Będzie własność warstwowa - budowle nie tylko na gruncie

Prawo cywilne Polski Ład Nieruchomości

To co się buduje nie musi być ściśle związane z gruntem. W Nowym Jorku czy Chicago można kupić działkę abstrakcyjną, znajdującą się nad ziemią, tzw. puste powietrze. I nikogo to nie dziwi. Swoje uregulowania dotyczące własności warstwowej mają również m.in. kraje skandynawskie, Francja. Czy tak będzie i w Polsce? Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad przepisami w tej sprawie.

23.11.2021

Frankowicz nie zawsze po unieważnieniu umowy od razu otrzyma zwrot pieniędzy

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Banki w postępowaniach frankowych chętnie składają zarzut zatrzymania, a sądy czasem go uwzględniają. Tymczasem wcale nie jest oczywiste, czy taki zarzut jest dopuszczalny w przypadku kredytów. Prawo zatrzymania może być stosowane jedynie w przypadku umów wzajemnych, a budzi wątpliwości, czy taki charakter ma umowa kredytu.

20.11.2021

Frankowicz kredyt unieważni, ale na wykreślenie hipoteki poczeka

Prawo cywilne Kredyty frankowe Nieruchomości

Frankowicze mają duże problemy z wykreśleniem hipoteki z ksiąg wieczystych swoich nieruchomości. Nie wszystkie banki honorują wyroki unieważniające umowy kredytowe, często grają na czas. Długo też czeka się na wykreślenie hipoteki w sądzie. A banki uważają, że to prawnicy mieszają w głowach frankowiczów i każą im występować o wykreślenie hipoteki, kiedy jeszcze wyrok nie jest prawomocny.

12.11.2021

Zatory w księgach wieczystych blokują obrót nieruchomościami

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Coraz dłużej czeka się na wpis do księgi wieczystej. W dużych miastach, takich jak Warszawa, ponad rok jest już standardem. Przybywa jednocześnie osób, które decydują się na zakup nieruchomości, chociaż sprzedający nie jest jeszcze ujawniony w księdze jako właściciel, przez co sporo ryzykują. Nie działa wtedy rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych.

10.11.2021

W covidzie brak zebrania we wspólnocie i głosowanie online to norma, nie ma co się skarżyć

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus Nieruchomości

Głosowanie nad uchwałami we wspólnocie mieszkaniowej może odbywać się przy pomocy programu e-kartoteka lub w innej formie online. Natomiast roczne obowiązkowe zebranie musi być typowym tradycyjnym spotkaniem. Ale jest pandemia i przepisy covidowe pozwalają na odstępstwa od tej zasady - stwierdził Sąd Okręgowy w Warszawie.

06.11.2021

Najem krótkoterminowy - ma być centralny rejestr, branża chce też licencji

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce uregulować najem na doby. Na razie ma ogólne założenia, z których wynika, że planuje stworzyć centralny rejestr usług hotelarskich. Dla branży to za mało i domaga się wprowadzenia licencji. Jej numer byłby niezbędny do rejestracji mieszkania na takich platformach rezerwacyjnych, jak Booking czy Airbnb. Dzięki temu ma zniknąć szara strefa i wszyscy płaciliby podatek.

02.11.2021

Projekt: Wywłaszczeni dostaną więcej i bonus na przeprowadzkę

Drogi Nieruchomości

Rząd chce zmienić zasady ustalania odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości. Dawni właściciele będą mogli liczyć na więcej, dostaną pieniądze także na przeprowadzkę i urządzenie się w nowym miejscu. Wciąż jednak przedsiębiorcy nie będą mieli żadnych szans na rekompensatę utraconych na skutek wywłaszczenia korzyści. Właśnie opublikowano projekt w tej sprawie.

28.10.2021

Fundusze hurtowo kupują mieszkania - rząd zastanawia się nad interwencją

Rynek i konsument Nieruchomości

Zagraniczne fundusze mieszkaniowe wykupują od deweloperów na pniu całe osiedla. Hurtowy zakup tysiąca mieszkań w stolicy nikogo już nie dziwi. Nowe mieszkania stają się powoli towarem deficytowym, a ich wybór dla przeciętnego Polaka jest coraz mniejszy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zastanawia się więc nad wprowadzeniem przepisów w tym zakresie. Póki co, bacznie przygląda się rynkowi.

28.10.2021

Niepewne pożyczki w euro - SARON skomplikuje sytuację niektórych kredytobiorców

Kredyty frankowe Nieruchomości

Zmiana LIBOR na SARON nie będzie miała zastosowania do wskaźników LIBOR EUR (EURIBOR), LIBOR JPY czy LIBOR GBP, które z końcem roku 2021 przestaną być publikowane. Obecnie nie istnieje podstawa prawna do ich automatycznego zastąpienia. Banki zapewne będą informowały kredytobiorców o zmianie stopy referencyjnej z LIBOR na SARON i nie będą oferowały żadnych aneksów.

25.10.2021

Ugody frankowiczów z bankiem możliwe, ale nie zawsze korzystne

Finanse Kredyty frankowe Nieruchomości

Chętnych do zawarcia ugody w sprawie frankowej z PKO BP jest sporo, ale pełnomocnicy kredytobiorców uczulają, że to rozwiązanie może nie być tak korzystne, jak pozornie się wydaje. Wielu kredytobiorców rezygnuje z procesu przeciwko bankowi pod wpływem zgłaszanych przez banki zapowiedzi poniesienia przez kredytobiorców konsekwencji ustalenia nieważności umowy kredytu.

