Prawo.pl

Polacy vs. AI – czy sztuczna inteligencja zagraża naszym zawodom

Rynek Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy
Co piąty polski pracownik (22,22 proc.) nie obawia się rozwoju technologii, uważając swoją branżę za odporną na zmiany w przyszłości. Prawie połowa (49,03 proc.) postrzega sektor IT za najbardziej odporny na wyzwania przyszłości – wynika z raportu ADP. Z drugiej strony, co ósmy Polak (12,27 proc.) w wieku 45-54 nie uważa, by jakikolwiek zawód był odporny na to, co przyniesie przyszłość.
Grażyna J. Leśniak
24.08.2023
Rynek Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy
Odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorcy o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh, uzyskają dostęp do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej. Ponadto, od 2026 r. możliwa będzie techniczna zmiana sprzedawcy energii elektrycznej w 24 godziny. Zmniejszone zostaną także obciążenia administracyjne właścicieli źródeł wytwórczych o mocy większej niż 2 MW. Nowelizacja przepisów w tej sprawie właśnie została opublikowana.
Renata Krupa-Dąbrowska Inga Stawicka Agnieszka Matłacz
24.08.2023
Energetyka
Nowelizacja Prawa energetycznego przewiduje m.in. możliwość tworzenia obywatelskich społeczności energetycznych w formach spółdzielni, spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty mieszkaniowej, stowarzyszenia. Przedmiotem działalności obywatelskiej społeczności energetycznej może być wytwarzanie, dystrybucja, obrót, agregacja, magazynowanie energii elektrycznej.
Grażyna J. Leśniak Agnieszka Matłacz Renata Krupa-Dąbrowska
24.08.2023
Prawo gospodarcze

Zmian podatkowych nieco mniej, ale rośnie liczba kontroli

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Polski Ład
W pierwszym półroczu 2023 r. doradcy podatkowi i księgowi mogli nieco odetchnąć po wyjątkowo trudnym 2022 r., jednak zmian podatkowych nie brakowało. Dotyczyły one głównie porządkowania przepisów Polskiego Ładu oraz wprowadzenia fundacji rodzinnej. Przedsiębiorcy muszą przygotować się na większe zainteresowanie fiskusa ich rozliczeniami - rośnie liczba kontroli podatkowych i celno-skarbowych. Takie m.in. wnioski wynikają z najnowszej edycji raportu Podatkowy Rollercoaster.
Monika Pogroszewska
24.08.2023
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Polski Ład
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę podnoszącą w 2023 r. progi zużycia, od których odbiorcom w gospodarstwach domowych przysługują zamrożone ceny energii. Nowe przepisy przewidują też, że od 1 października 2023 r. obniżona zostanie cena maksymalna na energię dla samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej - z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh.
mp/PAP
23.08.2023
Energetyka

Leki OTC będą refundowane - ustawa z podpisem prezydenta

Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia Farmacja
Prezydent podpisał w środę tzw. dużą nowelizację ustawy refundacyjnej, która zakłada m.in. podwyższenie marży hurtowej i zmiany marży aptecznej, bezpłatne leki dla kobiet w połogu oraz podniesienie podstawy limitu finansowania. Ustawa wprowadza też refundację leków wydawanych bez recepty (tzw. leki OTC). Zakłada również, że lekarz będzie mógł przepisać pacjentowi lek na maksymalnie 180 dni, jednak na pojedynczej recepcie będzie mogła znaleźć się ilość leku niezbędna do stosowania najwyżej przez 120 dni.
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń Monika Pogroszewska
23.08.2023
Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia Farmacja
Organizacje zrzeszające zarówno wytwórców, jak i odbiorców energii z OZE, apelują do rządu o powstrzymanie się od działań destabilizujących rynek świadectw pochodzenia. Ręczne sterowanie systemem zielonych certyfikatów doprowadzi do nieodwracanych szkód wśród wytwórców i zablokuje nowe inwestycje w OZE. Reputacja Polski, jako kraju otwartego na inwestycje, ponownie zostanie zachwiana - ostrzegają.
Ret
23.08.2023
Energetyka

