Wigilia bez godzin dla seniora w sklepach, w Sylwestra obowiązują

Koronawirus

Od połowy października w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach obowiązują godziny dla seniora. Wyjątkiem jest Wigilia - w tym dniu sprzedawcy nie muszą się do nich stosować. Po świętach obowiązek wraca, został uwzględniony również w nowym rozporządzeniu.

26.12.2020

Jest umowa handlowa UE z Wielką Brytanią

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Unia Europejska i Wielka Brytania zawarły w czwartek 24 grudnia późnym wieczorem porozumienie o wzajemnych relacjach handlowych po zakończeniu obowiązującego do końca roku okresu przejściowego po brexicie. Umowa, która liczy ok. 2 tys. stron, zakłada m.in. utrzymanie bezcłowej wymiany towarów między Wielką Brytanią a Wspólnotą. Porozumienie musi jeszcze być ratyfikowane przez obie strony.

26.12.2020

Projekt: Współwłaściciel wspólnoty nie storpeduje zakupu działki przyległej

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Budownictwo

Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii chce, by duże wspólnoty mieszkaniowe łatwiej mogły uzyskać zgodę na nabycie działki przyległej od skarbu państwa lub gminy. Dziś sprzeciw jednego z kilkudziesięciu współwłaścicieli blokuje wykup. A to często uniemożliwia wspólnotom budowę podjazdów dla niepełnosprawnych, wiat śmietnikowych, a nawet ocieplenie bloku.

26.12.2020

Nietrafiony prezent można zwrócić, ale nie każdy

Prawo cywilne Rynek i konsument

Sweter w niewłaściwym rozmiarze, niedopasowane perfumy, książka, którą obdarowany już ma na półce – nietrafiony upominek można upchnąć na dno szafy, ale często można go też zwrócić sprzedawcy. Najłatwiej jest zwracać prezenty zakupione przez internet, ale wtedy znaczenie ma to, kiedy darczyńca kupił przedmiot.

26.12.2020

KE akceptuje polską tarczę finansową dla małych i średnich firm

Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

Program „Tarcza Finansowa dla MŚP 2.0”, dotyczący wsparcia mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw na 2,9 mld euro, czyli 13 mld zł, został zatwierdzony - poinformowała w środę Komisja Europejska. Program dotyczy m.in. sektora handlu detalicznego, sektora hotelarskiego, rekreacyjnego i transportowego.

24.12.2020

MENiSW: Doktoranci otrzymali wystarczające wsparcie

Szkolnictwo wyższe

Nie jest planowane „objęcie wszystkich doktorantów starego trybu stypendiami na wzór doktorantów szkół doktorskich” - podkreśla wiceminister szkolnictwa wyższego Anna Budzanowska w odpowiedzi na interpelację poselską. I dodaje, że doktoranci otrzymali pomoc w czasie pandemii.

24.12.2020

Praca na wysokości - powyżej metra, czy dwóch?

Prawo pracy BHP

Podniesienie limitu pracy na wysokości z obecnie obowiązującego jednego metra do dwóch metrów od poziomu ziemi czy podłogi, to jeden z postulatów zgłoszonych do naszej akcji Poprawmy prawo. Inspekcja pracy w swoich statystykach nie podaje na jakiej wysokości dochodzi najczęściej do wypadków, więc zdaniem ekspertów, ewentualną decyzję o powinna poprzedzić analiza dokumentacji powypadkowej.

24.12.2020

Bibliotekarz dokładnie policzy strony w książkach

Nowy wymóg biurokratyczny dla szkół podstawowych. W systemie informacji oświatowej trzeba będzie wyszczególnić książki w bibliotekach szkolnych do 49 stron i powyżej 49 stron. Absurd? Nie dla polskich urzędników. Tłumaczą, że to służy policzeniu wszystkich dostępnych w zbiorach publikacji.

24.12.2020

Problemy z zażaleniami poziomymi zataczają szersze kręgi - prawnicy czekają na zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Zażalenia poziome miały ułatwić i przyspieszyć postępowania. Problemów jest jednak tak wiele, że sądy zwracają się o pomoc do Sądu Najwyższego, a Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany. Wątpliwości budzi m.in. katalog spraw, w których nowe narzędzie ma być stosowane. "Osieroconych" jest wiele, wśród nich, m.in. zażalenia kuratora dla pozwanego nieznanego z miejsca pobytu.

24.12.2020

Od zbyt drogiego prezentu pod choinką fiskus może chcieć podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Większość z nas czeka na wizytę Mikołaja i prezenty. Z punktu widzenia prawa świąteczne upominki to nic innego jak darowizny, a te podlegają podatkowi od spadków i darowizn. Można skorzystać z pewnych zwolnień. W niektórych przypadkach może się jednak okazać, że podatek trzeba będzie zapłacić.

