Światowa organizacja apeluje o kompensacje dla lekarzy chorujących na Covid-19

BHP Zawody medyczne Koronawirus

Konieczne jest ustanowienie odpowiedniej kompensacji dla lekarzy, którzy zachorowali na COVID-19 - uważa Światowe Stowarzyszenie Lekarzy. Według organizacji, powinna ona obejmować pełne pokrycie utraconych dochodów, kosztów leczenia i rehabilitacji oraz opieki nad osobami pozostającymi na ich utrzymaniu w przypadku śmierci.

03.12.2020

NIK: System dopuszczania pojazdów do ruchu oraz kontrola emisji spalin do poprawy

Środowisko Administracja publiczna Policja

Wskutek zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera w Polsce ponad 10 razy więcej osób niż wskutek wypadków drogowych. Tymczasem system dopuszczania pojazdów do ruchu, w tym obowiązujące procedury badań oraz wymogi dotyczące wyposażenia pomiarowego Stacji Kontroli Pojazdów, nie eliminują skutecznie z ruchu drogowego pojazdów nadmiernie trujących spalinami.

03.12.2020

Rząd zapowiada poparcie poprawek Senatu rozszerzających listę branż, które otrzymają pomoc

Małe i średnie firmy Koronawirus

W sobotę Senat wprowadził kilkaset poprawek do kolejnej rządowej tarczy pomocowej, zwanej tarczą 6.0 lub tarczą branżową. O ich losie zdecyduje teraz Sejm. Wiceminister MRPiT Marek Niedużak zapowiedział, że rząd zaaprobuje część poprawek Senatu. - Pozytywnie ustosunkujemy się do rozszerzenia tarczy o takie branże jak przewozy autokarowe, catering, piloci i przewodnicy, pralnie - wskazał.

03.12.2020

Jawności rozpraw nie można wyłączyć, ale można ograniczyć

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pandemia Covid-19 skutkuje wyłączaniem jawności rozpraw cywilnych i karnych, co w sposób oczywisty łamie konstytucję. Nie można dopuścić do tego, by całkowicie została wyłączona jawność - podkreślają prawnicy. Także wydawanie orzeczeń ma następować pod społeczną kontrolą, czego nie zapewnia ich publikowanie w internecie.

03.12.2020

Pandemia nie rozwiązuje problemów finansowych szpitali, a abolicji nie będzie

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus

Szpitale samorządowe od blisko dwóch miesięcy działają w trudnej sytuacji obciążenia systemu ochrony zdrowia związanego z drugą falą epidemii koronawirusa. W tym krytycznym czasie wszystkie nierozwiązane przed epidemią problemy, jak niedofinansowanie procedur czy braki kadrowe, są szczególnie dotkliwe, a ze zdwojoną mocą wyjdą po zakończeniu pandemii.

03.12.2020

500 plus na naukę zdalną – pieniądze jeszcze nie w każdej gminie, nauczyciele też zwlekają

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Koronawirus

Jeszcze nie wszystkie gminy dostały pieniądze na wypłatę 500 zł na sprzęt do pracy zdalnej dla nauczycieli. Pieniądze samorządowcom ma wypłacić resort finansów. To już ostatnie dni, w których można składać wnioski o dopłaty - termin upływa 7 grudnia. Powinny one trafić do dyrektorów szkół, którzy następnie przekażą listy organom prowadzącym.

03.12.2020

Rządowe konkursy o dotacje – dużo pracy, mało pieniędzy i niewiadoma, kto dostanie

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Konieczne są jasne zasady oceny rządowych konkursów o dotacje. Zdaniem samorządowców długie oczekiwanie na wyniki to blokowanie pieniędzy na wkład własny, które można przeznaczyć na inne cele. Przygotowywanie wniosków wymaga też wiele pracy, a środki najczęściej nie są znaczące. Jest jeszcze niebezpieczeństwo, że gdy reguły nie są precyzyjne,

03.12.2020

Po roku od zmian w procedurze cywilnej przepisy przejściowe do poprawki

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Poprawmy prawo

Mimo że od nowelizacji procedury cywilnej minął rok, sędziowie nadal głowią się nad interpretacją przepisów przejściowych. Prowadzi to do sytuacji, w której takie same sprawy rozpoznawane są albo według starych albo nowych przepisów i uderza w prawa stron. Prawnicy mówią o paradoksie, a wielu z nich widzi potrzebę pilnych zmian. Resort sprawiedliwości propozycje ma, tyle że nie rozwiązują one wszystkich problemów.

03.12.2020

Wypadek przy pracy zdalnej poza kontrolą inspektorów pracy

Prawo pracy BHP Poprawmy prawo

W okresie od 1 marca do 19 listopada do Państwowej Inspekcji Pracy zgłoszono 5 wypadków, do których doszło podczas wykonywania pracy zdalnej - ustaliło Prawo.pl. W żadnym z nich PIP nie prowadziła czynności, bo do zdarzeń doszło w mieszkaniach prywatnych, do których dostęp inspektorów pracy jest niemożliwy. Ustawa o PIP nie dopuszcza bowiem prowadzenia czynności kontrolnych w takich lokalizacjach.