Polskie podatki czyli niezłe kwiatki

CIT PIT Doradca podatkowy
Kocha, nie kocha, kocha… Podejście Krajowej Informacji Skarbowej do kosztów uzyskania przychodów coraz bardziej przypomina wróżenie z kwiatka. Raz jakiś wydatek można odliczyć, innym razem już nie. Problem mają zwłaszcza drobni przedsiębiorcy, którzy toczą spory o ustalenie granicy wydatków osobistych i kosztów firmowych. W bukiety powinny jednak wyposażyć się także spółki.
Krzysztof Koślicki
23.08.2023
CIT PIT Doradca podatkowy
Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług postuluje, aby jednoznacznie określić, co można zaliczać, a czego nie – do kosztów wspólnych w galeriach handlowych. Dziś na najemców są przenoszone m.in. koszty zarobków i szkoleń personelu zarządcy, podatków od nieruchomości należnych od wynajmującego, kar administracyjnych na niego nałożonych.To sprawia, że właściciele galerii handlowych obarczają najemców wszystkimi swoimi ryzykami biznesowymi.
Ret
23.08.2023
Finanse Nieruchomości
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwej zmowy cenowej na rynku silosów służących do magazynowania zboża. Ma ono związek z gwałtownym wzrostem cen rynkowych, który nastąpił tuż po ogłoszeniu rządowego programu pomocy dla rolników w kwietniu 2023 r. Jeśli okaże się, że przedsiębiorcy rzeczywiście złamali prawo, grożą im surowe sankcje.
Inga Stawicka
23.08.2023
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Nowelizacja przepisów o emeryturach pomostowych uchyla wygasający charakter tego świadczenia. Zapewnia też ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłącza dodatek za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. Nowe prawo to wynik porozumienia rządu ze związkiem zawodowym "Solidarność".
Grażyna J. Leśniak Agnieszka Matłacz
23.08.2023
Emerytury i renty
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, działająca w branży drukarskiej, nie odliczy wydatków na podróże opisywane na firmowym blogu. Skarbówka wydała negatywną interpretację argumentując, że prowadzenie bloga nie będzie dla spółki źródłem przychodów, więc koszty również nie mają związku z prowadzonym biznesem. NSA orzekł jednak wcześniej, że fiskus nie może z góry negować związku bloga z działalnością firmy.
Monika Pogroszewska
23.08.2023
CIT PIT Nowe technologie Prawo gospodarcze
Nawet jeśli wejście w życie dyrektywy zostanie przesunięte do połowy 2024 roku albo na początek 2025 roku, dane za rok 2023 będą uwzględniane przy kwalifikacji do kategorii podmiotów podwyższonego ryzyka. Już teraz należy zweryfikować, czy przepisy dyrektywy mogą znaleźć zastosowanie do podmiotów występujących w konkretnych strukturach kapitałowych i przeanalizować ich potencjalny wpływ na biznes – pisze Piotr Prokocki, szef praktyki podatkowej w kancelarii Penteris.
Piotr Prokocki
23.08.2023
CIT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Spółka twierdziła, że informacje o wypłaconych premiach i nagrodach stanowią tajemnicę przedsiębiorcy. Natomiast ich ujawnienie może mieć wpływ na potencjalne kształtowanie się cen akcji. Naczelny Sąd Administracyjny nie podzielił jednak tej oceny i podkreślił, że sporne informacje dotyczą jedynie dodatkowych elementów wynagrodzenia, które nie dają pełnego obrazu polityki płacowej spółki.
Dorian Lesner
23.08.2023
Spółki Finanse
Sąd w Zielonej Górze usunął WIBOR z kredytu złotowego. Pełnomocnicy kredytobiorców radzą jednak powściągnąć radość, bo może być przedwczesna - wydany został na razie jedynie wyrok zaoczny. Pokazuje to jednak, że WIBOR budzi coraz większe wątpliwości, a kredytobiorcy coraz częściej powołują się na niedopełnienie obowiązku informacyjnego przez banki i nietransparentność wskaźnika.
Regina Skibińska
23.08.2023
Banki Kredyty

