- Wieloletnia determinacja OPZZ na forum europejskim przynosi pozytywne rezultaty. Korzystne dla pracowników w Europie rozwiązania są coraz bliższe praktycznej realizacji - poinformowało w poniedziałek, 24 lutego 2020 r., kierownictwo Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ). Jak podkreślono, stało się to pomimo wątpliwości i oporów ze strony związków zawodowych z krajów nordyckich.


Sprawiedliwe płace minimalne w Europie

14 stycznia 2020 roku Komisja Europejska opublikowała dokument  konsultacyjny rozpoczynający pierwszą fazę konsultacji z partnerami społecznymi w sprawie możliwych działań dotyczących wyzwań odnoszących się do godnych płac minimalnych. Jak poinformowało OPZZ, burzliwa dyskusja na temat tego dokumentu odbywała się od wielu tygodni także na forum Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Pomimo wątpliwości i oporów ze strony związków zawodowych z krajów nordyckich, ostatecznie ponad 2/3 organizacji członkowskich Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, w tym Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, poparło w procedurze głosowania korespondencyjnego stanowisko EKZZ pozytywnie oceniające dokument Komisji Europejskiej dotyczący sprawiedliwych płac minimalnych Europie i wyrażające oczekiwanie przystąpienia do kolejnego etapu konsultacji z partnerami społecznymi.

Czytaj również: Europejska płaca minimalna nie "ozłoci” polskich pracowników


OPZZ za europejską płacą minimalną

Swoje stanowisko w tej kwestii wyraziło Prezydium OPZZ na posiedzeniu 4 lutego 2020 r. - Prezydium OPZZ postuluje ustanowienie europejskiej płacy minimalnej, ponieważ w naszej ocenie może ona być instrumentem konwergencji społecznej w Unii Europejskiej i zagwarantować godziwe wynagrodzenia pracownikom w Polsce i Europie. Wobec skali ubóstwa pracujących uznajemy za konieczną politykę „równania w górę” warunków pracy i płacy obywateli UE. W przypadku Polski, ustanowienie europejskiej płacy minimalnej może dodatkowo przyczynić się do zahamowania odpływu pracowników do innych krajów - napisano w stanowisku. Prezydium OPZZ poparło także, postulowaną przez Komisję Europejską, potrzebę włączania partnerów społecznych w proces ustalania płac minimalnych na każdym etapie.

 

Cena promocyjna: 50.15 zł

|

Cena regularna: 59 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł



Według OPZZ, KE powinna przedstawić precyzyjną informację, jaki poziom płac minimalnych uznaje za spełniający kategorię godziwego wynagrodzenia za pracę i przedstawić uzasadnienie jego wyliczania. Pozwoli to na rzeczowy dialog w zakresie płac minimalnych. - W naszej ocenie, minimalne wynagrodzenie za pracę powinno pozwalać na godziwe życie pracownika i jego rodziny. Komisja Europejska powinna w tej kwestii uwzględnić postulat europejskich związków zawodowych – określony na Kongresie EKZZ w 2019 r. – aby płaca minimalna w Europie wynosiła co najmniej 60 proc. mediany wynagrodzeń lub 60 proc. płacy przeciętnej w gospodarce narodowej, brane pod uwagę zamiennie w zależności od tego, która relacja jest korzystniejsza dla pracowników w danym państwie członkowskim UE - podkreśliło w swoim stanowisku Prezydium OPZZ.
Co więcej, w ocenie OPZZ, Komisja Europejska powinna zachęcać kraje członkowskie UE, w tym w szczególności Polskę, do jak najszybszego ratyfikowania i właściwego implementowania konwencji MOP nr 131 w sprawie płac minimalnych oraz art. 4 ust. 1 Europejskiej Karty Społecznej, który m.in. zobowiązuje do zapewnienia pracownikom wynagrodzenia zapewniającego godziwy poziom życia.

 



Płaca minimalna na początek

- Najskuteczniejszym instrumentem do wprowadzenia europejskiej płacy minimalnej jest dyrektywa ramowa. Biorąc pod uwagę doniosłość zagadnienia wynagrodzeń dla zrównoważonego rozwoju UE, w tym wpływu wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na możliwość godnego życia obywateli UE, dyrektywa ramowa i jej właściwa implementacja, zagwarantowałaby trwałe rozwiązania, korzystne z punktu widzenia interesów pracowników w całej Unii Europejskiej. Niestety, efekty ponadsektorowego europejskiego dialogu społecznego w ostatnich kilkunastu latach sprawiają, że Prezydium OPZZ sceptycznie odnosi się do podjęcia w tej kwestii dialogu między partnerami społecznymi na poziomie Unii, o jakim mowa w art. 155 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej - podkreśla Prezydium OPZZ. Według niego, wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej, spełniającej kryteria płacy godziwej, powinno być powiązane z dalszymi inicjatywami społecznymi na poziomie europejskim, w ramach realizacji zasad Europejskiego Filaru Praw Socjalnych, które będą prowadzić do wzrostu wynagrodzeń ogółem. W szczególności, w ocenie OPZZ, dotyczy to inicjatyw na rzecz promowania rokowań zbiorowych na wszystkich szczeblach.

Czytaj również: KE chce ustalić poziom płacy minimalnej w UE