Prawo.pl
W przypadku większości pracodawców, w szczególności spółek kapitałowych, analiza prawna i ekonomiczna wyboru PPE albo PPK stanowi ich obowiązek oceniany w kontekście należytej staranności osób prowadzących sprawy spółki - pisze radca prawny Przemysław Mazur. I dodaje, że dość łatwo o sankcję dla przedsiębiorców, którzy nie zabezpieczą się przed tym ryzykiem.
Przemysław Mazur
21.02.2019
Ubezpieczenia społeczne
Odszkodowanie za opóźniony lot, przewoźnik musi wypłacić niezależnie od daty złożenia wniosku, nawet po 4-5 latach. Brak regulacji dotyczącej przedawnienia nie uzasadnia stosowania przepisów kodeksu cywilnego do stosunku administracyjnoprawnego - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.02.2019
Postępowania w sprawie nakładania kar za nieterminowe regulowanie należności ma prowadzić nie Szef Krajowej Administracji Skarbowej, ale prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Skąd ta zmiana? Trudno powiedzieć. Pewne jest, że to właśnie skarbówka jest najlepiej przygotowana do tej roli. UOKiK potrzebuje dużo czasu, żeby się do niej przygotować - przekonuje Bernadeta Kasztelan-Świetlik z kancelarii GESSEL.
Bernadeta Kasztelan-Świetlik
21.02.2019
Prawo gospodarcze
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zwróciła się do Ministra Finansów z prośbą o wyjaśnienie, czy pracodawcy są w stanie zalogować się do usługi Twój e-PIT na dane pracownika i sprawdzić dane przekazane przez innych płatników.
Jolanta Ojczyk
20.02.2019
RODO
Spadek liczby sklepów rozpoczął się jeszcze przed wprowadzeniem ograniczenia handlu w niedziele, dlatego nie powinien być traktowany jako efekt zmian przepisów, a raczej jako długofalowa tendencja - uważa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Paweł Żebrowski
20.02.2019
Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy

Sejm poprawi Kodeks wyborczy i przejrzystość w NBP

Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze
Dzisiaj 20 lutego br. rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie plenarne Sejmu. W porządku obrad m.in. zmiana ustawy – Kodeks wyborczy, a także - zmiana ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.
Prawo.pl
20.02.2019
Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze
Imiona, nazwiska, numery PESEL osób fizycznych wchodzących w skład organów spółek są jawne i dostępne w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dlatego inne podmioty, nawet w celach komercyjnych, mogą je przetwarzać. Nie muszą przy tym spełniać obowiązku informacyjnego, czy realizować prawa do bycia zapomnianym.
Jolanta Ojczyk
20.02.2019
Spółki RODO
Śledzenie zmian prawnych oraz dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji to największe wyzwania według prawników. Pomóc w ich rozwiązaniu mogą nowe technologie. Inspiracją do tworzenia nowoczesnych rozwiązań może być Global Legal Hackathon. W Warszawie maraton prawniczego programowania wystartuje już 22 lutego.
Jolanta Ojczyk
20.02.2019
Prawo cywilne Nowe technologie
Książka prof. Ryszarda Markiewicza z Uniwersytetu Jagiellońskiego i stałego współpracownika serwisu Prawo.pl „Ilustrowane prawo autorskie” otrzymała wyróżnienie w konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką.
Krzysztof Sobczak
19.02.2019
Prawo cywilne Szkolnictwo wyższe
Trwają prace nad rozszerzeniem katalogu prosumentów, czyli indywidualnych producentów energii - będą nimi mogły być również samorządy oraz małe i średnie firmy. Tymczasem NFOŚ ogłosił dwa programy na wsparcie dla przemysłu energetycznego i walkę ze smogiem. Nabory wkrótce.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.02.2019
Środowisko
Komisja Nadzoru Finansowego oraz Business Centre Club krytykują projekt rozporządzenia w sprawie opłaty dla Polskiego Funduszu Rozwoju za prowadzenie ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wskazują m.in., że zaproponowana stawka 0,18 groszy jest za wysoka.
Jolanta Ojczyk
19.02.2019
Finanse

