Wycofanie środków przed 60. rokiem życia nie oznacza końca oszczędzania w PPK

Prawo pracy PPK

Celem pracowniczych planów kapitałowych jest przede wszystkim gromadzenie oszczędności na okres po zakończeniu aktywności zawodowej. Można jednak skorzystać z nich wcześniej, a po wycofaniu środków dalej oszczędzać w PPK. Wtedy na rachunek PPK, z którego dokonano zwrotu, nadal wpływają wpłaty finansowane przez tego uczestnika PPK i jego podmiot zatrudniający,

11.05.2021

Oszczędności cały czas dostępne – uczestnik PPK sam decyduje, kiedy oszczędza w tym programie

Prawo pracy PPK

W każdej chwili można zrezygnować z oszczędzania w pracowniczych planach kapitałowych i ponownie wrócić do programu. Uczestnik PPK może też w dowolnym czasie wycofać zgromadzone środki, dokonując tzw. zwrotu. Na tym polega dobrowolność uczestnictwa w PPK. Osoby, które złożyły deklarację o rezygnacji, mogą w dowolnym czasie zmienić zdanie i wrócić do oszczędzania.

27.04.2021

Po zmianie prawa pracownik zagranicznej firmy założy PPK, ale nikt go nie obsłuży

Prawo pracy PPK

Osoby pracujące dla zagranicznych firm, które w Polsce nie mają numeru NIP, REGON, siedziby czy oddziału, po wejściu w życie noweli ustawy o PPK staną się podmiotami zatrudniającymi. Sami więc będą mogli podpisać umowę o zarządzanie PPK, choć sami - jako pracownicy - nie będą musieli do programu przystąpić. Jednak firmy zarządzające PPK raczej nie będą nimi zainteresowane.

14.04.2021

Pracodawcy na czuwaniu i oczekiwaniu na pracownika, który zechce zapisać się do PPK

Prawo pracy PPK

Pracodawcy nie wiedzą, czy mogą zrezygnować z utrzymywania systemu służącego do rozliczeń PPK, gdy z pracy odejdzie jedyny pracownik, który był uczestnikiem programu. Ustawa nic na ten temat nie mówi. Eksperci radzą utrzymywać, ale dla pracodawców to koszty. Licencja do oprogramowania to w zależności od sprzedającej ją firmy i liczby pracowników – od 2 do 6 tys. zł netto.

09.04.2021

PPK - ważne ile oszczędzamy i w jakim funduszu

Emerytury i renty PPK

To, ile w praktyce wypłacimy z PPK zależy nie tylko od tego, jak długo oszczędzamy w tym programie i w jakiej wysokości wpłaty zasilają nasz rachunek PPK. Istotne są też wyniki funduszu, w którym oszczędzamy. Czynników mających wpływ na to, ile środków – po okresie oszczędzania w PPK - będziemy mogli wypłacić, jest zresztą dużo więcej.

03.04.2021

BCC przeciwne zbędnym obowiązkom sprawozdawczym nakładanym na pracodawców w pandemii

Emerytury i renty PPK

Polski Fundusz Rozwoju wysyła do pracodawców prowadzących Pracownicze Programy Emerytalne wezwania do złożenia oświadczenia o prowadzeniu PPE. W ten sposób weryfikuje firmy, które nie przystąpiły do pracowniczych planów kapitałowych, na co w takiej sytuacji pozwala ustawa o PPK. Według BCC, to dokładanie pracodawcom zbędnych obowiązków sprawozdawczych w pandemii COVID-19.

02.04.2021

Zmiana pracy to nowy rachunek PPK. Ale stare mogą ciągle dla nas pracować

Prawo pracy PPK

Nie wszyscy pracownicy wiedzą, że razem ze zmianą pracodawcy mogą zmienić konto PPK i zdecydować, czy do nowej instytucji finansowej przeniosą środki zgromadzone u ostatniego pracodawcy lub wszystkie pieniądze na wszystkich kontach, jakie posiadają dzięki pracy w kilku miejscach. Na skutek niejasnych przepisów osoby często zmieniające pracę mogą mieć wiele kont PPK.

29.03.2021

Tworzenie PPK blisko finiszu - czas na decyzje ostatnich uprawnionych

Emerytury i renty PPK

W maju 2021 roku zakończy się proces wdrażania PPK, bo do 10 maja 2021 roku musi je utworzyć ostatnia grupa pracodawców, czyli najmniejsze podmioty. W czerwcu powinniśmy więc poznać ostateczny poziom partycypacji w tym systemie. Myślę, że będzie się on kształtował na poziomie około 25 proc. To oznacza, że tylko co czwarta osoba zdecyduje się uczestniczyć w PPK.

27.03.2021

PFR: Zatrudniony w zagranicznym podmiocie może go zastąpić w tworzeniu PPK

Prawo pracy Prawo europejskie PPK

Podmiot zatrudniający w Polsce pracownika, który nie ma siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, może uzgodnić z osobą zatrudnioną, że spoczywające na nim obowiązki wynikające z ustawy o PPK będą wypełniane w jego imieniu przez tę osobę zatrudnioną – twierdzi Polski Fundusz Rozwoju.

