SARON czy LIBOR - unijny sąd oddalił skargę, będzie odwołanie

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Polski frankowicz przegrał przed unijnym sądem w sprawie zastąpienia wskaźnika LIBOR SARON-em. Zdaniem sądu skarga nie została sformułowana w sposób wystarczająco jasny, precyzyjny. Minęły również terminy na kwestionowanie rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie SARON-u. To jednak nie koniec tej batalii.

16.02.2022

NIK: Słaby nadzór nad wykorzystaniem odpadów do rekultywacji gruntów

Samorząd terytorialny Odpady Nieruchomości

Marszałkowie i starostowie nie zapewnili prawidłowego wykorzystania odpadów do rekultywacji gruntów, gdyż nie sprawowali należytego nadzoru nad realizacją wydanych zezwoleń. Nierzetelnie weryfikowali wnioski o wydanie zezwoleń, nieskutecznie i opieszale prowadzili postępowania w sprawie ich cofnięcia - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli.

15.02.2022

Kupujący zrezygnuje z mieszkania z powodu wady istotnej, ale przepis nieprecyzyjny

Prawo cywilne Nieruchomości

Klient dewelopera będzie mógł zrezygnować z zakupu mieszkania, gdy stwierdzi, że są w nim wady istotne, a dodatkowo potwierdzi to ekspertyza rzeczoznawcy budowlanego. Takie uprawnienie daje mu nowa ustawa deweloperska. Problem w tym, że do końca nie wiadomo, co jest taką wadą. W praktyce będzie więc zapewne dochodziło do sporów na tym tle.

14.02.2022

Banki walczą o wynagrodzenie za bezprawne kredyty, ale przegrywają

Kredyty frankowe Nieruchomości

Do sądów trafiły tysiące pozwów banków dotyczących wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu frankowego. Jeden z pierwszych wyroków zapadł w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, który uznał, że wynagrodzenie nie należy się. W przeciwnym razie doszłoby do sytuacji, w której bankowi opłacałoby się zawierać umowy niezgodne z prawem, bo zawsze by zarabiał - wskazał sąd. Wyrok chwalą prawnicy, a bankowcy uważają, że karta może się jeszcze odwrócić.

11.02.2022

Weto wspólnoty skutecznie zablokuje sprzedaż alkoholu w budynku

Nieruchomości

Bez zgody wspólnoty mieszkaniowej restaurator czy właściciel sklepu nie ma praktycznie żadnych szans na sprzedaż alkoholu w lokalu użytkowym położonym w budynku wielorodzinnym. Nie dostanie bowiem zezwolenia, a przepisy są bardzo rygorystyczne. Odwoływanie się do sądu też nic nie pomoże. Wyrokiem nie "przymusi się" właścicieli do zmiany zdania.

08.02.2022

Uchwała o polisolokatach może wpływać na bieg przedawnienia w sprawch frankowych

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Uchwała Sądu Najwyższego dotycząca tzw. polisolokat może mieć zastosowanie w coraz większej liczbie spraw frankowych. Sądy przy jej pomocy mogą uznawać roszczenia banków za przedawnione. Ma to kolosalne znaczenie zwłaszcza dla zaawansowanych, dawno wszczętych spraw. Może ona też ujednolicić orzecznictwo w tych sprawach.

31.01.2022

Fundusz remontowy we wspólnocie - składka od metra to niewłaściwa praktyka

Prawo cywilne Nieruchomości

Wspólnoty mieszkaniowe często uzależniają wysokość składki na fundusz remontowy od powierzchni użytkowej lokalu, a to jest poważny błąd. Właściciele lokali powinni brać pod uwagę wysokość udziału w nieruchomości wspólnej - stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie i uchylił uchwałę w tej sprawie. Są jednak opinie, że prawo powinno pozostawić to do decyzji współwłaścicieli.

29.01.2022

Notariusz wpisze hipotekę - nowy sposób na zatory w księgach wieczystych

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozwiązać problem z księgami wieczystymi, dając notariuszom możliwość wpisywania do nich odrębnej własności i hipoteki. Pomysł chwalą deweloperzy, ale zdaniem referendarzy otworzy to puszkę Pandory, bo - jak mówią - notariusz nie da gwarancji, że wszystko zostanie skontrolowane, a błędy uderzą w bezpieczeństwo obrotu prawnego.

28.01.2022

Prezydent podpisał ustawę o ochronie odbiorców paliw gazowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Nieruchomości

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Celem ustawy jest m.in. ochrona mieszkańców budynków wielolokalowych i niektórych odbiorców wrażliwych przed drastycznymi podwyżkami rachunków za gaz. M.in. Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie automatycznie zostaną objęte taryfami.

27.01.2022

Rada gminy zadecyduje za jaki okres dochód najemcy będzie weryfikowany

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Nieruchomości

Gmina zna najlepiej potrzeby swoich mieszkańców, dlatego też to rada gminy ma ustalać za jaki okres będzie badać i weryfikować dochody osób ubiegających się o najem mieszkania komunalnego. Taką zmianę do ustawy o ochronie praw lokatorów zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie samorządów 3- miesięczny okres jest zbyt krótki.

