Sprawa immunitetów sędziów SN - zdaniem I prezes sędziowie też winni

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie mogą powtórzyć się przypadki, gdy na skutek zaniechań Sądu Najwyższego dochodzi do bezpodstawnego pozbawienia wolności, liczonego w tygodniach - stwierdza I prezes SN w oświadczeniu wydanym "w związku z ujawnieniem nieprawidłowości przy wykonywaniu orzeczeń". I dodaje, że obowiązek ten spoczywa także na Sądzie Najwyższym, w tym na sędziach i pracownikach sekretariatów.

19.03.2021

Sąd Najwyższy odwołuje rozprawy i posiedzenia do 9 kwietnia br.

Wymiar sprawiedliwości

Ze względu na sytuację epidemiczną odwołane zostały wszystkie rozprawy i posiedzenia w Sądzie Najwyższym od 22 marca do 9 kwietnia br. Wyjątki dotyczące spraw wymagających rozpoznania określają prezesi poszczególnych izb SN - poinformował zespół prasowy tego sądu. W tym czasie liczba pracowników świadczących pracę w siedzibie SN ograniczona zostanie do niezbędnego minimum.

19.03.2021

Adwokat Przemysław Rosati nowym prezesem NRA

Prawnicy

Adwokaturę skuteczną, aktywną, nowoczesną, profesjonalną, stojącą na straży praw i wolności obywatelskich, otwartą na nowe wyzwania i gotową do ich realizacji - zapowiada adwokat Przemysław Rosati, nowy prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Podkreśla, że będzie łączył a nie dzielił. Wybory prezesa rozstrzygnęły się dopiero w drugiej turze, Rosati wygrał z prof. Maciejem Gutowskim, dziekanem ORA w Poznaniu.

19.03.2021

Izba Dyscyplinarna 21 kwietnia zajmie się wnioskiem o doprowadzenie sędziego Tulei na przesłuchanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Ponieważ sędzia Igor Tuleya już po raz trzeci nie stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wystąpił do Sądu Najwyższego o zgodę na jego przymusowe doprowadzenie. Izba Dyscyplinarna ma rozpatrzyć ten wniosek 21 kwietnia. Sędzia Tuleya nie uznaje tych wezwań, ani decyzji Izby Dyscyplinarnej o pozbawieniu go immunitetu.

19.03.2021

Do końca kwietnia wstrzymane są wybory przedterminowe

Wybory Koronawirus

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował w piątek, że wybory przedterminowe nie będą przeprowadzane do końca kwietnia. MSWiA wystąpiło do Głównego Inspektora Sanitarnego o opinię w tej sprawie. Wybory planowane na maj są na razie pod znakiem zapytania.

19.03.2021

Stolica składa kasację do NSA w sprawie uchwały śmieciowej

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorząd Warszawy złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skarży wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie obowiązującej obecnie uchwały śmieciowej ze stycznia tego roku. Chodzi o ustalenie różnych opłat w zależności od rodzaju zabudowy.

19.03.2021

Europejscy pracodawcy nie chcą Unii Socjalnej

Prawo pracy Prawo europejskie

Przedstawiciele siedmiu organizacji pracodawców z Niemiec, Danii, Estonii, Finlandii, Szwecji, Czech i Polski, reprezentowanej przez Konfederację Lewiatan napisali do Komisji Europejskiej. Chcą Europy Socjalnej wspierającej państwa członkowskie w poprawie warunków społecznych i gospodarczych, ale nie Unii Socjalnej ze zharmonizowaną polityką społeczną.

19.03.2021

Rejestr do walki z finansowaniem terroryzmu ujawnia PESEL-e prezesów spółek

Spółki RODO

Prowadzony przez resort finansów Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych, czyli system gromadzenia i przetwarzania informacji o osobach fizycznych sprawujących kontrolę nad spółkami, udostępnia w internecie dane osobowe, w tym także numer PESEL takich osób. Rzecznik Praw Obywatelskich oczekuje od ministra finansów rozwiązania tego problemu.

19.03.2021

PFR: Zatrudniony w zagranicznym podmiocie może go zastąpić w tworzeniu PPK

Prawo pracy Prawo europejskie PPK

Podmiot zatrudniający w Polsce pracownika, który nie ma siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, może uzgodnić z osobą zatrudnioną, że spoczywające na nim obowiązki wynikające z ustawy o PPK będą wypełniane w jego imieniu przez tę osobę zatrudnioną – twierdzi Polski Fundusz Rozwoju.

19.03.2021

Nowy kodeks etyki, zapobieganie skutkom pandemii - prezes NRA o swojej kadencji

Prawnicy Koronawirus

Opracowanie projektu nowego Kodeksu Etyki Adwokackiej, zapobieganie skutkom pandemii poprzez wspieranie izb i adwokatów, szereg propozycji legislacyjnych, w tym - projekt ustawy o zasadach świadczenia usług prawniczych - to według adwokata Jacka Treli, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, najważniejsze działania adwokatury w mijającej kadencji.