24.12.2020

Nieletni w gorszej sytuacji niż dorosły - są luki w przepisach

Wymiar sprawiedliwości Poprawmy prawo

Minęło już pięć lat odkąd Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził nieprawidłowości przy przedłużaniu pobytu nastolatków w polskich schroniskach dla nieletnich. Mimo szumnych zapowiedzi, nadal nie ma ani nowej ustawy o nieletnich, ani choćby noweli doprecyzowującej obecne przepisy. Sprawiającym problemy dzieciom nie służy też COVID,

24.12.2020

Zadawanie cierpienia zwierzętom jest karalne, ale zabijać można - łagodnie

Prawo karne Rynek i konsument

Skoro zwierzęta kręgowe nie są rzeczami, to nie powinny być traktowane jak żywność. A jednak obok nakazów humanitarnego traktowania, znajdują się przepisy pozwalające je łagodnie zabijać. Uśmiercane zwierzęta muszą być dobrze traktowane do ostatniej chwili życia - wskazują sądy. A zadawanie im cierpienia coraz częściej karane jest przez sądy więzieniem lub odebraniem koncesji na ich przewóz.

24.12.2020

Rząd szuka sposobu na alimenciarzy - tyle że nadal nieskutecznie

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Mimo kampanii społecznych, zmian w Kodeksie karnym, wreszcie - kar dla pracodawców zatrudniających na czarno dłużników alimentacyjnych, ich zaległości zamiast spadać - wzrastają. Ciężko ukarać firmę, która płaci alimenciarzowi "pod stołem" - zbyt wiele przesłanek musi zostać spełnionych łącznie. Nie wiadomo też kto ma weryfikować czy oficjalna pensja takiego pracownika nie jest zaniżana.

24.12.2020

Św. Mikołaj prawnika obdarować może, chyba że ten reprezentuje jego przeciwnika

Prawnicy

Święta to czas prezentów, a prawnicy jak wszyscy na prezent od św. Mikołaja zasługują. Tyle że część upominków może się okazać niedźwiedzią przysługą - bo jeśli są drogie trzeba się z nich rozliczyć, a podarowane przez przeciwną stronę są zdecydowanie wątpliwe etycznie. Jak nie potknąć się na czekoladkach? Podstawą jest umiar i zdrowy rozsądek.

24.12.2020

Będzie nowa centralna ewidencja podmiotów akcyzowych

Akcyza Rachunkowość

Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w przepisach o podatku akcyzowym. Zasady monitorowania dostaw wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (paliw lotniczych, paliw żeglugowych oraz gazu LPG) na podstawie elektronicznego dokumentu dostawy (e-DD) zostaną uproszczone. Będzie także nowa centralna ewidencja podmiotów akcyzowych.

23.12.2020

Ustawa okołobudżetowa na 2021 rok z podpisem prezydenta

Finanse publiczne Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę okołobudżetową na 2021 rok. Wynika z niej m.in., że w przyszłym roku zamrożone będą wynagrodzenia w jednostkach i podmiotach sektora finansów publicznych na poziomie z 2020 r. Przewidziano też zamrożenie płac sędziów, prokuratorów, asesorów i referendarzy sądowych oraz sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku.

23.12.2020

Nowa ustawa lepiej definiuje doping w sporcie

Prawo karne Farmacja

Dostosowanie przepisów polskiego prawa do znowelizowanego Światowego Kodeksu Antydopingowego oraz Standardów Międzynarodowych, które zostały przyjęte podczas Światowej Konferencji Antydopingowej w 2019 r. w Katowicach, a będą obowiązywać od 1 stycznia 2021 r., to cel podpisanej przez prezydenta ustawy.

23.12.2020

Kancelaria DZP wspierała PLL LOT w sprawie zgody na pomoc publiczną

Prawnicy Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Kancelaria DZP doradzała Polskim Liniom Lotniczym LOT S.A. przy uzyskaniu pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej zatwierdzającej pomoc publiczną w wysokości 2,9 miliarda złotych oraz przy dokumentacji dotyczącej dokapitalizowania Spółki i pozyskania finansowania dłużnego określonego w tej decyzji.

23.12.2020

Uczelnie po Świętach nadal zdalnie

Szkolnictwo wyższe

Uczelnie dalej będą pracować zdalnie za wyjątkiem zajęć, które ze względu na swoją specyfikę nie mogą być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Resort nauki poinformował także, że zajęcia nie podlegają ograniczeniom określającym dopuszczalną liczbę uczestników.

23.12.2020

Narodowy program szczepienia kadr medycznych to porażka

Koronawirus

Już 27 grudnia ma ruszyć narodowy program szczepień. Jednak sposób, w jaki startuje, nie wróży mu powodzenia. Choć na razie ma dotrzeć do Polski tylko 10 tysięcy dawek szczepionki i tylko dla pracowników służby zdrowia, chętnych do zaszczepienia się jest wciąż za mało. Niewykluczone, że dyrektorzy szpitali, będą więc chcieli zmuszać personel do szczepień,

23.12.2020