19.03.2021

Rząd zmienia ustawę o PPK, by uregulować sytuację pracowników - płatników

Prawo pracy Prawo europejskie PPK

Polscy pracownicy, pracujący w naszym kraju dla zagranicznych firm, którzy sami za siebie opłacają składki, bo przejęli obowiązki płatnika, nie wiedzą, czy mogą również zawrzeć umowę o zarządzanie, a następnie - o prowadzenie PPK. A jeśli tak, to czy np. każdy z trzech pracowników takiej firmy w RP, może zawrzeć umowę z wybraną przez siebie instytucją finansową, bez porozumienia z pracodawcą.

18.03.2021

Wyboru instytucji finansowej lepiej dokonać wspólnie z pracownikami

Domowe finanse PPK

Nawet jeśli podmiot zatrudniający może już wybrać instytucję finansową samodzielnie, nie powinien – jeśli jest to możliwe – rezygnować ze współpracy z przedstawicielami osób zatrudnionych, zwłaszcza, że żadne przepisy tego nie zabraniają. To oszczędnościami PPK tych osób zarządzać, będzie ta instytucja.

10.03.2021

Zwolnienie z wdrożenia PPK dla mikroprzedsiębiorców niekonstytucyjne?

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Wspólnoty mieszkaniowe, fundacje, stowarzyszenia a nawet komornicy, jeśli zatrudniają pracowników, będą musieli wdrożyć PPK, i to nawet wtedy, gdy żadna z zatrudnionych osób nie będzie chciała przystąpić do programu. Wszystko dlatego, że nie prowadząc działalności gospodarczej i nie mając statusu mikroprzedsiębiorcy, nie mogą skorzystać ze zwolnienia.

05.03.2021

Na razie tylko 15 proc. zatrudnionych przystąpiło do PPK

Emerytury i renty Administracja publiczna PPK

Łącznie 1,7 mln osób zatrudnionych zostało dotąd uczestnikami PPK na 11,5 mln uprawionych – podało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. To oznacza, że obecny poziom partycypacji wynosi około 15 proc. Zdaniem ekspertów, czwarty i ostatni etap wdrożenia nie przyniesie znaczącego wzrostu uczestników programu. Rząd powinien szukać zachęt adresowanych do osób, które z uczestnictwa w PPK zrezygnowały.

03.03.2021

W sektorze publicznym coraz mniej czasu na wybór instytucji zarządzającej PPK

Samorząd terytorialny Administracja publiczna PPK

Jednostki sektora finansów publicznych, które nie wybrały instytucji finansowej w porozumieniu z tzw. stroną społeczną do 26 lutego, po tej dacie same dokonają wyboru. Muszą one zawrzeć z wybraną instytucją finansową umowę o zarządzanie PPK do 26 marca, a następnie - w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych - umowę o prowadzenie PPK do 10 kwietnia br.

02.03.2021

Senacki projekt nowelizacji ustawy o PPK trafi do Sejmu

Prawo pracy Spółki PPK Koronawirus

W piątek Senat zgodził się na przedłużenie o rok terminu wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych w małych firmach, zatrudniających do 20 osób, podejmując uchwałę o przekazaniu do dalszych prac w Sejmie przygotowany przez izbę wyższą parlamentu projekt ustawy zmieniający m.in. przepisy ustawy o PPK.

19.02.2021

Osoby zatrudnione w małych firmach też mogą oszczędzać w PPK

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Z tworzenia pracowniczych planów kapitałowych zwolnieni są mikroprzedsiębiorcy, u których wszystkie osoby zatrudnione nie są zainteresowane oszczędzaniem w PPK. Jeśli jednak choć jedna z nich będzie chciała być uczestnikiem tego programu, przedsiębiorca będzie musiał jej to umożliwić.

09.02.2021

Nie można samemu dokonywać wpłat na PPK

Emerytury i renty PPK

Uczestnik Pracowniczego Programu Kapitałowego, który przechodzi na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, ale nadal będzie pracował, nie może samodzielnie dokonywać wpłat do PPK. Może to robić tylko podmiot zatrudniający na podstawie umowy o zarządzanie i tylko za osoby zatrudnione, czyli pracowników lub obowiązkowo oskładkowanych zleceniobiorców.

28.01.2021

PPK na ostatniej prostej. Nowe obowiązki dla najmniejszych firm

Małe i średnie firmy PPK

Wiele małych firm nie wie, że nadszedł czas wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych, czyli PPK. Na wybór instytucji zarządzającej mają czas tylko do 23 kwietnia. Mikroprzedsiębiorcy mogą być jednak zwolnieni z tego obowiązku. Jest jeden warunek: wszystkie osoby zatrudnione w danym podmiocie muszą złożyć deklarację rezygnacji.

11.01.2021