19.03.2021

Rzecznik Finansowy: Uwaga na pożyczki w kryptowalutach

Prawo cywilne Rynek i konsument

Oferowane ostatnio przez jedną z firm w Polsce pożyczki przewidują zaskakujący mechanizm przekazania klientowi pieniędzy, poprzez bitcoina, dolara, do złotego, który może zaciemniać prawdziwy obraz sytuacji i odwracać uwagę konsumenta, uniemożliwiając mu podjęcie racjonalnej decyzji - alarmuje Rzecznik Finansowy. I ostrzega przed wchodzeniem w takie relacje.

19.03.2021

Wsparcie prawników potrzebne obywatelom, obywateli prawnikom - trwa Krajowy Zjazd Adwokatury

Prawnicy

Państwo prawa nie umiera nigdy samo z siebie, osobami przyczyniającymi się do tej śmierci są zawsze prawnicy. Potrzebuje ich i potrzebował każdy populistyczny i autorytarny reżim - mówiła do delegatów uczestniczących w XIII Krajowym Zjeździe Adwokatury prof. Ewa Łętowska. RPO Adam Bodnar podkreślał, że w kolejnych latach istotnym wsparciem dla prawników będą obywatele, których teraz oni wspierają.

19.03.2021

PIT wysłany do złego urzędu bez konsekwencji karnych

Domowe finanse PIT

Wielu podatników wypełniło już swój obowiązek i rozliczyło się z urzędem skarbowym. Pamiętać jednak trzeba, aby zeznanie podatkowe wysłać do właściwego urzędu. Co do zasady powinien być to urząd skarbowy, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego wykonuje swoje zadania.

19.03.2021

Na polskich budowach prawie 15 tys. Ukraińców mniej

Mniejsza liczba pracowników zagranicznych na polskich budowach, głównie Ukraińców, mogła przyczynić się do wzrostu cen produkcji budowlano-montażowej w lutym 2021 roku. Z najnowszych danych GUS wynika, że wzrosły one o 2,4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2020.

19.03.2021

Spowolnienie w Izbie Cywilnej - Covid i niepełna obsada

Prawo cywilne

Czworo kandydatów na stanowiska w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego przedstawionych przez Krajową Radę Sądownictwa w 2016 i 2017 r. nadal oczekuje na powołanie przez Prezydenta. Siedmiu sędziów odeszło w stan spoczynku, więc przez większą część 2020 r. w praktyce była nieobsadzona 1/3 stanowisk sędziowskich przewidzianych w tej Izbie. Stąd na rozpoznanie skargi kasacyjnej czeka się dłużej niż w poprzednich latach, gdyż orzeczeń jest o połowę mniej.

19.03.2021

Europejska Agencja Leków: AstraZeneca jest bezpieczna. Kolejne kraje wznawiają szczepienia

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Szczepionka AstraZeneca wraca do użytku w krajach, które wstrzymały jej użycie po doniesieniach o pojawieniu się zakrzepów krwi u osób zaszczepionych tym preparatem. W czwartek Europejska Agencja Leków wydała oświadczenie, że szczepionka AstraZenca przeciw Covid-19 jest bezpieczna i skutecznie chroni przed chorobą.

19.03.2021

Rząd apeluje o zdalną pracę, ale w urzędach to trudne

Samorząd terytorialny Prawo pracy Koronawirus

Z powodu narastającej pandemii rząd apeluje o pracę zdalną, jednak urzędy doszły już do ściany. Nie jest ona możliwa w wielu przypadkach - zgodnie z prawem klient musi się stawić osobiście, bo dedykowane systemy do obsługi są tylko na miejscu. Wreszcie - bo nie ma sprzętu czy połączenia z siecią. Tam, gdzie raczej nie pracuje się „z domu”, urzędnicy mogą pracować rotacyjnie.

19.03.2021

Unijne dyrektywy wdrażamy często z opóźnieniem, chyba że są korzystne dla rządu

Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse Podatki międzynarodowe Ochrona konkurencji

Rozwiązania korzystne dla firm implementowane są z opóźnieniem. Pozostałe z kolei – często wchodzą u nas w życie przed wymaganym terminem i są bardziej restrykcyjne niż wymaga tego Unia. Najnowszym przykładem są przepisy o wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Ale takie problemy dotyczą też podatków.

19.03.2021

Rząd znów zamyka firmy, ale milczy o wsparciu

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona) Tarcza finansowa

Od 20 marca w całej Polsce czeka nas lockdown. Rząd ponownie ograniczy w drodze rozporządzenia działalność galerii handlowych, zamknięte będą hotele, kina, teatry czy baseny. Od roku praktycznie nie funkcjonuje branża eventowa, od pięciu miesięcy siłownie, a bary, puby i restauracje mogą sprzedawać tylko na wynos. Mimo to, ze stronu rządu nie padło ani jedno słowo o wsparciu dla firm.

19.03.2021