Dr hab. Taborowski: Polski rząd pod presją, bo dyskryminuje swoich obywateli

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny i Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uważają, że skoro organizacja wymiaru sprawiedliwości leży po stronie państwa członkowskiego, to zobowiązania wobec Unii Europejskiej nie ma. Ale nieprzestrzeganie zobowiązania do niezależnego sądu uderza w samą istotę Unii i narusza jednocześnie zasadę równości obywateli, dlatego rząd polski jest za to karany.

26.01.2022

TK odroczył do 23 lutego rozprawę ws. wyroków ETPC o statusie polskich sędziów

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny odroczył do 23 lutego rozprawę w sprawie wniosku prokuratora generalnego, który dotyczy kwestii możliwości oceny statusu polskich sędziów przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Na dwóch dotychczasowych posiedzeniach TK wysłuchał stron postępowania, których przedstawiciele odpowiadali potem na pytania sędziów.

25.01.2022

Izba Dyscyplinarna i TK raczej nie wygrają wojny z unijnym trybunałem

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wykreowany przez polityków konflikt prawny z Unią Europejską nie tylko pozbawi nas dostępu do unijnych funduszy, ale utrudni też domaganie się w polskich sądach przestrzegania zasady równości obywateli wobec prawa, niedyskryminacji, czy sprawności procesu. Może też negatywnie wpłynąć na prawa Polaków w innych państwach członkowskich.

25.01.2022

Organizacje nie chcą ustawy o "wolności słowa w internecie"

Nowe technologie Prawo europejskie

Organizacje praw człowieka, biznesowe, izby branżowe, wspólnie występują przeciw projektowi ustawy o ochronie wolności słowa w internetowych serwisach społecznościowych. Ich zdaniem promuje się w nim mechanizm arbitralnej kontroli politycznej nad swobodą wypowiedzi w internecie i jest on niezgodny z prawem Unii Europejskiej.

24.01.2022

Rzecznik TSUE: Trybunał konstytucyjny nie może zabronić sądom stosowania prawa Unii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Prawo Unii stoi na przeszkodzie przepisowi krajowemu lub praktyce, zgodnie z którymi sądy krajowe nie są uprawnione do badania zgodności z prawem UE przepisu krajowego, uznanego za zgodny z konstytucją na mocy orzeczenia trybunału konstytucyjnego państwa członkowskiego - stwierdził w opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Anthony Michael Collins.

21.01.2022

UE: Powstają przepisy mające zwalczać nielegalne treści w internecie

Nowe technologie Prawo europejskie

Zwalczanie nielegalnych treści w sieci, zapewnienie odpowiedzialności platform za ich algorytmy oraz poprawa moderacji treści - takie m.in. zasady zawierać ma nowe unijne prawo, którego projekt poparł w czwartek Parlament Europejski. Dalsze prace nad projektem prowadzone będą w drodze negocjacji z reprezentującą Radę UE francuską prezydencją.

20.01.2022

Senat za dodatkową dopłatą do płatności bezpośrednich

Prawo europejskie

Senat podjął w czwartek uchwałę o przyjęciu nowelizacji ustawy o płatnościach dla rolników bez poprawek. Wprowadza ona dodatkową dopłatę do płatności bezpośrednich. Na ten cel rząd przeznaczy w ciągu najbliższych dwóch lat 400 mln zł. Dopłatą tą zostanie objęte ponad 1 mln rolników. Tydzień wcześniej Sejm uchwalił tę ustawę jednogłośnie.

20.01.2022

KE żąda zapłaty kary za Izbę Dyscyplinarną

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. wymiaru sprawiedliwości Christian Wigand poinformował w czwartek, że wysłane zostało do Polski wezwanie do zapłaty kary w związku z niewykonaniem decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Kara wynosi milion euro dziennie, a według "licznika" Iustitii, obecnie jest to już 78 mln.

20.01.2022

Rzecznik TSUE: Świadczenia zależne od miejsca zamieszkania członków rodziny sprzeczne z prawem UE

PIT Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Indeksacja zasiłku rodzinnego i przywilejów podatkowych przyznawanych przez Austrię pracownikom, których dzieci zamieszkują na stałe w innym państwie członkowskim, jest sprzeczna z prawem Unii – uważa rzecznik generalny. Jego zdaniem, pracownicy pochodzący z innych państw członkowskich powinni móc korzystać w Austrii z takich samych zasiłków i przywilejów podatkowych co pracownicy austriaccy.

20.01.2022

TSUE: Państwo ma zapewnić warunki do naprawienia szkody wyrządzonej naruszeniem prawa UE

Prawo europejskie

Mimo, że Trybunał stwierdził już, iż przepisy niemieckie ustalające minimalne stawki wynagrodzenia za usługi architektów i inżynierów są sprzeczne z dyrektywą usługową, to sąd krajowy rozpoznający spór pomiędzy jednostkami nie jest zobowiązany odstąpić od stosowania tego uregulowania niemieckiego wyłącznie na podstawie prawa Unii.

