urlopu pracownika? >

 

Bez dodatkowego wolnego za 1 maja 2022 r.

Radca prawny Agnieszka Bieniek, koordynator Zespołu Prawa Pracy w Kancelarii Ostrowski i Wspólnicy wyjaśnia, że tegoroczne Święto Pracy przypada w niedzielę, niemniej pracownicy nie otrzymają za nie innego dnia wolnego jak miało to miejsce w przypadku Nowego Roku, który przypadł w sobotę.

- Święto obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin w okresie rozliczeniowym tylko wtedy, gdy wypada w innym dniu niż niedziela – wskazuje adwokat Karolina Kołakowska. - Dzieje się tak ponieważ pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zarówno dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, jak i dzień wolny z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela – dodaje radca prawny Agnieszka Bieniek.

- Z tego powodu, przypadające w tym roku w niedzielę Święto Państwowe 1 maja nie spowoduje obniżenia wymiaru czasu pracy i nie daje prawa do dodatkowego dnia wolnego – podkreśla adwokat Karolina Kołakowska.

Kiedy będzie przysługiwał dodatkowy dzień wolny

Analiza przepisów prawa pracy wskazuje, że święto przypadające w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, najczęściej jest to sobota, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Pracodawca jest wówczas zobowiązany do ich „oddania”, czyli udzielenia wolnego.

Czytaj także: 9 dni urlopu daje 18 dni wolnego - możliwe przy „mostkowaniu” świąt i majówki >>>

- Z uwagi, że prawo do dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (zazwyczaj jest to sobota) związane jest ze sposobem ustalania obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oraz ustalaniem liczby dni wolnych od pracy, udzielenie dnia wolnego z tego tytułu musi nastąpić w ramach przyjętego okresu rozliczeniowego – zwraca uwagę radca prawny Agnieszka Bieniek. Należy podkreślić, że pracodawcy stosują przeważnie jednomiesięczny lub kwartalny okres rozliczeniowy, ale przepisy prawa pozwalają pod pewnymi warunkami wprowadzić nawet 12 miesięczny okres rozliczeniowy.

Dokładny termin dnia wolnego wyznacza pracodawca, ale może to też zrobić w uzgodnieniu z pracownikami. - Jeżeli pracodawca zdecyduje się na pozostawienie pracownikom swobody w wyznaczeniu tego dnia, warto by wskazał im ramy czasowe w jakich powinni oni skorzystać z tego uprawnienia, uwzględniające przyjęty okres rozliczeniowy – zaznacza mecenas Agnieszka Bieniek.

 

Zbigniew Góral, Magdalena Kuba

Sprawdź  

Cena promocyjna: 129 zł

|

Cena regularna: 129 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Uwaga na urlop i zwolnienie lekarskie

Warto podkreślić, że sytuacja może się skomplikować w przypadku korzystania z urlopu lub zwolnienia lekarskiego. - Jeżeli pracodawca wyznaczył konkretny dzień wolny za święto przypadające w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, to na ten dzień pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego, gdyż urlop wypoczynkowy udzielany jest pracownikowi tylko na dni jego pracy – przestrzega radca prawny Agnieszka Bieniek. I dodaje, że w sytuacji, gdy pracownik będzie przebywał wówczas na zwolnieniu lekarskim, to nie trzeba będzie mu wyznaczać ponownie innego dnia wolnego za święto.