Brakuje przepisów o monitoringu wysypisk

Środowisko Prawo gospodarcze
Od 22 lutego wysypiska powinny być objęte monitoringiem. Tyle, że wciąż nie ma rozporządzenia określającego jego zasady. Zdaniem prawników bez niego, systemu nie da się zainstalować. Do najnowszej wersji projektu uwagi zgłosiło Rządowe Centrum Legislacji. Uważa, że zasady dostępu inspekcji do nagrań w czasie rzeczywistym powinna regulować ustawa.
Jolanta Ojczyk
19.02.2019
Środowisko Prawo gospodarcze
Przedsiębiorstwo państwowe, które nabyło z mocy prawa własność urządzeń przesyłowych, posadowionych na nieruchomości Skarbu Państwa, może być uznane za posiadacza w dobrej wierze służebności o treści odpowiadającej służebności przesyłu - wynika z uchwały Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.02.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Finansowanie projektów za pośrednictwem cyfrowych tokenów wpisało się w krajobraz inwestycyjny Europy i świata, ale tak jak każda innowacja, jest narażone na problemy wieku dziecięcego - twierdzi Marek Parzyński z działu Blockchain i Nowych Technologi w kancelarii Kijewski Graś sp. k.
Prawo.pl
19.02.2019
Prawo gospodarcze Finanse

Prof. Sieradzka: Pozwy zbiorowe wymagają jeszcze usprawnienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Wprowadzenie do prawa polskiego postępowania grupowego miało przyczynić się do szybkiego rozpoznawania tzw. spraw masowych, jednak stosowanie ustawy pokazało wiele problemów z tym zawiązanych - twierdzi prof. Małgorzata Sieradzka, adwokat, kierownik Katedry Prawa Gospodarczego Publicznego w Uczelni Łazarskiego.
Krzysztof Sobczak
19.02.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sejm zacznie prace nad reformą procedury cywilnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Obszerna reforma postępowań sądowych w sprawach cywilnych ma być jednym z tematów rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu. Zmiany mają usprawnić i przyspieszyć postępowania. Jedną z nich ma być przywrócenie odrębnych postępowań w sprawach gospodarczych.
Krzysztof Sobczak
18.02.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Rząd zmienia przepisy o blokadzie cen energii

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Dystrybutorzy energii nie będą mieli obowiązku ustalenia stawek na 2019 rok na poziomie z grudnia 2018 r. Taką zmianę przewiduje przygotowany przez rząd projekt ustawy w sprawie cen energii. Według projektu ustaloną ceną zostanie objęta tylko energia elektryczna, a nie stawki sieciowe.
Krzysztof Sobczak
18.02.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Przedmiotem ugody są z reguły wszystkie roszczenia wynikające ze stosunku prawnego, chyba że wola stron była inna, co jednak musi wynikać wyraźnie z jej treści. Dlatego ugoda odnosząca się do wszelkich roszczeń majątkowych, jakie mogły wyniknąć w związku ze śmiercią dziecka w wypadku drogowym, obejmowała również roszczenie o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę
Marek Sondej
18.02.2019
Prawo cywilne
Rynek przewozów samochodami osobowymi zostanie uregulowany - zapowiedział w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. I dodał, że spodziewa się, że projekt ustawy porządkującej kwestie transportu osób samochodami osobowymi trafi we wtorek na posiedzenie rządu. 
Krzysztof Sobczak
18.02.2019
Prawo gospodarcze
Wraca sprawa dodatkowej opłaty tzw. „przyłączeniowej” nielegalnie pobieranej przez gminy. Po skargach pokrzywdzonych mieszkańców Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zajęło się tym problemem i zapowiedziało prace zmierzające do zmiany przepisów.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.02.2019
Budownictwo
Oczekiwania od nowej ordynacji podatkowej są być może zbyt duże. Sama zmiana przepisów nie pomoże, jeśli nie zmieni się praktyka. Praktyka natomiast nie zmieni się dopóki nie zmieni się orzecznictwo. Musimy przyjąć wreszcie do wiadomości, że rolą sądów nie jest rozstrzyganie sporów między podatnikami a fiskusem – tłumaczy prof. Adam Mariański
Krzysztof Koślicki
18.02.2019
Ordynacja
Wszystko wskazuje, że Krajowa Izba Odwoławcza zmienia zdanie w dwóch kluczowych dla zamówień publicznych kwestiach. Z najnowszych orzeczeń wynika, że skan oferty opatrzony podpisem kwalifikowanym oraz dokumenty podpisane z użyciem algorytmu skrótu SHA-1 są ważne.
Jolanta Ojczyk
18.02.2019
Zamówienia publiczne
Szybkie zakończenie prac nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych zapowiedziała w sobotę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (fot.). Jak podkreśliła, nowa ustawa pozwoli m.in. uporządkować przepisy i uprościć procedury, co ma umożliwić małym i średnim przedsiębiorstwom start w przetargach.
Krzysztof Sobczak
16.02.2019
Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Coraz trudniej o chętnych do zarządzania szpitalami