25.10.2021

Górski: Nowy wskaźnik SARON namiesza, ale nie w kredytach frankowych

Kredyty frankowe Nieruchomości

„Frankowicze” posiadający kredyty i pożyczki, których oprocentowanie jest obecnie uzależnione od  stopy referencyjnej LIBOR CHF, nie mają wyboru i muszą zaakceptować fakt, że zastąpi go nowy wskaźnik SARON. Banki, które w swoim portfelu mają jednak kredyty powiązane z walutami innymi niż CHF są w trudnej sytuacji – większość takich umów może wygasnąć już za dwa miesiące.

21.10.2021

Wraca pomysł wprowadzenia własności warstwowej

Nieruchomości

Wprowadzenie własności warstwowej w Polsce, reforma służebności czy kłopoty z wykreśleniem hipoteki w wypadku kredytów walutowych - takie m.in. były tematy konferencji naukowej organizowanej przez czasopismo „Nieruchomości@”. Mówiono np., że tradycyjne funkcje służebności nie są optymalne i wystarczające, że trzeba iść za potrzebami obrotu.

20.10.2021

Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego może sparaliżować handel mieszkaniami

Nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii, pod wpływem krytyki Krajowej Rady Notarialnej oraz Stowarzyszenia Notariuszy RP, wycofuje się z propozycji uzależniającej sporządzenie notarialnej umowy sprzedaży nieruchomości od posiadania świadectwa energetycznego. Jednak według zapowiedzi resortu, za brak tego dokumentu będzie grozić grzywna. Umowa sprzedaży dojdzie zaś do skutku.

19.10.2021

Wyrok TSUE w węgierskiej sprawie frankowej nie zaszkodzi polskim kredytobiorcom

Kredyty frankowe Nieruchomości

Przepisy dyrektywy nie kolidują z przepisami krajowymi, które w odniesieniu do umów konsumenckich decydują o nieważności zawartych w umowie zapisów waloryzacyjnych i w ich miejsce wprowadzają odwołanie umowy do oficjalnego kursu wymiany ogłaszanego przez państwo – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Polskiej praktyki orzeczniczej ten wyrok raczej nie zrewolucjonizuje.

16.10.2021

REIT-y w Polsce zderzą się z niekorzystnym opodatkowaniem najmu

Rynek Finanse Nieruchomości

Chociaż jeszcze nie mamy projektu ustawy, a czasem pojawiają się krytyczne głosy również ze strony członków rządu, to na rynku dominuje przekonanie, że prędzej czy później REIT-y w Polsce wreszcie zagoszczą. Tymczasem procedowane właśnie zmiany podatkowe w postaci zwiększenia obciążeń osób fizycznych zarabiających na wynajmie mogą zniechęcać do inwestycji w nieruchomości.

12.10.2021

Uchwała SN w sprawach frankowych przesunięta - będzie nowy sędzia sprawozdawca

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Nie będzie 8 listopada uchwały Sądu Najwyższego w sprawie bezumownego korzystania z kapitału. Kontrola wyboru sędziego sprawozdawcy wykazała nieprawidłowości, które skutkowały decyzją prezes kierującą Izbą Cywilną o zmianie sędziego i terminu wydania uchwały. O wątpliwościach dotyczących sędziego sprawozdawcy pisaliśmy na Prawo.pl.

11.10.2021

Wysoki kurs franka korzystny dla części frankowiczów, kłopotliwy dla banków

Finanse Kredyty frankowe Nieruchomości

Frank kosztujący 4,20-4,30 zł nie cieszy frankowiczów, ale paradoksalnie, coraz częściej zyskują oni na wysokim kursie CHF, jeśli tylko w ciągu ostatniej dekady raty na poczet nieważnej umowy kredytu były faktycznie płacone bezpośrednio we frankach szwajcarskich, np. po ich wcześniejszym zakupie w kantorze internetowym. Bank w takiej sytuacji musi im oddać właśnie franki.

09.10.2021

PKO BP proponuje frankowiczom ugody, ale to na razie wyjątek

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Brak uchwały Sądu Najwyższego w sprawach frankowych hamuje i tak nieduży zapał banków do proponowania ugód kredytobiorcom. Nie pomogą nawet kierowane do banków zachęty przewodniczącego KNF. Na drogę sądową wstąpiło mniej niż 10 proc. kredytobiorców posiadających kredyty walutowe. Prowadzenie spraw sądowych jest dla banków nadal tańsze niż zmiana warunków wszystkich umów kredytu.

04.10.2021

NSA: Bez planu miejscowego grunt jest rolny, nawet jeśli leży odłogiem

Administracja publiczna Nieruchomości

Jeżeli dla danego terenu nie uchwalono planu miejscowego, o przeznaczeniu nieruchomości decydują wpisy w ewidencji gruntów i budynków. Działka ma zatem charakter rolny, choćby była położona na terenie miasta, jak też od wielu lat nie była wykorzystywana do produkcji rolnej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

04.10.2021

Złotówkowicze jak frankowicze - być może będą chcieli unieważnienia umów

Nieruchomości

Dopóki stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie, to kredytobiorcy złotówkowi płacą niskie raty. Kiedyś jednak stopy pójdą w górę, co uderzy po kieszeni osoby zadłużone w rodzimej walucie na wiele lat. Pojawia się pytanie, czy złotówkowicze będą mogli pójść w ślady kredytobiorców frankowych i żądać unieważnienia umów.

02.10.2021