19.01.2022

„Zatrudniony” przez aplikację wynajmuje głównie własny rower i... trochę pracuje

Prawo pracy Prawo europejskie

Osoby zatrudnione przez platformy cyfrowe w Polsce jako kurierzy czy rozwożący posiłki, pracują na umowy zlecenie przeważnie przez 3 godziny w tygodniu. Lwią część ich zarobku stanowi jednak wynajem własnego roweru lub samochodu, którym te usługi świadczą. Zdaniem prawników, Polska ma wystarczające narzędzia, by „ucywilizować” umowy zlecenia.

19.01.2022

W 2022 roku wiele ważnych zmian w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych

Prawo pracy Prawo europejskie

Działy kadr i compliance powinny przygotować się na bardzo pracowity rok 2022, ponieważ możemy spodziewać się, że wejdzie w nim w życie szereg istotnych zmian przepisów prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych – piszą dr Magdalena Rycak i dr Artur Rycak.

18.01.2022

Dr Piaskowska: Polska dołącza do grupy państw ignorujących wyroki ETPC

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W środę 19 stycznia Trybunał Konstytucyjny ma rozpatrzyć wniosek Prokuratora Generalnego dotyczący uprawnień Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do kwestionowania statusu polskich sędziów. ETPC już wydał takie wyroki, więc po przewidywanym orzeczeniu TK Polska może dołączyć do grupy państw ignorujących jego orzeczenia - mówi dr Olga Piaskowska z Uniwersytetu SWPS.

18.01.2022

Instrukcja obsługi maszyn – w papierze, elektroniczna, a może w internecie

Prawo pracy BHP Prawo europejskie Poprawmy prawo

Czy instrukcja obsługi maszyny musi być dodawana tylko w papierze? Zdaniem prawników, postulat części pracodawców i pracowników wprowadzenia prawnego obowiązku wyposażenia maszyn w instrukcje papierowe i elektroniczne jest racjonalny. Zwłaszcza, że już dziś niektórzy producenci maszyn oprócz instrukcji w wersji papierowej dodają także elektroniczną i publikują w internecie.

17.01.2022

TSUE: Za przyśpieszony lot też należy wypłacić odszkodowanie

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie

Pasażerom należy się odszkodowanie za lot, który odbył się wcześniej niż zaplanowano. Na przewoźniku ciąży bowiem obowiązek informacyjny, który powinien zostać spełniony z odpowiednim wyprzedzeniem. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że poinformowanie podmiotu, który pośredniczył w zawarciu umowy, nie zwolni przewoźnika od odpowiedzialności.

15.01.2022

Sejm poprawił przepisy o paszportach - dzieci par jednopłciowych mogą mieć jeszcze trudniej

Prawo rodzinne Administracja publiczna Prawo europejskie

Urodzone za granicą dzieci par jednopłciowych nie powinny mieć problemów z otrzymywaniem polskich dokumentów – tak wynika m.in. z orzecznictwa NSA oraz rozstrzygnięć unijnych trybunałów i to niezależnie od tego, czy państwo uznaje związki jednopłciowe. Tymczasem Sejm tak zmienił przepisy, że może być to jeszcze trudniejsze.

14.01.2022

Firmy nie wiedzą, jak weryfikować badania medycyny pracy z zagranicy

Prawo pracy BHP Prawo europejskie

Pracodawcy mają problem z ustaleniem, czy badania medycyny pracy cudzoziemców oddelegowanych do pracy w Polsce, spełniają standardy polskich przepisów i będą honorowane w naszym kraju. Zdaniem prawników, zmiana prawa jest konieczna, by jednoznacznie przesądzić, którego kraju regulacje będą miały zastosowanie.

14.01.2022

Wynagrodzenie dla sygnalisty? Do rozważenia w pracach nad ustawą

Prawo pracy RODO Prawo europejskie

Czy w polskich realiach jesteśmy gotowi, choćby na rozmowę o wprowadzeniu wynagrodzenia dla sygnalistów z tytułu dokonanego zgłoszenia? Dotychczas brakuje szerszej, merytorycznej dyskusji, wymiany poglądów oraz analiz w tym zakresie. Jest kilka istotnych otwartych pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć zanim zdecydujemy się finansowo nagradzać sygnalistów.

14.01.2022

KE przystępuje do potrącania kary za Turów

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska rozpoczęła wdrażanie procedury wstrzymywania wypłat dla Polski. Powodem jest ignorowanie kar naliczanych za niezastosowanie się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kopalni Turów. Blokada funduszy dla Polski może nastąpić już w najbliższych dniach. Obecnie kwota ta przekracza już 50 mln euro.

13.01.2022

TSUE: Adwokacki sąd ma rozpatrzyć skargę na Giertycha, ale nie może go wydalić z adwokatury

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie nie może powstrzymać się od rozpoznania toczącej się przed nim sprawy, ale odwołanie, które jest obecnie przedmiotem rozpoznania, nie może prowadzić do orzeczenia kary wydalenia z adwokatury, które w konsekwencji pociągałoby za sobą wykreślenie zainteresowanego z listy adwokatów - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej Romana Giertycha.

13.01.2022