Koniec covidowego zakazu eksmisji - wkrótce zniknie z przepisów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Wprowadzony na początku epidemii Covid-19 zakaz blokuje eksmisje z lokali. Ich właściciele nie rozumieją, dlaczego kolejne ograniczenia pandemiczne są znoszone, a to wciąż istnieje. Jak dowiedziało się nieoficjalnie Prawo.pl, ma się to zmienić i zakaz zniknie z przepisów. Stosowny projekt jest już w Sejmie.

09.04.2022

Zarządca drogi wejdzie na nieruchomość bez zgody właściciela

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Umożliwienie zarządcy drogi wejścia na teren cudzej nieruchomości objętej decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach w celu prowadzenia prac przygotowawczych również bez zgody właściciela lub użytkownika wieczystego - przewiduje projekt noweli ustawy o realizacji inwestycji drogowych.

05.04.2022

Frankowicze długo jeszcze poczekają na rozstrzygnięcie TSUE o przedawnieniu roszczeń

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Dopiero na jesieni 2022 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok ważny dla tysięcy frankowiczów. Chodzi o rozwianie wątpliwości dotyczących początku biegu przedawnienia ich roszczeń przeciwko bankom. Na razie odbyła się rozprawa. Zdominował ją problem niewydolności Sądu Najwyższego w obszarze kredytów frankowych.

05.04.2022

Gmina może zmieniać przeznaczenie prywatnych nieruchomości

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Właściciele nieruchomości zarezerwowanej w planie pod inwestycję publiczną, np. tereny zielone, mogą żądać od gminy odszkodowania lub wykupienia nieruchomości albo jej części, lub przyznania nieruchomości zamiennej. Z takimi roszczeniami mają prawo wystąpić, gdy nie mogą korzystać z nieruchomości (lub jej części) w sposób dotychczasowy lub jeżeli jest to istotnie utrudnione.

26.03.2022

Kredyty frankowe - propozycje ugodowe często nadużyciem prawa

Kredyty frankowe Nieruchomości

Od kilku tygodni kredytobiorcy różnych banków, którzy procesują się z tymi bankami, otrzymują od nich pozwy o zwrot wypłaconego kapitału kredytu i o zwrot wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, bądź wnioski o zawezwanie do próby ugodowej dotyczące tych roszczeń. Tymczasem taka próba ugodowa banku może być uznana za niedopuszczalną, jak zmierzająca do przerwania biegu przedawnienia.

26.03.2022

Specustawa ukraińska jest dziurawa. Na kwaterowaniu uchodźców zarobią też oszuści

Nieruchomości Ukraina

Na specustawie ukraińskiej mogą zarobić nieźle oszuści. Nie trzeba bowiem mieć tytułu prawnego do mieszkania, by otrzymać pieniądze za udzielenie schronienia wojennym uchodźcom. Trudno też będzie zweryfikować, ile osób skorzystało z noclegu. A ewentualna kontrola w większości przypadków będzie czystą fikcją. Ustawa nie określa też rozliczeń za wyżywienie przyjmowanych Ukraińców.

22.03.2022

Zakaz eksmisji uderza w uchodźców z Ukrainy

Nieruchomości Ukraina

Wprowadzony w stanie epidemii i nadal obowiązujący zakaz eksmisji może mieć negatywny wpływ na zapewnienie zakwaterowania uchodźcom wojennym z Ukrainy. Jest on nie tylko barierą w zwiększaniu podaży mieszkań, ale może także zniechęcać ich właścicieli do wynajmowania wolnych lokali - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.

17.03.2022

Rozporządzenie ws. wysokości świadczenia dla pomagających obywatelom Ukrainy opublikowane

Samorząd terytorialny Domowe finanse Administracja publiczna Nieruchomości Ukraina

Rządowe rozporządzenie w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy zostało opublikowane we wtorek w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nim, maksymalna wysokość wypłacanego świadczenia to 40 zł za osobę dziennie.

15.03.2022

Rząd dorzuci do utrzymania uchodźców tylko przez 60 dni

Nieruchomości Ukraina

Właściciele mieszkań będą mogli liczyć na refundację kosztów utrzymania uchodźców, których przyjmą pod swój dach. Wsparcie wyniesie dziennie 40 zł od osoby za dzień i będzie ograniczone w czasie. Można na nie liczyć przez 60 dni. Tylko nieliczni będą mogli przedłużyć ten okres. Nikłe są też szanse, by wnioski można było składać już od środy, jak zapowiada rząd.

15.03.2022

Wynajem czy użyczenie - co wybrać zawierając umowę z cudzoziemcem

Prawo cywilne Nieruchomości Ukraina

Wielu właścicieli wynajmuje mieszkania obywatelom Ukrainy, albo je użycza. Jaka forma umowy jest najlepsza?  Prostej odpowiedzi nie ma. Każdy prawnik powie, że "to zależy". Przede wszystkim istotne jest to, czy wynajmuje się lokal w celach zarobkowych, czy też, by pomóc. W pierwszym przypadku właściwszy będzie najem, w drugim - użyczenie lub prekarium. 

