united kingdom
ukraine
Prawo.pl
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił w 2018 roku ponad 350 tysięcy zasiłków pogrzebowych na kwotę prawie 1,4 mld złotych. Zasiłek pogrzebowy zapewnia zwrot poniesionych kosztów pogrzebu. Wnioskować o pieniądze może nie tylko rodzina osoby zmarłej - podkreśla ZUS.
Paweł Żebrowski
26.11.2019
Ubezpieczenia społeczne
Według prognoz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeciętna przeciętna wysokość emerytury w 2080 roku w cenach stałych to 4,5 tys. zł. Ale stopa zastąpienia, czyli relacja wysokości świadczenia do przewidywanego przeciętnego wynagrodzenia w tym czasie wyniesie około 23 procent.
Paweł Żebrowski
25.11.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Subwencja oświatowa wzrośnie w przyszłym roku o 6 proc., więc samorządy nie powinny narzekać na brak funduszy na finasowanie szkół - przekonuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Tego wzrostu nie negują samorządowcy, tylko zwracają uwagę, że konieczne wydatki na ten cel rosną jeszcze szybciej.
Krzysztof Sobczak
25.11.2019
Finanse samorządów
Jest już pierwsza fala wyroków w sprawie pracowników ochrony, którzy są skreślani z list kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej z powodu braku wymaganego szkolenia, albo postawienia zarzutów karnych. Zmiany wprowadziła tzw. ustawa deregulacyjna, która zaostrzyła warunki wykonywania tego zawodu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.11.2019
Policja Prawo pracy BHP
Pracodawca ma obowiązek zawrzeć z osobą przebywającą na zasiłku macierzyńskim bądź urlopie wychowawczym umowę o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ma jednak ona tylko charakter formalny. - Nie skutkuje bowiem ona odprowadzaniem wpłat na rachunek młodego rodzica.
Paweł Żebrowski
25.11.2019
Prawo pracy PPK
Związek Nauczycielstwa Polskiego przyjął podczas zakończonego w sobotę 42. Krajowego Zjazd Delegatów uchwałę o podjęciu inicjatywy obywatelskiej dotyczącej powiązania wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Związek chce też zmian w finansowaniu oświaty.
Krzysztof Sobczak
23.11.2019
Finanse samorządów Zarządzanie oświatą
Od kilku tygodni funkcjonariusze policji, straży granicznej i więziennictwa mają dowolność w zakresie zrzeszania się w różnych związkach zawodowych. NSZZ "Solidarność" powołała już kilka swoich organizacji, m.in. w służbie więziennej. Związkowcy zapowiadają jednak, że to dopiero początek i członków "S" w służbach będzie więcej.
Paweł Żebrowski
23.11.2019
Prawo pracy
Zgłoszenie poprawek zapowiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który spotkał się przedstawicielami środowisk osób z niepełnosprawnościami. Jak podkreślił, wątpliwości dotyczą nie tylko kwestii związanych z osobami niepełnosprawnymi, ale także sposobu procedowania ustaw.
Paweł Żebrowski
22.11.2019
Emerytury i renty
Lekarz okulista patroszący ryby, czy śpiewak operowy, który zajmuje się montażem lodówek - Polska wciąż nie wykorzystuje potencjału pracowników z Ukrainy, mimo dużych braków kadrowych w wielu branżach. Barierą jest nostryfikacja dyplomów, m.in. lekarzy. Problem w tym, że nie wszystkim środowiskom na tym zależy - wskazują eksperci.
Paweł Żebrowski
22.11.2019
Prawo pracy
Sejm uchwalił w czwartek wieczorem ustawę umożliwiającą finansowanie tzw. trzynastych emerytur i rent socjalnych z Funduszu Solidarnościowego. Zdaniem opozycji ma to być zabieg księgowy, który pozwoli na wypłacenie w przyszłym roku dodatkowych świadczeń bez zwiększania deficytu budżetowego.
Krzysztof Sobczak
21.11.2019
Emerytury i renty
Projekt 30-krotności został przekazany do konsultacji. Dobrą praktyką jest spróbować bez zbędnej eskalacji wypracować konsensus i jeśli będą nowe propozycje, bardzo chętnie będę je analizował - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Nie wyjaśnił jednak, czy to jest ten poselski projekt, który właśnie wycofano z Sejmu.
Paweł Żebrowski
21.11.2019
Ubezpieczenia społeczne