WSA: KNF musi zwrócić Czarneckimu karę 20 mln zł

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił karę pieniężną nałożoną przez Komisję Nadzoru Finansowego na biznesmana Leszka Czarneckiego za rzekomy brak dofinansowania Getin Noble Bank. Teraz Komisja jest zobowiązana przez sąd do zwrotu 20 mln złotych wpłaconej kary wraz z odsetkami, które wynoszą 3 mln zł. Sąd stwierdził, że nałożenie kary zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa i Konstytucji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.08.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
W łonie rządu nie ma jednomyślności co do ostatecznego kształtu projektu ustawy o sygnalistach – wynika z najnowszych dokumentów opublikowanych na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Ministerstwa wciąż się spierają m.in. o uzależnienie ochrony sygnalisty od wydania mu odpowiedniego zaświadczenia, a MSWiA jest przeciwne objęciu ustawą służb mundurowych. Do dziś Stały Komitet Rady Ministrów nie potwierdził tekstu projektu ustawy.
Grażyna J. Leśniak
22.08.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Z danych GUS wynika, że w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 r. deweloperzy rozpoczęli budowę o 28,4 proc. mniej mieszkań niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Natomiast porównując wyniki za sam lipiec okazuje się, że w tym roku rozpoczęto budowę o 10,4 proc. więcej lokali. Taki rezultat jest z jednej strony skutkiem wyjątkowo słabych wyników deweloperów w minione wakacje, z drugiej zaś może świadczyć o reakcji budowniczych mieszkań na wejście w życie programu Kredyt 2 proc.
Ret
22.08.2023
Budownictwo
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, który został skierowany do Sejmu. Eksperci wskazują, że wprowadza on szereg korzystnych rozwiązań, na przykład dotyczących umowy leasingu. Dlatego zaapelował do parlamentarzystów o kontynuowanie prac legislacyjnych i przyjęcie go najszybciej, jak to możliwe.
Inga Stawicka
22.08.2023
Rynek Prawo gospodarcze
Pomyłka w każdej pozycji faktury co do zasady obliguje wystawcę do jej skorygowania. Błąd w numeracji faktur może być skorygowany zarówno poprzez wystawienie korekty, jak też noty korygującej. Warto dodać, że błąd w zakresie numeru faktury jest tzw. wadliwością mniejszej wagi - faktura nie odpowiada co prawda wymogom określonym w przepisach, jednakże wadliwość sama w sobie nie wpływa na przedmiot i podstawę opodatkowania.
Krzysztof Kaźmierski
22.08.2023
VAT Doradca podatkowy
Spraw w zakresie upadłości konsumenckiej jest tak dużo, że młyny sprawiedliwości mielą je z wyraźnym trudem. Powstaje pytanie w jaki sposób można uprościć obecną procedurę upadłościowo - oddłużeniową? Szczególnie widoczne marnotrawstwo proceduralne ma miejsce wówczas, gdy dłużnik jest po fazie egzekucji. Wiadomo wtedy, jakie są wierzytelności wobec niego (dzięki tytułom wykonawczym) i to, że dłużnik nie ma majątku - pisze prof. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
22.08.2023
Pracownik może wystąpić z wnioskiem o pracę zdalną z powodu wysokich temperatur, ale to nie wiąże pracodawcy. Oczywiście uzasadnienie w tym zakresie, w szczególności zawarte we wniosku o prace okazjonalną, może wpłynąć na pozytywną decyzję pracodawcy, ale nie wiąże go w jakikolwiek sposób – mówi prof. Małgorzata Kurzynoga. Także skrócenie czasu pracy nie jest obowiązkiem pracodawcy. Za zależy jedynie od jego dobrej woli.
Grażyna J. Leśniak
22.08.2023
Prawo pracy BHP