15.03.2022

Specustawa ukraińska - zakaz eksmisji zniesiony, ale tylko przy użyczeniu

Nieruchomości Ukraina

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa niewiele pomaga właścicielom, którzy wynajmują lokale uchodźcom z Ukrainy. Na większe wsparcie mogą liczyć ci, którzy użyczają swoje lokale. W ich przypadku nie będą obowiązywały m.in. przepisy ograniczające eksmisję. Nie oznacza to jednak pełnej dowolności w pozbyciu się lokatora.

11.03.2022

Goszcząc w domu uchodźców z Ukrainy warto skorzystać z prekarium

Nieruchomości Ukraina

Wielu Polaków udostępnia obecnie mieszkania uchodźcom. Pojawia się jednak obawa, że takie nieodpłatne i grzecznościowe udostępnienie mieszkania może się wiązać dla właściciela z negatywnymi konsekwencjami, w szczególności z koniecznością prowadzenia długotrwałej eksmisji, jeśli uchodźca odmówi opuszczenia lokalu. Warto skorzystać więc zawczasu z instytucji prekarium.

10.03.2022

Nowe reguły dla ubezpieczeń pomostowych nie zlikwidują zatorów w księgach

Finanse Nieruchomości

Już w drugim kwartale tego roku rząd ma przyjąć nowelizację prawa bankowego zakładającą wsparcie dla kredytobiorców hipotecznych oczekujących na wpis bankowej hipoteki – wynika z informacji umieszczonych właśnie w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich nowe prawo nie wyeliminuje źródła problemu, jakim jest postępujący paraliż w sądach wieczystoksięgowych.

09.03.2022

SN chroni prawa majątkowe członków upadłych spółdzielni

Prawo cywilne Nieruchomości

Sąd Najwyższy uwzględnił pierwszą spośród 56 skarg nadzwyczajnych Prokuratora Generalnego od wpisów hipoteki przymusowej na lokalach po upadłej spółdzielni mieszkaniowej. Postanowił wykreślić wpis z hipoteki. SN potwierdził, że księga wieczysta lokalu nabytego na własność na skutek sprzedaży upadłościowej nieruchomości spółdzielni mieszkaniowej, nie może być obciążana hipoteką ustanowioną dla zabezpieczenia długów likwidowanej spółdzielni.

08.03.2022

Podniesienie gruntu na działce dozwolone, ale nie zmiana stosunków wodnych

Samorząd terytorialny Środowisko Nieruchomości

Podniesienie terenu bez związku z pracami budowlanymi nie wymaga pozwolenia budowlanego. Właściciel gruntu nie może jednak zmieniać stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu wody opadowej ze szkodą dla gruntów sąsiednich, co często w takich sytuacjach ma miejsce. Prawo wodne zakazuje właścicielowi samowolną zmianę stosunków wodnych.

05.03.2022

Wichura uszkodziła dom lub samochód - polisa pomoże usunąć szkody

Prawo cywilne Nieruchomości Ubezpieczenia

Eunice, Antonia i Bibi przetoczyły się przez Europę, wyrządzając szkody. Także w Polsce widzieliśmy wiele zrujnowanych domów i zniszczonych samochodów. Ubezpieczenia nieruchomości oraz autocasco okazują się w tym czasie bardzo pomocne. Zakres ubezpieczenia AC niemal zawsze obejmuje uszkodzenie od zniszczeń wyrządzonych przez wichury, ale polisy chronią w różnym zakresie.

26.02.2022

Covidowe przepisy nie zawiesiły terminu na uregulowanie opłaty przekształceniowej

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Przepisy tarczy covidowej nie zawiesiły terminu na wniesienie opłaty za przekształcenie udziału w prawie użytkowania wieczystego we własność, bo ma ona charakter cywilnoprawny, a nie administracyjny. A to oznacza, że właściciel lokalu, który z powodu pandemii nie uregulował jej na czas, zapłaci więcej za przekształcenie.

25.02.2022

Tysiące mieszkań spółdzielczych nadal w luce prawnej

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Senat pracują nad dwoma różnymi projektami, które mają wyprostować sytuację prawną przeszło połowy miliona mieszkań własnościowych w blokach spółdzielczych stojących na gruntach o nieuregulowanym stanie prawnym. Żaden nie jest jednak doskonały. Pierwszy w ogóle nie dotyczy gruntów, a drugi jest bardzo kosztowny.

22.02.2022

Umowa najmu lokalu może być także umową konsumencką

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Umowa najmu mieszkania może mieć charakter konsumencki. Mamy z nią do czynienia także wówczas, gdy wynajmującym jest podmiot publicznoprawny. A ponieważ najemcy jako konsumenci są najczęściej słabszą stroną w umowie, mogą więc liczyć wtedy na objęcie ich ochroną wynikającą z unijnych regulacji. W razie sporu sąd weźmie to pod uwagę.

19.02.2022

Zła sytuacja Getinu niepokoi frankowiczów - czy zabezpieczenie to konieczność?

Kredyty frankowe Nieruchomości

Frankowiczów martwi sytuacja Getin Noble Banku, bo jego kapitały własne są mniejsze niż potencjalne koszty umów z klientami. A ci, jeśli wygrają spory sądowe z bankiem, mogą mieć problemy z odzyskaniem wszystkich pieniędzy. Gdyby Getin podzielił losy Idea Banku, mógłby w nim zostać jedynie toksyczny portfel frankowy, a aktywa byłyby przejęte przez inny bank.

18.02.2022