Rząd przyjął projekt ws. "Małego ZUS plus"

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Około 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców od nowego roku będzie mogło skorzystać z tzw. Małego ZUS-u plus. Ich składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy, który w czwartek przyjęła Rada Ministrów.
Paweł Żebrowski
21.11.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Rząd będzie szukał pieniędzy w umowach zlecenia

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Posłowie PiS wycofali swój projekt ustawy dotyczącej zniesienia limitu 30-krotności składek na ubezpieczenie społeczne. Wprowadzenie tego rozwiązania miało dać ok. 7 mld złotych. Rząd będzie więc szukał dodatkowych wpływów do funduszu emerytalnego z pełnego oskładkowania umów zlecenia - wynika z informacji Prawo.pl.
Paweł Żebrowski
21.11.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

ZUS-u nie opłacisz przez split payment

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Do ZUS zgłaszają się przedsiębiorcy, do których wróciły pieniądze przeznaczone na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne. Zakład wyjaśnia, że nie ma możliwości przyjęcia środków opłacanych za pomocą split-payment i w tej sytuacji płatności należy dokonać standardowym przelewem.
Paweł Żebrowski
21.11.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Demontaż emerytalnych bezpieczników państwa

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Gdy perspektywa emerytalnego ubóstwa przyszłych emerytów w starzejącym się i kurczącym społeczeństwie staje się zagrożeniem dla naszego państwa, główne pomysły legislacyjnych zmian w systemie emerytalnym lekceważą interes państwa, przyszłych emerytów oraz podatników i są zgłaszane wyłącznie dla bieżących potrzeb budżetowych - pisze Adrian Prusik, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy.
Adrian Prusik
20.11.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Sejm miał przeprowadzić pierwsze czytanie projektu w sprawie zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS we wtorek wieczorem, ale został on wycofany. Wcale nie oznacza to jednak, że Prawo i Sprawiedliwość zrezygnowało z tego pomysłu. - Wycofaliśmy się na razie ze zniesienia limitu 30-krotności przy składkach ZUS, żeby przeprowadzić konsultacje - powiedział w środę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber.
Agnieszka Matłacz
20.11.2019
Ubezpieczenia społeczne
Po pierwszym czytaniu w Sejmie projektu PiS w sprawie finansowania tzw. trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego, w nocy z wtorku na środę projekt skierowano do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych. Jeszcze w środę projekt ma wrócić na posiedzenie plenarne Sejmu.
Krzysztof Sobczak
20.11.2019
Emerytury i renty
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, spółki publiczne muszą przyjąć politykę wynagrodzeń członków zarządów oraz rad nadzorczych. Są jednak wątpliwości, jaką rolę przy „przyjmowaniu” takiej polityki ma pełnić zarząd, albo co oznacza sformułowanie, że członkowie zarządu „odpowiadają” za informacje zawarte w polityce - piszą Wojciech Grabowski i Przemysław Mazur
Grabowski Wojciech Przemysław Mazur
20.11.2019
Spółki
Średni poziom partycypacji w PPK w podmiotach zatrudniających powyżej 250 pracowników na dzień 12 listopada 2019 roku to około 40 proc. Jest on większy tam, gdzie działają związki zawodowe, a mniejszy tam, gdzie jest znacząca grupa zleceniobiorców wśród osób zatrudnionych - wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Emerytalny i Kancelarię Wojewódka i Wspólnicy.
Paweł Żebrowski
20.11.2019
PPK
Algorytmy wykorzystywane w firmach do rekrutacji i ocen pracowniczych powinny być jawne, a kod do algorytmu powinien stanowić element składowy regulaminu pracy czy odpowiednio układów zbiorowych - uważają związkowcy. I podkreślają, że każdy powinien wiedzieć dlaczego np. nie przeszedł kolejnego etapu rekrutacji lub jego praca jest nisko oceniana przez system.
Paweł Żebrowski
20.11.2019
Prawo pracy
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała, który złożył projekt ustawy o zniesieniu limitu 30 -krotności składki na ZUS, wycofał go z obrad Sejmu. - Nie ma zgody na ten projekt i nic nie wskazuje na to, by większość w tej sprawie się pojawiła - dodał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.11.2019
Finanse publiczne Emerytury i renty
Nowy rząd deklaruje, że nie zapomni o emerytach i niepełnosprawnych. - Będziemy kontynuować wypłatę 13-tej emerytury, a w 2021 r. wypłacimy 14-tki - zapowiedział w swoim expose premier Mateusz Morawiecki. Zaproponował również zmianę konstytucji, by zagwarantować środki obywateli zgromadzone w PKK i IKE.
Paweł Żebrowski
19.11.2019
Ubezpieczenia społeczne
Sejm wznowi dziś przerwane w ubiegłą środę I posiedzenie IX kadencji. Premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose, a na wieczór zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. Posłowie mają też rozpocząć prace nad trzema pierwszymi w tej kadencji Sejmu projektami ustaw.
Agnieszka Matłacz
19.11.2019
Pomoc społeczna Akcyza Ubezpieczenia społeczne
Kilka miesięcy po tym jak zatrudniona w rodzinnej firmie kobieta otrzymała wysoką podwyżkę, zaszła w ciążę. W tym czasie doszło do zwiększenia jej obowiązków służbowych. Podwyżka nie wynikała z chęci korzystania przez wnioskodawczynię z wysokich świadczeń socjalnych - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Aleksandra Partyk
19.11.2019
Ubezpieczenia społeczne

ZUS: Umorzenie składek możliwe, ale tylko dla nielicznych

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W 2018 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych umorzył blisko 95 mln złotych zaległych składek. Na pobłażliwość może jednak liczyć tylko wąska grupa przedsiębiorców. Zakład może umorzyć dług, ale tylko w nadzwyczajnych sytuacjach np. wtedy, gdy stwierdzi wyjątkowo ciężką sytuację materialną lub dojdzie do całkowitej nieściągalności należności.
Paweł Żebrowski
19.11.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Związkowcy i pracodawcy, członkowie Rady Dialogu Społecznego, apelują do posłów o odrzucenie projektu ustawy dotyczącej zniesienia limitu składek na ZUS. Ich zdaniem sposób procedowania ustawy, bez konsultacji społecznych i na niespełna 50 dni przed końcem roku, podważa zaufanie do państwa.
Paweł Żebrowski
18.11.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W niektórych przypadkach pomocne w udokumentowaniu okresów pracy mogą być zeznania świadków - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o sytuacje, kiedy nie posiadamy dokumentów, które mogą udowodnić przebieg naszego życia zawodowego. W skrajnych przypadkach warto oddać sprawę do sądu.
Paweł Żebrowski
18.11.2019
Ubezpieczenia społeczne
Ustawa o PPK przewiduje trzy możliwości wycofania środków zgromadzonych w PPK. W dwóch ustawodawca nie pozostawia wątpliwości dotyczącej obowiązku dokonywania potrąceń przed przekazaniem środków na rachunek uprawnionej osoby. Problematyczny jest trzeci przypadek - pisze Oskar Sobolewski.
Oskar Sobolewski
16.11.2019
PPK
Wcześniej Krzysztof Michałkiewicz pełnił funkcję pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych....
Paweł Żebrowski
15.11.2019
Prawo pracy
Ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej w nowym rządzie została Marlena Maląg, dotychczas szefowa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Jolanta Ojczyk
15.11.2019