Posłowie chcą naprawić jeden z błędów w lex deweloper. W czwartek w nocy uchwalili "wrzutkę" usuwającą wymóg minimalnej liczby stanowisk postojowych, co odblokuje realizację wielu inwestycji mieszkaniowych. Niestety zapomnieli o wydłużeniu daty obowiązywania tej ustawy, o co już od dłuższego czasu zabiegają deweloperzy i samorządy. Wkrótce bowiem wejdą w życie przepisy, które mocno skracają termin obowiązywania lex deweloper.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.08.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo
Od czerwca MRiPS nie odpowiedziało na interpelacje poselskie w sprawie ustawy o sygnalistach i opóźnień we wdrożeniu prawa UE. Terminy na udzielenie odpowiedzi są przedłużane. Tymczasem 17 grudnia minie pięć lat, jakie Polska miała na wdrożenie dyrektywy i trzy lata, odkąd przepisy powinny już obowiązywać. Zdaniem prawników rząd powinien przyjąć projekt ustawy i w budżecie państwa na 2024 rok zagwarantować pieniądze na jej wprowadzenie.
Grażyna J. Leśniak
22.08.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Ulga prowzrostowa nie przysługuje przedsiębiorcy, który wytworzenie produktów, nawet wprowadzanych na rynek pod własną marką, zleca innym firmom. Nie ma do niej prawa również ten, kto produkuje na zlecenie innych podmiotów. Zakaz obejmuje też spółki przekształcone lub te, które przejęły inny podmiot. Niekorzystne dla firm stanowisko skarbówki potwierdzają w kolejnych wyrokach wojewódzkie sądy administracyjne.
Monika Pogroszewska
22.08.2023
CIT PIT Małe i średnie firmy
27 proc. Polaków odczuwa potrzebę zrobienia sobie przerwy w pracy dłuższej niż dwa tygodnie, ale nie każdy może sobie na taki urlop pozwolić - wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. Pracownicy mają jednak swoje sposoby na relaks w trakcie i po pracy, które pozwalają im utrzymywać równowagę fizyczną i mentalną - od długich weekendów, przez medytację, po krótkie przerwy w trakcie dnia.
Grażyna J. Leśniak
21.08.2023
Rynek Prawo pracy Rynek pracy
Ulgi wprowadzone wraz z tzw. Polskim Ładem, w tym będąca przedmiotem rozważań ulga na robotyzację, stanowią dla podatników nadal źródło wątpliwości, co skutkuje dużą liczbą pytań kierowanych do fiskusa w tych sprawach. Zdaniem organów podatkowych ulgi na robotyzację nie można zastosować, gdy robot nie będzie przeznaczony bezpośrednio do procesu produkcji - pisze Jagoda Trela z ID Advisory.
Jagoda Trela
21.08.2023
CIT PIT Doradca podatkowy
Osoba, która odziedziczyła udział w domu lub mieszkaniu, będzie mogła ubiegać się o kredyt 2 proc., co dziś jest niemożliwe. Kredytobiorca nie będzie mógł posiadać również innego kredytu hipotecznego. Takie zmiany w zasadach udzielania preferencyjnego kredytu mieszkaniowego planuje wprowadzić parlament. W ubiegłym tygodniu uchwalił je Sejm.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.08.2023
Nieruchomości
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 790 tys. złotych kary na spółkę Aforti Holding. Powodem było wprowadzanie w błąd konsumentów, których przekonywano, że inwestowanie w oferowane przez spółkę weksle nie wiąże się z żadnym ryzykiem utraty pieniędzy i oznacza jedynie zysk. Zdaniem urzędu spółka posługiwała się też wekslami niezgodnie z ich przeznaczeniem.
Inga Stawicka
21.08.2023
Rynek i konsument Spółki Finanse
W nowej wersji nowelizacji przepisów o dochodzeniu roszczeń w postępowaniach grupowych zaproponowano, by wysokość opłaty wstępnej uiszczanej na rzecz organizacji reprezentującej konsumenta została ustawowo ograniczona. Eksperci nie są jednak zgodni co do oceny tego rozwiązania. Zwracają uwagę na ryzyko obniżenia jakości usług, a w konsekwencji możliwy dalszy spadek zainteresowania takimi powództwami.
Inga Stawicka
21.08.2023
Rynek i konsument Prawo gospodarcze