26.01.2022

Śmieci - prawo pozwala na różne warianty, ale nie ma idealnego systemu opłat

Samorząd terytorialny Odpady Nieruchomości

Opłaty za śmieci szybują w górę, a wraz nimi emocje mieszkańców. Odpady stały się też tematem politycznym oraz powodem społecznych protestów. Nie raz też gościły na wokandzie sądowej. Prawdziwe rekordy pobito w Warszawie, gdzie uchwały rady miasta wprowadzające system naliczania opłat zmieniano kilkakrotnie, ostatnio w styczniu 2022 roku. 

26.01.2022

SARON zamiast LIBOR-u, a banki podsuwają wątpliwe aneksy

Kredyty frankowe Nieruchomości

Kredytobiorcy frankowi otrzymują od banków aneksy, które umożliwiają formalne uregulowanie zmiany wskaźnika LIBOR na SARON. Pełnomocnicy zalecają zachowywanie ostrożności. A według Komisji Nadzoru Finansowego wprowadzenie SARON-u nie wymaga aneksowania, kredytobiorcy będą kontynuować spłatę swoich zobowiązań przy zachowaniu pozostałych zasad.

24.01.2022

Senat rekomenduje poprawki do ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Nieruchomości

Senat w czwartek jednomyślnie podjął uchwalę o przyjęciu ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych z poprawkami. Za głosowało 98 senatorów. Poprawki zmierzają m.in. do poszerzenia zakresu podmiotów, które mogą skorzystać z niższych taryf gazowych o mikro-, małe i średnie firmy. Teraz ustawa ponownie trafi do Sejmu.

20.01.2022

SN: Prawo przejazdu pozostaje po podziale gruntu

Prawo cywilne Nieruchomości

Po podziale nieruchomości władnącej, a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą w ten sposób nieruchomość - taką uchwałę w składzie trzech sędziów podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

19.01.2022

Banki pozywają frankowiczów, by przerwać bieg przedawnienia

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Poprawmy prawo Nieruchomości

Banki masowo składają pozwy do sądów przeciwko frankowiczom o zwrotu kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może się spodziewać każdy, kto w 2018 roku wystąpił do sądu o unieważnienie umowy. W ten sposób banki chcą przerwać trzyletni termin przedawnienia. Frankowiczowi, który przegra, grozi zwrot wysokich kosztów sądowych.

17.01.2022

Wywłaszczenie nieruchomości na cele publiczne - nie ma sprawiedliwych rozwiązań

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nieruchomości

Gdy społeczeństwu potrzebne są nowe drogi, linie kolejowe, sieci energetyczne itp. elementy infrastruktury technicznej, wywłaszczenie okazuje się niezbędne. Jenak organy państwa winny zachować szczególną staranność, aby nie pogorszyć sytuacji życiowej osoby nim dotkniętej. Niestety, obowiązujące obecnie przepisy zdają się nie spełniać tego warunku.

15.01.2022

Opublikowano wzory oświadczeń ochrony taryfowej dla odbiorców gazu

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Nieruchomości

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano już projekt rozporządzenia w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców paliw gazowych w celu skorzystania ze szczególnych rozwiązań w związku z sytuacją na rynku gazu. Takie oświadczenia trzeba będzie złożyć w ciągu 45 dni, by stać się odbiorcą gazu objętym ochroną taryfową.

14.01.2022

Renta planistyczna także za odrolnienie działki warunkami zabudowy

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Od warunków zabudowy "odralniających" działkę będzie płaciło się wysoką rentę planistyczną wynoszącą 30 proc. wzrostu wartości nieruchomości. Gminy będą mogły jej żądać również z chwilą uzyskania przez inwestora ostatecznego pozwolenia na budowę. Takie plany ma Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowujące zmiany w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

11.01.2022

Warszawa: Spółdzielnie czekają na nowe stawki gazu

Finanse Nieruchomości

Większość warszawskich spółdzielni nie wie jeszcze, jakie nowe stawki za gaz przyjdzie płacić ich mieszkańcom. Sytuacja ma wyjaśnić się w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Wielu warszawiaków ma podpisane umowy bezpośrednio z dostawcą, co oznacza, że powinni uniknąć najwyższych podwyżek.

07.01.2022

Błędy w miejscowych planach zagospodarowania znikają dzięki cyfryzacji

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Błędy w miejscowych planach, które prowadzą do wielu zawiłości formalnych, skutkują barierami w rozwoju gmin i miast, bywają też związane z tym problemy w uzyskiwaniu pozwoleń na budowy. Samorządy rozwiązują ten problem, wdrażając szereg narzędzi cyfrowych we współpracy z branżowymi specjalistami. Z pomocą przyszło także Ministerstwo Rozwoju.

06.01.2022