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Samorządy mają coraz większe problemy ze znalezieniem chętnych na stanowisko dyrektora szpitala, bo nie dość, że zarabia on mniej niż lekarz to jeszcze w praktyce nie ma realnych możliwości zarządzania. Bo to, ile placówki medyczne mają płacić lekarzom i pielęgniarkom zaplanowano odgórnie w ministerstwie zdrowia.
Katarzyna Nowosielska
16.02.2019
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Odpowiedzialność ubezpieczyciela OC posiadacza pojazdu mechanicznego obejmuje także celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki, poniesione przez poszkodowanego na najem pojazdu zastępczego w okresie przedłużającej się naprawy. Chyba że są one następstwem okoliczności, za które odpowiedzialność ponosi poszkodowany lub osoba trzecia
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.02.2019
Prawo cywilne
Algorytm funkcji skrótu SHA-1 w podpisie kwalifikowanym jest nierekomendowany, co nie znaczy wycofany. Tak brzmi najnowsze stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji. W konsekwencji prezes Urzędu Zamówień Publicznych uznał, że opatrzone taki podpisem dokumenty są prawidłowe.
Jolanta Ojczyk
15.02.2019
Zamówienia publiczne
Jeśli dostawca usług przesłał by odbiorcom telewizji satelitarnej nowy pakiet usług, na który klient może się zdecydować lub nie, bez groźby zerwania umowy, byłoby to zgodne z prawem. Jednak spółka ITI złamała dobre obyczaje i prawa konsumenta - orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.02.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Zdaniem Urzędu Ochrony Danych Osobowych przy sprzedaży węgla osobom fizycznym wystarczające powinno być pozyskiwanie takich danych jak: imię i nazwisko oraz miejsce odbioru wyrobu węglowego, uwierzytelnione czytelnym podpisem. Zbieranie numeru PESEL i dowodu osobistego jest niezgodne z RODO.
Jolanta Ojczyk
15.02.2019
Prawo gospodarcze RODO

Przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić na mediacji

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Już dwa lata obowiązuje w Polsce ustawa o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów. Celem przepisów był przede wszystkim wzrost ilości spraw gospodarczych kierowanych do mediacji oraz podniesienie świadomości przedsiębiorców, że mediacja może być alternatywą wobec procesu sądowego
Ewelina Stobiecka
15.02.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Nowa ustawa ma uregulować zasady ubezpieczenia społecznego artystów

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy o statusie artysty, który zakłada wsparcie artystów i twórców zawodowych w zakresie ubezpieczeń społecznych - poinformował wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Projekt jest konsultowany z Zespołem Ekspertów Ogólnopolskiej Konferencji Kultury.
Paweł Żebrowski
15.02.2019
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne