Przywódcy UE apelują o współpracę w dystrybucji sprzętu medycznego

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Rządy państw członkowskich muszą przestać ograniczać dostawy sprzętu medycznego w UE i przestać podejmować jednostronne działania - zaapelowała w niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Poparł ją w opublikowanym tego samego dnia oświadczeniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

15.03.2020

RPO: Uchwały „anty-LGBT” sprzeczne z prawem europejskim

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo europejskie

Uchwały samorządów o przeciwdziałaniu „ideologii LGBT” są sprzeczne z prawem europejskim, naruszają bowiem prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, wolności wypowiedzi oraz zakazu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową - Stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich w swoich skargach do sądów administracyjnych.

11.03.2020

Kolejne regulacje prawne odstraszają spółki od giełdy

Spółki Prawo europejskie

Regulacje unijne dotyczące spółek giełdowych w swoim zamyśle odnoszą się największych podmiotów na rynkach, zwykle międzynarodowych koncernów. Natomiast na rynku polskim notowane są głównie spółki średnie i małe, a dla nich wdrożenie nowych wymogów jest kosztowne, często wbrew interesom akcjonariuszy – mówi dr Mirosław Kachniewski,

11.03.2020

W Unii Europejskiej ruszą pracę nad szczepionką przeciwko koronawirusowi

Finansowanie zdrowia Prawo europejskie Koronawirus

UE finansuje badania nad koronawirusem i przeznaczy 47,5 mln euro na ten cel. Pieniądze te pójdą na badania nad szczepionką, na leczenie i diagnostykę wirusa pochodzącego z Chin. Komisja Europejska negocjuje obecnie umowy w sprawie przyznania dotacji z potencjalnymi beneficjentami.

06.03.2020

Rada UE: Potrzeba spójności między polityką czystego powietrza a innymi dziedzinami

Środowisko Prawo europejskie

Cele dotyczące jakości powietrza powinny znaleźć pełne odzwierciedlenie w unijnym prawodawstwie o źródłach emisji i w koncepcji nowych inicjatyw w ramach europejskiego zielonego ładu – podkreśla Rada UE. Chodzi o kwestie takie jak inteligentna mobilność, energia odnawialna, renowacja budynków, ogrzewanie mieszkań, rolnictwo czy przemysł.

06.03.2020

Rzecznik TSUE: Węgry dyskryminują zagraniczne uczelnie

Szkolnictwo wyższe Prawo europejskie

Wprowadzone w 2017 roku na Węgrzech przepisy dotyczące szkół wyższych są niezgodne z prawem Unii Europejskiej - uznała rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w wydanej w czwartek opinii. I dodała, że Budapeszt ma obowiązek równego traktowania zagranicznych i krajowych uczelni.

05.03.2020

Ministrowie do spraw środowiska i UE obejmują urzędy

Środowisko Administracja publiczna Prawo europejskie

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera powołał w czwartek Konrada Szymańskiego (fot.) na ministra do spraw Unii Europejskiej oraz Michała Wosia na ministra środowiska. Stało się to możliwe w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o działach administracji. Do tej pory obaj byli ministrami - członkami Rady Ministrów.

05.03.2020

TSUE: Kolejna odsłona sporu Polski i Węgier ws. pracowników delegowanych

Prawo pracy Małe i średnie firmy Prawo europejskie

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady UE oraz wspierających je zachodnich krajów UE wnieśli w Trybunale Sprawiedliwości UE o odrzucenie skarg Polski i Węgier na przepisy dyrektywy o pracownikach delegowanych. Prawnicy z Warszawy i Budapesztu przekonywali, że regulacje te naruszają swobodę świadczenia usług.

03.03.2020

TSUE nie przesłucha sędziów Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił wniosek Polski o przesłuchanie świadków w ramach postępowania w sprawie wniosku KE o zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wielka Izba Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej 9 marca br. wysłucha w tej sprawie strony postępowania.

03.03.2020

Branża turystyczna wzywa KE do pilnego podjęcia działań w związku z koronawirusem

Rynek i konsument Prawo europejskie Koronawirus

Organizacja Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA) wezwała Komisję Europejską do pilnego podjęcia odpowiednich i skoordynowanych działań w odpowiedzi na wybuch epidemii COVID-19. Jak twierdzi, chodzi o ochronę zdrowia podróżnych oraz pracowników branży turystycznej.

02.03.2020

Wypowiedzenie zmieniające też wymaga konsultacji ze związkami

Prawo pracy Prawo europejskie

Wręczając większej grupie pracowników wypowiedzenia zmieniające warunki pracy i płacy, pracodawcy powinni rozpocząć procedurę konsultacji zwolnień grupowych. Nawet, jeżeli celem nie jest definitywne rozstanie się z załogą i gdy nie ma pewności, że liczba tych, którzy nie przyjmą nowych warunków, będzie mniejsza niż ustawowe progi zwolnień grupowych.

02.03.2020

Norwegia wstrzymuje fundusze dla resortu sprawiedliwości 

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Z powodu obaw o stan praworządności rząd Norwegii poinformował, że wstrzymuje dofinansowanie dla Polski w ramach programu wsparcia wymiaru sprawiedliwości. - Nasz kraj jest zaniepokojony stanem praworządności w Polsce - powiedział wiceszef MSZ Norwegii Audun Halvorsen. MS twierdzi, że jeszcze nie zna tej decyzji.

28.02.2020

Minister funduszy do marszałków: Trzeba stawiać na duże partnerskie projekty

Finanse publiczne Prawo europejskie

Umowę Partnerstwa, która określi ramy korzystania z funduszy UE w perspektywie 2021-2027, rząd ma przyjąć w drugiej połowie roku. Umożliwi to zakończenie negocjacji wieloletnich ram finansowych. Minister funduszy powiedziała marszałkom województw, że konieczne jest jak najszybsze wyjście z grona regionów o najsłabszym poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego.

27.02.2020

Liberalne prawo pracy może zapewnić przewagę Wielkiej Brytanii

Prawo pracy Prawo europejskie

Normy i czas pracy czy urlopy pracownicze, to tylko niektóre przykłady regulacji, które mogą podnieść atrakcyjność brytyjskiego rynku i spowodować przesunięcie inwestycji z Unii Europejskiej na Wyspy. Kłopoty będą miały zwłaszcza te firmy, które są powiązane kapitałowo z podmiotami z Wielkiej Brytanii – wskazują eksperci.

27.02.2020

Kilka polskich regionów może liczyć na fundusze transformacji energetycznej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Prawo europejskie

Regiony wydobycia węgla w Polsce - Śląsk, Wielkopolska, Dolny Śląsk, Łódzkie, Lubelskie i Małopolskie - będą mogły skorzystać z unijnych funduszy na transformację energetyczną. Mają one być wykorzystane głównie na inwestowanie w małe i średnie firmy, start-upy, nowe przedsiębiorstwa, wspieranie transferu zaawansowanych technologii,

26.02.2020

UE: W marcu rozpoczną się konsultacje w sprawie przeglądu praworządności 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W połowie marca ma zostać opublikowane zaproszenie do konsultacji w sprawie przeglądu praworządności we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Raport, który ma być podstawą do wiązania unijnych funduszy z praworządnością, ma być gotowy we wrześniu. Polski rząd podchodzi do tego planu z rezerwą.

25.02.2020

Polska też usunie luki prawne, z których korzystają inwestorzy gazociągów Nord Stream

Budownictwo Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Zasada, że stosowane mają być wymogi prawa Unii Europejskiej dotyczące m.in. dostępu stron trzecich, zatwierdzania taryf, rozdziału własnościowego i przejrzystości, do wszystkich gazociągów funkcjonujących na terytorium i w morzu terytorialnym Unii, trafi także do polskiego systemu prawnego.

25.02.2020

UE: Opony mają mieć informacje o zużyciu paliwa, hałasie i przyczepności

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Etykiety na oponach mają zawierać także takie parametry jak efektywność paliwowa, przyczepność na mokrej powierzchni i hałas, będą musiały też bardziej rzucać się w oczy i dostarczać konsumentom więcej informacji. Takie zasady mają znaleźć się w rozporządzeniu, które przyjęli we wtorek w Brukseli przedstawiciele państw członkowskich UE.

25.02.2020

EKZZ daje zielone światło dla sprawiedliwych płac minimalnych w Europie

Emerytury i renty Prawo pracy Finanse Prawo europejskie

Ponad 2/3 organizacji członkowskich Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, w tym OPZZ, poparło w procedurze głosowania korespondencyjnego stanowisko EKZZ pozytywnie oceniające dokument Komisji Europejskiej dotyczący sprawiedliwych płac minimalnych w Europie.

24.02.2020

UE: Pod naciskiem parlamentu sprawa praworządności trafi na posiedzenie Rady

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W planie marcowego posiedzenia ministrów do spraw europejskich państw UE ma znaleźć się punkt dotyczący praworządności w Polsce i na Węgrzech. To skutek nacisku największych frakcji w Parlamencie Europejskim na chorwacką prezydencję, która dotychczas unikała debaty na ten temat.

24.02.2020