03.12.2020

Kontrole trzeźwości pracowników - RPO pyta ministra, kiedy powstaną regulacje prawne

Prawo pracy

Pracodawcy powinni mieć możliwość samodzielnej kontroli pracowników na obecność alkoholu czy substancji psychotropowych – z przestrzeganiem ich prawa do prywatności. Szczególnie ważne jest to w przypadku kierowców autobusów, lekarzy, czy obsługi ruchu lotniczego - twierdzi RPO. I pyta wicepremiera Jarosława Gowina o stan prac nad taką ustawową zmianą.

02.12.2020

ZNP: Wytyczne dla przedszkoli powinny być surowsze

Absencja chorobowa bądź izolacja pracowników powoduje, że w placówkach przedszkolnych brakuje rąk do pracy. Tymczasem GIS złagodził wymogi dotyczące funkcjonowania przedszkoli - pozwolił na łączenie grup, brakuje też wyraźnego zakazu przyprowadzania do placówki dziecka, które miało kontakt z osobą przebywającą na kwarantannie.

02.12.2020

Rząd ogłasza zasady szczepień przeciwko koronawirusowi

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szczepionki przeciwko koronawirusowi będą dobrowolne i darmowe. Będą realizowane w ośrodkach zdrowia, centrach szczepień w szpitalach rezerwowych, ale też w punktach mobilnych. 4 grudnia ruszy nabór podmiotów, które chcą organizować punkty szczepień. W pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni pracownicy służby zdrowa, mieszkańcy domów pomocy społecznej i osoby starsze.

02.12.2020

Delegacja karą dla prokuratora, bo nie poparł żądania aresztu? RPO interweniuje

Prokuratura

Prokurator Wojciech Pełeszok z warszawskiej prokuratury okręgowej miał zostać oddelegowany do prokuratury rejonowej za to, że przed sądem - mimo polecenia służbowego, przyznał że nie zgadza się z żądaniem aresztu dla uczestniczki manifestacji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. wyłączenia jednej z legalnych przesłanej przerywania ciąży.

02.12.2020

Aborcyjny wyrok TK nieopublikowany, ale część szpitali go stosuje

Prawo karne Opieka zdrowotna

Przepis pozwalający na przeprowadzenie w tym przypadku aborcji nadal obowiązuje. Nie ma podstaw aby szpitale odmawiały wykonania zabiegu przerwania ciąży, ponieważ wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie został opublikowany - przypomina Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I informuje, że niektóre placówki medyczne jednak stosują się do tego wyroku.

02.12.2020

O nienoszeniu maseczki w zakładzie pracy może zdecydować pracodawca

Prawo pracy BHP Koronawirus

Od środy, 2 grudnia, rząd wprowadził nowe zasady noszenia maseczek zakładach pracy. Utrzymał wprawdzie nakaz zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach, gdzie przebywa więcej niż jedna osoba, ale jednocześnie pozwolił, by o obowiązku tym decydował jednak pracodawca. Dopuszczone będzie też odsłonięcie ust i nosa na czas spożywania posiłków lub napojów w zakładach pracy.

02.12.2020

PiS sugeruje gotowość do kompromisu w sprawie nowego RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Gdyby z kręgów senackich pojawił się kandydat na RPO, który gwarantuje właściwe sprawowanie tego urzędu i nieupolitycznianie go, to pewnie bylibyśmy skłonni rozważyć taką kandydaturę - powiedział wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. To może stworzyć szansę na przerwanie impasu, na skutek którego funkcję tę pełni wciąż Adam Bodnar, którego kadencja skończyła się 9 września.

02.12.2020

Część kodów PKWiU 2008 będzie można stosować dłużej

VAT Rachunkowość

Z wykazu prac legislacyjnych rządu wynika, że do końca marca 2021 roku ważne będą kody PKWiU 2008 na niektóre towary. Chodzi m.in. o towary określone w załączniku do ustawy o VAT, wobec których należy stosować split payment. Zmiana ma dotyczyć także preparatów kosmetycznych i toaletowych, komputerów oraz urządzeń elektrycznych.

02.12.2020

Resort zdrowia poprawił rozporządzenie w sprawie maseczek

BHP Koronawirus

W zakładach pracy obowiązek zakrywania ust i nosa pozostaje, ale pracodawca może go znieść. Można też już spożywać posiłki i napoje bez maseczki. Takie zmiany w rozporządzeniu o nakazach i zakazach w związku z epidemią zostały wprowadzone od dziś, czyli środy 2 grudnia. Co do zasady zwolniono też z obowiązku noszenia maseczki pracowników urzędów, sądów i uczelni. Jak alarmowaliśmy w Prawo.pl od soboty 28 listopada maseczki trzeba było nosić w pracy, nawet podczas jedzenia.

02.12.2020